Maandag 17 Maart. Tweede Blad r N0. 5854. in A°. 1879. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijlrz, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRUS DER AD VERTESTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17*. Groolere letters naar pUaUrinmio. Gemengd Nieuws. Wederom heeft zich in de gemeente ioudekerk de longziekte geopenbaard. Uienteuge- lolge is voorloopig eeu beest afgemaakt en begraven. Zekere W., een jongeling van 20 iren, bediende in den 30-cents-bazar van den eer Reclit, hoek Spui en Spuistraat te 's-Hage, iu arrest genomen als verdacht van diefstal, 'en zijnen huize, aan het Schuddegeest., zou een rij aanzienlijke som gevonden zijn, waarvau hij de lerkomst, niet kau verantwoorden. Van Nieuw-ïork wordt weder een torm aangekondigd, welke tusschen den 16den 18deu dezer waarschijnlijk de Europeesche usten zal bereiken. Bij eene hoogere temperatuur allen op den Atlantischen Oceaan ten noorden nu 40 graden N.B. stormen heerschen tot 20 dezer. De gepensioneerde luitenant-kolonel, lie onder beëedigd getuigenis beschuldigd werd ran zakkenrollerij, in het Pauopticum te Berjijn, blijkens nader bericht een Rus. Het rechterlijk inderzoek in zijne zaak wordt voortgezet. Omtrent den jongen Zoeloe, uit Afrika iedegebracht door den Zweedschen zendeling, den teer Witt, wordt, medegedeeld dat de jeugdige kfrikaan een flink gebouwde knaap van 16 jaar s, die door hem tot het christendom bekeerd werd. Iopn de zendeling naar Europa terugkeerde en den ongen voorstelde mede te gaan, nam deze dit [aarne aan, ten minste als daar ginds, in Engeland, [eene zwarten waren. Zijne kleurgenooten schijnen lem dus niet bijzonder meer te bevallen. De jonge Zoeloe wantrouwt alle zaken, die hem nog vreemd zijn. Toen hij voor het eerst een brug overgegaan vas, waartoe hi;, slechts na lang aarzelen kon be sluiten, viel hij, na het volbrengen van den bangen tocht, op de knieën neer om den hemel voor zijn behouden overkomst te danken. Het meest verwon- erde bij zich inLonden over het groote aantal Janken. Hij meende dat zijne landslieden hen allen omgebracht hadden. Langzamerhand begint hij eenigszins aan de Europeesche beschaving te ge- fennen. Hij is thans behoorlijk gekleed en de gelsche keuken bevalt, hem goed. Hij doet haar flthans alle eer aan. Men berekent het verlies van den oogst van dit jaar door de overstrooming te Szegedin esveeggebracht op tien milliocn gulden. De regee- ing verliest een milliocn aan belasting. Het ver- les der meubelen en andere goederen te Szegedin edraagt circa vijf millioen. De heer XI hield een groot etablisse ment in bet. quartier Saiut-Martin te Parijs. Zijne touw veïvnhle de functie van kassier en trok por hare schoonheid veler aandacht. Een vriend an haar man begun haar het hof te maken, maar u gaf hem te kennen, dat haar man zeer driftig van aard, jaloersch en tot alles in staat was. Dat hoopte de huisvriend, zooals men het noemt, in zijn oor; maar toch, zij toonde zich bij elke ge legenheid zoo voorkomend, dat hij weer moed vatte. Toen de vrouw hom eens gezegd had dat aar echtgenoot voor zaken naar huiten moest, wam de huisvriend haar bezoeken, maar nauwe- jks was hij binnengetreden, of daar hoorde men en sleutel iu het slot der voordeur. De echtgenoot had iels vergeten en keerde onverwachts terug. Hij haalde een revolver uit den zak, doch werd op het smeeken zijner vrouw wat zachter gestemd, maar hij had toch één voorwaarde, d. dat de ge wezen vriend nooit meer een voet in zijn huis zou zetten en een wissel teekenen op drie maanden ten bedrage van 25,000 fr. Schoorvoetend voldeed de vroegere huisvriend aan dien eisch. Geen wonder dat de man sedert dat tijdstip allts behalve opge ruimd was; die sombere stemming maakte de aan dacht van eeu vriend gaande en deze wist hem zijn geheim te ontlokken en verklaarde de over tuiging te hebben, dat hij het slachtoffer was van een komplot van man en vrouw beiden, met geen ander doel dan om hem af te zetten. Het. gevolg was een aanklacht bij de justitie, zoodat deze fraaie zaak weldra voor de rechtbank zal wordeu behandeld. Naar men in de „Revue de Dau- phiue" leest, is te Grenoble een werkman, Reynier genaamd, ten gevolge van eene aardstorting in eeu put begraven. Men kon door middel van een gat, ter leng'e van 20 en ter wijdte van lOcen- meters, met hem spreken, hem voedsel, kaarsen en lucifers doen toekomen. Steeds bleef iemand in zijne nabijheid om hem moed in te spreken, terwijl men arbeidde om hem te verlossen Hij stond met de voeten in het water en had eene ledige ruimte van 30 centimeter boven zich. Bij de afzending der laatste berichten roerde zich de ongelukkige met groote heftigheid wegens gebrek aan lucht, zoodat men voor zijn leven vreesde. Een geneesheer schreef een slaapmiddel voor en men arbeidde met inspanning van alle krachten om Reynier te redden. Te Weenen is in het begin dezer week groote ontsteltenis teweeggebracht door het bericht, dat een algemeen geacht geneesheer aldaar, dr. Ignaz Mühlhauser, in een winkel te Mariahilf vermoord was. Het bericht bleek waar te zijn. De genoemde geneesheer had zich naar dien winkel begeven, waar hij goed hekend was, om eene buis voor een inhaleertoestel te knopen. De eigenaar kon hem niet te woord staan, omdat hij juist een brief met geldswaarde ontving en liet den geneesheer met een der bediendeD, Karl Koffler genaamd, naar het magazijn gaan. Daar vond men eenige minuten later den geneesheer in zijn bloed badende op den grond liggen; wei nige oogenblikken later overleed hij. In het. ach terste gedeelte van het magazijn vond men Koffler, eveneens doodhij had zich den hals doorgesne den. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat Kofl ier in een aanval van waanzin dr. Mühlhauser vermoord heeft; dezen waren verscheidene mes steken toegebracht en de moordenaar moet met groote kracht op zijn slachtoffer aangevallen zijn. Koffler heeft veertien jaren geleden eenigen tijd in een krankzinnigengesticht doorgebracht; hij werd toen als gemezen ontslagen. Te Vienue is iemand gearresteerd die valsche Belgische en Italiaansche vijffrankstuk ken vervaardigde en deze te Lyon en te Vienne uitgaf. Bij een huiszoeking in de woning van den gearresteerde heeft men verscheidene werk tuigen gevonden, bij de vervaardiging van valsche munt gebezigd. BUITENLAND. Frankrijk. Te Lyon begaven zich gistermiddag 150 werk- li den naar het stadhuis en zonden 6 gedelegeer den naar den prefect, ten einde werk of onder stand te vragen. De prefect gaf hun te verstaan, dat elke manifestatie en de geringste wanorde hunne ellende nog slechts zou kunnen vermeer deren. De gedelegeerden verwijderden zich toen en de groepen gingen rustig uiteen. De „Soir" meldt dat generaal Berthauld, minister van oorlog in het kabinet van 16 Mei 1877, zijn ontslag heeft ingediend als commandant van het 18de legercorps. De loop der zaken in Parijs wordt, naar een correspondent uit Berlijn meldt, daar met misnoegen gevolgd. De overwinning, die het kabi net van Waddington behaalde, noemt men vrij twijfelachtig, daar zij slechts met. behulp der rechterzijde behaald werd, die elk oogenbl: van tactiek kan veranderen. Evenals bij Mac Mahons val heeft, men ook thans weer de overtuiging dat de radicalen in Frankrijk meer en meer trachten aan het roer te komen, waardoor ernstige verwikke lingen te vreezen zijn. Duitscliland.. Volgens sommige Zuid-Afrikaansche bla .en is de Berlijusche zendeling Brune, bij den ouden Berlijuschen zendelingspost te SaroD in Zuid- Afrika, op last der Éngelsche autoriteit aldaar gearresteerd en naar de gevangenis te Kimberly overgebracht onder beschuldiging van oproer Vaar het heet, was Brune buiten zijn zendeliugsterrein onder de Koranua's werkzaam geweest en waren deze, toen hierop aanmerking werd gemaakt, ge wapenderhand voor hem opgekomen, hetgeen bij de Britsche autoriteit aanleiding had gege» «n tot het vermoeden dat hij hen tot gewapend verzet had aangespoord. De heer Waugemann, zen- dings-directeur te Berlijn, maakt dit bekend, ouder opmerking dat hij nog geene officiëele mededee- ling dienaangaande heeft ontvangen. Hij hoopt echter, zoo noodig, op tusschenkomst der Duitsche regeering. In het ontwerp der rijkswet op de bescher ming van nuttige vogels wordt o. a. het vegende bepaald: Het is verboden nesten te vernielen, de eieren of jongen er uit te halen, de jongen te dooden, of zoodanige nesten, eieren of jongen te koop aan te bieden. Aan of in gebouwen of op besloten binnenplaatsen mogen nesten worden weg geruimd. Ook is het verbod niet. toepasselijk op het inzamelen en verkoopen der eieren van strand vogels, zeemeeuwen en kieviten; deze inzameling kan echter tot zekere plaatsen of tijden worden beperkt. Daarentegen is verboden: het vangen of dooden van zonsondergang tot zonsopgang door middel van li jm, si rikken, netten of wapensvoorts elke wijze van vangen of dooden in tijd van droogte langs goten, boomen of vijvershet van gen door middel van graankorrels of ander aas, vermeDgd met verdoovende of vergiftige slof; het vangen door middel van knippen of strikken op den beganén grond, of door middel van netten over velden, wegen, kreupelhout, enz. Overtreding der genoemde- bepalingen wordt gestraft met boete, hoogstens van 150 mark, of met gevangenisstraf. De straffen zijn ook toepasselijk op hen, die ver zuimen, kinderen of andere ouder hun toezicht of aan hen ondergeschikte huisgenooten van de overtreding der bovengenoemde bepalingen terug te houden. De „Nordd. Allg. Zeitung" meldt dat de Duitsche regeering wegens de bereidwilligheid van het Servisch gouvernement om de bepaling in het Berlijnsche tractaat betreffende burgerlijke gelijk stelling van alle geloofsbelijdenissen in Servië ten uitvoer te leggen, Servies politieke onafhankelijk heid erkend heeft.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1