De definitieve begrooting voor het departe ment van oorlog voor 1879, bij de Tweede Kamer ingekomen, bedraagt f 21,670,000; de inrichting is dezelfde als van de kredietwet. De minister verklaart, dat hij strikte zuinigheid in en bij alles steeds zal betrachten, maar ook vrijmoedig datgene aanvragen, waarvan hij de overtuiging heeft gekregen dat het door 's lands belang wordt gewettigd. Zijn voornemen is, den dienst bij de militie zoo min bezwarend mogelijk te maken. Onder de maatregelen daartoe behoort, vooral de verbetering der kazerneering. 32,000 worden voorgedragen voor het bouwen van magazijnen tot bergiug van artillerie-maieriéel te Amsterdam. Daarduur wordt het mogelijk de benedenlokalen van de Oranje-Nassau kazerne weder tot kazer neering te bezigen. Verscheidene artikelen voor staven en corpsen hebben vrij aanzienlijke ver mindering ondergaan Tot herstel der schade door den braud te Utrecht geleden is een post van f 406,529.96|/I op de begrooting gehracht. De minister acht een goed ingerichte krijgsschool on misbaar; de post daarvoor is opnieuw op de be grooting gebracht.. Noodzakelijk wordt geacht, jaarlijks met de aanschaffing of den aanmaak van ontbrekende vuurmonden voort te gaan, alsmede om tot invoering van een nieuw veldkanon over te gaan. Er komen f 40,000 op de begrooting voor, om het groot arsenaal ie Bergen op-Zoom in te richten voor een bataljon infanterie. Iu het regeeringsantwoord over bet. ont werp tot goedkeuring van de dading met Ams'er- dam omtrent het saldo der voormalige weeskamer verklaart de regeering dat ook indien deze dading niet bekrachtigd wordt, het ontwerp betreffende de verlenging der termijnen aan de Amsterdam- sche Kanaalmaatschappij toch in werking kan treden. Zij laat echter aan de Kamer de beslis sing welk ontwerp het eerst te behandelen. De regeeriug is van oordeel dat niet slechts naar billijkheid maar ook rechieus, de saldo's door de alg. comm. van liquidatie van de vorige be heerders overgenomen toekomen aan de gemeente en de vermeerdering van bet gezamenlijk bedrag dier saldo's door opleg van rente scden die over name toekomt aan den staat. Van dat standpunt gaat ook het ontwerp tot voorziening nopens de liquidatie van bet beheer der voormalige wees- en momboirkamers uit. De Kamer blijft echter geheel vrij in haar oordeel over laatstgenoemd ontwerp, ook wanneer deze dading wordt aan genomen. Blijkens de memorie van beantwoording der regeering raakt de tegenwoordige voordracht be treffende heffing van rechten wegens de verrichtingen van den burgerlijken stand niet aan het Burgerlijk Wetboek Daarbij behoort dus alles wat de inwen dige inrichting van de registers en van den dienst betreft, buiten beschouwing te blijven. Dat onder werp blijft bewaard voor een daartoe betrekkelijk wetsontwerp, uitgaande van den miuister van justitie. Ook de vrijstelling der registers van zegel zou eerst in aanmerking kunnen komen bij herziening der zegelwet, daar men, consequent willende han delen, dan meer soortgelijke vrijstellingen zou moeten schenken. Het denkbeeld om dubbele ge slachtsnamen tot een voorwerp van heffing te maken lacht den minister niet toe. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5573 volwas sen personen en van 11 15 kinderen. Het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland heeft aan den heer G. L. Van der Kuyp, pred. te Sliedrecht, met ingang van 1 Juli e. k. eer vol emeritaat verleend. Morgen-voormiddag zal de heer M. W. Scheltema Ez., predikant te Dokkum, den predik dienst waarnemen bij de Remonstrantsche gemeente te Oude Wetering. De Koning en de Koningin zullen 21 April om halfelf des voormiddags per extra-trein van het Loo naar Amsterdam vertrekken en den 28sten, insgelijks om halfelf, naar de residentie terugkeeren. Zij hebben de ovatie aanvaard, hun door een deel der Haagsche burgerij aan te bieden bij gelegen heid van hun feestelijken intocht in de residentie en zullta mitsdien het concert bijwonen, dat het comité op 30 April in bet gebouw voor kunsten en wetenschappen zal geven. Er is een commissie benoemd tot herzie ning van de grondslagen, waarop de bestaande weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht, ingesteld bij besluit van 14 Januari 1815, berust. Iu die commissie zijn benoemd: tot voorzitterde int. 2de kl. C Thomas, belast met de waarneming van de betr. van hoofdint. tot ledenjhr. mr. G. De Bosch Kemper, oud- ref. bij het dep. van binn. zaken; de kapt. S A. Lutz, van het reg. gren. en jagers; de kapt. E. L. Carré, vau dat corps, en de onderint. 