DAGBLAD. Dinsdag 25 Maart. IN0. 5861. A0. 1879. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidea por 3 maandeo.f 1.10. Franco per posta 1.40. Afzwideriyke Noramersa 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174* Grootere letters nasr plaatsrnimte. Zij die zich van heden af op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot 1 April verschijnende nommers gratis. .sTAilS-BEHI O tl T E A. JACHT K\ VIISCHERIJ. l)e Bnrgemcc9ter ran Leiden herinnert aan hen, die zich voor het Aanstaande seizoen 1879/80 in het hezit wenschen te zien ven Jacht* of YittChakten, of wel van eene kostelooze ver- gunning tot uitoefening der Visscherijdat de blanco verzoek schriften ter bekoming daarvan gratie verkrijgbaar zijn ter ge meen ti secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den laden April dezes jaara moeten terugbezorgd zijn, ten einde aan den Commiasaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco ver zoekschriften tot bet bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het vis- sohen als het water met ijs bedekt is, mede gratis ter gemeente secretarie ter invalling verkrijgbaar zijn gesteld. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 19 Maart 1879. V. d. BRAN DELER. LEIDEN, 24 Maart. In dn maanden Juni en Juli e. k. zal het examen worden gehoudeu tot toelating van jon gelingen ale cadet aan de kou. militaire academie. De ouders of voogden, die verlangen, dat hunne zonen of pupillen tot het examen worden toege laten, behooreu daarvan vqór 15 Mei a. s. aan het departement van oorlog kennis te geven. Het volgend aantal plaatsen wordt dit jaar opengesteld voor den dienst hier 1e lande: infanterie 18, ca valerie 2, artillerie 12, genie 3; voor den dienst in Oost-lndië: infanterie 20, artillerie 9, genie 6. Voor het maken van een loods, dienende tot het uitkloppen van tapijten binnen deze ge meente, waarvan heden ten raadhuize de openbare aanbesteding plaats had, waren 12 biljetten inge komen. Het werk is voor f 599.99 gegund aan G. Van Tol, timmerman alhier. De hoogste in schrijving bedroeg f 915. Volgens achterstaande advertentie zal ook de heer J. Schoondermark Jzn. alhier voor minver mogende mond- en tandlijders eiken dag 's mor gens gratis consult leveren. De 1ste luitenant A. T. M. Graaf Van der Duyn van Maasdam, van het 4de regiment huzaren, in garnizoen te Leiden, wordt met 1 Mei overgeplaatst naar Zutfeu, terwijl de 2de luit. C. B. H. De Bruyn, van hetzelfde regiment, van Zutfen naar Leiden wordt overgeplaatst. Bij de heden gehouden openbare verkoo- piug van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 5S 00, f 26.00, f 5.50 en f 2.70de laagste 52.00, f 25.50, 5.00 en f 2.60. Uit Oegstgeest wordt gemeld dat decrocussen en hyacinten er in bloei staan of komende tulpen staan goed, doch komen wegens de vorst later dan gewoonlijk. Het graan en de weilanden hebben een goed aanzien, zoodat de landbouwers alle hoop hebben op een goeden oogst. Ds. P. Bartstra tc Klundert heeft bet beroep naar Wassenaar aangenomen. Het gemeentebestuur van Woerden heeft eene mededeeling van den minister van oorlog ontvangen, houdende afwijzende beschikking op het verzoek tot behoud van garnizoen. Aan de algemeene armen van Delft is een som van 1000 en aan de Ned. Herv. kerken aldaar f 400 geschonken uit de nalatenschap van wijlen prins Hendrik der Nederlanden. Aan het dienstpersoneel aan het station van den spoorweg aldaar is uit dezelfde bron eene som van f 75 geschonken. Zaterdag werd de „dies natalis" van het Delfisch studentencorps op de gebruikelijke wijze gevierd. Na receptie bij den senaat van het corps, zette zich te één uur de gekostumeerde optocht, voorafgegaan door den senaat, in beweging door de stad, verder een rijtoer makende naar Voorburg, Wijkerbrug enz. De gala-voorstelling in den Hollaudschen schouwburg, den Koning en de Koningin aan te bieden ter gelegenheid van hun fecstelijken intocht in de residentie, zal Donderdag 1 Mei plaats hebben. In eeue tc Scheveuingen gehouden verga dering van reeden is bij meerderheid van stemmen aangenomen dat de verwisseling van matrozen, in plaats van in het begin van Juni, voortaan in het einde vau December zal plaats vinden, en dat de reeders elkanders equipage niet zullen afkoopen. Aan den hoofd ingenieur, adviseur van scheepsbouw aan 's rijks marinewerf te Amsterdam, dr. J. Tideman, is opgedragen om met den kapitein van de Russische marine Goulaieff het plan te ontwerpen voor een nieuw aan te bonwen keizerlijk stoomjacht. De winst der IIoll. IJzeren Spoorwegmaat schappij bedraagt f 930,600, zoodat f 61.75 per aandeel kan worden uitgekeerd. De reservekas is op 1 millioen, het maximum, gestegen. De firma A. E. De Wit Zoonen te Amsterdam zal hare zaken niet verder voortzetten en de firma ontbinden. Den nieuw benoemden onder-kapelmeester van het koninklijke militaire muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers, den heer Van der Linden, werd heden bij de aanvaarding zijner