[let fonds, twee jaren geleden opgericht voor weduwen en weezen van mindere militairen, heeft bij de jaarlijksche verantwoording een saldo-sluit post van f 331.78. Aan de Groningsche hoogeschool had heden de gewichtige plechtigheid plaats der promotie van mej. Aletta Henriette Jacobs, arts, tot doctor in de geneeskunde. Tot onderwerp voor haar acade misch proefschrift had zij gekozen de „Localisa- tie van physiologische en pathologische verschijn selen in de groote hersenen". Naar men meldt is het boekske niet groot, maar ziet er eenvou dig en vriendelijk uit. Het is versierd met 2 steen drukplaten. De stellingen iwren niet vele, maar gaven bewijs, dal mej. Jacobs haar vak aandurfde en de zwarigheden, aan haar promoveeren als meisje verbonden, onder de oogen durfde zien. Aan de voorrede, waarin zij op gebruikelijke wijze haren professoren en vrienden een woord van dank geeft, gaat zooals reeds gemeld is eene opdracht vooraf a:m „mevrouw de douairière prinses Hen drik dt-r Nederlanden." Het geheel maakt een aan- genam> n indruk en moge een voorteeken zijn van haar «erken in de maatschappij. Rubinsteins opera „Feramors" is den 5den dezer voor het eerst te Berlijn opgevoerd. De ver slaggevers der Berlijnsche bladen zijn het hier over eens, dat de muziek beter is dan het tekst boek, geschreven door Rodenberg, dat te lang moet zijn en geene belangstelling weet op te wek ken. Natuurlijk echter oefeut dat gebrek van het tekstboek ook invloed op de muziek uit, die an ders zeer geroemd wordt en vele schoone solo- en ensemble-stukken moet bevatten. Het stuk speelt in het Oosten en geeft dus ruimschoots gelegen heid tot prachtige decoratiën en schilderachtige kostumes. Vooral wordt het in de opera voor komende ballet geprezen, waarvan de muziek eerlang te Amsterdam ten gehoore zal worden gebracht, bij het aanstaande concert der Maat schappij „Caecilia". De instructievaartuigen „Ternate" en „Cas tor" zullen naar men verneemt reeds in het begin der volgende maand worden in dienst gesteld en spoedig daarna zullen met de jongens der oudste afdeelingen van de opleidingschepen „Admiraal van Wassenaer" en „Anna Paulowna" de oefenings- tochten in de Zuiderzee aanvangen. Met ingang van den 9den dezer zal het rijkstelegraafkantoor te Woerden open zijn: op Zon- en feestdagen van 8 tot 12 uren voormiddag, op werkdagen van 9 uren voor- tot 1 uur namiddag en van 3 tot halfvier en 6 tot halfuegen namiddag. Van 26 Januari tot 22 Februari zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast: in Gelderland 2, Zuid-Holland 13 runderen, Noord-Holland 1 rund, totaal 16 runderen. De luit. ter zee 1ste kl. Z. J. Cambier wordt met 1 April a. s. tijdelijk als 1ste off. ge plaatst aan boord van het opleidingschip „Admiraal van Wassenaer." Het stoomschip „Rotterdam" is 6 Maart te Nienw-York aangekomen. Z. M. heeft den luit.-gen. G. P. De Neve, commandant van het leger in Ned.-Indië, op zijn verzoek, met ingang van den dag in de maand April a. s., waarop hij zijn voormelde betrekking zal nederleggen, op de meest eervolle wijze uit 's lands dienst ontslagen, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewezen, en met behoud van aanspraak op pensioen; den geu.-maj. bij het leger in Ned.- Indië H. G. Boumeester benoemd tot luit.-gen. en tot commandant van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned.-Indië, met ingang van den dag in de maand April a. s., waarop de luit.-gen. G. P. De Neve het bevel over dat leger zal nederleggen; den gen.-maj. van het leger in Ned.-Indië G. B. T. Wiggers van Kerchem, met 4 April a. s., op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioenter voorziening in de twee vacatures, die in den rang van gen.-maj. bij het leger in Ned.-Indië zullen ontstaan, be noemd tot gen.-maj. den kol. der genie K. L. Pfeiffer en den kol. der inf. J. W. Auffmorth, beiden van dat leger; aan mr. W. J. L. De la Fontaine Schluiter, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechter te Zutfen met April a. s.den kapt. ter zee W. H. F. Van Oordt, met 15 April a. s., eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Willemsoord en vervangen door den kapt. ter zee H. C. Bun- nik; T. E. W. Gefken benoemd tot burgemees ter van Druten, met toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Dreumelden luit. ter zee 2de kl. A. E. J. W. Juta, dienende aan boord van het schroefstoomschip „Aruba", gesta tioneerd te Paramaribo, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den datum waarop in zijn vervanging zal zijn voorzien. