trommel, waarin gelukkig geen geldswaarde, met geweld was geopend. Die feiten, samengaande met aanhoudende nachtelijke diefstallen in woningen en stallen, doen zich Toor op de plaats waar het gezag zijn hoofdzetel heeft, ja in de residentie van den gouverneur-generaal. Door den g»nver*ear-geaeraal tan Nad.-Indië «ija de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, de comm 3de kl. hij de post- en tel. G. A. Van Sprew. Benoemd: Tot contr. 2de kl. bij het binn. best, op Java en Madura, P. C. Van Vrijberghe de Coningh en A. L. Th. Berretty; tot aud.-mil. te Willem I mr. W. A. P. F. L. Winckel; tot lsten subst.-griff. by het hooggerechtshof mr. P. A. L. Mac Leantot traDslateur te Soerabaia: voor de Noorsche taal A. Holst, voor de Hoogd. taal F. Cramer; tot adj.-inspect, by de pest- en tel. A. C. Hissink; tot adsist.-res. tevens vendum.: van Madnra G. A. Van Delden, van Satnpang S. Roos; tot ads.-res. der XIII en IX Kotta's, A. W. Deerns; tot opz. 2de kl. bij den waterstaat, C. De Waal; bij den post- en tel. tot comm. 2de kl., V. Darricar- rère, P. W. H. Hornnng, H. S. A. A. Van Steenbergen en J. W. A. Kempers; tot comm. 8de kl., H. B. Van Buoreo, J. H. Abny» en K. Broei; tot leeraar in de Jav. taal aan het gymn. Willem III te Batavia, de kapt. der inf. a la suite D. F. Van der Pant; tot not. te Djokjokarta, W. P. Van den Heavell. Tijdelyk benoemd: Tot contr. 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura, B. L. Repelins, A Van der Ven, C. J. C. Wijnaendts en H. Haga; tot adj.-ing. 2de kl. bij de staatsspoorwegen op Java, G. Steffan. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ads.-res. der XIII en IX Kotta's D. F. Van Braam Morris en aan den iüg. lste kl. by den waterstaat H. S. Nederbargb. Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens. en onder toek. van den titul. rang van lnit.-kol., de maj. der inf. G. C. R. R. De Graeff; eervol, met behond van recht op pens., de kapt. der inf. J. Van Bennekoraeervol, wegens overgang in civielen dienst, de kapt. der inf. 1). F. Van der Pant; eervol, wegens vertrek, de offic. van get. 2de kl. dr. C. W. F. Dekema en de 2de luit. A. L. Van Hutten. Geplaatst: Bij het 16de hat. inf. de 2de loit. T. J. Van Dam. Bevorderd: By de inf., tot kapt. N. J. Stadlmaier, J. P. De Veer, J. P. Groenboff, H. G. Kennedy, W. J. N. Bosboom, H. C. P. De Bruyo en H. M. Nepveu; tot lsten lnit. jhr» A. E. J. Van Grotenhuis van OnsteiD, B. C. Lamie, J. C. A. Christen en P. J. Van Driest. Overgeplaatst: Bij het 11de bat. de lste loit. A. F. Balabréga, bij het substit.-kader te Soerabaia de lste luit. D. W. Binkhorst, bij het detach, cavalerie in Atjeh. de ritm. P. K. A. R. Van Bothnia Andreae. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegen9 meer dan 12 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den havenm. te Amboina H. Ter Poorten. Be noemd: Tot opz. bij de kustverlichting J. A. C. Hamilton. BUITENLAND. Frankrij k. Iu eene voltallige bijeenkomst van de bureaux der linkerzijde van den Senaat en de Kamer be halve het bureau van het linkercentrum van den Senaat, dat niet was opgekomen, is besloten het werk van het congres te beperken tot den terug keer naar Parijs. Er is beslist, dat de terugkeer van beide Kamers naar Parijs tegelijk moet plaats hebben. Men zag af van het denkbeeld om afge vaardigden te zenden naar dG uitvoerende macht, omdat het linkereentrnm van de Kamer, verheugd over den terugkeer naar Parijs, weigerde zich daarbij aan te sluiten, daar het initiatief aan de uitvoe rende macht moet worden gelaten. Duitschland. Prins Waldemar van Pruisen, derde zoon van den kroonprins, is op elfjarigen leeftijd overleden. Sedert Maandag leed hij aan een aanval van be smettelijke keelziekte en Woensdag-avond was de toestand zooveel erger geworden, dat de genees- heeren weinig hoop meer durfden geven. Eene hartverlamming maakte in den daaropvolgenden nacht een einde aan zijn leven. De jonge prins bewoonde eenigen tijd een afzonderlijken vleugel van het paleis van den kroonprins en is dus met zijne broeders en zusters niet in aanraking ge komen, ook toen men het gevaarlijk karakter zijner ongesteldheid nog niet kende. Er is dns hoop dat de overige leden van het vorstelijk gezin vrij blijven. BelgiS. Het college van burgemeester en wethouders te Brussel heeft definitief het contract van eene leening van zestig millioen fr. met de Parijsche Bank, de Brnsselsch» Bank en de Société Géné rale geteekend. De voorwaarden van deze waren gunstiger dan die van andere groepen. Het voor- loopig contract is dns van honderd op zestig mil lioen gebracht. Oroot-BritanniS. In het Lagerhuis heeft de heer Stanhope op eene vraag van den heer Eorster geantwoord, dat geen bericht is ontvangen dat de onderhandelingen met Jacob-Khan afgebroken en bevolen zon zijn naar Kaboel op te rukken. Oostenr.