aan die Maatschappij een last zou worden opgelegd, dien zij, naar commissarissen vreezen,niet zou kunnen draeen. Z;j verzoeken dat het ontwerp worde aan gevuld met eene bepaling, waardoor op de Maat schappij dezelfde gunstige bepalingen van toepas.-ing gemaakt worden, als voor die instellingen van weldadigheid gelden, die vanwege de burgerlijke overheid, eene kerkelijke gemeente of vanwege die heiden gezamenlijk geregeld en bestuurd worden. liet Staatsblad n*. 42 behelst bet kon. besluit vau 13 Maart jl., houdeude bepaling van een nieuwen uiterlijken vorm voor de muntbiljetten van tien gulden. Deze muntbiljetten worden slechts uitgegeven voor de bedragen der overeenkomstig kou. besluit van 30 Augustus 1853 uitgegeven muntbiljetten, die achtervolgens bij 's rijks schat kist worden ingetrokken, om ter vernietiging bij de algemeene rekenkamer te worden overgebracht. Tot eersten klerk'aan het departement, van justitie is benoemd de tweede klerk J. W. Bernhardt. Hedenochtend is te 's-Hage overleden Jlir. mr. W. T. Gevers Deynoot, lid van de Tweede Kamer, laatstelijk voor het hoofdkiesdistrict Dor drecht. Uithoofde van gezondheidsredenen had bij onlangs reeds verzocht bij de aanstaande verkie zingen niet in aanmerking te komen. De overle dene was geboren te Wassenaar, den 8sten Sept. 1808. Reeds korten tijd nadat hij te Leiden in de rechten was gepromoveerd, trok hij uit bij ge legenheid van den Belgischen opstand. Toen de Indische zaken meer en meer in de Kamer op den voorgrond traden, deed hij eene reis door Java om met de Indische toestanden door eigen aan schouwing hekend te worden. Hij was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw Het bij de Tweede Kamer ingekomen wets- OBtwerp tot intrekking van het keizerlijk decreet van 2 November 1810 betreffende het bouwen op de dijken en hunne glooiingen, strekt om dit decreet met 1 Januari 1881 niet meer van kracht te doen zijn. Reeds hij de behandeling van het in 1877 door de regeering teruggetrokken ontwerp betreffende bet bouwen op of langs dijken werd door de overgroote meerderheid der Kamer een voudige intrekking van dit decreed, dat in strijd is met den geest onze.r instellingen, voorgestaan. Vast stelling der politiebepalingen welke de instand houding der dijken moeten waarborgeu is de aan gewezen taak der waterschapsbesturen en voorts behooren ook de provinciale staten voor de instand houding der dijken zorg te dragen Het schroefstoomschip „Padang", onder bevel van dett luit. ter ree 1ste kl. D. M. G. De Swart, is den 23slen dezer van Point de Galle vertrokken. E A. Rovers en J. C. Bouman zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-geii. van Ned.-Iudië, om te worden benoemd tot financieel ambtenaar daar te lande. De rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurmaD aan boord van koopvaardijscb-pen, zal, aanvangende den 15deu April a. s., zitting houden te Leeuwarden. Zij, die tot een dier examens .wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan voor 8 April kenuis geven aan den voorzitter der commissie. Tweede Kamer. De discussie over de wet tot. herziening der ongebouwde eigendommen is hedeu voortgezet. Met verwerping van alle amendementen zijn de artikelen 4 tot 9 iü hoofd zaak onveranderd aangenomen. Zij betreffen de schaal van schatting, de samenstelling der schat- tingsdistriclen en de taak der schaltin'gscommissiën. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde gisternamiddag Keap Roca; de „Voorwaarts", van Singapore naar Amsterdam, vertrok dienzelfden dag van Penaug. L. M. heeft aau F. 's Jacob, dir.-gen. der maatsch. tot expl. van staatsspoorwegen, te Utrecht, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van off', der Leopolds-ordebe noemd tot adj.-commies bij bet dep. van just. A. Tb. Niemann en H. Winkelanr, beiden lste klerk bij dat departement; den luit, ter zee lste kl. A. Van Linden van den Heuvell, met den laalsteu dezer, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; den luit. ter zee 2de kl. A. W. Vinkhnyzen met ingang van 1 April be vorderd tot luit. ter zee lste kl.aan kolonel H. J. irarou Taets van Amerongen, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen als kumuiaudeur met de ster der orde vau de Waakzaamheid of van den Witten Valk. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag te kwart over drieën is alhier eene vrouw, in beschonken toestand ver- keerende, door twee politie-agenteu naar het bureel gebracht, daar zij in de woning waar zij verblijf hield, eene ruit had ingeslagen. Zij had daar door eene niet geringe verwonding aan haar pols bekomen Onmiddellijk werd door den heer An- dreson, chirurgijn bij de politie, heelkundige hulp verleend, geassisteerd door den heer Bolle, arts. In de afgeloopen week zijn ie Kat wijk 25 schuiten aangekomen die hesomden 100 a f 330 in 5 a 12 dagen. Z mdag en Maandag is bijna de geheele vloot door stormweer aan wal gekomen De vischprijzen zijn zeer boog Besteed werd voor tarbot f 3 a f 8, tong 15 a 60 ets., henschel 25 a 75 ets, kabeljauw 1 50 a f 3.25, scbelvisch 30 a 50 ets. per stuk, levende schol f 8 a 12 50, droge schol 5 50 a 6 50, scharren f 4 a 5, rog 3 a f 4 per mand Gistermiddag heeft een conducteur der Haarlemsche tramway maatschappij, die zich van den voorkant van de tram wilde hegeven naar hei achtergedeelte, bij het wederoptreden het ongeluk gehad te vallen, met dit gevolg dat zijn rechterarm is gebroken en hij aan een been werd verwond. Een agent van politie uit Rozen daal bevond zich gisteren in zwaar heschonken toestand aan het station te Bergen op-Zoom en maakte het den daar aanwezigen personen zoo lastig, dat de kantonrechter hem in arrest liet nemen. Een felle brand is gistermorgen uitge- brokeu in de woning van den timmerman H. A. Van Wilpe, gelegen in Asseudorp builen Zwolle. Het huis bevatte zeven woningen. Het geheele perceel, dat van een rieten dak was voorzien, stond eensklaps in vlam, zoodat van de inboedels zeer weinig gered kon «ordrn. In liet gedeelte, bewoond door Jan Van Wilpe, wiens vrouw ter nauwernood tijd had hare beide kinderen te reddeo, zijn vier koeien, eene geit en eenige kippen ver brand. Hoewel de spuiten spoedig aanwezig waren, deelde de vlam zich mede aan de woningen van Jan Zwakenberg en B. Kamphuis, terwijl ook de steltenberg, gevuld met hooi, van laatstgenoemde, benevens boerenwagen en gereedschappen, geheel verbrandde. De oorzaak van den brand is onbe kend. Slechts zeer weinig is tegen braudschade verzekerd. Te Kolhorn brak Zon dag-nacht een felle brand uit in de boerderij van den heer J. Kamp in den Waardpold-r. Door den stormwind lag weldra het geheele gehouw in de ascli, twaalf koeien en twee paarden zijn verbrandternauwer nood redden de bewoners hun leven. Van landbouw werktuigen, granen en huisraad werd niets gered. Op Oost-Terschelling is Zondag ge- strand het Duitsche schip „Anèle Ottilie", kapt. Luttes, van Hamburg naar Londen testemd met eene lading zout. Schip en lading zijn vermoede lijk verloren. De bemanning is gered. Een jongen, die op uitkijk stond op bet wachtschip te Hellevoetsluis, is gistervoor middag uit den mars op de verschansing en in het dok gevallen. Onmiddellijk gered zijnde, werd hij in bewusteloozeu toestand naar het hospitaal gebracht. Zondag-voormiddag ontstond er brand in eene bakkerij te Haastrecht. Wegens den feilen noordoostenwind stond spoedig het geheele achter huis in vlam. Het vuur deelde zich toen aau de beide schuren ter weerszijden mede. Die aan de eene zijde werd spoedig gered, maar die aan de andere zijde, waarin veel hooi geborgen was, brandde totaal uit. Door de onvermoeide werking, zoowel van de drie dorpsspuiten als van die van het naburige Vlist en Stein (Reeuwijk), belette men den verderen voortgang van don brand. De inboedel, behalve het graan, is gered kunnen worden, en ook de paarden en rijtuigen die in den stal aan wezig waren. Zondag, een uur na geëindigde gods dienstoefening, ontdekte een der buren, dat er rook sloeg uit den toren van het kerkgebouw der Hervormde gemeente te Zuidhorn, en weldra bleek het, dat er onder dien toren brand was ontstaan in de stoten, welke er werden