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger te Vol- lenhove B. Rilbink, te Beilen R. U. Mesdag, te Grons- veld J. Tulkens, te Eysden-station D. Schindler; tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Utrecht, jhr. J. A. Wichers; tot controleur der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen te Weesp, B. H. J. T. Endtz; tot ontvanger bij de belastingen te Milligen, E. Ilamstra; tot ontvanger te Kerkrade E. J. J. V. Genet, tot rijksontvanger te Peize J. H. Atzema aan J. J. Leyeudekker, op zijn verzoek, met 1 April a. s., eervol ontslag verleend als commies bij het dep. van justitie. Gremengd Nieuws. Een drietal werklieden, ter drukkerij van den heer J. A. De la Vieter te 's-Hage werk zaam, vierden gisteren feest; de meesterknecht G. Van de Vijver en een der oudste knechten Roest herdachten nl. hun 40-jarige werkzaamheid bij hun patroon. Deze bood beiden als bewijs van waardeering een pendule aan, terwijl de gezellen hun een fauteuil vereerden. De letterzetter Hellendoorn vierde zijn 25-jarige werkzaamheid bij den heer De la Vieter; hem viel een zilveren horloge als aandenken van zijn patroon ten deel. Door den heer L. J. LefèbrezijnDon- derdag-avond te 's-Graveuhage andermaal proeven genomen om te bewijzen, dat het geluid van muziek of stem langs telephonischen weg hoorbaar is, ook zonder dat die klanken onmiddellijk voor de trech tervormige opening van de telephoon worden voort gebracht. Een geluidontvanger was daarvoor opge steld in een der loges grillées van den schouwburg en door een geleidraad in gemeenschap met eene tele phoon, die zich bevindt in een vertrek van het Hötel-Paulez. Hoewel de geluidontvanger niet onder de gunstigste omstandigheden was geplaatst en dit voornamelijk van invloed was op het dien avond afwisselend geluid van zingen en spreken (men voerde een opéra-comique op), bleef het geluid van zangers en orkest toch duidelijk waarneembaar en vernam men bovenal de stem van den tenor Lhery in alle schakeeringen. Bij de opvoering van „les Huguenots" verleden Zaterdag was de gang van het muziekwerk geregeld te volgen. Een tragisc h-c omische gebeurtenis had gisteren te 's-Hage aan het verkooplokaal op de Groote Markt plaats. Een werkman, die te 12 uren thuis kwam om het middagmaal te gebruiken, vond zijne woning ledig; zijne vrouw, met wie hij zeker niet al te wel harmoaiëerde, had het geheele inboeltje naar het verkoophuis gebracht. Haastig snelde de man daarheen om den verkoop zoo moge lijk nog te voorkomen. Maar het was te laat; de deurwaarder had het even te voren onder den hamer gebracht en toegewezen. De armenbus van het koor der St.- Josephkerk te Delfshaven, die sedert 1 Maart met het zich daarin bevindende geld spoorloos verdwenen was, is een paar dagen geleden in eene sloot nabij de spoorwegbrug leeg teruggevonden. Uit Capelle a/d. IJsel meldt men dat zekere Jan Van der Meer, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest en thans dienstbaar was bij den verslagene L. Maarleveld, gisteren gevankelijk naar Rotterdam is overgebracht. De Amsterdamsche briefschrijveraan de P. Gr. Crt. herinnert aan den vóór eenige jaren geruchtmakenden moord of zelfmoord van den onderdirecteur bij het telegraafkantoor Kets. De man werd gebonden aan handen en voeten en met afgesneden hals gevonden. Toch zeide men dat het zelfmoord was. De vrienden hielden vol: 't is moord. Nu plotseling komt het gerucht dat Van Santen Kolff, Camille's moordenaar, ook de moorde naar zou zijn van wijlen Kets, en dat het dood schieten van Camille een der gevolgen was van de wetenschap, die deze ongelukkige van de misdaad haars minnaars had. Misschien heeft dus het „drama op de Brouwersgracht" nog een staartje. Het gerucht is te Amsterdam algemeen verspreid en vindt