DAGBLAD. Donderdag 13 Maart. A0. 1879. Het verloren Kind, N°. 5851. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40* Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 rogels1.05. Iedere regel meerÜ.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. PREMIE LEIÜSCH DAGBLAD. Wij hebben het genoegen aan onze lezers te berichten dat de Uitgever van het Leidsch Dag- bi,ad voornemens is in de volgende maand van den gevierden letterkundige Di-. JAN TEN BRINE een nieuwen ROMAN als Premie aan te bieden, voor Abonné's te Leiden tegen vergoeding van 50 Cts., en voor Abonné's buiten de stad a 70 Cts. franco te huis bezorgd. Het verloren Kind, van Dr. JAN TEN BRINK, wordt uitgegeven in groot 8*. formaat, zal om streeks 300 bladzijden groot zijn en in den handel ongeveer f 3.kosten. Wie zich nu aanmeldt als Abonné tegen 1 April, ontvangt de nog verschijnende nommers van Maart gratis en heeft eveneens recht om de Premie te kunnen ontbieden. Later zal een bon worden verkrijgbaar gesteld. LEIDEN, 13 Haart. De Arnhemsche Courant schrijft het volgende: „Ook onze uitgever is aangeslagen wegens het werken met door stoom gedreven molens. „Zooals bekend is mag de administratie te Arnhem zich de eer niet toekennen van de uit vinding, om bij de patentbelasting stoommachines als molens aan te nemen. Het was te Leiden dat dit denkbeeld ontkiemde en in Zuid-Holland, dat het tot vollen wasdom kwam. In hoogste ressort is het beslist, dat stoommachines met molens gelijk staan en er blijft dus niets anders over dan te berusten. „Alleen mag men uit dergelijke assimilatie van heterogene voorwerpen afleiden, dat het meer dan tijd is eene wet te wijzigen, die tot derge lijke onzinnigheden aanleiding geeft en aan het gezond verstand den dwang oplegt, om onder molens ook stoommachines te verstaan. „Had de administratie maar het woord k al an ders gelieven te bezigen, dat de tabel aangeeft, dan zou men er zich gemakkelijk in schikken kunnen. Een kalander weet bijna geen schepsel wat dit is, en men zou even geloovig aannemen dat een stoommachine en een molen en een snelpers, desnoods een zetter en drukker zelf allen kalan ders zijn." In zooverre is hetgeen de A. C. zegt minder juist waar zij mededeelt dat er reeds in hoogste ressort zou beslist zijn. Dit is niet het geval. De Koning heeft op het tot hem gericht request nog niet geantwoord. Ds. Schouw Sandvoort te Leiderdorp heeft voor het beroep naar Rhoon bedankt. Zaterdag-avond had te Noordwijk de ten toonstelling plaats der teekeningen, in den afge- loopen wintercursus vervaardigd door de leerlin gen der ambachtsteekenschool van de afdeeling Noordwijk der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland. Uit het verslag van den voorzitter bleek, dat het aantal leerlingen 29 bedroeg, van welke 18 uit Noordwijk, 10 uit Katwijk en 1 uit Noordwij- Ierhout dat er over het algemeen wel weinig maar daarentegen goede teekeningen waren gemaakt; dat bet besluit, in dit jaar genomen om het onder wijs in het handteekenen verplichtend te stellen voor alle leerlingen, goede vruchten had opgele verd, en dat, hoewel de geringe graad van ont wikkeling, die bg de meeste leerlingen werd opge merkt, maakte dat het onderwijs in het bouwkun dig teekenen in de laagste klassen veel bezwaren oplevert, er in de hoogere klassen eenige leerlin gen waren, wier vorderingen allen lof verdienden. De kapitein B. Van Erp Taalman Kip, thans a la snite van het 4de reg. infanterie, is door den minister van oorlog overgeplaatst bij het 6de reg. van dat wapen en ingedeeld bij het 3de bat., dat, thans nog te Breda, met Mei a. s. te Geertruidenberg in garnizoen komt. De galavoorstelling in den Amsterdamscheu stadsschouwburg, die door den Koning en de Koningin zal worden bijgewoond, zal plaats heb ben op Donderdag 24 April a. s. Onder anderen zal daar worden uitgevoerd een cantate van Heinze, woorden van mevrouw HeinzeBerg. Mevrouw Kleine en mej. De Groot zullen de tuin-scène uit de Maria Stuart spelen. Eerstgenoemde treedt daarin op als Elisabeth. In het kon. paleis heb ben groote verfraaiingen plaats gehad. Zoo prijken b. v. de vertrekken der Koningin met het salon- amenblement van ingelegd hout in oud-Holland- schen stijl, dat door Z. M. op de Parijsche we reldtentoonstelling ingezonden was. Het oude kla vier, waarop koningin Hortense haar „Partant pour la Syrië" componeerde, dat koningin Sopliia in dat salon weder had laten plaatsen, zoodra zij vernomen had dat dit oude stuk nog bestond, is thans weder van daar verwijderd en die plaats ingenomen door een salontafel van hout-mozaïek. De ingang aan de Damzijde van het paleis is thans van een mozaïekvloer voorziende verlich ting, voor zooverre die niet met waslicht plaats heeft, is in het geheele gebouw hernieuwd. De verjaardag van Z. M. den koning is te