singel te hebben medegenomen. De politie houdt zich met de zaak bezig. Den 6den Februari werd door zekeren M. v. d. II. eene portemonnaie met zilveren beslag gevonden waarin een briefje der bank van leening van een beleenden gouden ring met juweelen steen, welke voorwerpen door hem verkocht werden. De verliezer, dit heden vernemende, bracht eene klacht in bij de politie, die tegen v. d. H. proces-verbaal opmaakte. Zij deed dit mede tegen zekeren S., die als verhuur der van een huisje, omdat de bewoner eenige we ken huur aan hem schuldig was, zich eigendun kelijk recht verschafte door de woning open te breken en den inboedel daarbuiten te zetten, waarna hij de deur dichtspijkerde. Gisteren is J. S., sedert drie jaren in een logement alhier verblijf houdende, dood in ziju bed gevonden. De man leed aan eene borstkwaal. Naar aanleiding van zijn verblijfvan eenige dagen binnen onze landpalen heeft de heer Jean Aicard een boek uitgegeven „Visite en Hol- lande", waarin hij dingen verhaalt, waarvan niet iedereen ooit zal gehoord hebben. Ook aan Leiden bracht hij een bezoek en trad aldaar een koffiehuis binnen. Tot zijne groote verwondering zag hij er echter niets anders drinken dan w a t e r. De vreem delingen ziju toch wel gelukkig. Hoe of onze land-, ja zelfs onze stadgenooten ook naar zulk een kof fiehuis zullen gezocht hebben, het was tevergeefs, en ziet, Aicard vindt er dadelijk een. Een ander brengt men wel eens een heele flesch wanneer hij een halve bestelt; onze Franschman bestelde een flesch en kreeg een glas, dat telkens door een ge heimzinnig verdwijnenden knaap gevuld werd als hij meer verlangde! Hij heeft ook de muur schilderingen in de academie gezien en gehoord hoe men op de studenten-sociëteit, den bediende iets willende bestellen, dezen riep met een woord, dat klonk als animal! Met eenige bevreemding ver meldt onze Franschman verder het feit, dat de Leidsche studenten alles zoo maar zonder dames afdoen op hunne kamers, iu huune sa menkomsten ziet men geen vrouwelijke wezens, ja, de juffers die hij aan de studenteutafels meende gezien te hebben, bleken, van achteren beschouwd, geen jufiers maar ook studenten geweest te ziju. Over andere merkwaardigheden vau Leiden spreekt Jean Aicard niet. men kan ook niet van alles notitie nemen. Neen, maar van dit boek zal, hoopt Raymundus in 't E. N., ieder notitie nemen Ook in verband met eenige waargenomen Amsterdamschestraattooneelen zou bij wel wenschen dat Jean Aicard weder eens hier kwam. O, roept hij uit, kom toch spoedig, en leer mij iets, leer mij mijn volk kennen! Het huwelijksgeschenk van de marine aan het kon. echtpaar zal bestaan uit een kost baar stuk in zilver, voorstellende het oorlogsstoom- scbip „Koningin Emma der Nederlanden" onder zeil met stormachtig weder. De zee moet zeer natuurlijk zijn voorgesteld, terwijl de versiering bestaat uit de wapens van Oranje Nassau en "Waldeck Pyrmont, bewaakt duor een marinier en een matroos. Van een schuit, die Dinsdag teSche- veningen afvoer, is een matroos, G. Plugge ge naamd, gisternacht, terwijl hij de wacht had, over boord geslagen. Eenige oogenblikken later werd hij levenloos opgehaald. Des morgens is zijn lijk naar het bureel van politie te Scheveningen ge bracht. Hij laat een hulpbehoevende vrouw achter. Te Alphen zijn verontrustende ge ruchten in omloop over de verzakking van het stationsgebouw. Dezer dagen viel een stuk pleis ter op den telegraafeertoestel. De bewoners van het gebouw worden nu en dan 's nachts wakker gehouden door een verdacht gekraak, en som mige deuren, die uit de wachtkamers toegang geven tot het perron, kunnen niet meer dicht gedaan worden. De brievengaarder en klerk ter secre tarie te