natuurlijk bij velen geloof. Men meldt uit Rotterdam, dat Bastiaan Rietveld, als vermoedelijke dader van den vermelden aanslag op den burgemeester van Berkel en Rodenrijs die eerst voortvluchtig was, maar later daar is teruggekeerd thans gearresteerd en naar Den Haag gebracht is. Gedurende het vorige jaar zijn, naar men meldt, niet minder dan 374 soldaten uit het Nederlandsch leger weggezondeu. Toen de „Warwick Castle" Woensdag te Plymouth binnenliep, werd zij bestormd door verslaggevers, die om strijd verlangden te worden voorgesteld aan een ooggetuige van het gevecht bij Rorke's Drift, den Zweedscben zendeling Witt. De heeren hadden carte blanche om den man geld te bieden voor zijn verhaal. Zoo werd dan zijne hut omsingeld, en de ongelukkige zendeling, te één uur in den nacht gewekt, moest het bed uit om zijne aanvallers te woord te staan. Ten slotte liet hij een geschreven verhaal van het gevecht voor 20 pd. st. aan den hoogstbiedende. Dit bleek later een onvoordeelige koop te zijn geweest, want Witt schijnt van het eigenlijke gevecht slechts zóóveel gezien te hebben, als hem op veiligen afstand mogelijk was. De koning-smoor der Passanante is Woensdag-avond onder sterk geleide uit zijn ker ker naar het gerechtshof te Napels gebracht. Hij was zeer rustig, bijna onverschillig, en gaf onder weg zijne bevreemding te kennen dat zijn proces zoo lang was uitgesteld. „Ik moest reeds lang tot asch zijn," zeide hij. Zijn tegenwoordig verblijf ziet uit op de straat waar hij zijn misdrijf pleegde. Zoowel op straat als naast zijne kamer en in de gangen staan verscheidene schildwachten. De brie ven, welke hij gedurende zijne gevangenschap schreef, getuigen van veel zonderlingheid, maar toonen toch een vol bewustzijn van de gepleegde daad. Hij noemde zich een vriend van Garibaldi, tot zoo lang deze een jaargeld aannam, dat in zijn oog te groot was. Telkens schrijft hij in zijne brievenaan mijn leven is niets gelegen, maar mijn geest blijft bestaan. Hij beschouwt zich zei ven blijkbaar als een hervormer. Hij vatte zijn moorddadig plan op, omdat koning Humbert in zijne regeering, gedurende tien maanden, nog niets gedaan had om verbetering te brengen in de ellende van zijn volk. Eergistermorgen te halfelf begon het proces. Sedert zeven uren was het gerechtshof als het ware belegerd geworden. Op de tribune bevonden zich vele dames. Er heerschte een on beschrijfelijke beweging. P. is een onaangename ver schijning van middelbare grootte; zijne bewegin gen zijn krachtig. Hij draagt geen baard en heeft een spitsen neus, zijne kleine, half toegenepen, sluwe oogen staren gedurig rond. Zijn geheele voorkomen verraadt zelfbewustzijn. Met een min achtend, spottend lachje zag hij de rechters en het publiek aan, terwijl men de gezworenen be noemde. Daarna las procureur-generaal La Fran- cesca de akte van beschuldiging voor, waarin o. a. wordt gezegd, dat gedurende het onderzoek het bewijs van medeplichtigheid niet te vinden was. Passanante draagt dus de geheele verantwoorde lijkheid van den aanslag. In den loop der zitting werden de voornaamste getuigen gehoord, wier verklaringen alle overeenstemmen en de reeds bekende bijzonderheden bevestigen. Passanante ontkent, dat hij moorddadige plannen heeft gehad hij wilde den koning niet dooden, doch slechts beschimpen ten aanzien van het volk, welks gejubel hij dwaasheid vond. De verklaring van twee ge tuigen, die een geheelen roman dichtten, waarin zij als helden en als de redders van den koning optreden, verwekte algemeen gelachzelfs Passa nante werd daarover woedend en riep hun toe flauwe lengens. Daarna werd de journalist Malitto, die wegens deelneming aan eeie samenzwering gevangen zit, tusschen gendarmes in de zaal ge bracht. Hij beweerde Passanante te kennen, wat echter door dezen ten stelligste werd ontkend. De president van het gerechtshof bezocht gistermorgen Passanante, die verklaarde dat hij niet tijdens het uitspreken van het vonnis in de zaal wilde ver schijnen. De president antwoordde, dat hij dit moest. Passanante dreigde daarop snikkende, dat hij dan een oproer zou verwekken.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2