Het stoomschip „Wyberton", van Batavia naar Rotterdam, is gisteren van Aden vertrokken de „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwe- diep, arriveerde te Port-Said gistemamiddag en ver trok van daar des avonds. Z. M. heeft aan E. P. Van Hoboken eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Goor; P. Altena, ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Bath, in die betrekking benoemd te Makkumden telegr. lste kl. J. Yis met ingang van 1 April benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren benoemd tot president der arrond.-rechtbank te Haarlem mr. S. J. A. Van Walchren, vroeger president der arr.-rechtbank te Amersfoort; tot notaris binnen het arr. Middelburg, ter standplaats Hulst, A. M. Van Rijsoort van Meurs, thans notaris te Veere; aan A. H. Pabst, op zijn verzoek, met 25 April, eervol ontslag verleend als adj.-com mies bij het dep. van justitie; aan A. D. De Vries Abzn opzichter bij 's rijks museum te Amsterdam, den titel verleend van onderdirecteur van 's rijks prentenkabinet te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Op den Ouden Rijn is gisteravond in eene kuiperswerkplaats door het vlam vatten van roet een begin van schoorsteenbrand ontstaan, welke echter spoedig gebluscht was. De commandant der A m s t er d a m sche brandweer deelt een zeer eenvoudig, maar doel treffend middel mede tot bescherming van rieten daken tegen brand. Een mengsel, samengesteld nit 7 deelen klei, 1 zand, 1 paardenmest en 1 ongebluschte kalk, alles goed dooreengemengd, onder toevoeging van zooveel water, dat het de dikte van een cement verkrijgt, wordt ter dikte van 1 cM. met een troffel over het riet van het dak gestreken. Alle scheuren en reten, die zich onder het aanstrijken mochten vertoonen, worden tevens door het mer.gsel gevuld. De kosten zijn zoo gering, dat deze niemand behoeven af te schrikken. De uitgaven namelijk om eene opper vlakte dak van 160 vierk. meter te bedekken bedragen slechts f 4, welke kosten nog verminderd kunnen worden, als de eigenaar, zooals dat gewoon lijk wel bet geval zal zijn, eenige der opgenoemde zelfstandigheden om niet heeft. Een opzichter der baanvegers van de Amsterdamsche Omnibus-maatschappij heeft zich ten nadeele der Maatschappij met een som van vijfhonderd gulden verrijkt. De man is zoek. De veerman Lodewijks zeilde Dinsdag van Emden naar Delfzijl en kwam ook ge lukkig aan. Hij had echter zijn vaartuig niet goed vastgelegd, zoodat het in den nacht van 11 op 12 dezer door den storm werd losgerukt en op den Wybelsumer dijk dreef. Door den schok werd de stuurman wakker en sprong aan land. De schipper verdronk in zijne kajuit. Te Oisterwijk is eene vrouw'savonds door drie kerels aangevallen, geschopt, op het gezicht getrapt en geweld aangedaan. Zij bevindt zich in zorgwekkenden toestand. De daders zijn tot nog toe onbekend. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft de instructie bevolen van een zaak, waarin een candidaat-notaris en een notaris zijn betrokken. De eerste wordt beschuldigd valschelijk een akte te hebben opgemaakt en onderteekend, waarbij hem volmacht wordt gegeven een huis te verkoopenterwijl den ander wordt ten laste gelegd den verkoop te hebben „geïnstrumenteerd", niet tegenstaande hij kon en moest weten, dat de betrekkelijke akte valsch was. De „Anuée maritime" voor 1879 be vat omtrent de sterkte der oorlogsvloten van de meest bekende zeemogendheden de navolgende opgavenFrankrijk 120 schepen in dienst, waar van 13 gepantserde; 82 in reserve, waarvan 29 gepantserde; Engeland 202 in dienst, waarvan 21 gep.151 in reserve, waarvan 26 gep.Duitsch- land 88, waarvan 16 gep.Rusland 260, waar van 29 gep.; Oostenrijk 61, waarvan 13 gep.; Italië 66, waarvan 15 gep.; Turkije 108, waar van 22 gep.; Spanje 137, waarvan 8 gep.Grie kenland 15, waarvan 2 gep.; Denemarken 33, waarvan 6 gep.; Nederland 102, waarvan 19 gep.; Portugal 30, waarvan 1 gep.; Zweden en Noorwegen 69, waarvan 18 gep.Vereenigde Staten 143, waarvan 21 gep.; Brazilië 65, waar- 19 SeP- Ghili 13, waarvan 2 gep.Argentijnsche Republiek 21, waarvan 2 gepantserde. De „Daily Ne ws"-corresponden t te Napels telegrapheerde Dinsdag-avond: Ik heb zooeven Passanante gezienhij is opgesloten in de gevangenis van St.