Maandag 10 Maart. N°. 5848. A#. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH AGrBLAD. PRIJS DEZER COüRJJiT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Frauco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADTERTEST1EN: V»o 16 regel»f 1.06. Iedere regel meer0.17$. Grooiere teller» Daar plulsruimle. (ïemenffd IS i e n w s. Dezer dagen is een Schotsch predikant, dr. James Ingram, in den ouderdom van 103 jaren overleden. Zijn vader was 100 en zijn grootvader 105 jaren geworden. In een kolenmijn bij Wakefield heb ben Dinsdag door eeue ontploffing negentien arbeiders het leven verloren. Uit Loudun, dep. Vienne, wordt ge meld dat daar verleden week een driejarig kind na hevige stuiptrekkingen overleed. De burgemeester weigerde het te laten begraven, daar de moeder be schuldigd werd door slechte behandeling den dood veroorzaakt te hebben. Men ontdekte in het lichaam van de kleine zestien spelden, twee naalden en twee stukjes hout ter grootte van een lucifer. De buren verhaalden dat de vrouw het meisje niet alleen sloeg, maar ook honger liet lijden. Man en vrouw zijn sedert kort gehuwd en hebben beiden kinde ren uit een eerste huwelijk. Te Teplitz heerscht groote vreugde over het terugvinden der warme bron, die het behoud der stad als badplaats waarborgt. Er zul len twee stoommachines worden opgericht om het water uit de bron, die thans 13 meter lager ligt dan voorheen, op de oude hoogte te brengen. Er is eene godsdienstoefening gehouden, eene feeste lijke voorstelling in het theater, de klokken zijn geluid en vreugdeschoten afgevuurd. Yan den kei zer van Duitschland, den groothertog van Baden en vele andere hooggeplaatste personen ontving het gemeentebestuur der stad per telegraaf geluk- wenschen. Woensdag-nacht is in het paleis van den groothertog van Hessen-Darmstadt brand uit gebroken. Het dak is door dc vlammen vernield. Zekere L. R., 26 jaren oud, die dezer dagen voor de „Union Générale", eene nieuwe Bank te Lyon, een wissel van 212,947 fr. had geïncasseerd, is met het geld verdwenen. Het is nog twijfelachtig of hij er mede gevlucht dan wel zelf het slachtoffer van dieven geworden is. Een verschrikkelijk ongeluk heeft te Luik plaats gehad. Een hevige brand was ont staan in het huis van den heer Dor, in de rue St.- Léonard. Het vuur had reeds eene groote uitbrei ding gekregen, toen men zich herinnerde dat de twee kinderen van den slager Ancel, die de bene denverdieping bewoonde, in een der kamers van de eerste verdieping vergeten waren. De heeren Truffaut, slager, en J. Polain, ingenieur, drongen met gevaar voor hun leven in het brandende huis om de ongelukkige kleinen te redden. Zij waren met de kinderen, die reeds half gestikt waren, tot bij de trap gekomen, toen een gedeelte van het plafond instorttede heer Polain werd in de kamer teruggedreven, terwijl de heer Truffaut, zwaar gekwetst aan het rechteroog, op de trap neder- viel. Het kind ontviel aan zijne handen en slechts met groote moeite werd hij zelf uit de vlammen gered. Ondertusschen had de heer Polain insgelijks de brandende woning, zonder zijn dierbaren last, moeten verlaten. De twee kinderen, het een 4 en het andere 2 jaren oud, zijn in de vlammen om gekomen. Uit allerlei gewesten van Oostenrijk komen berichten omtrent schade, door stormen, onweders en lawines aangericht. Bij Triest is de zee zoodanig gewassen, dat een gedeelte der stad overstroomd is, hetwelk bij menschengeheueenis nooit onder water had gestaan. Yele lichttorens hebben belangrijke schade geleden. Langs de kust van Dalmatië is aan huizen en bosschen groot nadeel toegebracht. Te Bleiberg, bij Yillach, heeft eene lawine 15 huizen onder de sneeuw bedolven, waaronder ook de school. Gelukkig was het feest dag, anders waren bijna alle kinderen van die plaats om het leven gekomen. Nu zijn 60 perso nen onder de sneeuw geraakt, waarvan niet meer dan 13 gered zijn. De Parijsche gemeenteraad heeft het legaat van wijlen mevrouw Rossini, ten bedrage van 2,395,000 fr., aaugenomen, bestemd voor het stichten van een asyl voor Eransche en Italiaansche zangers en zangeressen te Passy. Te Sens, inhetEranschedepartement Yonne, is verleden week 's avonds eene pacht hoeve door eene bende roovers berend. Tegen zeven uren wisten een tiental booswichten op de binnenplaats te komen, terwijl hunne makkers de wacht hielden. De werklieden der hoeve, acht in getal, zaten aan hun avonddisch, toen op eens door het venster een regen van kogels in het vertrek viel. De werklieden kozen in de grootste ontstel tenis het hazenpad en verscholen zich op de zolders. Een enkele vond een revolver en deed eenige schoten naar buiten, hetgeen den dieven niet be lette aan het plunderen te gaan en zich daarmee vier uren bezig te houden. Alle kasten werden opengebroken en zilver en juweelen tot eene waarde van 52,000 fr. geroofd. Tot dusver is men de