Loosduinen, T. v. B., onlangs henoemd tot secretaris van Nieuwendam, is op bevel der rechtbank in hechtenis genomen. Te Rotterdam is gisteravond in de Van Brakelstraat in bewusteloozen toestand op een stoep zittende aangetroffen eene dienstbode, die, naar de politiewacht gebracht zijnde, alle kenmerken droeg van overleden te zijn. Zij is onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. De twee militairen, die verleden week een horloge bij den winkelier Kikkert te Haarlem hadden gestolen, hebben zich vrijwillig in arrest begeven. Het waren mariniers van Den Helder. Op de Stadhouderskade te Amster dam is Dinsdag-avond weder een persoon aange rand en van zijn zilveren horloge en portemonnaie met geld berooid. Het lijk van den landbouwer M., die aan 's-Gravenweg, onder Capelle a/d. IJsel, ver moedelijk vermoord en daarna verbrand is, is naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht om daar gerechtelijk geschouwd te worden. Naar men ver neemt is het hoofd van den romp gescheiden, ten einde als overluigingsbewijs te dienen, en zijn de overige verkoolde gedeelten begraven. Ook voor werpen, die bij den afschuwelijken moord gediend hebben, ziju bij de rechtbank gedeponeerd. De zoon en diens echtgenoote van den vermoorden M. zijn evenals de knecht in verhoor geweest. Nog wordt gemeld, dat er sporen van diefstal aanwezig zijn in de woning van het ongelukkig slachtoffer, doch teveBS is eene som gelds van f 3800, die overigens zeer gemakkelijk te vinden ware geweest, aan hunne aandacht ontsnapt. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch is C. v. G., huzaar bij het 2de reg., wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis en twee diefstallen als loonbediende gepleegd ten nadeele van een persoon, in de woning waarin hij zich met zijn meester bevond, vervallen verklaard van den militairen stand en veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf. Het aan Graaf van Rechteren Lim- purg behooreude aanzienlijk landgoed d'Eeze, vroe ger vrijheerlijkheid, onder de gemeente Steenwij- kerwold, groot circa 725 beet., met zijne zeven boerenhofsteden en ougecultiveerde gronden, zal binnenkort publiek geveild worden. Uit een ingezonden stuk in de Zwol- sche Ct. blijkt, dat een „aanzienlijk" ingezetenen dier gemeente in het paardenspel de overwinning heeft behaald in eene worsteling met de twee athleten, waardoor hij den uitgeloofden prijs van f 300 heeft behaald. De redactie teekent er bij aan, dat dezelfde ingezeten, die gemaskerd wor stelt, bij een volgende maal de nederlaag heeft geleden, zoodat bij bij slot van rekening f 100 verloren heeft. Het is langer dan vier jaren geleden dat op den Odessa-spoorweg bij Telegal een per sonentrein van den door den regen in weeken toe stand gebrachten dam geraakte en grootendeels vernield werd, terwijl er na den val brand ont stond. Een en ander had den dood van 50 per sonen ten gevolge. Eerst nu heeft de rechter in deze zaak uitspraak gedaan. Als hoofdschuldige van het onheil wordt aangewezen de vice-admi- raal Tschichatochew, die tijdens de ramp direc teur was van den Odessa-spoorweg en tevens aan het hoofd stond van de vereeniging tot bevorde ring vau scheepvaart en handel. De rechtbank heeft hem schuldig verklaard aan nalatigheid en plichtverzuim, wijl hij, niettegenstaande hij met den slechten toestand van den dam bekend was, niets gedaan had om het ongeluk te voorkomeu. Welke straf heeft men echter meenen te moeten uitspreken over den man die den dood van zoovele personen op het geweten heeft? Hij is tot zeven dagen arrest in zijn eigen woning te St.