-IIoii<„'. .Monarchie. De ministerraad heeft beraadslaagd over de maatregelen, welke ten opzichte van Szegedin moeten genomen worden. Het besluit is genomen, om voor het overtollige water een uitweg te zoeken nabij den staatsapoorwegdijk. Met de daaraan ver- boaden werkzaamheden zal onverwijld een aanvang gemaakt worden. Bij Czongrad is het water vallende te Titel wordt de arbeid tot versterking der dijken voortgezet, het gevaar is daar verminderd. De gezondheidstoestand te Szegedin is echter veel slechter geworden, zoodat uit Budapest geneeskun dige hulp derwaarts is gezonden. Rnslnnd. Uit Berlijn wordt aan de „Times" gemeld om trent het voorstel van Rusland om Oost-Rumelië na den aftocht der Russische troepen tot hand having der orde door een gemengd corps te laten bezetten: „Het corps zou bestaan uit 16,000 man en in gelijke deelen geleverd worden door Engeland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Rusland. Frankrijk echter, hoewel in het plan berustende, heeft zijn troepencontingeut nog niet beloofd en Engeland aarzelt, naar men gelooft, nog omtrent enkele punten, maar het voorstel eener gemengde bezet ting is door allen aangenomen." Aan de „Neue Freie Presse" wordt, gemeld dat eenige dagen geleden 50 Russische officieren te Widdin aangekomen zijn, om eene topographi- sche kaart van Bulgarije te maken. Het blad noemt het opmerkelijk, dat deze commissie hare taak in het westen van Bulgarije begonnen is en thans bezig is met het opnemen van den omtrek van Lompalanka, Belgradschik, Vraca en Berkowica. Turkiie. De „Times" meldt dat de Engelsche regeering, de gevolgen vreezende der totale demoralisatie die Turkije bedreigt, wanneer geen onmiddellijke financiëele hulp verleend wordt, de „Banque Otto- mane" heeft uitgenoodigd een plan te ontwerpen om Turkije te hulp te komen. Men verzekert dat de Porte toestemt in eene gemengde bezetting van Rumelië, ten einde zich te ontslaan van de verantwoordelijkheid bij de conflicten, die te voorzien zijn. Een bericht uit Scutari in de „Polit. Corr." bevestigt dat de Turksche ambtenaren eene wijd vertakte Albaneesche samenzwering tegen het gezag van den sultan ontdekt en door het gevaDgenuemeD van tal van notabelen het doel dezer samenzwering verijdeld hebben. Telegrammen. NIEUWE DIEP, 29 Maart. Het stoomschip „Prins van Oranje" is alhier aangekomen. BERN, 28 Maart. De nationale raad heeft zich met het besluit van den stendenraad, betref fende herstel der doodstraf, behalve voor staat kundige misdrijven, en het verbod tot lichame lijke tuchtiging, met 76 tegen 49 stemmen vereenigd. De eenstemmigheid over dit onderwerp is daardoor tusschen beide takken der wetge vende macht bereikt, zoodat thans aan de bevol king de quaestie alleen betreffende wederinvoering der doodstraf kan voorgelegd worden. LONDEN, 28 Maart. In antwoord aan lord Hantley, die iu het Hoogerhuis de opmerkzaam heid vestigde op den gedruklen toestand van handel en landbouw, zeide lord Beaconsiield dat hij erkent, dat de landbouw tegenwoordig in een voorbeeldeloozen nood verkeert. Hij schrijft dit gedeeltelijk toe aan de opheffing van bescher mende rechten, waardoor een slechte oogst voel baarder wordt, omdat de hoogere prijzen daarvoor geen vergoeding geven. Ook de buitenlandsche mededinging is zeer nadeelig voor den landbouw. De handelsstand is evenzeer gedrukt. Een onder zoek zon thans geen degelijke uitkomsten leveren. Later zon een onderzoek naar de oorzaken van de veranderde metaalwaarde en den handel wellicht gewenscht zijn. PARIJS, 28 Maart. De „Marseillaise" is tot eene geldboete van 1000 fr. veroordeeld wegeDs het plaatsen van een artikel van Rochefort. De geschiedschrijver, voormalige volksver tegenwoordiger en minister Achille Tenaille de Vaulabelle is te Nizza overleden. PARIJS, 29 Maart. De „Rép. fr." meent te kunnen berichten, dat de heer Waddington, mi nister van buitenlandsche zaken, voornemens ia eene nota aan de mogendheden te zenden, waarin hij de eischeu van Griekenland in het vraagstuk der grensregeling ondersteunt, op de grondslagen, aangegeven in het protocol n". 