Vrijdag 14 Maart. N°. 5852. A9. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Noor Leiden per 3 maanden.1.10. Pranco per postl-^ Alio u der tjjke Nommersv.v0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES: Vu 1S regels1.06. Iedere regel meer,-i,t 0.17^* Groeten letten aar piuurnimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van F. JANSEN, koopman, en J. A. HEUS, koren wijnstoker, beiden alhier woonachtig, waarbij zij verzoekende eerste om het pand in de Vestestraat n°. 126 te mogen inrichten tot bewaarplaats en verwerking van onge- hluschi* kalk en de tweede tot oprichting van eene azijnfabriek in het pand aan het Galgewater n°. 16, Gelet op artt. 6 en 7 der wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het pabliek dat genoemde verzoe-, ken, met de bylagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gzlegd zijnalsmede dat op Donderdag den 27aten Maart a. s., voormiddags te elf oren, op het Raadhuis, gelegeoheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Bargemeester en Wethoaders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Bargemeester. 13 Maart 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Maart* Een talrijk en uitgelezen publiek woonde gister avond in de Stads-concertzaal de lezing bij van mevrouw Seebach. Zij begon met de voordracht van het 1ste tooncel uit het 2de bedrijf van Goethe's Torquato Tasso. In den aanvang kou men haar moeilijk verstaan, doordien zij het boek te dicht onder de oogen hield. Doch langzamer hand werd dit beter, en liefelijk vooral was hare stem in de woorden der prinses„Mein Ereund, die goldne Zeit ist wohl vorbeiallein die Guten bringen sie zurück," enz. Meer nog voldeed zij in het 1ste tooneel uit het 3de bedrijf van Goethe's Egmont, vooral als Cliirchen, die in tegenwoor digheid harer moeder het lied eerst neuriet, daarna zingt Glücklich allein 1st die Seele, die liebt. De volle omvang harer stem kwam evenwel uit in deGarten-scène tusschen Maria Staart en Elisabeth, ofschoon men zou kunnen vragen, of het wel een juiste opvatting is, deze beide vrouwen, in elk geval koninginnen, vooral reeds zoodra zij elkander in den tuin ontmoeten zoo verbazend luid te laten spreken. Liefelijk daarentegen was wederom de voordracht van de Balkon-scènc uit Romeo en Julia; en zoo natuurlijk mogelijk klonken het geroep der dienstmaagd en het antwoord van Julia. Des Sangers Eluch van Uhland opende de 2de afdeeling, en deed wederom al de kracht en den omvang harer stem uitkomen. En het melodieuze daarvan bleek vooral uit de voordracht van het zoetvloeiende, aan diepe gedachten zoo rijke ge dicht van Loewe„Das eigne Herz", terwijl het schalksche liedje van Glassbrenner20, 30, 40, algemeenen bijval verwekte. Inderdaad, bewonderenswaardig is het talent dezer vrouw, wier stem, niettegenstaande hare klimmende jaren, noch in kracht, noch in liefelijk heid, noch in buigzaamheid schijnt te verliezen. "Voeg daarbij een uitstekende mimiek. Leidens ingezetenen mogen wel dankbaar zijn aan het studentengezelschap Doctrina", dat hun wederom zulk een recht genotvollen avond heeft bereid. In de cantate van den heer en mevrouw Heinze, bij de gala-voorstelling in den stadsschouw burg te Amsterdam uit te voeren, zal mej. Anne Bom, pensionnaire van den Koning, medewerken. Prinses Marianne heeft een schrijven van dankbetuiging en een geschenk in geld doen toe komen aan den sergeant der jagers J. C. Van der Grijp, voor de aanbieding van zijn werkje „Van Holland naar Indië." Burg. en Weth. van 's-Hage hebben be noemd tot bevolkingsagent den heer Van Werk hoven, klerk ter griffie van het gerechtshof. Ds. H. C. Bervoels, pred. te Veenendaal, heeft voor het beroep naar Bodegraven bedankt. Te Utrecht zal Zaterdag een vergadering worden gehouden van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Bijleveld en den Meerndijk, waarin o. a. zal worden behandeld een circulaire van de hoogheemraadschappen Amstelland, Lekdijk Bovendams en Rijnland, inhoudende het voorstel tot het geven van een vrijwillige bijdrage in de buitengewone kosten tot verhoogiDg van den Noor der Lekdijk. Dinsdag-avond is in de buiten-sociëteit van „Tivoli" te Utrecht eene bijeenkomst gehouden van inschrijvers voor de aldaar op te richten nieuwe „Bloem- en Diergaarde". Het bleek dat door p. m. 270 belangstellenden voor ongeveer f 18,000 was ingeschreven van de vereischte f 240,000. Er is besloten, met het plan voort te gaan. Bij den boekhandelaar V. Bück te Luxemburg is verschenen„Prinz Heinrich der Niederlande, eine biographische Skizze von K. Arendt." Naar het R. N. verneemt wordt den 15den dezer het woordtarief ingevoerd voor telegrammen uit Nederland naar Groot-Britannië en Ierland ad vijftien cents per woord, en het verschil tusschen den prijs naar Londen en dien naar andere telegraaf kantoren in het Yereenigd Koninkrijk opgeheven. Den 11 den April zal ten behoeve van het leger worden aanbesteed: bij het migazijn te Amsterdam9400 paar schoenen voor aile wapens en 700 paar laarzen voor beredenen, in één perceel bij dat te Delft: 16,000 paar schoenen voor