-Frauciscus, in een kleine cel met een getralied venster, aan het eind van eene gang. Twee cipiers houden buiten de cel de wacht, een is in de cel. In den linkerhoek is een matras. Passanante vroeg hedenmorgen om schrijfgereed schap; ik vond hem met driftige stappen been en weer loopende, het hoofd voorover gebogen hij zag zeer bleek. Toen bij een vreemd gezicht zag aan de deur, begon hij te snikken en be dekte zich het gelaat met de handen, terwijl hij zich van de deur afkeerde. De cipier verzekerde, dat Passanante had gedreigd den moordaanslag te zullen herhalen, wanneer hij op vrije voeten werd gesteld sedert zijne opsluiting was hij zeer terneergeslagen; nu en dan leest hij den bijbel; hij eet veel en drinkt liever melk dan wijn. De voltrekking van het vonnis zal in het openbaar zijn op het plein, met de guillotine, die het laatst dienst deed voor Agesilao Milano. Volgens den „Almanach de Gotha" voor 1879 is, op België na, Nederland het dichtst bevolkte der Europeescbe rqken Gerangschikt naar de uitgestrektheid der spoorwegen op het einde van 1877 in exploitatie staan België, Luxemburg, Groot-Britannië, Zwitserland en Liuitschland, iu deze volgorde, boven Nederland. In Nederland bestaat, dooreengerekend, één postkantoor op 25 vierk. kil.; alleen Groot-Britanuië heeft er meer naar deze verhouding, namelijk 1 op 23 vierk. kil. Naar verhoudiug der bevolking worden de meeste brieven over de post verzonden in Grnot- Britannië, 30,9 per hoofdZwitserland verzendt er 23,5 per hoofd, Australië 23,4, de Vereenigde Stateu 21,5 en Nederland 15. Al de andere Staten verzenden er minder naar verhouding. Te Liverpool is dezer dagen bericht ontvangen van het schip „Home", dat naar Phila delphia onderweg was. Veertien dagen nadat het Antwerpen verlaten had, kreeg het een lek. Tien dagen en tien nachten stond het scheepsvolk aan de pompen. Deze raakteu ouklaar; men poogde, hoe uitgepnt ook, het water met emmers uit het schip te scheppen. De „Home" begon eindelijk toch te zinken en de bemanning zou omgekomen zijn, zoo niet juist bijtijds een ander schip, door de noodseinen opmerkzaam geworden, haar was komen redden. In October van het vorige jaar kon men in eenige Italiaansche bladen het geval ver meld vinden van een professor aan het gymnasium te Palermo, die door een student, zekeren Giu seppe T. Siragusa, was bedreigd met door de hersens te worden geschoten, omdat de professor hem gezegd had, dat hij bij het eerstvolgend examen niet zou overgaan, wanneer hij niet meer blijken vaii studie gaf. Onlangs heeft de veelbe lovende student zijn belofte gestand gedaan, be houdens echter deze wijziging, dat de hersens van den professor ongedeerd zijn gebleven en slechts zijn hersenpan eenige uitwendige schroeiing heeft ondergaan. In tegenwoordigheid van zijn mede leerlingen en de andere professoren heeft hij niet minder dan vier revolverschoten op zijn onder wijzer gelost, waarvan een door den hoed ging en de andere geheel bezijden het doel. Toen de zaak voor het hof van assises te Palermo was gebracht, verklaarde de bedrijver van het helden stuk, dat hij niet den dood van den professor gewild had, maar hem slechts een lesje had wil len geven. Zijn advocaat voerde het in soortgelijke gevallen tegenwoordig iu Italië in de mode zijnde excuus aan van onweerstaanbaren aandrang: „Si ragusa, toen hij op den professor een schijfschiet oefening hield, was in een toestand van geest, die elke verantwoordelijkheid voor zijn handelwijze moet uitsluiten." Het hof te Palermo heeft op grond van dat afdoend argument en de onschul- digverklaring van de brave eerlijke Palermotaan- sche gezworenen niet anders kunnen doen dan den schijfschieter onder volle vrijspraak huiswaarts te laten gaan, hem bewarende voor den triomf van het Licéo, waar de professoren hem verder