advocaat nr. W. Wintgeus, die trachtte aan te toouen dat de ingestelde vordering moest worden toegewezen op grond van art. 2014 Burg. Wet boek, volgens hetwelk hij, wien iets ontstolen is, dit gedurende drie jaren kan terugvorderen van hem onder wien het zich bevindt. Het woord „gestolen" moest volgens pleiter niet in letterlijken zin worden opgevat, terwijl hij subsidiair het be wijs aanbood dat de gefailleerde N. zich de voor werpen door oneerlijke middelen had doen afgeven. Namens de gedaagde firma, onder welke reeds door den eischer met vergunning van den president beslag was gelegd op het collier, werd de vorde ring tot vanwaardeverklaring van dit beslag en afgifte bestreden door den advocaat mr. A. M. Van Stipriaan Luisfius, en wel op grond van eene pandovereenkomst door de gedaagde ten aanzien van het collier met Nicola gesloten. Door de politie te Dordrecht is pro ces-verbaal opgemaakt tegen een sjouwer, die in drie verschillende tapperijen oplichting pleegde, waar hij onder l.et bedrieglijk voorgeven dat hij door een aannemer tot lossen en laden van schepen gezonden was, respectieve ijk een kan jenever heeft weten te verkrijgen, terwijl later gebleken is dat de aannemer hiertoe geen order had gegeven Onaf gebroken misbruik van sterken drank in de laatste dagen is als de aanleideude oorzaak toi het plegen dezer feiten 1e beschouwen; het is althans geble ken dat de man, door den roes waarin hij voort durend verkeerde, zich niet eens nauwkeurig de verschillende feiten kon herinneren, eu eerst nadat hij bij de politie in bewaring was gesteld, keerde hij dan ook tot volkomen bewustzijn terug. Gistermorgen heeft een knecht bij de firma H. De J. C. aldaar zich in de branderij dier firma door ophanging van het leven beroofd. Teleurge stelde liefde schijnt den ongelukkige tot. wanhoop te hebben gebracht. De overledene, die reeds meer dan twaalf jaren bij zijne tegeuwoordige patroons werkzaam was, stond algemeen als een braaf en oppassend werkman bekend. De dienstbode van den heer V. te Dor drecht, die zoo laug de gevolgen der gasontsnap- ping aldaar heeft moeten ondervinden, is thans in zooverre hersteld, dat zij weder in hare hetrekking ten deele hare werkzaamheden kan verrichten. Het spraakvermogen heeft zij echter nog niet geheel teruggekregen. Zoudag-middag woedde in de gemeente Havelte een felle boschbrand, ontstaan doordat eenige knapen brandende lucifers in het struikgewas hadden geworpen. De hevige wind eu de droogte van den laatsten tijd brachten het hunne bij 1er bevordering van den brand. Men berekent de schade op f 1000. Tegen een twintigjarigen telegram besteller te Zwolle is gisteren proces-verbaal opge maakt, nadat gebleken was dat hij op verschillende tijdstippen met een valschen sleutel gelden had ont vreemd uit de kas van een der spoorwegbeambten. In het kantoor van den rentmeester van het domein Soestdijk is gisternacht ingebro ken. De dief of dieven hebben zich door het uitbreken der paneelen van de deuren toegang tot het bareel weten te verschaffen, de lessenaars opengebroken en zich van de daar geborgen gelds waarde gelukkig was er slechts f 10 aanwe zig meester gemaakt. De nachtwacht, die op het oogenblik dat de diefstal plaats had pas seerde, zag wel licht in het kantoor, maar gaf er verder geen acht op. Gistermiddag omstreeks halfdrie is in de buurtschap Hoog-Soeren nabij Apeldoorn in eene boerenwoning braud ontstaan. Zeven wonin gen zouden daardoor vernield zijn. Aan het station van Béthune bevond zich de schoonbroeder van den stationschef op de spoorlijn juist voor een locomotief, die men deed stilstaan, doch die op dat oogenblik toch nog in beweging was, hoewel nauwelijks merkbaar. De onvoorzichtige bezoeker meende dan ook geen het minste gevaar te loopen en nam zich volstrekt niet in acht. Maar de locomotief trof hem aan de riggegraat, met het noodlottig gevolg, dat