alle wapens en 1800 paar laarzen voor beredenen, in twee perceelen, ieder van 8000 paar schoenen en 900 paar laarzen; bij dat te Woerden: 17,800 paar schoenen voor alle wapens, 1150 paar laarzen voor beredenen en 650 paar laarzen voor mineurs, in twee perceelen, ieder van 8900 paar schoenen, 575 paar laarzen voor heredenen en 325 paar laarzen voor mineurs. Het gedenkteeken ter eere van monsgr. J. Zwijsen, aartsbisschop van 's-Bosch, in de kathe draal aldaar, is, naar de Noordbr. meldt, thans gereed. Het is in gothischen stijl gemaakt naar de teekening van den architect L. Hezenmans de beelden zijn van de hand van den beeldhouwer Van der Geld, terwijl de koperen vergulde plaat met het opschrift afkomstig is uit de werkplaats van den heer Van Rijswijk te Antwerpen. In het midden staat de H. Joannes Bapt., de patroon van mgr. Zwijsen, en daaronder zijn wapens; nevens dat beeld staan twee engelen met het wapen van het aartsbisdom van Utrecht en van het bisdom 's-Bosch; naast het wapen zijn twee cherubijnen. Het hof heeft den lichten rouw aangenomen voor den tijd van acht dagen wegens het overlijden van grootvorst Wiatcheslaw Constantinowitch, jongsten zoon van grootvorst Constantin Nicolaï- witch van Rusland. De minister van koloniën zal, te beginnen met Vrijdag 21 dezer, en verder geregeld eiken Vrijdag, des namiddags te één uur, audiëntie verleenen aan ieder die hem over zaken, het departe ment van koloniën betredende, wenscht te spreken. In de heden gehouden vergadering der Amsterdamsche Omnibus-maatschappij is bepaald dat deze over het afgeloopen jaar een dividend van 10 pet. zal uitkeeren. Het maatschappelijk kapitaal is 1,000,000 gebleven. Na aflossingen blijft het bedrag aan obligatiën f 265,000. Het aantal tramwagens is nu 47, dat der omnibussen 31, en dat der paarden op 31 Dec. 11. 341, ter waarde van f 129,327.29 of per paard f 379.28. Er is een winst gemaakt van f 246,991.61, met 6,404,806 passagiers. Er blijft een saldo van f 2259,98, terwijl een gezamenlijk bedrag van f 146,991.61 is afgeschreven of voor verschillende nitkeeringen bestemd. Naar men meldt is het niet onwaarschijn lijk, dat de Koning in April a. s. te Amsterdam dc medailles zal uitreiken aan de met eereblijken begiftigden ter Parijsche tentoonstelling. Ook de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Katwijk-aan-Zee heeft in zake art. 38 van het reglement op het godsdienstonderwijs een schrijven aan de Synode gericht, van gelijke strekking als de missive van den Leidschen kerkeraad. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Nieuwediep, is gistermorgen van Suez vertrokkende „Drente" vertrok gisteren van Rotterdam naar Java; de „Torrington", van Java naar Rotterdam, is gisteren van Penang en de „Maas" van Rotterdam naar Nieuw-York vertrokken. Z. M. heeft aan de controleurs bij de adrnin. der dir. bel., invoerrechten en acc. W. F. H. Teupken te Rotterdam (afdeeling inv. en acc.) en C. T. Knottenbelt te Purmerende, die ter beschik king zijn gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit hun tegenwoordige betrekking; den lsten luit. der inf. D. F. H. Helbach, thans a la suite van het koloniaal werfdepot, op non activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschiktmet 1 April benoemd tot adj.-comm. bij het dep. van waterstaat, handel en nijverheid P. A. De Bordes, klerk bij den rijkstelegraaf. Gemengd Nieuws. De politie heeft hier gisteren gearres teerd de dienstbode J. M. van den heer Swemer die drie tienguldenstukken uit een gesloten kast zich had toegeëigend. Na aanvankelijke ontkente- nis heeft zij bekend aan den diefstal schuldig te zijn en voor het gestolene het een en ander te hebben gekocht. Te Oegstgeest moet zich het curieus geval hebben voorgedaan dat iemand in de lijnen, gevormd door koffiedik, de gelaatstrekken zijner overleden moeder meende te zien. Hij vond zulks zoo belangrijk, dat hij photographische afbeeldingen heeft laten maken van het kommetje met het merkwaardige dik. Of de gelijkenis naar het origi neel echter sprekend is, durven we natuurlijk niet zoo direct te verzekeren. Dinsdag-avond te halfelf is te Haar lem brand ontstaan in het bovengedeelte van het perceel aan de Gedempte Raamgracht n°. 38, bewoond door J. Van 't Hof. Het gezin lag reeds te bed en kon zich, na gewekt te zijn, nog intijds redden. Ook het grootste gedeelte van den inboedel is gered. De brandweer, die spoedig hulp verleende, heeft de brand tot één perceel beperkt. Huis eH inboedel waren verzekerd. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is is den schoorsteen en zich door een daarin aanwezig houten luikje aan den zolder heeft medegedeeld. Als een goede zaak werd onlangs be richt, dat te Rotterdam „koffie-wagens" langs de straat reden, waar de werkman voor een paar centen een kop koffie krijgen kon. Het blijkt echter, zegt de Midd. Crt., dat de koffie-karren niets zijn dau vermomde tapperijen. De tapsters kijken nit of er geen politie in de buurt is en schenken dan op haar gemak jenever uit een flesch.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1