N". 5SG6. Maandag 31 Maart. A". 1879. Tweede Blad. LEIDSOÏÏ |||g DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRAJïT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. e iïi e ii gr cl Nieuws. De onlangs wegens lichaamsgebreken voor den dienst afgekeurde en ontslagen mr. kleeder- maker W. H. Simons, van het 3de reg. infanterie te Middelburg, heeft aan de T weede Kamer bij adres verzocht, te willen bevorderen, dat hem alsnog pensioen worde toegekend. Hij beweert, dat zijn kwaal (slepende longontsteking) ten gevolge van het aan zijne betrekking verbonden voorover zitten en werken met een trapnaaimachine is ontstaan. Het departement van oorlog was van een ander gevoelen en moet zelfs de door adressant verzochte herkeuring hebben geweigerd. Twee personen uit Hagestein, vaders van groote gezinnen, waren Donderdag naar Tuil en 't Waal gegaan tot het bijwonen van eene verkooping. Des avonds terugkeerende, hebben zij waarschijnlijk ten gevolge van de duisternis den weg niet kunnen vinden Althans men vond gister ochtend op een uiterwaard bij het Oudslijkerveer het lijk van den een, terwijl de ander op eenigen afstand in zittende houding bewusteloos werd ge vonden. Bij Nieuwe Niedorp brak Woensdag avond te halfzeven plotseling een hevige brand uit in een „boel" of bergplaats, waar gedurende een gedeelte van den dag in een fornuis was ge stookt. Dit gebouwtje, waarin ook hout en turf bewaard werd, stond in de onmiddellijke nabijheid van de R.-K. kerk. Een oogeublik dreigden de vlammen, aangewakkerd door den hevigen wind, ook de kerk te zullen vernielen. Reeds waren door de hitte schier alle ruiten aan de noordzijde der kerk gesprongen en sloegen de vlammen binnen waarts, waardoor het plafond eenigszius bescha digd is. Door vereenigde. krachten echter en de hulp van de inmiddels van het nabijgelegen Zijde wind aangerukte spuit wist men de kerk te be waren en bepaalde zich de brand bij de bergplaats, die geheel in de asch werd gelegd. Toen de spuit van Nieuwe Niedorp op de plaats van het gevaar kwam, was men het vuur reeds meester. Het dalen van de waarde der lande rijen, althans in de noordelijke provinciën, is een verschijnsel, dat in klimmende mate de aandacht der belanghebbenden trekt. Het is geene zeldzaam heid, dat boerenplaatsen, voor 5, 6 jaren voor 80,000 gekocht, thans voor 50,000 nauwelijks koopers vinden. Ouder de voorbeelden van daling van huurprijzen verdient genoemd te worden die der pastorielaudeu te Noorddijk, één uur van Gro ningen. Deze lauden, groot 16 hectaren uitmuntend hooi- en weiland, brachten in 1877 op bij publieke verhuring f 2400, in 1878 2100 en nu dezer dagen niet meer dan f 1400. De onschuldig veroordeelde William Ilabroo, die thans op vrije voeten is gesteld, werd bij zijne aankomst in het dorp, waar hij geboren werd, Cloonfad in Ierland, door de inwoners met muziek ontvangen. Er wordt geld bijeengebracht om hem aan den kost te helpen. Uit Napels wordt gemeld dat het be roep in cassatie van Passanaute is verworpen. Het schilderij „de verzoeking van den H. Antonius", van Hieronimus Bos, dat ge stolen was uit het kon. museum te Brussel, is teruggevonden en weder in de verzameling geplaatst. Een schilderijen-koopman had er 15 franken voor betaald en heeft het ter beschikking van het be stuur van het museum gesteld. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Naar de „Rappel" meldt zal de ver maarde vastgelegde ballon voorgoed te Parijs blij ven en is men druk bezig, al hetgeen met het oog op de overbrenging daarvan naar Engeland indertijd is opgebroken te herstellen. De beer Giffard heeft een nieuwen toestel voor de gasbe- reiding uitgedacht, waardoor eene aanmerkelijke bezuiniging in de kosten en dientengevolge in den prijs der opstijging zal verkregen worden. Bij on derzoek is gebleken, dat de ballon gedurende het lange gebruik verleden zomer niets geleden heeft. De luitenant Zubovitch, bekend door zijn stoutmoedige tochten te paard, o. a. van Weenen naar Parijs, is te Szegedin omgekomen, nadat hij een paar honderd menschenlevens had gered. Zoodra hij de ramp vernam, vertrok hij naar Szegedin. Bij een poging om een man te redden, viel een balk op zijn borst; Zubovitch werd zwaar gewond en stierf twee uur later. Te Derbj is een circus afgebrand; 21 paarden, 8 ponnies en andere beesten kwamen om; men had daarbij echter ook het leven van één meusch te betreuren. De voorbereidende werkzaamheden voor de onderzeesche tunnel tusschen Frankrijk en Engeland, aan de Fransche kust gedurende de maanden Januari en Februari gestaakt, zijn dezer dagen hervat. Omtrent de geheime drukker ij en, waar de nihilisten hun manifesten en proclamation drukten, wordt nader aan de Köln. Zeit.gemeld: Eenige dagen geleden kwam de politie ze op het spoor. De eene bevond zich in de keizerlijke pa- tronenfabriek, welker opzichter, de luitenant-kolonel Sinowieff, onmiddellijk in hechtenis genomen werd. Hetzelfde lot oudergiugen een jong artillerie-officier en een broeder van Sinowieff, die bij eene instel ling van het