DAGBLAD. Donderdag 07 Maart. N°. 5863. A0. 1879. PISIJS 1>£Z£B COURAJiT: Vow Leiden per 3 maanden-1.10. Franco per poste 1*^0. Afioaderiyke Nommers9 0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vid 16 regels1.08. Iedere regel meer0.17^. Grootere lellcre sur plaatsruimte. I.KIBEY, 36 Maart. Als eene bijdrage tot de academische bouw- plannenhistorie tan dienen dat zich in de boe kerij der koninklijke academie te Amsterdam bij de afdeeling Kaarten bevindt het met f 1000 bekroonde bouwplan van Westerhout e. a. voor eene academie, op te richten op de Ruïne te Leiden, en wel van het jaar 1807, van het jaar zelf dus waarin de verschrikkelijke ramp plaats had, waaraan het plein zijn ontstaan te danken heeft. Het tegenwoordig bouwplan heeft, naar het schijnt, alle kaus denzelfden weg op te gaan, d.i. onuitgevoerd te blijven. Wellicht kan het oude plan van eenig nut zijn, als men in de volgende eeuw inderdaad tot bonwen overgaat. Ook te Wassenaar is eene afdeeling opge richt van de algemeene vereeniging voor bloem bollencultuur te Haarlem, die aanvankelijk 13 leden telt. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Matt.iesing, voorzitter, O. Konijnenburg J. Wzu., lid, en W. Broekhaus, secretaris-penningmeester. Het verzoek van de Haarlemsche tram- waymaatschappij, om concessie tot het aanleggen van een stoomtramweg van Haarlem naar Over- veen en Bloemendaal, is door den gemeenteraad van Bloemendaal afgewezen. Eerstdaags verwacht men van den minister van oorlo? eene circulaire, waarin hij zijne denk beelden ontwikkelen zal omtrent de organisatie van hei leger, in verhand met de militie- en schulterijwet, algemeeneu dienstplicht, afschaffiug van de plaatsvervanging, enz. Door den minister van oorlog is bepaald, dat ook het kader van de corpseD, waarbij een tekort I taat, kan overgaan bij het leger in Ned- Indie- Evenwel zal, bij het doen van een verzoek om overplaatsing, door de chefs der corpsen moe ten gewezen worden op het incompleet, om na te gaan, n hoeverre het verzoek voor inwilliging vatbaar is. Onlangs werd door de Arnh. Crt. gemeld dat er ecu proef zou worden gedaan met den aan koop tl, Hongarije vau paarden voor onze cava lerie bestemdde daartoe benoemde commissie heeft nu Zaterdag de reis naar Budapest aanvaard. De levering der paarden geschiedt door de firma Wilhelm Deutschlander tegen 520 per paard, waaronder ook begrepen zijn alle kosteu van trans port enz. uit Hongarije naar de garnizoensplaatsen in Nederland. Ten einde het belang van dezen Maatregel nader te doen uitkomen, zij medege deeld dat de remonte-prijs in de laatste jaren f 640 a f 650 was. Blijkt uit de proef, die nu genomen wordt, dat de Hongaarsche paarden hier voldoen en tegen het klimaat bestand zijn, zoodat de aankoop later op grooter schaal kan plaats hebben, dan wordt op elke 100 paarden, in Hon garije aangekocht, de belaugrijke som van f 12,000 bespaard. Met groote belangstelling wordt de uit slag dezer proefneming dan ook door de belang hebbenden te gemoet. gezien, die, ook al voldoet zij niet iu alle opzichten aan de verwachtingen, zeker niet zal nalaten een heilzameu invloed uit te oefeneu op den prijs in de laatste jaren door bet rijk voor de remonte-paarden betaald. Reeds den 26stcn der volgende maand zal voor het eerst een stoomschip der maatschappij „Nederland" van Amsterdam naar Java vertrek ken. Het is de „Prins van Oranje", die a. s. Maandag te Nieuwediep verwacht wordt, en daarna, na gelost en gedokt te hebben, naar Amsterdam vertrekt om daar de lading in te nemen. Het vertrek van Amsterdam is tevens bet begin vau den veertiendaagschen stoomvaartdienst op Indië, en ook valt er mede samen de gebeele verplaatsing van de etablissementen van de maatsch. „Nederland" te Nieuwediep naar Amsterdam. Ds. L. Van der Valk, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Delft, heeft een beroep ontvangen bij de Vlaamsche vrije ge meente te Brussel. Met leedwezen verneemt men, dat mr. E. Boas, raadsheer in het gerechtshof en lid van den gemeenteraad te Amsterdam, in zeer beden- kelijken toestand verkeert. Eene ongesteldheid, die hem reeds eenige weken aan zijn nuttigen werkkring onttrok, is dermate verergerd, dat men weinig hoop heeft op herstel. Ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer voor het houfdkiesdistriet 's-Hertogen- bosch in de plaats van mr. P. J. G. Van Zin- nicq Bergmann, overleden, zijn uitgebracht 1626 geldige stemmen. Gekozen is mr. J. E. De Bruyn met 1444 stemmen. Mr. T. G. J. baron Van Rijckevorsel van Kessel, raadsheer in bet gerechts hof te 's-Hertogenbosch, bekwam 128 stemmen. De minister van oorlog heeft bepaald dat vergunningen tot huwen met toekenning van voor rechten alleen dan mogen worden verleend, wanneer de betrokken militair zich verbindt om deelgenoot te worden van het „fonds tot ondersteuning der wednwen en weezen van vrijwillig dienende mili tairen, beneden den rang van officier", te's-Her togenbosch. Tweede Kamer. Het debat over het ont werp tot herziening der ongebouwde eigendommen is gevorderd tot art. 31. Bij art. 12 is het lid maatschap der Staten-Generaal onvereenigbaar ver klaard met het lidmaatschap der schattingscommis- siën. Bij art. 16 nam de regeering over het amen- dement-Bastert, dat nl. zooveel mogelijk van alle huur- of pachtovereenkomsten door com missiën zal worden kennis genomen. Z. M. heeft E. C. G. Van Motman, tbaus ontv. der dir. bel. en ace. te Wormerveer, be noemd tot ontv. derzelfde middelen te Wijhe; met 1 Mei aan E. Adema, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgem. der gem. Har- melen en Veldhuizen; aan J. A. De Gelder, hoofding. 