DAGBLAD. A0. 487*. 5854. Maandag 17 Maart. Bit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. S T A D S - B E R I C H T E N. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels1.05. Iedere regel meert 0.17-fc. Grootere letters nor plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEI DEN brengen ter algemeenc kennis dat voor de geldleening ten laste van de gemeente ad 125,000, tegen 41/, pet., ingevolge raadsbesluiten van 21 November, 12 en 30 December 187S, goedgekenrd door dc Gedeputeerde Staten van Zaid-Holland bij resolutiën van 16 Decemder 1878 en 14 Januari daaraanvolgende, bij raadsbesluit van 13 Maart jl., de volgende inschrijvingen zijn gegund, al9*. aan SCHEURLEER en Zn., bankiers te 's-Gravenhage, domi cilie gekozen hebbende ten kantore van LEZWIJN en EIGE- MAN, commissionairs in effecten alhier, tien obligation a f 1000 tegen 100 32/ioo pet., vijftien obligatiën a 1000 tegen 100 pet. en zes en veertig obligaticn a f 1000 tegen 99 pet.; aan LEZWIJN en EIGEMAN, commissionairs in effecten alhier, acht en twintig aandeelen a f 1000 tegen 100 pet., twee aandeelen a 250 tegen 100 pet. en een aandeel a 1000 te gen 99 pet.; aan A. L. REIMERINGER en Zn., commissionairs in effec ten alhier, elf aandeelen a f 1000 tegen 100 pet. en drie aan deelen a f 1000 tegen 99 pet. aan C. H. FELIX, commissionair in effecten alhier, vier aan deelen a 1000 tegen 100 pet.; aan VAN WENSEN en C0., commissionairs in effecten alhier, drie obligatiën a f 1000 tegen 100 pet.; aan P. F. ROLLANDET, commissionair in effecten alhier, drie aandeelen a f 1000 tegen 100 pet. aan de HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING alhier, een aandeel a f 500 tegen 100 pet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Bnrgemeester. 15 Maart 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad N°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat in de afgeloopen week 1 persoon aan mazelen is overleden. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Maart 1879. V. BRANDELER. Plaatselijke belasting naar liet inkomen. De verschillende op- en aanmerkingen, deels in goed-, maar ook veelal afkeurenden zin, uit gelokt door de in den loop des vorigen jaars zoo onverwachts verscheneo aankondiging, dat het kohier der toen pas ingevoerde inkomstenbelasting door den druk algemeen verkrijgbaar was gesteld, zullen velen onzer lezers nog versch in het geheu - gen liggen. Die herinnering zal ongetwijfeld op nieuw worden verlevendigd bij de lezing van een dezer dagen verschenen brochure, overgedrukt uit „de Economist" en van de hand van een geacht stadgenoot, den heer D. Hartevelt. In welken geest het boekske, dat het opschrift van dit opstel ten titel voert, is geschreven, zou men reeds kunnen opmaken uit de volgende zin snede op pag. 5 „Iniusschen valt het niet te be twijfelen, dat de opgaven van het belastbaar inkomen te Leiden nader bij de waarheid zouden geweest zijn, als de burgerij te voren geweten had, dat het kohier zou gedrukt eu voor eenige stuivers algemeen verkrijgbaar gesteld worden." Doch met meer recht nog en daarom vooral verdient het werkje een opzettelijke bespreking zou men kunnen zeggen, dat het is opgesteld in onpartijdige» geest. Het vóór en tegen ja, het laatste bij voorkeur van het door schrijver behandeld onderwerp wordt gelijkelijk besproken. Dat onderwerp nu komt eigenlijk neer op een vertaling der „Zuricher wet betreffende eene be lasting op het vermogen, het inkomen en het stemrecht." Hoe eenvoudig zulk een overzetting ook schijne, de moeite van het inzien wordt ruimschoots be loond. Niet dat men daarom moet meenen, in de Zuricher wet den steen der wijzen op het punt van inkomstenbelasting te hebben gevonden. De schrij ver zelf erkent dat, als hij zegt: „Wanneer wij hier nu de Zuricher wet neerschrijven, is het niet om haar als een voorbeeld ter blinde navolging te stellen. Iu Zwitserland, en in het kanton Zurich meer dan in eenig ander kanton, zijn alle wetten en instellingen zoodanig doortrokken van een demo- cratischen geest, dat ze naar Nederlandsche be grippen in het inquisitoriale overslaan." Maar evenzeer, en te recht, verklaart hij „Wij dwalen en tasten op den weg der belastingen naar het draaglijkePraetische voorbeelden, van elders ontleend, zijn geschikter om ons op dien weg voort te helpen dan boekdeelen vol beschouwingen en raadsvergaderingen met urenlange debatten." De wet in haar geheel te bespreken wat thans aan de beurt zou liggen zou met het oog op onze beschikbare rnimte niet. wel doenlijk zijn. Daarom bepalen wij er ons toe, op een paar in het oog springende bijzonderheden te wijzen. Vooreerst dan valt op tc merken, dat zoowel bij de belasting op het vermogen als bij die op het inkomen, het gezonde beginsel wordt gevolgd, dat van een grooter vermogen of inkomen ook een grooter deel wordt belast. Zoo worden, wat het vermogen betreft, van de eerste 20,000 franken vijf tiende deelen in het kohier opgenomenvan de verdere 30,000 zes tiende deelen, enz., einde lijk van de verdere 200,000 fr. en daarboven tien tiende deelen. Evenzoo wat de inkomsten betreft; op dat kohier nl. worden twee tiende gedeelten van de eerste 1500 fr. gebracht, vier