de ongelukkige op staanden voet werd gedood. Toch was de machine zelfs niet over het lichaam heen gegaan. Ben slechts zwakke stoot was voldoende geweest om den man het levea te benemen. BUITENLAND. Pj-ankrlj k. De gemeenteraad van Parijs, in zitting veree- nigd, heeft gisteren zijn besluit gehandhaafd om aan het comité, door Louis Blanc eu Victor Hugo voor de ondersteuning dergeamnestiëerden gevormd, honderdduizend franken ter hand te stellen. De Senaat heeft de urgentie van het voor- stel-Peyrat aangenomen. De koningin van Engeland is gisteren te Cherbourg aangekomen en zou zich heden naar Paiijs begeven. Vier maires zijn geschorst, omdat zij ge weigerd behbeu te voldoen aan den last van den prefect, om de door de Kamer aangenomene motie- Rameau aan het gemeentehuis te laten aanplakken. Door de Kamer van afgevaardigden is be raadslaagd over het wetsontwerp, waarbij de post kantoren zieh zullen belasten met liet inkasseeren van quitantiën, wissels en ander handelspapier, mits het maximum van fr. 500 niet te boven gaande en er geen protest behoeft te volgen bij niet-betaling De minister van het post- eu tele- graafwezeu, de heer Cuchery, verdedigde de voor dracht. Hij wees o. a. op Duitschland, waar het zelfde stelsel met het beste gevolg werkt. In het vorige jaar hebben de postkantoren er niet minder dan 2,675,000 quitantiën, rekeningen, enz. ter inkasseering gekregen ter gezamenlijke waarde van 325 millioen. Het ontwerp is in zijn geheel aangenomen. Oiiitschland. De regeering had voor den verderen aanleg van onderaardsohe telegraaflijnen 1,830,000 mark op de begrooting uitgetrokken, maar de commissie wilde dien post om finauciëele redenen met onge veer de helft verminderen. De rijksdag echler heeft, het belaag eener spoedige voltooiing van het onder- aardsche telegraafuet- inziende, op aandrang der regeering den post onveranderd aangenomen. Uit de mededeeliugen der regeering bleek, dat de vol tooiing van het geheele net 34 millioen zon kos ten, waarvan nu LS millioen besteed zijn. De overige 16 millioen zouden in vier jaren verwerkt kunnen worden. Grroot-Bi-itaiiniië. In het Iloogerhuis beeft lord Lansdowne het bekende votum van afkeuring voorgesteld. Enge land, zeide hij, heeft Cetawajo uitgedaagd, den oorlog op het meest ongelegen oogenblik begonnen en voorts niet alleen defensief maar ook offensief gevoerd. De regeering kende de plannen van sir Bartle Prere, had hem vroeger moeten tegenhouden en, nu zijn gedrag gelaakt wordt, had zij hem moeten terugroepen. Lord Cranbrook stelde de verwerping der motie voorhij deelde Lansdowne's leedwezen er over, dat het ultimatum zonder be krachtiging der regeering was overgereikt, maar deed uitkomen dat sir Bartle Prere. alleen ddarom berispt wasdat de oorlog onafwendbaar was, en dat, ofschoon de berisping van den gouverneur wegens overijld handelen verdiend, de terugroeping niet gerechtvaardigd zou zijn, daar sir Bartle Frere door zijne bekwaamheden en zijn eervol karakter het land herhaaldelijk groote diensten had bewezen. Telegrammen. AMSTERDAM, 26 Maart. Bij de heden door de Ned. Handelmaatschappij gehouden veiling van 23,346 blokken Banka-tin is alles verkocht tegen f 41.25 a f 42.50. Averij f 42. ST.-PETERSBURG, 25 Maart. In een bui tengewoon nummer van den „Regeeringsbode" wordt gemeldToen generaal Drenteln, chef der gendarmerie, heden te 1 uur in zijn rijtuig den zomertuin op de Newa-kade voorbijreed, om zich naar de zitting van den ministerraad te begeven, werd hij door een jongmensch, die te paard zat, ingehaald. Onder bet voorbijrijden loste deze jonge man een schot uit een revolver. De kogel vloog door de beide glazen van het rijtuig. De generaal bleef ongedeerd, behield zijne volkomen tegenwoordigheid van geest en liet den vluchten den misdadiger door zijn koetsier achternazetten. De misdadiger, die een eind vooruit was, stortte van het