2de kl. tit. bij den waterstaat en de burg. openb. werken in Ned.-Indië, werkzaam als chef bij den dienst der havenwerken te Tan djong Priok, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van St.-Olaf. Gemengd Nieuws. BI ij kens de alom in deze gemeente aangeplakte kolossale aankondigingsbiljetten en de in dit nommer voorkomende advertentie, zullen alhier in het begin van April op drie dagen vijf voorstellingen worden gegeven door den Engelschen circus van George Sanger, die, behalve in België en Dnitschland, ook reeds in eenige steden van Nederland, als o. a. Arnhem, Nijmegen, 's-Bosch en thans nog te Rotterdam voorstellingen gaf en aldaar veel bijval moet hebben gevonden. Volgens de aankondiging zijn aan dezen circus verbonden 147 paarden, 18 pounies en eene menagerie van verschillende wilde dieren, als leeuwen, tijgers, beren enz.verder een „gehoornd" paard, gedres seerde olifanten enz. enz. De optocht, die eens of meermalen zal worden gehouden, belooft volgens het programma heel wat schoons en zal ongetwij feld een ongewoon schouwspel opleveren. De Rol- terdamsche bladen althans melden dat hij aldaar in alle opzichten keurig was; de triomf- en allegorische wagens waren even sierlijk van bouw en samenstelling als rijk gedecoreerd en ver guld, de kostumes en harnachementen frisch en netjes, de geheele volgorde beleidvol geregeld. Dui zenden bij duizenden waren dan ook op de been en het stereotype „de menschen zaten tot op de daken der huizen" was waarlijk op 6ommige punten een feit en niet overdreven. Uit den Singel over Mnsis Sacrum is hedenmiddag opgehaald het lijk van een man, die sedert gisteren vermist werd. De verdronkene, eeu oppassend wijnkoopersknecht, wonende in de Raamsteeg, is waarschijnlijk gisteravond door bij ziendheid te water geraakt. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uilspraken in strafzaken gedaan E. E. S. te Delft, wegens plaats nemen in een rijtuig van een in gang zijnden trein, tot f 1 boete of 1 dag gev.J. v. R. te Noordwijkerhout, w. bejagen van eeus anders grond zonder akte en zonder ver gunning: f 25 of 7 dagen en verbeurte van het geweer; M. v. d. B., idem, w. betzelfde misdrijf, tot dezelfde straf; J. v. d. B. te Noordwijk, w. delven naar konijnen op eens anders grond zon der vergunning; W. v. O., idem, v. idem; P. d. II., idem, w. zich in het veld bevinden met wild strikken alle drie tot 20 of 5 dagenM. v. d. S. te Leiderdorp, w. te bleekcn leggen van goederen langs den openbaren weg1 of 1 dag J. v. Z. te Noordwijk, w. afsnijden van helm f 10 of 3 dagen; J. v. D. Az. te Katwijk, w. diefstal van helm6 dageuJ. v. D. Cz., idem, w. afsnijden van helm: f 10 of 3 dagen; A. d. V., idem, w. diefstal van helm: 18 dageu; J. d. V., idem, w, idem8 dagenW. S., idem, w. idem: 6 dagen; J. R., idem, w. idem: 6 dagen; J. W. L., huisvrouw van J. P., te Rijnsburg, w. niet sluiten van een herberg op den gezetten tijd: f 12 of 3 dageu; K. v. d. M. te Rijnsburg, w. vertoeven in een herberg na gezetten tijd f 6 of 2 dagen. Voor de arrond.-rechtbank te 's-IIage werd gisteren een rechtsgeding bepleit, dat als een gevolg van het faillissement der firma Abercrombie en Co. te beschouwen is. Het hoofd dier firma, G. Nicola, had kort vóór zijne arrestatie allerlei middelen bedacht om een faillissement te voor komen, eu een der velen die hij dupe maakte was de heer L'horame, juwelier in de rue Viviennes te Parijs. Omstreeks half Juni 1878 telcgrapheerde N. uit Rotterdam aan dien heer eeu verzoek om. toezending van een aantal kleinoodiën, die hij voor gaf aan een „haut personnage" te kunnen verkoo- pen. De heer L'hommezond voor ruim 130,000 fr. aan kostbaarheden. In plaats van die aan bedoeld personnage te leveren, gaf N. ze terstond na ont vangst in betaling of pand aan de firma Droog- leever Portuyn te Rotterdameen collier van bril- lanten echter ter waarde van 30,000 fr. gaf hij aan de firma Van der Spil Co. te 's-llage. Weinige dagen nadat de goederen uit Parijs waren aangekomen, werd N. gearresteerd en den vol genden dag werd zijn faillissement uitgesproken. De heer L'homme kwam verschrikt naar Dea Haag, waar de curators hem nog twee voorwerpen van te zamen ruim 10,000 fr. konden teruggeven. Hij diende tegen N. eene aanklacht in wegens oplich ting, en dagvaardde de firma Van der Spil Co. tot afgifte van het onder haar berustende collier. Die afgifte werd geweigerd. Namens den eischer werd gisteren de vorderiDg toegelicht door den

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1