departement, van openbare werken is aangesteld, en ongeveer 30 kweekelingen van die instelling. De tweede drukkerij werd in eene een zaam liggende goederenloods op het Golodai-eiland ontdekt. Beide drukkerijen waren niet in werk zaamheid. Zoowel de letters als het overige materieel was goed ingepakt in kisten verborgen, waarin men ook een aantal revolutionaire geschriften vond. Onder de papieren eener modiste, die zich het leven beuomen heeft, vond men lijsten met de namen der samenzweerders, welke dientengevolge in hechtenis genomen werden. Onder hen bevonden zich een officier der artillerie en vele studenten der medico-chirurgische academie, welker hoofd en beschermheer de minister van oorlog is. Een maand geleden heeft men in een hotel te Moskou het. lijk gevonden van een jongen man, die gewelddadig was omgebracht. Op het lijk vond men een briefje gespeld met de woorden „verrader, spion, veroordeeld door ons, de Russi sche socialisten en revolutionnairen." De dagbladen te St.-Petersburg hebben eerst getracht, dit ver haal in twijfel te trekken. Het wordt nu echter door die van Moskou omstandig medegedeeld. Voor den moordenaar wordt een student gehouden, die in het bezit was van een Engelschen pas en thans is verdwenen. Zijne papieren zijn in beslag genomen. Men beweert, dat in verband met deze zaak niet minder dan honderd personen zijn ge vangen gezet. Omtrent het nieuwe geval van pest te Wetlianka wordt medegedeeld, dat de zieke een elf jarig meisje is en zulke enkele gevallen, zich voor doende nadat overigens de ziekte is verdwenen, niet aanstekend worden geacht. Bij de afzending van het PRIJS SER AD VERTEN TIEN: Van 16 regelsf 1.61. Iedere regel meer0.17J. Groolere lettere nur pUeUroimu. bericht hadden er zich ook geene verdere gevallen voorgedaan. In een hotel te Aken zijndrieRussen gearresteerd, die aldaar waren overeengekomen om in de omstreken voor 32,000 roebels aan valsch Russisch papier, biljetten van drie roebels, tegen geld of goed papier in te wisselen. De Russische politie wist dat zij in betrekking stonden met eene fabriek waar dat valsch papier wordt vervaardigd en die te Parijs gevestigd moest zijn. Zij had zich met de Duitsche politie verstaan over maatregelen om hen gevangen te nemen. Bij de aanhouding bleek dat twee der arrestanten juist de voornaamste der bij die fabriek werkzame vervaardigers waren. De derde was slechts een handlanger tot het op sporen van gelegenheid ter inwisseling. Tevens is gebleken dat ook 4e Londen en Berlijn valsch Russisch papier wordt gemaakt, dat door tusschen- komst van anderen op afgelegen plaatsen in omloop wordt gebracht. De „Techn. gewerbliche Corresp." van het techuicum Mittweida, in Saksen, deelt het volgende mede aangaande een nieuw product, namelijk bier, dat verkregen wordt uit beetwortels. De beetwortels snijdt men in schijven, die ge droogd en geroosterd worden, en wel in dier voege, dat het suikergehalte niet wordt gewijzigd. De geroosterde beetwortelschijven begiet men met water, welk een en ander gedurende twee uren wordt gekookt. Op elk kilogram beetwortels voegt men daaraan toe 25 gram hop, nadat zulks ins gelijks in water is afgekookt, waartoe zooveel water wordt gebezigd, dat men ten slotte 16 liter bier verkrijgt. Dit product verhit men tot op 20° Celsius. Dan voegt men daarbij 20 gram pers- gist, roert de vloeistof goed om, die op flesschen wordt getapt, en laat het op deze wijze verkregen bier op 150° Celsius gedurende 7 a 8 uren gisten, waarna de flesschen worden gekurkt. Na verloop van drie weken is het bier geschikt voor het ge bruik. Op deze wijze van bietbrouweu is in het Duitsche rijk octrooi genomen. KOLONIËN. BATAVIA, 22 Februari. De veepest in de residentie Batavia eischtnog steeds offers, doch zeker is het dat zij in hevig heid niet toeneemt. liet moge waar zijn, zegt de „Javabode", dat aan de natuur hiervoor dank moet worden gebracht, de billijkheid vordert dat ook een deel van onze erkentelijkheid aan hel bestuur wordt gewijd, dat in sommige opzichten tekortschie tende, niettemin woekerde met de geringe krach ten en middelen waarover het kon beschikken. Aquasie Boachi, huurder van Soekasari in de afd. Buitenzorg, heeft eene reeks feiten open baar gemaakt betreffende de onveiligheid aldaar. Denzelfden dag waarop dit verslag in het „Alg. Dagbl." verscheen, had te Meester-Cornelis een ketjoepartij plaats. Vijf inlanders zijn gedrongen binnen de warong van een Chinees en hebben hem vermoord om hem vervolgens te bestelen. Voorts is op Pegansaiin een ongewapend Euro- peesch soldaat door inlanders overvallen, van zijn geld beroofd en mishandeldheeft men den Frèin- schen consul hier ter stede van zijn tafelzilver ontlast, en eindelijk is in den afgeloopen nacht een poging tot diefstal met braak in het handels kantoor van eene der firma's aan de Kalie-Basaar alhier gedaan en alleen mislukt door de sterkte der brandkast, waaraan tevergeefs gebroken is, nadat met goed gevolg een gesloten Engelsche

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1