Naar men uit Amsterdam schrijft moet het door den dood van prins Hendrik uitstellen van de feesten, die in Januari aldaar zouden hebben plaats gehad, veel afbreuk hebben gedaan aan de belangstelling welke daarvoor ouder de burgerij bestoud, niettegenstaande de mindere ingenomen heid, die andereu daarvoor aan den dag legden, doch is die belangstelling thans echter al zeer gering. Men hoort er haast niet van gewagen. Wil de feestcommissie in April doen wat ze in Januari voornemens was en gedeeltelijk reeds had verricht, dan heeft ze nog acht duizend galden nooilig, welke nu wel in een stad als Amster dam gevonden zullen worden, maar zeker niet dan na hard werken. Het is te hopen dat men de som bijeenkrijge zonder tot het redmiddel der algemeene collecte zijn toevlucht te nemen, een miodel uitstekend in vele gevallen, maar minder gepa-t voor deze speciale omstandigheid, en dat in Januari 11. te baat zou zijn genomen. In het programma komt weinig verandering. De kerk scène (niet uit Faust) blijft, zoo ook de schouw burg-voorstelling, het concert in „Felix" en de gratis-voorstelliugen. Waarschijnlijk wordt door he' koningspaar een bezoek gebracht aan het nieuwe droogdok, en zal het bij de uitreiking der te Parijs door Nederlanders gewonnen eere- blijken tegenwoordig zijn Ook is het niet onmo gelijk, dat de inwijding der grootste diamant slijperij ier wereld, die der heeren gebroeders Boas, in tegenwoordigheid van den koning ei. de koningin zal geschieden. Deze fabriek zal den naam dragen van „Koningin Emma" en komt eerst daags gereed Evenzoo komen weldra twee nieuwe stoomschepen van de maatschappij „Nederland" in de vaart, die de namen dragen van „Koningin Emma" en „Pri uses M -rie", en deze mededeeling doet den be richtgever denken aan een ander nieuwtje, nl. dat het stoomschip „Prins van Oranje" dezer maatschappij, dal binnenkort te Nieuwediep wordt verwacht, na de volgende uit- en thuisreis het eerste Java- stoomschi|> zal zijn, dat te Amsterdam zal laden en met volle lading direct van daar naar Balavia zal vertrekken. Dit zou dan het begin zijn van de direcie stoomscheepvaurt van Amsterdam naar de Oost en van de algeheele verplaatsing der Nieuwedicp établissementen van de „Nederland" naar de hoofdstad des rijks. Aangemoedigd door den gnnstigen afloop der tentoonstellingen, in 1871 en 1875 uitge schreven, heeft de vereeuigiug „Artibus Sacrum", te Arnhem, besloten dit jaar weder eene tentoon stelling te houden van kunstwerken van levende Nedcrlandsche meesters. Zij vertrouwt dat de kunstenaars, die tot heden krachtig hebben mede gewerkt om de tentoonstellingen te doen slagen, ook nu door inzending hunner beste werken daar toe willen bijdragen. Deze tentoonstelling van schilder,- teekeu-, bouw-, beeldhouw- en gra veerkunst zal gehouden worden in de lokalen der hoogere burgerschool van 27 Juli tot en met 24 Aug. e k Alle kunstwerken moeten van 13 Juli tot uiterlijk 20 Juli 1879 vrachtvrij bezorgd wordeD aau gemeld lokaal aan het adres der ten toonstellingscommissie. Bij de toezending der kunst werken moet een brief gevoegd worden, houdende den naam en de juiste woonplaats van den ver vaardiger, met een korte omschrijving van het onderwerp, en desverkiezende opgaaf van den koopprijs. Niemand mag meer dan twee schilde rijen, teekeningen of gravuren inzenden. Dit ge tal is voor de bouwkundigen niet verbindend; zij hebben recht op eene oppervlakte van drie M2., tenzij de beperkte plaatsruimte eene ruimere opname mocht veroorloven. Stukken vroeger daar ter stede tentoongesteld, alsmede kopiëen in olie verf van schilderijen en teekeningen naar teeke ningen worden geweigerd. Voor verdere bijzon derheden wende men zich tot den secretaris der vereeniging, den heer F. W. Van Gendt JGz., te Arnhem. In de gistermiddag gehouden vergadering van belangstellenden in het in stand houden van de Hoogduitsche Opera te Rotterdam is door den heer Burger medegedeeld, dat thans voor een bedrag van 67,000 netto aan coupons was ge- teekend. Daar er geen kans meer bestond de nog ontbrekende f 23,000 door coupons bijeen te krijgen, werd besloten, de couponlijsten te sluiten en te trachten 114 garandeurs bijeen te krijgen, die ieder f 200 zullen waarborgende ontvangsten van de opera zullen ter vermindering der garantie strekken. Op <le vergadering zelve werden reeds ruim 40 aandeden geplaatst, terwijl anderen zich bereid verklaarden bij andereu pogingen aan te wenden. Over acht dauett zal omtrent het al of niet voortbestaan der Opera beslist worden. Nadat voor eentge dagen den verschillenden beambten en arbeiders van Soestdijk was aange zegd, dat zij allen op I Augustus a. s. ont.