N°. 5860. Maandag 124 Maart. A0. 1879. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER (JOURAAT Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommerss 0.05. Deze Coniant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Zij die zich van heden af op het Leidscii Dagblad abonneeren, ontvangen de tot 1 April verschijnende nommers gratis. S T A I) S - B E R 1 C H T E N. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N°. 134); Brengt ter kennis vaa de ingezetenen, dat in de afgeloopea week 4 personen aan mazelen zyn overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 Maart 1879. V. n. BRANDELER. LEIDEN, 22 Maart. Op Donderdag 27 dezer wacht velen hier ter stede een zeer eigenaardig genot. De afdeeling Leiden en omstreken der Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde houdt dan 's avonds te 7 uren in de groote Stadszaal eene buiten gewone vergadering met beperkte introductie. Wèl eene buitengewone vergadering zal dat zijn, omdat het eerste gedeelte van den avond bestemd is aan de bezichtiging eener geïmproviseerde avond bloemententoonstelling, eene expositie in weinige uren door een aantal belangstellende leden bijeen gebracht en georganiseerd en voor slechts enkele uren bestemd. Het tweede gedeelte van den avond zal gewijd zijn aan een voordracht van den heer C. De Vos, te Hazerswoude, een zeer verdienste lijk boomkweeker, wiens algemeene keunis, gelet op de weinige hulpmiddelen die hem voor de ver garing daarvan ten dienste stonden, vaak zeer be kwame mannen verraste, en die als autodidact bij velen hoog staat aangeschreven. Deze avond zal iets nieuws bieden, niet alleen voor deze stad, maar in het algemeen. Het denk beeld van zulk een geïmproviseerde tentoonstel ling is geheel oorspronkelijk, de uitvoering er van, bij goeden wil, zeer goed mogelijk, en dan te meer verrassend. Bedenkt men daarbij dat juist dit seizoen het rijkst is aan fraai bloeiende kasplanten, dat de groote zaal zich uitnemend voor zulk een planten- dccoratie leent, dat de uitvoering in goede han den en de belangstelling bij de leden-kweekers, ook uit de omstreken, algemeen is, dan heeft men alle reden te verwachten dat de zaal Donderdag avond een verrassend schouwspel zal opleveren, verrassend niet alleen om de liefelijkheid en de bevalligheid van het geheel, maar ook om het nieuwe. Het bestuur legt het er, naar wij van goeder- hand vernemen, op toe, om aan het inzonderheid uit den deftigen stand klimmend aantal ledeD een avond van afwisselend genot te verschaffen. Daar toe wordt geen moeite gespaard en dat het geap precieerd zal worden blijkt reeds nu. Immers reeds van buiten werd gevraagd of er gelegenheid tot introductie van dames zal zijn. Men weuscht de leden en geïulroduceerdeu aan vankelijk in de gelegenheid te stellen op hun ge mak de ingezonden planten en bloemen te beschou wen, om het zich daarna, onder de voordracht van den heer De Vos, zoo gezellig mogelijk te maken, terwijl vóór en na de voordracht de wel luidende tonen eener zachte muziek de aange name stemming niet weinig zullen verhoogen. Met verwondering sloegen sommigen den ras- schen vooruitgang van en de klimmende belang stelling in deze in zoo korten tijd bloeiende af deeling gade. Dat zij de grootste, de belangrijk ste afdeeling werd der Maatschappij, is zeker te danken aan de energie van het bestuur, dat geen pogingen spaart om haar aan haar doel te doen beantwoorden, aan alle leden, van verschillenden stand, smaak cti richting, te genieten geeft en op deze wijze het leven hier ter stede aantrekkelijker helpt maken. Gisteravond hield de afd. Leiden der Maat schappij tot bevordering der bouwkunst hare ge wone vergadering in het hotel den Burg. Zooals dit gewoonlijk geschiedt, leverde een van de leden eene bijdrage over een door hem te kiezen onder werp. Thans was het de heer Kok, die tot onder werp had gekozen eene wandeling van Rotterdam naar Feyenoord en de werken aldaar deed bezich tigen. Een en ander werd toegelicht door eene fraaie collectie teekeningen van bruggen, pakhuizen, kaaimuren enz. Vooral trok de beschrijving van het reisje naar de werkkamer in den pneumatisch gefondeerden pijler van de Willemsbrug, 21 meter beneden het oppervlak van het water, de aandacht. In het laatst van zijne rede bracht spreker nog een woord van hulde aan drie groote bouwkun dige manuen Stieltjes, Rose en Van der Tak, aan den eerste als ontwerper en de laatsten als uitvoerders van die groote werken. Jammer even wel was het dat er zoo weinig leden tegenwoordig waren, daar de bijdrage een grooter aantal waar dig was. De voorzitter bedankte den heer Kok uil naam van de vergadering met warmte voor het door dezen gesprokene. Volgens de Amst. Crt. zal de student Ekama te Leiden waarschijnlijk de Noordpoolreis van de „Willem Barendsz" als zoöloog meemaken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5274 volwas sen personen en van 1416 kinderen. De afdeeling der Holl. Maatschappij van