DAGBLAD. J\°. 5855. Dinsdag 18 Maart. A0. 1879. LEIDSCÏÏ PBUS DEZEB COUBAJIT: Voor Leiden per 3 mamden......1.10. Franco per post1.4m* AfitouAerHjte Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. F BUS DEB ADYEBTENTIESj Vu 1G regels105. Iedere regel meera 0.17$. Grootere lellen our plulsreimle. STADS-BERICHTEN. De Burgemeester der gemeeate Leiden herinnert bij deze den geestelijken en studenten in de godgeleerdheid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede bnn die daartoe kannen worden opgeroepen, dat zij tot bet bekomen der ontheffing ran den werkelijken dienst, bedoeld bij de 1ste ain- snede van art. 127 der Wet van den 19den Augustas 1861 (Staatsblad N°. 72), verplicht zijn tusschen den 20steB Maart en den lsten April dezes jaara hunne aanvrage, met het daarbij behoorend bewijsstuk, bij hem Burgemeester in te dienen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 17 Maart 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 1? Maart. Hedenmiddag werd onder commando van den heer W. L. Van Kaathoven over de verschillende com pagnieën der dd. schutterij alhier eene groote wapenschouwing gehouden. Daartoe waren zij te één uur op het Ruïneplein aangetreden, waarna zij, voorafgegaan door het muziekcorps, naar het exercitieveld buiten de Rijnsburgsche poort mar cheerden. Na aldaar in bataille te zijn opgesteld had te dier plaatse de revue plaats en werd voor het front van het bataljon door den majoor-com mandant, den heer J. Scheltema, het eeretee- ken wegens langdurigen schutterlijken dienst uit gereikt aan den heer J. Baer, adjudant-onder- officier. Na afloop dezer plechtigheid werd het bataljon in divisiën geformeerd om te defileeren, waarna het omstreeks halfvier den terugmarsch aanvaardde naar de Breestraat tegenover de sociëteit Amicitia, waar het werd ontbonden. Zij, wien maar eenigszins de toestand der Leidsche schutterij van voor 15 jaren bekend is, zullen zeer zeker ook het belangrijk aandeel erkennen dat de heer Baer er in gehad heeft om haar meer en meer te ver beteren. Met volhardenden ijver werkte hij daartoe steeds tot heden mede, waarvan de gevolgen niet uitbleven. Niettegenstaande den hem bijgebleven strengen soldatengeest, wist hij toch de achting en vriendschap van velen te verwerven, voorna melijk van de onderofficieren, die hem naar aan leiding van dezen voor hem zoo gewichtigen dag na nafloop der wapenschouwing ten zijnen huize onder een hartelijke toespraak een smaakvol al bum aanboden, bevattende de o. a. portretten van de leden en eere-leden der vereeniging „Pugno Pro Patria", waarvan de jubilaris president is. Voor het maken van een draaibrug op de Middelstegracht alhier, waarvan heden ten raad- huize de openbare aanbesteding plaats bad, waren vijf inschrijvingsbiljetten ingekomen. Het werk is voor de som van f 1099 gegund aan den laag- sten inschrijver S. Van Leeuwen, timmerman alhier. Gedurende de eerste helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden Deutser, Aardenburg; wed. M. J. Dubreuil, D. Jut, mej. J. De Vries, mej. Frikke, IC. R, Van Holden en Co., Schuuring, Schaalje, J. De Klerk, AmsterdamLindeman, de Baarsjes Naaimachinen-fabriek, Bielefeld; M. Spier, Gent; A. Brinkman, mej. G. P. Zan, 's-Gravenhage; Venis, Hazerswoude; J. Hnigsloot, Halfweg; H. Boss, Kaatsheuvel; Brederodei, Leiden; C. Ba- germann, Lüdenscheid; J. L. J. Rieringh, Nijme gen W. Van Dam, Oudshoorn; G. Schut, Raalte; J. Jansen, Rotterdam; Dol be, Zoeterwoude; Geertrui Snoekker (2 stuks), WageningenBak ker, Zutfen. Briefkaarten: Wed. Bodegraven, I. A. Hessing, Amsterdam; A. De Kreuk, Zwolle. Maandag 31 dezer 's morgens te 10 uren zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. De verzameling van Oostersche handschriften alhier werd dezer dagen verrijkt door een bun deltje, bevattende twee Arabische preeken en één Maleische, ter aansporing tot den heiligen oorlog, dat door den hoogleeraar Kern namens den heer J. A. Hooze te Wissekerke werd aangeboden. Deze stukken zijn belangrijk, vooreerst omdat zij een gehoor onderstellen, dat de Arabische taal goed verstaat en den Koran zoo goed kent, dat bet de toespelingen op het heilige boek begrijpt; ten tweede daar zij ons de verbittering kenschetsen, die in het begin van den oorlog tegen ons be stond. Professor M. J. De Goeje deelt in den Spectator de vertaling van de tweede Arabische aanspraak mede. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 52.00, f 26.00, f 5.10 en f 2.60; de laagste f 51.00, f 25.00, f 4.70 en f 2.50. Het nieuwe kanaal te Katwijk aan Zee zal naar men verneemt den 27sten dezer feestelijk worden ingewijd. Mr. A. De Vries, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, is gisteren op 62-jarigen leeftijd overleden. De overledene, een man van groote kunde, was oud-lid van den Amsterdamschen ge meenteraad en van de provinciale staten van Noord- IIolland. Opgeluisterd door de muziek van het 3de regiment huzaren had Vrijdag-avond een uitvoe ring der Delftsche studenten-caroussel-vereeniging plaats. Vóór de pauze werden eenige manoeuvres uitgevoerd, terwijl het tweede deel van den avond werd ingenomen door de voorstelling van een caroussel, aartshertog Filips den Schoonen aange boden, bij gelegenheid van diens bezoek aan Fre- derik van Egmond, heer van IJselstein. Dit caroussel mocht in alle opzichten luisterrijk heeten, en zoowel in de prachtige kostumes als in alle handelingen was de geschiedenis met de meeste getrouwheid gevolgd. Nadat de verschillende rid derspelen, welke met een „ballet de deux nations", gereden door acht edelen, werden geopend en met eene „course a la bague" werden besloten, onder luiden bijval van het groot aantal toeschouwers waren uitgevoerd, nam heer Frederik van Egmond het woord om zijn hoogen gast voor de eer van diens bezoek dank te zeggen. Onder de verzeke ring van voortdurende getrouwheid van Hollands edelen aan hun machtigeH heer verzocht hij hem tevens als eene herinnering aan het gehouden feest een fraaien jongen strijdhengst te willen aanvaar den. Op minzame wijze werd dit geschenk door den hertog ontvangen, en daarbij de verklaring afgelegd dat de groote bedrevenheid in den wapen handel welke de ridders andermaal hadden getoond, hem met vertrouwen den aanstaanden strijd te ge- moet deed zien, waarin hij op hun krachtigen arm zou moeten rekenen. In eene Zaterdag te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van obliga tiehouders der stoomvaartmaatschappij „Zeeland" hebben de heeren A. L. Wurfbain en J. A. Jolles Jr., in de vergadering van 10 Februari jl. als afgevaardigden benoemd, om met de erfge namen van wijlen prins Hendrik der Nederlan den of hunne zaakgelastigden de zakelijke zeker heid te bespreken van de rentebetaling der door Z. K. H. bij zijn leven gewaarborgde obligatie- leening, groot 3,200,000, verslag uitgebracht van hunne bemoeiingen. Zij deelden mede dat de termijn in de akte van den borgtocht (60 dagen) Vrijdag was verstreken en dat tot dien dag de zakelijke zekerheid niet was gesteld dat echter de erfgenamen zich wenschten te honden aan de akte, maar moeielijk, wegens de vele aanhangige zaken, nu reeds een beslissing konden geven. De zaak was dus hangende gebleven. De leening was opeischbaar, de band gebroken en de obligatie houders waren vrij te handelen. Toch meende de commissie te moeten aanraden dien band nog als bestaande te beschouwen. Men kon met vertrou wen de zaak te gemoet zien en overijlde stappen konden veel nadeel doen. Ten slotte werd de volgende motie van den heer Wertheim met alge meene stemmen aangenomen: „De vergadering noodigt de heeren A. L. Wurfbain en J. A. Jolles Jr. uit in het belang der obligatiehouders hun mandaat voort te zetten, met inachtneming vaa den grondslag, bij den borgtocht van 1876 aangewezen, en met het recht zich uit de belang hebbenden zoodanige mede-leden te assumeeren als hun tot het voortzetten van hun mandaat nut tig voorkomt." De Koning en prins Alexander hebben bij dragen doen toekomen aan de commissie, welke te 's-Hage werkzaam is tot het bijeenbrengen der gelden, benoodigd voor een tweeden Noordpool tocht van de „Willem Barendsz." Volgens particuliere mailberichten uit West- Indië van 20 FYbr. was te Curasao gearriveerd de stoomboot „Cayenne", opzettelijk afgehuurd door generaal Guzman Blanco, die des avonds weder met alle Venezuelanen, vriend of vijand, naar Porte Cabello is vertrokken. De generaal was in maarscbalkstenue en werd door den gouverneur zeer goed ontvangen, die hem aan boord een tegen bezoek bracht. Guzman Blanco beloofde over Êenigen tijd als president van Venezuela, waar de revolutie ten einde is, weder te komen. Tweede Kamer. In de zitting van bede» is aangenomen bet ontwerp tot verhooging van hoofdstukken II en VII6 der begrooting voor 1878. De miuister stelde eerlang de uitgifte van 2'/a- centstukken in uitzicht. De discussie is aan gevangen over de herziening van de belastbar* opbrengst van ongebouwde eigendommen. De heeren Meinesz en Saaymans Vader bestrede» het ontwerp, als beschouwende zij de grond belasting als een fixum. De heer Corver Hooft bestreed dit denkbeeld, maar had bezwaar tege» den maatstaf der opbrengst, j De heer De Jong was tegen verhooging der grondbelasting, maar niet tegen evenredigmading. Morgen te elf ure» voortzettiig. Het stoomschip „Rotterdam" is den löden Maart van Nieuw-York naar Rotterdam vertrokken de „Celebes", van Nieuwediep naar Batavia, is Zaterdag-middag van Napels vertrokken; de „Drente" vertrok dien dag van Brouwershaven naar Batavia; de „Madura" is gisteren van Ba tavia naar Nederland vertrokken. Gremengd Nieuws. Toen zich hedenmiddag de dd. schut terij op de Ruïne vereenigde, verstond een barer leden de, hoewel zeer twijfelachtige, kunst om boven alle andere zijner collega's te domineeren. In den beginne toch had hij meer bekijks da» alle andere schutters te zamen, hetgeen was toe te schrijven niet alleen aan zijne minder mili taire, maar zelfs zeer wankelbare houding, het geen hem zeer zeker niet door allen tot een ee

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1