paard, doch liet dit in den steek en ontkwam door middel van een droschki. LONDEN, 26 Maart. Het voorstel van lord Lansdowne tot afkeuring van de houding der regeering in den Zoeloe oorlog is door hit Hoo- gerhuis met 156 tegen 61 stemmen verworpen. PARIJS, 26 Maart. De gemeenteraad heeft besloten tot handhaving van zijn vroeger besluit, eu alzoo de som van 100,000 fr., ten behoeve der teruggekeerde gedeporteerden, in handen te stellen van het comité der heereu Blanc en Victor Hugo. INGEZONDEN. Aan de Redactie van hei Leidsch Dagblad. Mijne Heeren! Vergunt mij een paar kantteekeningen te maken op het artikeltje betreffende de Leidscbe Univer- siteits Bibliotheek dat door u in uw nommer van heden uit de Arnhemsche Courant is overgenomen. 1°. De schrijver doet het voorkomen al.-of de goede inrichting van de Leidsche Bibliotheek het werk was van dr. Du Rieu en van mij. Hoewel ik, wat mij betreft, zijne goede meening zeer op prijs stel, moet ik dit tegenspreken. Die inrichting is in de hoofdzaak het werk van den houzieeraar Pluygers. Dr. Du Rieu en ik hebben niet anders gedaan dan voortbouwen op den grondslag door hem gelegd. 2°. Dat het wenschelijk is dat de Bibliotheek, vooral in de vacantie, rueer uren worde opengesteld, hen ik met den schrijver ecus. Maar de vraag is of dit met het tegenwoordige bibliotheekspersoneel mogelijk zou zijn. Ode vergete uien niet dat op alle uren waarin beambten op de bibliotheek aan wezig zijn (d. i. ook in de vacantie dagelijks) niemand, die iets heeft na te zien of een noodzake lijken arbeid heeft te verrichten, wordt afgewezen. Met. het opnemen van deze regelen zult gij verplichten Leiden, Uw dienst w. dienaar 26 Maart '79. P. A. Tiej.b. Dezer dagen ontving ik een convocatie-biljet van de Leidsche afdeeling der Nederl. Maat schappij voor tuinbouw eu plantenkunde vooreen buitengewone leden-vergadering met een geïmpro viseerde bloemententoonstelling van kweekers e* liefhebbers, uitsluitend leden onzer afdeeling. Waarlijk, zoo er sprake is van Maatschappijen die nut stichten en het den leden aanaenaam maken, dan mag wel in eerste plaats de genoemde Maatschappij daaronder gerangschikt worden. De Leidsche afdeeling heeft haren leden al heel wat leerrijke en genotvolle avonden verschaft. Een gratis botanische leesbibliotheek heeft zij opgericht, alsook een leesgezelschap, zaden van vreemde plan ten uitgereikt enz. Aaustaande Donderdag-avond belooft weder voor de leden en geïntroduceerden een waar feest te zijn. De kinderen van Flora getroosten zich uit hare warme kassen eenige oogeublikken te komen vertoeven in de Stadszaal, om eens te laten zien hoe haar patroons ze hebben opgeleid en gekweekt. Konden ze maar sprekenze zouden u wel hunne namen noemen en met een vriendelijk lachje hen in de eerste plaats en ten andere de bezoe kers bedanken, die ze eens willen bekijken; ze zouden tegen hare zusters van den koudei) grond zeggenweest niet jaloersch, spoedig zijn wij uit gebloeid en maken plaats voor uden geheelen zomer immers hebt ge voor u om te pronken eu te schitteren. Ja! konden ze maar spreken, ze zonden het ijverig bestuur bedanken dat zij haar in de gelegenheid stelde, eens in haar zondags pakje voor de talrijke leden en hunne dames te paradeeren in de groote Stadszaal. Och 't is even als bij de mensehen als men mooi en netjes is, wil men wel eens bekeken en geprezen wor den. Ze zouden haar blijdschap betuigen, dat zij nu eens kunnen genieten van een fijn quartett, verstoken als ze zijn van goede muziek te hooren, en slechts nu en dan het verwijderd geluid kun nende opvangen van een zeurend draaiorgel op de buitensingels. Of er vele bezoekers zullen zijn Het zou een beleediging zijn het tegendeel te veronderstellen alsof er niet nog velen zijn die een open oog en een gevoelig hart hebben voor wat d goede God

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2