landbouw, waarin de heer Boomkamp optrad, heet niet „Koudekerk", maar „Hazerswoude- Koudekerk." Op voorstel van den voorzitter is door den gemeenteraad van Reenwijk besloten, openbaarheid te geven aan het verhandelde in zijne vergade ringen, door de notulen op het hoofdbord der gemeente te doen aanplakken. Door het bestuur van den polder Reeuwijk en gecommitteerde inge landen is met algemeene stemmen besloten, niet tot het oprichten van een stoomgemaal over te gaan. De gemeenteraad van Oudshoorn heeft, naar men verneemt, in zijne laatste vergadering beslo ten, de klasse voor meer uitgebreid lager onder wijs aan de openbare lagere school aldaar met den lsten April a. s. op te heffen. Blijkens een particulier schrijven uit Den Haag moet de toestand van het muziekcorps der grenadiers en jagers, dat vroeger zooveel lauweren heeft geoogst, tegenwoordig niet al te rooskleurig ziju. Kreeg het reeds in de laatste dagen van Dunkier in andere Nederlandsche corpsen een niet te miskennen mededinging, sedert diens dood is 't er niet beter op geworden, daar verschillende, en daar onder zelfs van de beste, leden met andere gezel schappen hetzij te Amsterdam of Rotterdam ver bintenissen hebben aangegaan of er nog mede in onderhandeling zijn. Onder hen noemt men ook o. a. de vermaarde hoboïst Hemmes, van wien sommigen zelfs meeneu dat hij zich zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk uit de muzikale wereld zal terugtrekken. In den laatsten tijd moest de keuze der muziek voor de repetities dan ook van een geheel andere soort dan vroeger, en moet dit weder niet geheel zonder invloed op den aankoop der door Dunkier nagelaten muziek geweest zijn. Ook de ziekte van den tweeden, thans waarnemenden kapelmeester, den heer Völlmar, die reeds laugzamerhand op jaren komt, moet aan een en ander geen goed gedaan hebben, zoodat het, niettegenstaande de sollicitanten die zich kort na den dood van Dunkier hebben aangemeld, thans inderdaad moeilijk moet zijn een nieuwen directeur te vinden, in staat om het corps weder op dezelfde hoogte te brengen, als waarop de vorige het ver laten heeft. Door den minister van oorlog wordt ver langd dat onuoodige posten in de garnizoenen zullen opgeheven en de wachtsterkte verminderd zal worden. De hertog van Nassau heeft tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd den heer Kemps, chef van het Rijnspoorweestation te 's-Hage. Heden is het ontwerp van wet tot definitieve vaststelling der begróoting voor het departement van oorlog aan de Tweede Kamer verzonden. Naar wij vernemen heeft de minister van bnitenlandsche zaken bij het bezetten onlangs van eenige opengevallen vice-consulaten buiten slands, voor het eerst daarvoor in aanmerking gebracht de leerlingen-consul, werkzaam aan zijn departement. Behalve de heer Mets, die in zijne hoedanigheid van vice-consul te Antwerpen reeds door re Belgische regeering erkend is, zijn nog benoemd tot vice-consul van Nederlandte Lon den de heer H. S. J. Maas, te Hamburg de heer II. H. De Vos, beiden leerling-consul aan het ministerie van buitenlandsche zaken. In verband met een eventueelen aanleg door de firma CraDS en C°. van een zeehaven en zee kanaal te Scheveningen, heeft de architect-directeur der gemeentewerken, de heer B. Reinders, een rapport uitgebracht, waaruit o. a. blijkt dat, om Den Haag van het ontworpen kanaal voordeel voor de waterverversching en rioleering te doen trek ken, daarvoor nog eene uitgave van f 233,858 wordt gevorderd, en dat voor de belangen van den handel, m. a. w. om den nieuwen waterweg Daar de Maas voor de residentie nuttig te doen ziju, nog werken noodig zijn tot een bedrag van f 1,228,380. De havenquaestie zal nu eerlang in den gemeenteraad weer aan de orde komen. Gisteravond is eene algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in den kon. zoölo gisch botanischen tuin te 's-Hage. Langdurige beraadslagingen hadden plaats over het ontslag, door het bestuur gegeven aan den tuinman Blus- set. Het slot was, dat met 259 tegen 129 stem men werd aangenomen eene motie, waarin dat ontslag werd afgekeurd. Het bestuur verklaarde daarop zijn ontslag te nemen, maar te zullen aan blijven totdat in de vacaturen zal zijn voorzien. De werklieden van 's rijks marinewerf te Amsterdam A. Van Eyk, B. F. Hol, J. C. Van Breen, C. H. Van Breen, C. Van der Eyk en J. Boschart worden tijdelijk gesteld ter beschikking van het departement van koloniën, om onder den hoofdopzichter C. Grondhout als vice-commandeur werkzaam te zijn bij het ineenzetten van hef ijzeren drijvend droge dok voor Onrust, dat bin nenkort bij gedeelten daarheen zal worden ge scheept. Zij zullen daartoe naar Oost-Indië ver trekken per stoomschip „Prinses Amalia", waarvan de zeildag is bepaald op 12 April a. s. Op den Kadijk te Amsterdam is heden een knaapje van een ladder geslagen ter hoogte van eene derde verdieping. Hij was onmiddellijk dood.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1