Zaterdag 15 Maart. N\ 5853. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.13. Franco per postl.dO. Alxonderlyte Nosuue»0.39. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderisg van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FEUS DEB ADTERTESTiras Vu 16 regeltLOS. Iedere regel meert 0.17). G rooien leUere uar plietaraimte. LEIDEN^U Staart. Hedeu is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de beer G. J. Jaars veld, geb. te Amsterdam, met academisch proef schrift, get.: „De invloed van nier-aandoeningen op de vorming van hippuurzuur." Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen is heden tot arts bevorderd de heer A. Huysman, doctorandus. Naar aanleiding van de vraag hoe 't met het gedenkteeken van Leideas ontzet staat, deelt men aan het N. v. d. D. van hier het een en ander mede, dat voor onze lezers niet nieuw meer is. Aan het slot van het bericht, dat het blad in de lezing en overweging van velen, vooral van ver mogende Amsterdammers, warm aanbeveelt, wordt gezegd dat van het bedrag van f 20,112 dat de commissie thans bezit er is echter f 25,000 noodig Leiden zelf ongeveer f 8000 bijeen bracht, Rotterdam f 1100, Utrecht f 5 a f 600, en zoo naar evenredigheid. Maar Amsterdam gaf slechts f 3S0. Ware de commissie daar beter geslaagd, dan zou de som reeds gevonden zijn. Dat achterblijven van de hoofdstad, waar het eene hulde aan Neerlaads bevrijding geldt, heeft velen altijd zeer verbaasd, 't Is natuurlijk geen onwil, want Amsterdam is a.tijd royaal genoeg; het is alleen aan toevallige omstandigheden te wijten. De zaak is in de hoofdstad niet bekend genoeg. Als eenige vermogende Amsterdammers een ferme bij drage willen geven (zooals zij zoo dikwijls voor dergelijke vaderlandsche zaken doen), dan zou de zaak spoedig in orde kunnen zijn, en velen zou den zich hartelijk verheugen, dat de hoofdstad, die gewoon is vóór te gaan, zich ook in deze niet onbetuigd had gelaten. Ook voor onzen eere voorzitter, Prins Alexander, zou men zich zeer verblijden. Nu hij, op 't voorbeeld van wijleu Prins Hendrik, zich ook aan het hoofd eener va derlandsche zaak gesteld heeft, moet de natie zor gen, dat zijne goede bedoeling door een gewensch- ten uitslag bekroond worde. Misschien kan het zijn nut hebben te weten, dat de deken van Rijnland (de pastoor Quant) lid van de commissie is. Ook de secretaris, mr. Coebergh, is katholiek. Gij ziet, evenals Schaep- man onze vrijheid in zijne rede huldigde, hebben ook hier de Katholieken hunne medewerking niet geweigerd. Professor M. De Vries is voorzitter der commissie. De Nieuw-Yorker „Wine and Fruit Repor ter" bevatte dezer dagen een artikel over de mineraalwatermachines van onzen Groningschen landgenoot Beins. De redactie maakte daarin allen, die belangstellen in minerale wateren, opmerk zaam op die machines en deed uitkomen dat hier een toepassing is van een geheel nieuwe berei ding van chemisch zuiver koolzuur. Verder wordt de machine in algemeene trekken beschreven en worden hare technische voordeelen opgesomd. Sedert een paar weken hebben we ook hier ter stede een établissement verkregen waar hetzelfde systeem bij het bereiden van minerale wateren wordt toegepast. We brachten daaraan hedenmid dag een bezoek. De machine, bij den heer J. P. Riedel, hoek Diefsteeg en Langebrug, in ge bruik, onderscheidt zich van de bestaande door twee voorname verbeteringenten eerste dat het b ilzuur eerst in de kogelflacons met de te be reiden wateren (hier gefiltreerd duinwater) in aanraking wordt gebracht, en ten tweede dat het koolzuur direct gecomprimeerd bereid wordt door verhitting van dubbelkoolzure soda in een geslo ten ruimte met een drukking overeenkomstig het geuoemde systeem. Door deze wijze van bewerking kan steeds metaalvrij water, waarom het voor namelijk te doen is, worden bereid, hetgeen met de vroegere machines niet altijd het geval is. De mineraalwatermachine naar het systeem Beins is dan ook sedert lang het nieuwste wat op het gebied der mineraalwater-industrie geleverd werd en vandaar ook dat het niet alleen hier te lande, maar meer eu meer ook in 't buitenland de aan dacht trok. De inetaalverontreiaigingen, waaraan de kunstminerale wateren bij de bewerking volgens het vroegere systeem blootstonden, worden hierbij voorkomen. De minerale wateren volgens het systeem Beins worden in gemakkelijk te reinigen flesschen met chemisch zuiver koolzuur, zonder tusschen- komst van eenig metaal gemaakt, en dus onder den waarborg der volkomen zuiverheid. Men moet evenwel niet meenen dat de kogelflesch, waarin het water volgens dit systeem wordt afgeleverd, alleen metaalvrij fabrikaat waarborgt; alleen de machine is daartoe in staat. En deze is een be zichtiging alleszins waard, zoodat zoowel leeken als deskundigen op het gebied van werktuigkunde, als uit een hygiënisch oogpunt kan aanbevolen worden een bezoek aan de nu ook hier ingevoerde machine te brengen, welker voordeelen volgens het bovenaangehaalde tijdschrift zijnzuinigheid, snelheid, zuiverheid eu gezondheid. Dinsdag-avond waren, naar men ons uit Voorschoten meldt, vele ingezetenen, waaronder