13 van het Ber- lijnsche congres. Toonkunst-concert. De Leidsche Maatschappij voor Toonkunst be sloot gisteravond in de Stadszaal hare concerten voor dit seizoen. Op liet programma kwamen twee orkestwerken voor: de Ouverture in Si-b mineur voor het drama „Joan Woutersz" van H. J. Schim mel door J. G. H. Mann en de Symphonie in C dur van F. Schubert. De uitvoering van het eerste geschiedde ouder leiding van den llaag- sche componist zeivenhet tweede onder die van den directeur der Maatschappij, den heer A. J. Wetrens. Het orkest, handhaafde opnieuw den goeden naam en bezorgde den aanwezigen blijk baar, niet het minst, door de uitvoering der sym phonie, een bijzonder muzikaal genot. Als sopraa»-soliste vermeldde, het programma mej. J. Parinuinier. Zij droeg voor een concert-aria van Mendelssohn, met begeleiding van orkest; „Ste sauen, es ware die Liebe" van Theodor Kirch- ner eu „lm Maien" van Ferd. Hiller. Haar op treden op een Toonkunst-concert is in de muzikale wereld hier ter stede een événement, dat bij niet te miskennen doch zich steeds van alle mede werking onthoudende en daardoor onvrnchtbare krachten navolgiug verdient, zij het ook al niet door als solist of soliste mede te werken, dan toch door zich bij anderen aan te sluiten. Hoe meer degelijke medewerking, des te beter uitkomst. Voor zoover we rneenen is mej. Parmentier de eerste, dilettante die op door onze Maatschappij gegeven wordende concerten als soliste optrad. Zij heeft zich daarbij met glans van hare taak ge kweten, ofschoon wij moeten verklaren dat zij ons in de beide liedereu beter voldeed dan in de eerste voordracht., waarvoor geen geringe eischen, zelfs aan geroutineerde zangeressen, worden gesteld. Het publiek gaf door een aandachtig gehoor en een herhaald applaudissement van zijne ingenomen heid blijk. De heer Wetrens vergaste de leden met hunne dames in twee solo-voordrachten op zijn heerlijk vioolspel. Het. concert in E-dur van H. Vieux- temps en de Polonaise de concert, met begeleiding van klein orkest, van F. Laub, werden uitgevoerd op een wijze zooals men dat van den niet alleen hier, maar ook elders met eere bekenden violist kan verwachten. Hij wist de aanwezigen met de vertolking van beide composities ook nu weder te boeien. Het bleek dan ook duidelijk dat de ge legenheid om onzen stadgenoot op dit laatste concert te hooren, alleszins welkom was. Ten slotte mag een woord van dank niet ont houden worden aan de commissarissen der Maat schappij voor hunne pogingen om gedurende dit seizoen den ingezetenen telkens iets schoons en goeds op mnzikaal gebied aan te bieden, hoewel die moeite niet altijd door een schitterende opkomst werd beloond. Ter markt te Lelden aangeroerd, 28 en 20 Maart. Wintertarwe 11 hectoliter 9.50 a 10.Zomer- (arwe 11 hectol. 7.5i>a 8. Winterrogge 14 heet. 6.25 a f 6.60. Zomerrogge 14 hectol./ 5.50 a 6.—. Zomergerst 15 hectol. 6. a/5 50Chevalier-gerst 15 hectol. 7. a f 7.50 Zware Haver 13 hectol. f 4.50- a 6. Lichte Haver 13 hectol. f 3.a f 1.50. Dmi- venboonen 7 hectol. 8.a 8.50Paardenboonen 7 hectol. 7.60.a 8.Ossen stuks a Stieren, 4 stnks 1 80. - a 170. Veulens stuks/ a Melkkoeien t6 stuks f 205.— a 250. Kalfkoeien 12 stuks 210.— a 260.Varekoeien 73 stuks f 190.— a f 245.—Vette koeien 42 stuks 205.a 295.—. Kalveren (vette) 28 stuks 85. a 72.— Kalveren (magere) 160 stuks f2.60 a/5.50 Kalveren (gras) stuks a Hamels (magere) stuks/— a f Hamels (vette) stuks, fa Ooien (magere) 142 stuks 18. a 26.—. Ooien (vette) stuks f a Lammeren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a f Varkens (magere) 42stuks/14.a 126.Varkens (big gen) 134 stuks f 6.a f 12. Grasboter 7370 kilogr., lste qualit. I vat/46.—a 50. Schei- 2de quaiit. I vat 38.— a 42.Grasboter lste qual. per kilogr. 1.15 a 1.26., Schei- 2de qualiteit per kilogr. 0.96 a 1.06. Ter markt aangebracht 197 runderen, 188 kalveren en 142 schapen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2