DAGBLAD. N°. 5865. Zaterdag 29 Maart. A0. 1879. PRIJS DEZER COURANT: Toon- Leiden per 3 maandeo.1.10. Frauca per postl-*®- Afzonderlijke Kommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I.EIDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, iu zijne open- Bare vergadering van den 27sten Februari 1879, i9 vastgesteld de volgeade VERORDENING lot aanwijzing va» eene plaats, waar klopperijen van tapijten kunnen corden opgericht zonder voorafgaarïde vergunning van het Gemeentebestuur. De RAAD der gemeente Leiden, Gezien artikel 4 der Wet van 2 JunilS75 (Staatsblad N°. 95); Besluit: 1*. op het terrein aan den Vestwal aan bet einde der Oostba- venstraat, bekend bij het kadaster der gemeente Leiden onder Sectie A N°. 616, kunnen klopperijen van tapijten worden opgericht zonder voorafgaande vergnnning van bet Gemeen tebestuur; 2#. het sub 1°. bedoeld terrein wordt, in bet belang van de openbare gezondheid, aangewezen voor het oprichten, hebben of gebruiken van klopperijen van tapijten, met verbod om elders io dc gemeente dat bedrijf uit te oefenen 3*. deze Verordening geldt voor den tijd van 20 jaren. Gedaan te Leiden ter openbare raadsverga dering van den 27sten Februari 1879. De Burgemeester, V. d. BRANDELER. De Secretaris, E. KIST. Zijnde deze Verordening aan do Gedeputeerde Staten van Zuid- Hollai.'!, volgens hun bericht van den 18/20 Maart 1879, B n°. 565 ,1ste afd.), G S. n°. 33, in afschrift medegedeeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDELER, Burgemeester. 28 Maart 1879. E. KIST, Secretaris. LEIIkÉiV, SS Maart. Do".- 'Ie geneeskundige staatscommissie alhier is hi i tot arts bevorderd de heer F. G. A. Huber. candidaat-arts. De afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landsf h Maatschappij voor tuinbouw en planten kunde hield gisteravond in de Stadszaal eene bui tengewone vergadering, welke zich door iets nieuws en eigenaardigs kenmerkte. De eerste paar uren waren namelijk gewijd aan eene. zoogenaamd geï m- provi?eerde avond-bloemententoonstelling,waar toe zon-el bier wonende leden als die der omliggende gemeenten het hunne hadden bijgedragen. Het vroeger eerst zoo los opgeworpen plan ondervond een medewerking, waarop zeker in den beginne niet gerekend was, zoodat de avond uitstekend geslaagd mag genoemd worden. De rijke inzen dingen der tuiniers van gunstig bekende buiten plaatsen en die van de grootere en kleinere kweekers en liefhebbers van planten en bloemen vormden een schoon geheel en hadden de groote benedenzaal in een waren lusthof, waar op kwistige wijze aan Flora geofferd was, herschapen. Door de rangschikking, waaraan bekwame handen niet waren te ontkennen, zoowel in het midden als aan de wanden, kwamen de kleinste tot de meer trotsche door vorm, kleur en geur streelende bloemen en planten tot haar recht, terwijl een achter een dichte en prachtige verzameling planten verborgen onzichtbaar quartett bij afwisseling zijne tonen te midden van het gekout der gezellig aan tafeltjes zittende familiën deed hooren. Niet het minst bood de galerij op een en ander een cigen- aardigen aanblik, zoodat ook daar vele der aan de uitnoodiging beantwoord hebbenden, waaronder ook de dames goed vertegenwoordigd waren, zich van eene plaats hadden voorzien. De afdeeling in 't algemeen, doch de regelings-commissie in 't bij zonder, mag dan ook gelukgewenscht worden met het schitterend succes dat zij in deze paar uren behaalde. Door velen hoorden we reeds thans het verlangen uiten, dat het niet bij deze enkele maal moge blijven, en dat het wenschelijk ware indien het hier gegeven voorbeeld elders navolging vinde. Ook van buiten toonden vele geïntroduceerdcn met dames door hunne opkomst hunne belangstelling ill de Maat schappij, waartoe. Daar wij vernemen, een aantal reeds gedurende de vergadering als leden toetra den. Onder de aanwezigen merkte men ook op de leden van bet hoofdbestuur de beeren jbr. Viruly Verbrugge van Rotterdam, Van den Broecke van Utrecht, zoomede den heer Krelage van Haarleui. Tot. slot der buitengewone vergadering zou de beer C. De Vos, van Hazerswoude, een bijdrage leveren. Hij begon daarbij met het verzoek tot zijn gehoor te richten, om liever te letten op de zaak waarover, dan op de wijze waarop hij sprak, waarna hij eenige alkemeene beschouwingen over planten liet voorafgaan aan zijn eigenlijk onderwerp: de roos, de plant die van de oudste tijden af tot op heden steeds werd hoog geacht en wier geschiedenis tot de hoogste oudheid op klimt. Als een bewijs daarvan haalde spr. o a. aan dat de roos reeds 1200 jaren vóór onze tijd rekening bij de Egyptenareu bekend was, dat ko ning Salomo de aankwecking er van bevorderde, dat zij bij de Grieken, de Scythen en de Indiërs lioog vereerd werd enz. enz. Volgens verschillende legenden moest de roos bepaald van «oddelijken oorsprong zijn. Tal van goden en godinnen wer den door spr. opgesomd aan wie de eer daarvan was toegekend. Haar naam van koningin der bloe men heeft zij tot den huiaigen dag behouden eu nog steeds is zij het zinnebeeld der reinheid en onschuld, evenals zij dat der stilzwijgendheid wordt genoemd, waaraan men de spreekwijze „onder de roos" te