Djeddah, in Arabiê, met buitengewonen luister gevierd, daar de dag juist samenviel met een Arabisch feest, Dsafar genaamd. Voor het eerst werden Europeesche wedrennen gehouden, welke door duizenden toeschouwers van allerlei landaard en kleederdracht, waaronder ook de officieren van het oorlogsstoomschip„Pada»g", werden bijgewoond. Een Nederlander, Mommaas geheeten, in de nati onale kleuren gekleed, behaalde de overwinning en werd met luid gejuich begroet, Eeu diner bij den consul, waaraan alle aanzienlijke Europeesche inwoners deel namen, besloot het feest en den volgenden dag vertrok de „Padang". Op verzoek van het Amsterdamsch ge meentebestuur hebben commissarissen der kweek school voor machinisten zich bereid verklaard, jaarlijks twee plaatsen kosteloos beschikbaar te stellen voor twee externe leerlingen, mits zij aan het gewone toelatingsexamen voldoen. Door wijlen mevrouw D. M. A. Smithuy- sen, echtgenoote van den heer F. T. Everard, onlangs te Amsterdam overleden, is een legaat van f 20,000 vermaakt aan het Gesticht van Liefde St.-Bernardus aldaar. Aan het departement van waterstaat werd heden aanbesteed de binnenbouw van het nieuw departement van justitie, op het Plein te 's-Gra- venhage. Minste inschrijver was de. heer W. J. Kolkert te Deventer, voor f 197,800. Voor het uitvoeren van werken tot verruiming van den bovea- mond van het Mallegat, behoorende tot de Dort- sche waterwegen onder de gemeente Dordrecht en Dubbeldam, provincie Zuid-Holland, was het laagst ingeschreven door den heer L. A. Van Haaften te Sliedrecht, voor f 106,600. Voor het leveren van stalen spoorstaven meteindverb. was minste schrij ver Barrow Hamatite Steel-Company Limited, te Barrow in Einues Lancashire, voor f 290,212.59. De minister van koloniën, de heer O. Van Rees, heeft hedenmorgen te halfelf in banden van den Koning den vereischten eed afgelegd en caarna zijne betrekking aanvaard. Het opgelegd aandeel in de lichting der nationale militie voor het jaar 1879 bedraagt o. a, voor 's-Graveuhage 275, Delft 63, R te.rdam 363, Schiedam 67, Leiden 101, Goue45 en Dordrecht 73 manschappen. In eene gisternamiddag gehouden vergade ring van belangstellenden in de instandhouding der Hoogduitsche Opera te Rotterdam bekend gemaakt, dat aan coupons is ingeschreven voor 60,000 gulden. Dientengevolge is besloten nog eene week met de inteekenlijsten te werken, ten einde te beproeven de vereischte 110,000 gulden bijeen te krijgeu. De kapitein-luitenant ter zee jhr. C. G. Six zal dit jaar belast worden met het oppertoezicht over de opleiding van de 600 zeemilieu ns aan boord van de „Evertsen" te Nieuwediep Z. M. heeft den off. van gez. 2d< kl. bij de zeemacht G. P. J. Theunissen met 1 April bevorderd tot offic. van gez. 1ste kl.aan mr. W. N. J. Van Hengst, op zijn verzoek, met 13 Mei eervol ontslag verleend als kantonrechter te Doesburg; aan P. J. Lacks, die ter bescn is ge steld van den gouv.-gen. van Ned.-Indi eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct commies bij het dep. van financiën, en bij dat dep. tot adjunct-commies benoemd H. J. Rmnooy, thans eerste klerk. Gemengd Nieuws. Gisteravond om halfnegeniseenman naar 't politiebureel gebracht die op het R;>] nburg een toeval had bekomen en bijna als lijk werd gevonden. Na veel moeite mocht het den genees kundige gelukken de levensgeesten weder op te wekken, doch de toestand van den man wis van dien aard, dat hij in het academisch ziekenhuis is opgenomen. Hij gaf op genaamd te zijn G. J. Seket, oud 32 jaren, schilder van beroep, en kort te voren van Amsterdam te zijn gekomen om zich naar Rotterdam te begeven. Uit een statistiek, door prof. Modder- man alhier bij zijDe rectorale redevoering gevoegd, blijkt dat hier te lande het getal misdrijven, waar tegen vroeger de doodstraf was bedreigd, na de afschaffing dier straf in 1870, belangrijk is vermin derd. Van 18641869 hadden 50 veroordeelingen plaats wegens moord, diefstal met zeer verzwarende omstandigheden en brandstichting met gevaar voor menschenlevens. In het eerste zesjarig tijdvak van de afschaffing der doodstraf, van 1871 tot 1876, was het geheele aantal 25. Wegens de verschillende soorten van moord kwamen van 1864 tot 1869 voor 24 veroordeelingen, van 1871 tot 1876 slechts 14; wegens diefstal met geweld enz. van 1864 tot 1869 7, van 1871 tot 1876 0, wegens brandstichting met gevaar voor menschenlevens van 1864 tot 1869 19, van 1871 tot 1876 11 gevallen. Gisteren is door de politie te Delft zekere G. J. M., op wien zij reeds sedert lang het oog had, zonder beroep, wonende te Rotter dam, aangehouden ter zake van oplichterij met een zoogenaamden bedelbrief, onderteekend door twee aanzienlijke Delftsche ingezetenen, wier handtee- keningen echter valsch waren; ook kwamen op

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1