be trekking, alvorens de stafmuziek onder zijne leiding met de troepen de kazerne verliet, namens de leden van het corps, een fraaie degen met verguld gevest en verlakten koppel ten geschenke aangeboden. De Hooge Raad heeft heden de cassatie - voorziening, ingesteld door G. N., tegen een arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, waarbij hij ter zake van valschheid in geschrif ten tot tuchthuisstraf is veroordeeld, verworpen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag niet plaats hebben. Op last van den minister van financiën zijn door de ingenieurs-vertificateur van het kadas ter, Bareubroek, Douglas en Van Haersoite, be nevens den heer Last, controleur der directe be lastingen van het kadaster te Zwolle, opnemingen gedaan in verschillende deelen van het rijk, om te onderzoeken in hoeverre de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen uitvoerbaar zou zijn, zonder eene voor afgaande herziening en verbetering van de kadastrale plaus. Dat onderzoek moet tot zeer bevredigende uitkomsten hebben geleid. Tweede Kamer. Ingekomen is het defi nitieve ooilogsbudget voor 1879. Na uitvoerige discussie is met verwerping van amendementen aangenomen met 59 tegen 10 stemmen art. 2 van het ontwerp tot herziening der gebouwde eigendommen (huurwaarde maatstaf van de belast bare opbrengst). Alleen werd aangenomen een amendement van den beer Bastert betredende veenpolders. Art. 3 is met eene kleine wijziging aangenomen. Morgen voortze ting. Het stoomschip „Prins Hendrik", den Ssten Februari van Tessel vertrokken, is Zaterdag te Batavia aangekomen; de „P. Caland" vertrok dien dag van Rotterdam naar Nieuw-Yorkde „Koning der Nederlanden" is Zaterdag van Nieuwe- diep via Suez naar Batavia vertrokken en arri veerde gistermiddag te twee uren te Southampton de „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, arri veerde te Suez en vertrok van daar gisteravond (het schip had oponthoud in het. Kanaal, door het vastzitten van een ander stoomschip)de Drente", van Rotterdam naar Batavia, passeerde gisteren Tarifa. Z. M. heeft den 2den luit. E H. Fran- kamp, van bet corps pontonniers, in zijn rang en ouderdom in dien rang, overgeplaatst, bij de artil lerie in Ned.-Indië; hij den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot apotheker 3de kl A. G. Van der Land aan den adj.-comm bij het dep. van koloniën F. M. Bernhard, met ingaDg van 25 April, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit 'stands dienst; benoemd tot officier van justitie te Arnhem rnr. De Ranitz, president der rechtbank te Zwolle; tot president der rechtbank te Zwolle mr. J. Gratama, vice-president.tot vice president aldaar, mr. baron Van Aerssen Beyeren van Voshol, rechter, beiden in die recht bank Gemengd Nieuws. Ter gelegenheid vau zijn twintig jarig professoraat aan de Leidsche hoogeschool zal mr. J. E. Goudsmit morgenavond te halfnegen door het studentencorps een serenade worden gebracht. Zekere O. alhier, die van de Papen gracht naar de Moriaansteeg verhuisde, miste nit laatstgenoemde woning eenige vrouweklecderen. Van dien diefstal als verdacht werd gisteren aan het polititbureel gebracht J. M., die na aanvan kelijke ontkentenis ten slotte bekende de dader te zijn en het door hem ontvreemde te gelde te hebben gemaakt. Proces-verbaal is tegen hem op gemaakt. Gisteren vermiste D. O., van 's-Gra venhage, alhier in eenr tapperij zijnde, zijn zil veren horloge, dat, toen de politie binnengeroepen was, werd gevonden in de laars van den alhier in garnizoen liggenden soldaat K., die aan de militaire autoriteit is overgeleverd. De directeur van het gebouw van kunsten en wetenschappen te 's-Hage is gisteren door een ongeval getroffen, dat hem gernimen tijd aan zijn werkkring zal ontrukken. Volgens ge woonte had de beer Ary Van Veen zich in den na middag naar bet lokaal begeven ten einde zaal en tooneel voor de avond uitvoering in orde te laten brengen. Terwijl bij van de voor het orkest geplaatste trap daalde, schoof deze, als niet in vasten toestand gebracht, onder zijne voeten uit, waardoer hij met zijn been in de opening tusschen de treden beklemd raakte. Het kostte den geneesheeren groote moeite het lichaams deel uit deze klem te bevrijden, en nadat dit met beleid geschied was, bleek het dat het been dicht bij den voet bijna geheel was afge broken. Nadat het eerste verband was gelegd, is de lijder per brancard naar zijne woning ver voerd. Men hoopt dat het been alsnog zal kunnen gered worden. Op de Prinsengracht bij de Run straat te Amsterdam is hedenochtend een kruier nit de bovenste verdieping van een huis op de bin nenplaats neergestort; hij is in zeer bedenkelij- ken toestand naar het gasthuis vervoerd. Uit de derde verdieping van een perceel op de Hout gracht bij de Lazarussteeg aldaar is eveneens een schoonmaakster, die buiten het venster werkzaam was, naar benedeu geslagen; dte ongelukkige be zweek dadelijk.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1