danken heeft. Het zou te uitvoerig zijn spr. hier in alle bijzonderheden, die hij omtrent de niet het minst door de dames zoozeer gelief koosde plant mededeelde, te volgen. Soms wist hij in het gesprokene den eenen of anderen kwinkslag te mengen, die niet zonder gevolg bleef op zijne toehoorders, waarvan er evenwel menigeen door het voor zoo'n groote zaal niet al te luide spreekorgaan van den heer De Vos veel van het medegedeelde moest missen en daardoor de zaal verliet, vóór de lezing was afgeloopen. Den 29sten April a. s. zal in het koffiehuis „Zomerzorg" eene buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders der Spoorwegmaat schappij LeidenWoerden gehouden worden. De punten van behandeling zijn Wijziging der sta tuten intrekking van het besluit der buitenge wone vergadering van aandeelhouders, van den 18den December 1S78, betrekkelijk bet aangaan eener ïeening; en besluit tot vergrooting vau kapitaal. Tot liet zich alhier gevormd hebbende dames comité der Ne:i. Gustaaf-Adolf-Vereeniging behoort ook mej. C. Van Hamel. De 1ste luit. A. F. M. graaf Van der Duyn van Maasdam, van het 4de reg. huzaren te Lei den, is overgeplaatst naar het gedeelte van dat regiment te Zutfen; de 1ste luit. C. A. M. Gaal, van het 1ste bat. 5de reg. infanterie te's-Bosch, naar bet 6de reg. infanterie; de 2de luit. C. B. H. De Bruyn, van het 2de escadron 4de reg. huzaren, naar het reserve-escadron vaD dat reg. te Leiden. Het bestuur van de koninklijke nationale zangschool te 's-Hage heeft bericht ontvangen, dat de Koning liet feestcoucert, hetwelk de school hij gelegenheid van den intocht van HH. MM. binnen de hofstad, tegen Zaterdag 3 Mei e. k., wenscht te geven, heeft aangenomen. De eere leden der school, de heeren De Goey uit Leiden en Deckers uit 's-Herlogenbosch, zullen met hunne talenten het feest opluisteren. Voorts zal door de school de Koningin een feestalbum worden aan geboden, dat geheel door de leden zeiven wordt vervaardigd. De heer P. C. Amiabel zal de zaal van „Diligentia" geheel belangeloos versieren. Omtrent de feestelijke opening van het Prins- Hendrik-kanaal te Katwijk dient nog het volgende vermeld te worden Des middags te 4 uren had een volksconcert plaats, terwijl het feest door fakkel licht, bengaalsch vuur, een goudeltocht, muziek eu vuurwerk werd besloten. Het weder, hoewel koud, werkte mede tot verhooging der feestvreugde. Alles liep, niettegenstaande er duizenden menschen bij tegenwoordig waren, iu de beste orde af, dank zij de welwillende houding van alle feestvierenden, kleden worden de schoolkinderen, ruim 700, bene vens de geïnterneerden in de beide weeshuizen en het gasthuis door de zorgen der commissie onthaald. Bij de verkiezing voor een wethouder te Wouhrugge is gekozen met 4 stemmen van de 7 liet raadslid W. Van Egmond, die de betrekking niet aannam, waarna na stemming en herstemming tusschen de leden W. Den Hertog en A. Kroon A.zn., die respectievelijk 3 en 2 stemmen bekwamen, eerstgemelde bij de herstemming werd gekozen. De candidaten waarover de derde stemming liep hadden zich van mede-stemmen onthouden. Iu eene te Aarlanderveen gehouden verga dering van de afdeeling „Alfen en Omstreken" der Hollandsche maatschappij van landbouw is besloten tot het indienen van een adres aan het hoofdbestuur, uitsprekende den wensch, dat van die zijde de door de gedeputeerde staten der be trokken gewesten te heramen maatregelen be treffende de veel besproken ongenoegzaamheid van een der Lekdijken op het krachtigst mogen worden geslennd. Tweede Kamer. Na uitvoerige discussie is met verwerping van alle amendementen art. 37 van het ontwerp tot herziening der ongebouwde eigendommen, bepalende de peraquatie met over lating van de quaestie van de herziening der grond belasting aan een lateren wetgever, aangenomen met 42 tegen 32 stemmen en het geheele ontwerp met 57 tegen 16. Ingekomen is een ontwerp be treffende de openbare middelen van vervoer. De luit. ter zee 1ste kl. L. Backer Over- beek wordt met 1 Mei a. s. gedetacheerd bij het dep. van marine en toegevoegd aan den inspec teur over de art. der marine. Het fregat „Evertsen" wordt met 26 April a. s. in dienst gesteld, onder bevel van den kapt.- luit. ter zee jhr. C. C. Six. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Nieuwediep naar Batavia, is gisterochtend van Southampton vertrokken; de „Wyberton", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Maart van Malta en de „Schiedam" van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Torrington", van Java naar Rot terdam, is gisteren van Aden vertrokken. Gremeng-d Nieuws. Te ongeveer twee uren gistermiddag heeft op de Varkenmarkt ten huize van den trom petter der veldartillerie J. een brandje plaats gehad, doordien zijn achtjarig zoontje met. een brandend- lampje naar iets zocht wat onder een ledikantje geraakt was. liet lampje viel om, waardoor het bedgordijn in brand geraakte. Het brandje werd met emmers water spoedig gebluscht. Denzelfden middag te kwart over drieën is een kar met paard bespannen, bij het oprijden der Langebrug, op de Ruïne omvergevallen, waarbij de bestuurder B.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1