ook de leden der plaatselijke schoolcommissie, in de zaal van het ambachtshuis vereenigd, om de teekeningen te bezichtigen, die door de leerlingen der ambachtsschool in den nu geëindigden winter- cursus waren afgewerkt. Over het algemeen leverde deze zoo hoogst nuttige inrichting een bevredigen den uitslag. Een en twintig leerlingen bezochten de school en aan vijf hunner kon door de welwil lendheid van een tweetal begunstigers eene beloo ning in geld worden uitgereikt. De voorzitter der commissie van toezicht, de heer D. Beeckman, dankte allen, die tot de instandhouding en den bloei van dit onderwijs wilden medewerkeninzon derheid gedacht hij den ambachtsheer jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde, die zoowel door eene milde bijdrage als het gratis afstaan der zaal de zaak krachtig steunde. Te recht kon de voor zitter deze inrichting dan ook populair noemen, om reden vier en vijftig ingezetenen de zaak steunden. Een wél verdiend woord van dank werd aan den onderwijzer, den architect W. C. Mulder, toegebracht en de leerlingen werden opgewekt, om bij gezondheid een volgenden cursus op den goeden ingeslagen weg met lust en ijver voort te gaan, opdat ze eenmaal bekwame ambachtslieden mochten worden. De Ned. Rijnspoorwegmaatschappij heeft eene niet onbelangrijke wijziging gebracht in de voorwaarden, waarop de bij haar in dienst zijnde volontairs worden aangenomen. Deze plegen, Da een proeftijd van 3 maanden, in het genot te worden gesteld van een jaarwedde van f 200, die de volgende jaren, bij voortdurende plichtsbetrach ting, tot f 300 en f 400 verhoogd wordt. Het bestuur heeft thans besloten voor die volontairs, welke niet in de gemeente hunner inwoning ge plaatst worden, den proeftijd te doen vervallen en hun een toelage van f 150 voor het 1ste, 100 voor het 2de eu f 50 voor het 3de jaar toe te kennen. Ook voor die volontairs, welke naar het oordeel van hun afdeelingschef blijken dadelijk voldoende bekwaamheid voor het hun opgedragen werk te bezitten, vervalt de proeftijd. Op voorstel der permanente militaire spoorweg commissie is door het ministerie van oorlog een leiddraad uitgegeven tot oefening van troepen voor het vervoer met spoortreinen, waarin o. a. wordt bepaald, dal in den regel 12 maal per jaar voor die oefeningen gelegenheid zal worden gegeven in overleg met de betrokken ambtenaren. De volgende stations zijn voor die oefeningen aangewezen Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Deventer, Zutfen, Utrecht, Den Bosch, Breda, Dordrecht, Maastricht, Roermond, Venloo, Bergen-op-Zoom, Middelburg, Vlissingen, Amsterdam (H. IJ.-S.), Haarlem, Helder, Leiden, Den Haag (H. IJ.-S.), Delft, Utrecht, Amsterdam (N. R.-S.), Gouda, Den Haag (N. R.-S.), Arnhem, Amersfoort, Kam pen en Nijmegen. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, na verdediging van het proefschrift „Cystotomia Hypogastrica", de heer A. Mijnliefl, arts, geb. te Nieuwerkerk aan den IJsel. Het afdeelingsonderzoek van de verschillende ontwerpen en voorstellen is heden in de Tweede Kamer ten einde gebracht, zoodat ingevolge het vroeger genomen besluit Maandag a. s. openbare vergadering zal gehouden worden tot behandeling der herziening van de grondbelasting. Tot hoofdonderwijzer aan de te Beverwijk op te richten school voor meer uitgebreid lager onderwijs is benoemd de heer K. Smit te Koudekerk. Hedenochtend is te 's-Hage ua een lang durige ongesteldheid op gevorderden leeftijd ont slapen mevr. de wed. Groen Van Prinsterer, geb. Van der Hoop, echtgenoote van den bekenden staatsman. De minister van oorlog heeft eene oproeping gedaan aan officiereu, die genegen zijn als leeraar op te treden aan den hoofdcursus der infanterie en administratie te Kampen. De gemeenteraad van Kampen beeft voor den tijd van één jaar tot leeraar in de geschie denis aan de hoogere burgerschool eu het gymna sium aldaar benoemd den heer E. W. Schijfsma, doctorandus in de letteren te Leiden, op een ver hoogd traktement van f 2400. Naar wij vernemen zal de kameraadschappelijke maaltijd van gepensioneerde en actieve hoofd- en. andere officieren van het leger hier te lande en in de overzeesche bezittingen, dat, uithoofde van deu rouw, op 19 Eebruari jl. niet is doorgegaan, plaats hebben in de eerste dagen van Mei of op 18 Juni e. k., den gedenkdag van den slag van Waterloo. Vermoedelijk zullen leden van het vor stelijk huis aan dit gelegenheidsmaal deelnemen. Naar men verneemt zal de kapitein-luitenant ter zee W. T. H. Cramer tegen het najaar ver vangen worden door den kapitein-luitenant ter zee C. H. Bogaert, als commandant der torpedo-divisie te Nieuwediep. Den llden dezer heeft te Stokholm de onderteekening plaats gehad van eene overeenkomst tusschen Nederland en Zweden en Noorwegen tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Op de Amsterdamsche beurs is heden het telegraphisch bericht ontvangen, dat het stoomschip „Koning der Nederlanden", van de Maatschappij Nederland, te Nieuwediep liggende om 22 Maart e. k. naar Batavia te vertrekken, in brand was geraakt.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1