waarschijnlijk uit alle voorzichtigheid vóór den 'Iinn— aanvang van het volgende examen, met algemeene stemmen een diploma van geschiktheid zullen uitreiken. Te Szegedin neemt de ellende door de overstrooming toe. De schepen, die redding aanbrengen moeten, stooten op de puinhoopen in de si raten, zoodat redding dikwerf onmogelijk is. Het water stijgt voortdurend. De 600 vierkante meter, die nog droog is en als een eiland door het water is omringd, wordt steeds kleiner. Door het omslaan eener boot zijn eenige vrouwen ver dronken. Bij het begin der ramp verdronken 15 honveds en 20 soldaten. De staatsspoorweg ver voerde Woensdas kosteloos 10,000 menschen. Een hevige storm is losgebrokenop het overstroomde gedeelte staat het water twee voet boven het niveau van de Theiss. De ramp, die Szegedin heeft getroffen, is zoo groot, dat de vroeger wel varende stad meerendeels te gronde is gegaan. Intusschen gaan de manschappen van de genie onverschrokken voort, om te redden hetgeen mogelijk is. Het geleden onheil is nog verzwaard door een geduchten brand, ontstaan in een fabriek van lucifers, waardoor de bestaande verwarring aanmer kelijk werd vermeerderd. Szegedin telt ongeveer 70,000 inwoners, heeft een groot zoutmagazijn, tabaksfabrieken, zeepziederijen, looierijen, sodafa- brieken en vele scheepstimmerwerven en daaren boven drijft men er eeu levendigen handel in granen en hout. Behalve Szegedin zijn nog talrijke dorpen verwoest. In de stad zelve zijn reeds 1500 huizen ingestort, zoodat nog slechts een honderdste deel van het voegere aantal staat. Volgens berichten van particulieren stortte het ziekenhuis in en begroef vijfhonderd zieken onder het puin. De gasfabriek staat ouder water en door den verschrikkelijken storm worden de fakkels uitgewaaid. De aanhou dende orkaan en het bruisen vau het water overstemt het gejammer der kinderen en vrouwen, die om hulp roepen. Alle levensmiddelen outbroken. Zij, die hun leven hebben weten te redden, zijn tot den bedelstaf gebracht. Daarbij kan door de dijk breuk ook van buiten weinig hulp worden aan gebracht. Eenige politiebeambten hebben des nachts op een onbewoond terrein nabij de avenue des Amandiers te Parijs vier personen verrast, die er lustig hun souper gebruikten, bestaande uit een groote pastei en vier flesschen wijn. Bij onderzoek bleek het souper gestolen te zijn, door middel van inbraak bij een winkelier. Een wijnhandelaar te Par ij s, des nachts te één uur uit den schouwburg met zijn vrouw huiswaarts keerende, wilde het schot af trekken van een revolver van groot kaliber, dat hij aan zijn bediende had toevertrouwd om er zich gedurende zijn afwezigheid, zoo noodig, van te bedienen. Bij ongeluk echter ging het schot af en de vrouw van den wijnkooper kreeg den kogel in het hoofd. Weinige uren later was zij bezweken. De St.-Gothard-spoorweg is nu over een lengte van 12,390 meters gereed. In Decem ber 1878 werden 250, in Januari jl. 191 meters afgewerkt. Nog 2600 meters moeten geboord wordendaartoe zal men vermoedelijk niet langer dan dit jaar behoeven te werken. In 1880 zal de spoorweg dus gereed zijn. Het kasteel van Bouchout, onder Meysse, bij Grimbergken, dat de koning van België van den graaf Beaufort heeft gekocht ten behoeve van keizerin Charlotte, is door den vorigen eigenaar geheel hersteld en verbouwd. Het heeft nog een zwaren, vierkanten toren van drie verdiepingen, welke uit de twaalfde eeuw moet dagteekenen. Er behoort een park bij van 170 hectaren, waarin een vijver van 3 hectaren, prachtig hout enz. De ongelukkige vorstin zal naar men zegt haar nieuw verblijf tegen het einde dezer maand betrekken. B TJIT NLAND. Frankrijk. In de Kamer heeft de heer Langle, Bonapartist, gisteren voorgesteld eene commissie van enquête te benoemen betreffende de feiten, die invloed hebben gehad op den prijs der openbare fondsen tusschen 22 en 27 Februarihij stelde voor, dit onderzoek urgent te verklaren, wat echter met 323 tegen 134 stemmen werd verworpen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2