daders nog niet op het spoor. Sedert eenige dagen is nabij Sittard in een weiland een troep Zigeuners gekampeerd. Zij hebben daar vijf kolossale tenten opgeslagen, waarin zij logeeren. De paarden, die den troep vergezelden, 20 in getal, zijn in de stad gestald. Opmerkelijk is, dat zij veel geld bij zich hebben en dan ook geene giften aannemen. De mannen houden zich bezig met het herstellen van oude ketels tegen eene matige belooning. Het hoofd van den troep en zijne vrouw zijn versierd met oude gouden en zilveren muntstukken. BUITENLAND. Frankrij Is. De commissie van enquête heeft met 21 tegen 7 stemmen besloten aan de Kamer voor te stellen de ministers van 16 Mei 1877 in staat van be schuldiging te stellen. Het linker-centrum zal het voorstel omtrent de verplaatsing der Kamers naar Parijs niet onder steunen, omdat de meerderheid deze quaestie thans ontijdig acht. Verder werd het voorstel aangenomen te bepalen, dat de leden van het linker-centrum niet tevens als leden eener andere parlementaire groep ingeschreven kunnen zijn. Het dagblad „La Revolution francaise" is tot 3000 fr. boete veroordeeld wegens het opnemen van artikelen van de hand van politiek veroor deelden. Een twintigtal afgevaardigden van de radi cale partij, onder welke Clémenceau, Barodet en Lockroy, hebben een ontwerp ingediend, volgens hetwelk de Kamer eene commissie zal benoemen, belast met het onderzoek, of er onder de slacht offers van den staatsgreep van 2 December Eransche burgers waren, die zoodanig in hunne positie of fortuin waren getroffen, dat zij recht hebben op eene schadeloosstelling. jDuitschland. De rijksdag heeft gisteren het regeeringsontwerp betreffende de parlementaire discipline verworpen. Aangenomen werd een voorstel van baron Stauffen- berg om het voorstel van den heer Schwarze, om het reglement van orde te verscherpen, te verzenden aan eene commissie, met last om eerst, onder presi dium van den voorzitter van den rijksdag, te onderzoeken of eene wijziging van het reglement noodzakelijk is, en zoo ja, alsdan de nooaige voorstellen te doen. Ycor dit laatste stemden de conservatieven, de nationaal-liberalen en het centrum. Spanje. Het nieuwe ministerie is als volgt samenge steld Martinez Campos, president en oorlog De Molius, buitenlandscbe zakenSilvela, binnen- landsche zaken; Pavia, marine; Toreuo, openbare werken; Orovio, financiën, en wegens de wei gering van Ayala om redenen van gezondheid ad interim van koloniënAurioles, justitie. GS-root-ÏESr-itarmië. De minister Stanhope deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat lord Lytton naar aanleiding van de jongste onlusten in Birmah bevel gegeven heeft het garnizoen in Engelsch Birmah met 2 inlandsche en 1 Engelsch regiment te versterken. Eenige vereerders van lord Beaconsfield hebben het plan opgevat den Engelschen staatsman een gouden lauwerkrans ten geschenke te geven, waarvan de kosten bestreden moeten worden uit de opbrengst eener inzameling, waarbij ieder die wil bijdragen slechts één penny zal hebben te geven. Reeds zijn 28,200 pence ingekomen; derhalve is thans een bedrag van 1410 gulden bijeen. In- tusschen is de krans reeds besteld. Hij zal uit goud van 22 karaat worden vervaardigd, bestaan uit 42 bladen en 2640 gulden kosten. Volgens berichten der inboorlingen over den Zoeloe-oorlog, zou kolonel Pearson in zijne stelling bij Ekowe door de Zoeloes met goed gevolg worden aangevallen. Ekowe is, naar men eveneens beweert, niet ruim van levensmiddeleu voorzien. Reeds zou het garnizoen op kleine rantsoenen ge zet worden, terwijl daarenboven het vee reeds in de handen der vijanden gevallen zou zijn. De levensmiddelen te Ekowe zouden slechts voldoende zijn tot 11 Maart. Durban en Maritzburg worden in staat van verdediging gebracht, doch kunnen hoogstens slechts duizend gewapende mannen bijeen brengen. De Transvaalsche boeren verlangen hunne onafhankelijkheid terug. Pogingen om in Pretoria vrijwilligers te werven mislukten. Denemarken. Verontrustende geruchten over de betrekkingen tusschen Denemarken en Duitschland en over de eischeu van Duitsche zijde worden door „Dagbladet" tegengesproken. Het blad verklaart uit goede bron te weten, dat de Deensche regeering in een zeer gematigde nota te Berlijn inlichtingen heeft ge vraagd over de beteekenis van het verdrag van 11 October jl., daar voor de hand lag aan te nemen, dat Pruisen zich daardoor slechts van een inter nationale verplichting wilde ontslaan. De Deensche Tegeering had daarom gemeend, dat het verdrag niet ten doel had te ontkennen, dat dezelfde over wegingen, die Pruisen aanleiding hadden gegeven zich met de teruggave van een deel van Noord- Sleeswijk in te laten, nog bestonden. Bij de over reiking der nota te Berlijn, zegt het 'olad verder, had een mondeling overleg plaats, terwijl weldra

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1