tiende van de verdere 1500 en eindelijk tien tiende deelen van de verdere 40,000 fr. en daarboven. Dat de Zuricher wet bij ons te lande, gelijk de schrijver zeer juist opmerkt, in de verste verte niet zou zijn toe te passen, bewijst de be.asting op de stemgerechtigdheid. Hier te lande, waar de stemgerechtigdheid juist berust op het betalen van belasting, zou het natuurlijk een ongerijmd heid zijn, die bevoegdheid nogmaals te belasten. In Zurich daarentegen, waar alle mannelijke inwo ners van twintigjarigen leeftijd en daarboven, die ja of neen schrijven, stemrecht bezitten, is zulk een belasting zeer verklaarbaar. De Zuricher wet huldigt het beginsel van eigen aangifte, gecontroleerd door een belastingcommis sie, terwijl de burger, die met zijn aanslag niet tevreden is, de toevlucht kan nemen tot ambte lijke inventariseering, verricht door een schatters- commissie. Eindelijk wordt het raderwerk dier aanslagmachine voltooid door een herzienings- commissie, tegen wier beslissing de belasting schuldige zich binnen veertien dagen kan beroe pen op een inventariseering door een commissie van experts. Ten slotte mag niet. onvermeld blijven, dat, wanneer het blijkt, dat een belastingschuldige zijn vermogen onvolkomen opgeeft, hij aan nabetaling onderhevig blijft, die het vijfvoudige bedraagt van he'geen in de laatste twee jaren den Staat te wei nig werd betaald. En dat dit geen ijdele bedrei ging is, kan blijken uit aankondigingen in dag bladen, waarin melding wordt gemaakt van nabe talingen van 10.000 fr. en meer. Dat het onder die belastingwet op vermogen en inkomen te Zurich alles behalve couleur de rose is, blijkt ten overvloede uit een brief, door een inwoner aldaar opgesteld en door den schrij ver der brochure, dank zij ziju onpartijdigheid, waarvan wij boven reeds gewaagden, achter zijn werkje gevoegd. Daar lezen wij, dat de briefschrij ver alleen aan directe belasting een vierde van zijn inkomen moet opbrengen, terwijl zijn vermogen iu land en voorts in solide effecten is belegd. An deren daarentegen, die per jaar 1200 fr. huur verwonen en dus minstens een inkomen van 01'00 fr. moeten genieten, betalen niets aan directe belas ting, stoutweg bewerende, dat zij geen kapitaal en geen eigendommen bezitten en er dus vin hen niets te halen is. LËIKEIV, 15 Maart. De lijsten der personen, die tot het verkiezen der leden van de Tweede Kamer, van de Prov. Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, zijn heden vastgesteld en gedurende veertien da gen ter lezing nedergelegd op dc Secretarie, ter wijl een exemplaar van ieder op de kleine Pers van het Raadhuis is aangeplakt. Van die lijsten zijn afgelaten de personen die één of meer der voor het kiesrecht gevorderde vereischten verlo ren hebben of overleden zijn. De reeds vroeger aangekondigde samenkomst ter bespreking van de middelen tot wering van het misbruik van sterken drank zal Douderd ig a. s. plaats hebben. In een hierachter voorkomende advertentie vindt men de voorwaarden waarop men alsdan tot de Stadszaal toegang kan verkrijgen. Het lid van de Tweede Kamer, air. H. Goeman Borgesius, zal de gedacbtenwisseling inleiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen vau 56 72 volwas sen personen en van 1115 kinderen. Door prof. Heynsius van Leiden werd gister avond in de afdeeling 's-Gravenhage eu omstreken der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, in „Diligentia" aldaar, een tweede voordracht gehouden „over de normale bloedsbe- weging in de longen en hare verandering onder abnormale omstandigheden." Evenals de vorige maal werd deze bijeenkomst door een groot aantal ge neeskundigen bijgewoond. Ook te Lisse is eene afdeeling gevormd van de Iïaarlemsche algemeene vereeDiging voor bloem bollencultuur. Ze telt reeds 28 leden. De raadsheer mr. A. De Vries te Amsterdam moet in zeer bedenkelijken toestand verkeeren, zoodat aan zijn behoud wordt gewanhoopt. Te Amsterdam heeft gisteravond een weduw naar, vader van twee kinderen, wonende in de Egelantierstraat, zich van het leven beroofd door ver giftiging, men beweert door bet innemen van Pruisisch zuur. Hij werd nog levend naar het gasthuis gebracht, waar bij des nachts is overleden. Betreffende den diefstal teu huize van den schilder Ten Kate te 's-Hage, waarvan reeds met een enkel woord melding is gemaakt, is, nadat eerst op een ouschuldige kwaad vermoeden be stond, ten gevolge van een nader onderzoek der politie gebleken, dat de diefstal van ongeveer f 4000 uit een brand- of geldkist door twee vrouwelijke dienstboden was gepleegd en de buit niet. meer in de woning van den bestolene maar in die van de familie van een der dienstbo den zich moest bevinden. Vandaar dan ook onver wijld eene huisvisitatie in de Wagenstraat, ten huize van de zuster van eene der verdachten, met het gevolg dat eene waarde van twee duizend gul den aan bankpapier onder den voet in de kous, die de zoon des huizes droeg, gevonden werd. Een vrij aanzienlijk bedrag was reeds besteed niet al leen aan gouden en zilveren sieraden en snuiste rijen, maar ook aan uitstapjes naar omliggende gemeenten, soms met rijtuig, onder gebruik van champagne enz.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1