DAGBLAD. N°. 5859. Zaterdag 22 Maart. A0. 1879. LEIDSOÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vtn 18 regel*1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere lellen uur ptatrrnimle. Zij die zich van heden af op het Leidscii Dagblad abonneeren, ontvangen de tot 1 April verschijnende nommers gratis. LEIDEN, 31 Maart. Door de geneeskundige staats-commissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer W. Van Geer, officier van gezondheid 1ste klasse, en het ge tuigschrift uitgereikt aan den heer H. Eraste. De gisteravond alhier in de Stadszaal ge houden vergadering over de middelen tot wering van het mis-bruik niet ge-bruik vanster- ken drank, werd door prof. Modderman gepresi deerd en door een talrijk publiek bijgewoond. Evenals elders opende de heer Goeman Borgesius de gedachtenwisseling met een belangrijke rede, waarin hij de heillooze gevolgen van het meer en meer wortel schietende kwaad, met tal van voor beelden toegelicht, in herinnering bracht en het wenschelijke aantoonde om middelen in het werk te slellen ten einde het misbruik tegen te gaan. Spreker wees ook op de ongezonde inrichting van de meeste lokalen, waarin sterke drank getapt wordt en op het slechte gehalte van het vocht, dat daar voor jenever wordt verkocht. Noodlottig achtte hij het tevens, dal sterke drank geschon ken werd in winkels voor andere neringen, omdat daardoor het drinken in het geheim, vooral van de vrouwen, werd bevorderd en menige vrouw, die geen kroeg durft binnentreden, daar den nood- lottigen drank haalt. Hij ziet met verlangen de maatregelen van de regeering te gemoet om ook hieraan een einde te maken, en verdedigde haar goed recht om deze middelen tot wering van de volksramp aan te grijpen. Maar het volk zelf moet de overheid steunen, de publieke opinie moet zich luide vóór haar verklaren. Het gesprokene gaf den hoogleeraren Roseustein, Buys en Goudsmit aanleiding om ook hunne meening over de zaak uit te spreken. De eerste plaatste zich daartoe op een hygiënisch standpunt om het verderfelijke van het kwaad aan te toonen, dat zelfs op volgende geslachten van invloed kan zijn, daar dronkaards veelal slechts idioten voort brengen. Zoolang er in verband met ons klimaatechter geen betere „volksdrank" bestond, had hij geene groote verwachtingen, en hij wilde daarom wel in de eerste plaats dat er zich, om daartoe te geraken, een Maatschappij zou vormen. Iets is als 't ware een behoefte geworden. Ware dit niet het geval, dan zouden zelfs de bittertjes op de studenten- en andere sociëteiten moeten verdwijnen. Ook hetgeen de heer Buys, die het onderwerp uit een maatschappelijk, en de heer Goudsmit, die het uit een zedelijk oogpunt beschouwde, ter krachtige bestrijding dezer volksramp spraken, was zeer belangrijk en getuigde van den ernst waarmede de zaak door hen wordt ter harte ge nomen. De vergadering, waarin verschillende stan den, ook die van den werkman, en eveneens de schoone sekse, vertegenwoordigd waren, getuigde van hare instemming met het gesprokene en vond meer dan eens, door de geachte sprekers onwille keurig daartoe uitgelokt, tot hilariteit aanleiding. Ten slotte werd de volgende motie, welke als adres aan den Koning zal worden ingediend, aan genomen „De vergadering, schoon overtuigd dat de be teugeling van het steeds toenemend misbruik van sterken drank in de eerste plaats van het volk zelf moet uitgaan, is nochtans van oordeel dat, onder de tegenwoordige omstandigheden, op den Staat de verplichting rust tot dat doel krachtig mede te werken. Behalve de repressieve bepalin gen, voorgesteld in het ontwerp Wetboek van Straf recht, acht zij nog andere maatregelen noodzake lijk. Daaronder behoort in de eerste plaats beper king van 't recht om tapperijen en slijterijen op te richten en verbod om behoudens onmisbare uitzonderingen het bedrijf van tapper of slijter met eenige andere nering te vereenigen." Het adres zal in de volgende week bij eenige boekhandelaren ook voor hen die niet op de sa menkomst tegenwoordig waren, ter teekening wor den nedergelegd. Dat de vergadering talrijker werd bezocht, dan waarop was gerekend, bewees het feit, dat toen de voorzitter verzocht dat degenen die tegen de motie waren, zouden opstaan en die er voor waren zouden blijven zitten, een der aanwezigen in be- deuking gaf het voorstel om te keeren, daar er voer velen bij gebrek aan de noodige stoelen geen mogelijkheid was aan het verzoek te voldoen en zij al staande de vergadering met hunne tegen woordigheid vereerden. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn als bestuurders verkozen de heeren dr. D. De Loos en dr. H. G. Hagen, waarna de benoeming plaats had van leden van de verschillende commissiën van het departe ment. Aangenomen werd met algemeene stemmen een voorstel van het bestuur tot oprichting van een eigen pensioenfonds voor de bewaarschool. Ten slotte vereenigde zich de vergadering met eene door een der leden voorgestelde motie, waarbij het departement zijne instemming betuigt met het beginsel van het alhier bestaande comité tot over weging van middelen ter wering van het misbruik van sterken drank. De algemeene vergadering van bet Neder- landsch onderwijzers-genootschap zal dit jaar op 30 en 31 Juli en 1 Aug. te Rotterdam gehouden worden, onder voorzitterschap van den heer W. Degenhardt. Op die vergadering zal een nieuw hoofdbestuur moeten gekozen worden, en wel drie leden uit Amsterdam en drie leden buiten Amster dam woonachtig. Door de afdeeling Maarsen wordt voorgesteld maandelijks een eigen orgaan uit te geven, waaromtrent door het hoofdbestuur een zeer gunstig prae-advies wordt uitgebracht. Nog zullen voorstellen worden ingediend tot herziening van het reglement der onderwijzersspaarbank. Men verneemt dat de tentoonstellingsgebou wen te Arnhem reeds verkocht zijn, en wel ten behoeve van de in het volgende jaar te Dusseldorp te houden tentoonstelling. Met de werkzaamheden gaat het goed vooruit. De hoofdgebouwen staan, wat het uitwendige betreft, reeds zoo ver gereed, dat men aan het verven begonnen is. Het front- gebouw, aan de zijde van het Velperplein, is ook reeds geheel opgetrokken. Men is aan de koepel daken bezig. De brug over het verlengde der Roggestraat is nagenoeg gereed. Tijdens de ten toonstelling, die drie en eene halve maand dunrt, zullen p. m. 80 concerten gegeven worden. Prins Alexander, prins Erederik en prinses Marianne hebben aan de commissie, die zich ge vormd heeft om op het graf van den volksdichter Van Zeggelen een gedenkteeken te plaatsen, bij dragen doen toekomen. Op het drietal predikanten te Breda zijn geplaatstA. Couvée te Zeist, L. Van Maanen te Ond-Vosmeer, en C. H. Van Rhijn te Leusden. De uitgave der gezamenlijke werken van den heer A. Ver Huell wordt in den loop dezes jaars voortgezet met een deel getiteld „Scherts en ernst", dat zal geopend worden met een bundel van 20 platen naar eene geheel nieuwe verzameling teeke- ningen, onder den titel„Luim en waarheid", ter wijl het verder bevatten zal de nieuwe uitgaven der vóór 25 en 30 jaren verschenen, geheel uit verkochte bundelsOp het ijs. Is 't waar of niet? In den rook des tijds. Bij den voortdnrenden bijval, dien de vorige deelen van de zijde van het publiek ondervinden, is ook bet succes van de nieuwe serie verzekerd. Te Amsterdam zullen van gemeentewege op den avond der illuminatie ter eere van den Koning en de Koningin in April e. k. de volgende ver lichtingen worden ontstokenGasverlichting op den Dam om het monument. Op het Beursplein ver rijst een eere-tempel van groote afmeting, die op den algemeenen illuminatie-avond zal worden besche nen door eenige duizenden veelkleurige lampions. Op het Rembrandtplein worden om het ijzeren hek van het plantsoen zuilen en obelisken met vlaggen behangen geplaatst, die onderling door sierlijke guirlandes worden verbonden. Deze versiering zal den avond van de algemeene verlichting opluisteren door 4000 lampions en 1400 ballons. Op het Kattenburgerplein zullen worden aangebracht guir landes met vlaggen getooid, tusschen de boomen- rijen, die worden verlicht door eenige duizenden 'zoogenaamde Venetiaansche ballons. OpdeNieuw- markt wordt een triomfboog opgericht ter hoogte van 26 en ter breedte van 22 meter, waaraan op den illuminatie-avond 14,000 ballonpitjes zullen branden. De brug over den Amstel tusschen de Kerkstraat wordt ter weerszijden versierd met obelisken en pilasters van groote en kleine afme tingen en verbonden door de noodige guirlandes de verlichting van deze brug zal geschieden met niet minder dan ruim 20,000 ballonlichten, enz. In de Westerstraat worden gesteld in de lengte van de straat, aan beide zijden, stijlen met guir landes, besloten aan het einde der straat door fraai versierde piramides; op den algemeenen verlicb- tingsavond zal deze straat getooid zijn met dui zenden brandende lampions en ballons. De gasver lichting van het stadhuis langs den voorgevel op den O. Z. "Voorburgwal zal zijn in den vorm van een gothischen tempel. In het jaar 1878 zijn in de kolonie Suri name 1078 kinderen geboren, waarvan 205 im echt; het getal huwelijken bedroeg 75; er was ééne echtscheiding; het getal sterfgevallen bedroeg 1335, dat der levenloos aaBgegevenen 75. De sterfte in verhouding tot de bevolking beliep 0,75. De bevolking bedroeg ultimo December 48,991, waarvan te Paramaribo 22,619 inwoners. Te beginnen met 1 April a. s. zal aan de leerlingen van den cursus der artillerie te Delft onderwijs in de talen worden gegeven doordeburger- leeraren Leopold, Lenderink en Van den Briel. Tweede Kamer. Ingekomen is een wets ontwerp betreflende vergunningen tot aanleg en verbetering van wegen en vaarten. De geheele dag werd gewijd aan de discussie over art. 2 van het ontwerp tot herziening der ongebouwde eigendom men, zuivere huurwaarde maatstaf vaD taxatie, en de daarop voorgestelde amendementenDe minister bracht eene wijziging aan, namelijk dat bij de bepaling der waarde rekening zal gehouden worden met de taxatie der gebouwde eigendommen. Maan dag voortzetting. Hel stoomschip „Celebes" is hedenochtend van Port-Said vertrokken; de „Madura", van

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1