-lagen waren uit den dienst van w.jlen prins Hendrik, ontvingen zij 1 hans het bericht, dat zij allen in hunne verschillende betrekkingen kunnen werk zaam blijven. Aan het jaarboek der Maatschappij tot Nut van 't algemeen is het volgende ontleendGedu rende het jaar 18771878 zijn aan 35 personen eereblijkcit uitgereikt voor buitengewone plichts betrachting, en wel aan 5 onderwijzers voor veel jarigen sohooldienst, aan 19 personen voor wel beproefde trouw, de overige wegens volbrachte reddingen De begrnotiug der behoeften was f 44,645.40, terwijl de uitgaven bedragen hebben f 37,012.40' 2. Van 333 ilepartemeuteu vindt men opgaven. Door 43 dejtartementen werd het voorbereidend onderwijs behartigd, door 22 het herhaliitgsonderwijs en door 20 het zangonderwijs. Omtrent het gymnastiekonderwijs ziju vati 20, omtrent het. teekeiionderwijs van 23 en omtrent het onderricht, in vrouwelijke handwerken van 67 departementen berichten ingekomen. Van 252 departementen zijn berichten opgenomen omtrent den toestand en de werking der volksbibliotheken, van 69 departementen vindi men opgaven omtrent de gehouden volksvoorlezingen, van 7 departe menten vindt men opgaven van bestaande spaar kassen, van 18 der hulp- en beleenbanken, van 117 bericht omtrent de spaarbank. Dr. T. H Blom Coster te 's-Hage is door den koning van Italië benoemd tot officier van de Kroonorde. Door wijlen mevrouw D. M. A. Smithuy- sen, echtgenoote van den heer F. Th. Everard, is aan de vereeniging tot Weldadigheid van den Allerheiligsten Verlosser te Amsterdam een legaat van f 3000 besproken De Staatscourant behelst het nieuw regle ment op het examen, voorgeschreven in art. 4 van het kon. besluit van 10 September 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Neder- latidsch-Iudië, zonals het laatstelijk is gewijzigd bij het kon. besluit van 12 Mei 1878, beuevens het programma der vereischte kundigheden. Het stoomschip „Voorwaarts" vertrok gis teren van Singapore naar Amsterdam en zou Pe- nang aandoen. Z. M. heeft mr. A. L. P. baron De Con stant Rebecque, secretaris van legatie bij het ge zantschap te Weenen, met 1 April in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst bij dat te BerlijnH. G. Sörensen, geneesheer te Kopenhagen, voor den tijd van vijf jaren benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië. ü-emengd N i e n w s. In Den Haag is men begonnen met den aanleg van den telegraafdraad tot onderlinge verbinding van de politiebureelen, tie brandwacht- posten en den Haagschen toren tot het wisselen van brandseinen. Bij het gemeentebestuur aldaar bestaat het voornemen, dit jaar de kramen der kermis niet in het Lange Voorhout te plaatsen, maar op het Oranjeplein, in de Van-der-Duynstraat en in de Van-Limburg Stirumstraat. Voor de spellen worden als gewoonlijk het Buitenhof en het Plein aangewezen. Door de politie te Dordrecht is pro ces-verbaal opgemaakt tegen zekere vrouw Eysen- menger, aan de Vest aldaar woonachtig, die op heeterdaad betrapt werd toen zij aan twee boe renmeisjes voorzeggingen deed, waartoe zij zich van kaarten bediende, welke evenals het loon dat door de meisjes betaald was en dat nog op de tafel lag, door de politie zijn in beslag genomen. Als een bijzonderheid wordt ge meld, dat een schaap van den landbouwer C. Van Elten te Nieuwerbrug onder Bodegraven vijf lam meren heeft geworpen, die alle gezond en dar tel zijn. De passagierstrein van Bokstel is gisteren omstreeks elf uren te Tilburg op een stilstaanden goederentrein geloopen ten gevolge van verkeerde plaatsing van een wissel. Van den goederentrein werden drie wagen» verbrijzeld. Twee conducteurs en een machinist-leerling va* den goederentrein en een machinist en een leer ling van den personentrein werden gekwetst. Va* de reizigers in den sneltrein bekwamen enkelen door den hevigen schok kneuzingen. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch is G. C. S., soldaat bij het 2de reg. inf., veroordeeld tot acht maanden cellulaire gevangenisstraf wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis, gepaard aan verzachtende om standighedentevens is H. d. B., soldaat-mili- tien bij hetzelfde regiment, vrijgesproken van de beschuldiging in het jaar 1867, als verlofganger der militie te hebben verzuimd te voldoen aan eene oproeping voor deD werkelijken dienst, met bevel tot ontslag uit arrest. Onder de gemeente Sommelsdijk is een boot aangespoeld, waarin het lijk gevonden werd van een mansptrsoon, dat bij nader onder zoek herkend werd voor dat van zekeren C. K.( van Zuid-Beierland. In de boot vond men nog een geschoten eend, drie geweren en eenigejacht- artikelen. Te Maastricht he eft men in een tuin» bij het omspitten van den groud, een looden kist ontdekt, inhoudende gouden en zilveren voorwer pen, als: kandelaars, messen, lepel» enz. Men veronderstelt dat die kist tijdens de omwenteling van 1830 verborgen is. Men schrijft uit Soerabaia van 25 Januari: Betreffende de oorzaak van den moord aanslag op vier onderofficieren van het escadron cavalerie is alhier weinig of niets bekend gewor den en het valt ouk te betwijfelen of het ware dienaangaande wel ooit aan 't lcht komen zal, nu beide moordenaars ad patres zijn. Bij nader on derzoek is gebleken, dat de eene amokmaker door 15 kogels doorboord is geworden; in 't geheel heeft men 45 wouden aan zijn lijk geteldde ander, ook om 't leven gebracht, had een paar doodelijke kwetsuren aan den buik bekomen. Mag men geloof slaan aan de geruchten, die over deze vreeselijke gebeurtenis loopen, dan moet de aan leiding daartoe gezocht worden in de omstandig heid, dat een der onderofficieren het den Boegi- neeschen cavaleristen nogal lastig zou hebben ge maakt en dezen toen onderling moeten afgespro ken hebben om het geheele kader te vermoorden. Het lot, om die gruweldaad te volvoeren, schijnt op beide meerbedoelde sujetten gevallen te zijn; naar men verder wil, zouden ze, op den bewusten morgen het viertal onderofficieren in den stal be speurende, toen ieder hun slachtoffer uitgekozen hebbenwat daarop volgde is den lezer bekend. Van een amokpartij tot zelfmoord is een kleine stap. Ware ik niet bevreesd, zegt de berichtgever, om in een „chronique scandaleuse" te vervallen, ik zou het gebeurde met al zijne bijzonderheden mededeelen. Genoeg moge het dus zijn te vermel den, dat een braaf en eerlijk ambtenaar, vader van twee lieftallige dochters, een er van sommigen beweren zelfs beiden onteerd moest zien door iemand, nog wel een getrouwd man, onder wiens hoede zij bij zijn vertrek naar een naburig gewest achtergelaten werden. De bedrogen vader, onlangs van het gebeurde onderricht, heeft die schande niet willen overleven en zich door middel van vergift van kant gemaaktde maatschappij heeft den eereroover uit haar midden gebannen. Bij den ingang van ee* balzaal in de rue Maubuée te Parijs ontstond tusschen twee personen een hevige twist. Plotseling wierp de een in de oogen van zijn tegenpartij een handvol peper, die hij in een zakje bij zich had, ongetwijfeld met dat doel. Terwijl deze, geheel verblind en stuip trekkende van pijn, zich de oogen wreef, stiet zijn laaghartige aanvaller hem een mes in de borst. De toestand van den verwonde is hopeloos; de dader van het misdrijf wist zich terstond uit de voeten te maken. De directeur van den schouwburg te Marseille wilde Adelina Patti voor eenige voor stellingen engageeren, maar de diva vroeg 10,000 fr. per avond en de directeur zag van zijn plan af;

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2