2de kl. E. J. Hinrichs, van het pers. der mil. adm. Voorts is de kapt. der art. II J. Krantz, hoofd van't on derwijs in de wis-, natuur- en scheikunde bij de kon. milit. academie, aan de commissie toegevoegd, ten einde haar bij bet makpn van berekeningen behulpzaam te zijn. De minister van oorlog is gemachtigd, om burgerlijke of militaire perso nen ter harer beschikking te stellen, om haar raad of inlichting te verschaffen. De commissie, belast met de uitvoering van het plan om ter herinnering aan prins Hen drik een monument te plaatsen vóór het kon. instituut voor marine, of een steen of buste in den gevel van dat gebouw, bestaat uit de heereu J. W. Binkes, kapitein ter zee, J. Spanjaard, kapitein-luitenant ter zee, en M. C. Hazenberg, officier van administratie 2de klasse. Zij heeft eene circulaire met inteekenlijst aan de officieren van marine doen toekomen. De Koning en prinses Hendrik hebben huune ingenomenheid met dit voor nemen kenbaar gemaakt. De verkiezing ten gevolge van het overlijden van jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot iu bet hoofd kiesdistrict Dordrecht zal plaats hebben 22 April. Iu de gisteren gehouden vergadering van voorstanders der Opera te Rotterdam is gebleken dat nog f 6000 tekort komt. Men heeft besloten, den couponteekenaars te verzoeken van de hun toegestane 10 pet. korting af te zien. Door wijlen vrouwe D M. A. Smitthuysen, cchtgenoote van den heer E. T. Everard, is ook aan de vereeuiging van den H. Viucentius van Paulo te Amsterdam een legaat vermaakt en we! een ten bedrage van f 7000. Prins Frederik heeft een gift van f 300 geschonken ten behoeve van het bouwen eener Hervormde kerk en bewaarschool te IJmuiden, De Tweede Kamer zal in de eerste dagen der volgende week zich in hare afdeelingen bezig- houdeu met het onderzoek van de definitieve be grooting van oorlog voor 1879 en vannogeenige andere ontwerpen. Daarna zullen nog eenige ontwerpen van minderen omvang in openbare be raadslaging komen. Vóór het Paaschreces, dat op het einde der volgende week invalt, zal er echter geen wetsontwerp van gewicht meer in discussie komen. Het stoomschip „Gelderland", van Rotter dam naar Java, 13 Februari vertrokken, arriveerde gisteren le Baiavia; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde gisternamiddag Duugeness en werd hedenochtend te Nieuwe diep verwacht; de „Rotlerdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisteren bij het eiland Wight. Z. M. heeft den kapt. der inf. K. Henry, thans op uonact., op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op f 1430 's jaars jhr. mr. P J. F. M. Van der Does de Willebois, secr. van legatie bij het gezantschap te St.-Pcters- burg, met 15 April aaust. in dezelfde hoedanig heid overgeplaatst hij dat te Weenen. Gremengd Nieuws. Door den gemeente-veldwachter te Alfen aan den Rijn is proces-verbaal opgemaakt tegen een sigarenmaker wegens het in dienst hebben van een kind beneden de twaalf jaren. Het gerechtshof te 'sGravenhage deed gisteren uitspraak in de strafzaak van J. J. B. V. R, te 's-Hage en A. W. J. V. R. te Schiedam, vader en zoon, beschuldigd van het gebruik maken van een geschrift van koophandel, waarin door een verandering de waarheid was verkort en waardoor den heer E. te Rotterdam een nadeel van f 1100 is berokkend. Het hof heeft o. a. als wettig en overtuigend bewezen aangenomen, dat de rekening, het stuk waarin de verandering heeft plaats gebad, niet was ver brand, gelijk de beschuldigden hebben beweerd, en dat de eerste beschuldigde, de vader, toen hij van het stuk gebruik maakte, wist dat het ver- valscht was. Het dezen beschuldigde ten laste ge legde mitsdien als wettig en overtuigend