neergezet en waar uit men vergeten had het kooltje, weg te nemen. Eenige flinke arbeiders waren dadelijk hij de hand. Het vuur was reeds in den toren, had zich medegedeeld aau de aLcheidingsdeur van het kerk gebouw en aan den vloer van het orgel. Gelukkig werd men het vuur meester; anders waren, met den sterken oostenwind, de gevolgen niet te be rekenen geweest De brandspuit, die nogal wat verwij' erd staat van het kerkgebouw, was er zeer spoedig onder leiding van den burgemeester. Anderhalf uur na de ontdekking van het onge luk was alles weer in rust, lerwijl een flinke wacht tol nader order in het gebouw achterbleef. Vrijdag-avoud te halftint had aan de werf te, Antwerpen een jammerlijk ongeink plaats. De heer Jan Assum, liollau sch tooneelspeler, wonende te Amsterdam, is in de Schelde gev Hen, terwijl hij aan boord van de stoomboot „Tele graaf wilde gaan. Al de pogingen, aangewend om den drenkeling te redden, warm vruchteloos. De heer Assum keerde terug van Gent en moest den volgendén mo-gen te zes urn naar Rotter dam vertrekken; hij was vergezeld van zijne viouw, eu zijn zoontje, nauwelijks vier jaar oud Het ongeluk bad plaats onder de oogen van mevr. As sum, die met haar kindje aan de hand haren man volgde Op hei oogenbiik dat het slachtoffer aan boord wilde stappen, riep hij zijne vrouw toe, goed op liet kind te passen, daar het zeer duis ter was. Nauwelijks bad de ongelukkige die woor den gesproken, of men hoorde een plons in het wafer en de heer Assum was verdwenen. Op het hul],geroep zijner echigenoote kwamen er weldra eenige personen toegesneld, doch alles was vruch teloos; het. slachtoffer kwam niet meer bovenwa ter. I'e heer Assum is nauwelijks 32 jaren oud; zijne echtgenoote, Dorothea Wilhelmina Feypers, is 26 jaar. De droefheid en wanhoop dezer laatste is onbeschrijflijk De heer Assum had in zijuzak eene soin van 90 gulden in geld en bankbiljetten, alsook een gouden horloge met ketting, een ring en manchet knoopen van betzelfde metaal. Mej. As sum en haar kind hebben den nacht in bel gast huis doorgebracht. De diep bedroefde vrouw, wier toestand van dien aard was dat men voor krank zinnigheid vreesde, is weder naar Amsterdam ver trokken. Volgens de „Etoile Beige" is de naam van den drenkeling niet Assum maar Witsen. Den 19deu Maart is uit het konink- lijk museum te Brussel eeu schilderijtje ontvreemd, voorstellende de verzoeking van den Heiligen Autonius eu toegeschreven aan den schilder Hie- ronymus Bosch. Het stuk is 22 cM. hoog en 15 cM. breed, op paneel geschilderd en gevat in een lijst van zwart en goud. Op de achterzijde staat het n*. 2585 gedrukt. Alle handelaars in oud heden, schilderijen enz. worden uitgeuoodigd, bij ontdekking van deze schilderij daarvan aangifte te doen bij den officier van justitie of het hoofd der politie. De Engelsche bark „Ka te Waters," kapt. Gier, vertrok 18 Oct van Hongkong om thee te laden naar Australië. Men maakte zich ongerust over het schip, dewijl het niet te Foo- Chow-Foo arriveerde. Thans heeft men te Hongkong bericht ontvangen dat de gezagvoerder en stuur lieden door de equipage vermoord werden, hetgeen kort na het vertrek van daar gebeurde. Zij lieten toen het schip voor den wind wegloopen, totdat zij in het gezicht van Labuau kwameu, waar het in den grond gehakt werd en zijn toen met de sloep aan land gegaan. De bemanniog bestond uit drie Chineezen, een Creool van Mauritius, drie Javanen en drie Siameezen. De drie Chineezen werden met den gezagvoerder en de stuurlieden vermoord. De moordenaars zijn gevangengenomen. Eeu telegram uit Nieu w-York meldt, dat tusschen 25 eu 27 Maart stormweder van Z.O. tot N.W. op de Britsche, Fransche en eeu gedeelte der Noordsche kusten kan verwacht, wor den met regen in de zuidelijke en SDeeuw in de noordelijke streken. Tot op het einde der maand is onbestendig weder en benoorden 40" NB. in den Atlantischen Oceaan gevaarlijk stormweder te verwachten. Het tekort van 25 millioen der Parij- sche tentoonstelling zal, na aftrek van hetgeen de

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2