bewezem aannemende, verklaarde het hof hem schuldig aan desbewust gebruikmaken van een door verande ring van geschrift vervalscht geschrift van koop handel en veroordeelde hem tot 5 jaren tucht huisstraf. Het den tweeden beschuldigde ten laste gelegde oordeelde het hof niet wettig bewezen, wes halve deze werd vrijgesproken. Aan een winkelier wonende op den Nieuwendijk te Amsterdam, werd Donderdag door een hoogst fatsoenlijk gekleeden vreemdeling voor een overjas in betaling gegeven een Duitsch bank biljet van 100 mark, dat zonder eeuige achter docht tegen deugdelijke Hollandsche rijksdaalders werd ingewisseld. Eerst na het vertrek van den vreemdeling ontwaarde de winkelier, dat het bank biljet, een zooals er hier te lande tot nu to# straffeloos door sommige winkeliers bij wijze van reclame verspreid worden, in een der randschriften het volgende tweeregelig versje bevatte Wer diesen Schein für echt annimt, Der is fürwahr ein grosses Kind. Met 7 April wordt, uitsluitend ten gerieve der reizigers die hun verblijf houden in het Amstelhotel te Amsterdam, door de Holl. IJzeren-spoorwegmaatschappij, in overleg met de directie van dat hotel, aldaar een hulpbureel ge opend voor het uitgeven van plaatskaar'.en en het inschrijven van bagage. De prijs Her daar te verkrijgen plaatsbiljetten, zoomede de bevrach ting der bagage aldaar, is dezelfde als op een der spoorweg-stations. Op verzoek van de Maatsch. tot ex ploitatie van staatsspoorwegen, van de Ned. Rijn en van de Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij zijn door den hoogleeraar Donders voorloopig de vol gende eischen vastgesteld voor het gezichtsver mogen van het nieuw aan te stellen personeel bij genoemde maatschappijena. Voor machinisten en leerling-machinistenuitwendig gezonde oogen en oogleden, zonder habitueele congestie of ont steking, op beide oogen onbeperkt gezichtsveld, normale gezichtsscherpte, normale refractie, kleur- onderscheidingsvermogen van minstens Vs. b Voor stationschefs en die hen vervangen, assisteuten, halte chefs, opzichters, hoofd-conducteurs, conduc teurs, portiers, remmers, wisselwachters, rangeer ders, voorlieden, brugwachters, wegwachters, weg- wachteressenuitwendig gezonde oogen en oog leden, zonder habitueele congestie of ontsteking, op beide oogen onbeperkt gezichtsveld, op het eene oog normale gezichtsscherpte, normale refrac tie en kleuronderscheidingsvermogen van minstens 3/s; op het andere oog gezichtsscherpte en kleur onderscheidingsvermogen van minstens 1 /a. Voor dit onderzoek zijn door de Maatschappijen aangezocht: de hh. drs. Middelburg te Leeuwar den, Hamer te Franeker, Mulder te Groningen, Ivros te Zwolle, Gewin te Delden, Van Rhijn te Zutfen, Maats te Arnhem, Knyper te's-Hertogen- boscb, Gori te Breda, Van Kleeff te Venloo, Haff- mans te Roermond, prof. Doyer te Leiden, Van Moll te Rotterdam, Juda te Amsterdam, Hellema te Nieuwediep en Bouvin te Utrecht Een Duitscher had in zijn vaderland aan den militie-plicht niet voldaan en kon dus met het voorwerp zijner liefde niet trouwen. Hij besloot zich te verdrinken en wel in de Haar- lemsche Vaart, dicht bij Amsterdam. Zijne Char lotte wilde hem niet alleen laten reizen naar het graf en toen hij zich te water had begeven sprong zij hem na. Door eenige voorbijgangers, die zij in hun wanhoop waarschijnlijk niet hadden op gemerkt, werden zij spoedig op het droge en in een nabijgelegen herberg gebracht. Daar van nieuwe kleederen voorzien, namen zij weldra de terugreis naar Amsterdam aan, met het voornemen, gelijk zij zeiden, om eerlang de poging tot zelfmoord te herhalen. Misschien zullen zij dan liever de stilte en duisternis van den Dacht te baat nemen. D on d erd a g-m i d d ag omstreeks half- drie ontstond er te Zuid-Beierland buiten de kom der gemeente brand in de woning van den her bergier A. Konijnendijk, welke in korten tijd is afgebrand. Vermoedelijk is de brand ontstaan door de kachelpijp, welke door don zolder ging. Van den inboedel heeft men weinig kunnen redden. Naar men verneemt waren woning en inboedel geassureerd.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2