-Peters burg veroordeeldIn het geheele land heeft deze uitspraak groote sensatie verwekt. Een op Haïti wonend Duitscher, die getuige was van de feesten aldaar, den lsten Januari van dit jaar gehouden, toen het 75 jaar geleden was dat de bevolking van het eiland zich van Frankrijk losscheurde, verhaalt, dat bij die gelegenheid ook een optocht werd gehouden, waarvan de achterhoede werd gevormd door artil lerietroepen. Dezen voerden twee bronzen stuk ken geschut mede. De schrijver, de troepen ziende en in gezelschap zijnde van eenige zijner land- genooten, kwam eensklaps op de gedachte eens te beproeven in hoeverre deze krijgers begrip hadden vau discipline en wierp geldstukken van het balkon waarop ze stonden op de straat. Oogen- blikkelijk zag men de artilleristen, de officieren incluis, de stukken verlaten om naar de geld stukjes te grabbelen. Onderwijl zette de rest van den stoet den tocht voort. De grappenmakers wierpen voortdurend meer geld onder ben, zoodat de soldaten, in hunne schraapzucht, den geheelen optocht vergaten. De stoet echter, die intusschen op het feestterrein was aangekomen, maakte een vrij mal figuur, daar de feestelijkheden volgens het programma met het lossen van schoten een aanvang zouden nemen en noch kauonnen noch artilleristen aanwezig waren. Ten slotte slaagde een generaal er in de dapperen op te sporen en ze in zegepraal naar het terrein te drijven. In het Royal Aquarium te Londen geeft de bekende Blondiu, „de held van de Nia gara", zooals hij zich gaarne noemt, voorstellin gen. Hij gaat, een man op zijn rug dragende, op de koord, rijdt er met eene vélocipède op enz. De „Daily News" waagt waarom men toch geen net onder hem spant. Zijne kunst zou even groot en het gevaar weggenomen zijn. De hoogste prijs van 300,000 florij nen bij de op 1 Maart 11. plaats gehad hebbende laatste trekking der Oostenrijksche 183'Jer loten is te beurt gevallen aan den schoorsteenveger Julius Cecola te Baden bij Weenen, die het lot jaren geleden van zijn grootvader geërfd had. Voor het eerst heeft de Pruisische regeering onlangs vergunning verleend om een op haar grondgebied overleden persoon naar Gotha over te brengen, ten einde aldaar te worden ver brand. Naar men zeide, was na die verbranding de gasoven met een geduchten slag gesprongen. Blijkens bericht uit Gotha is het echter niet zoo erg geweest als men wellicht zou meenen Er heeft wel eene ontploffing plaats gehad, maar niet van ernstiger aard dan bij eene der eerste proefnemin gen en ook weder zonder dat daardoor iemand in gevaar werd gebracht. Te Napels is gisteren het proces tegen den koningsmoordenaar Passanante begonnen. De aanvraag om toegangsbiljetleu was zeer groot. Van 150 journalisten konden wegens plaatsgebrek slechts 32 toegelaten worden. In het geheel kunnen slechts 500 personen in de zaal, die zeer fraai is. Op den achtergrond ziet men tien zuilen van Dorisch marmer, waartusschen de estrade voor het hof is opgericht. De heer Ferri is voorzitter. Voor den aangeklaagde is, bij wijze van kooi, een estrade met traliewerk omringd ingericht. Tegenover hem zijn 14 zitplaatsen voor de gezworenen. Als advo caat van het hof treedt op de heer I.ifrancesca, als verdediger voor den misdadiger de beroemde advocaat Tarantini. De trein van Valenciennes naarRij- sel kwam Zondag in botsing met eenige goederen- waggons, die op de rails waren gebleven. Zeven reizigers werden door den schok gewond. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Tirard is benoemd tot minister van koophandel en heeft de portefeuille aanvaard, na met de ministers Waddington en Say tot over eenstemming te ziju gekomen omtrent de quaestie van het algemeene tarief en de handelstractaten. Na Marcère hebben ook Develle, onder secretaris van staat bij het departement van binnen- landsche zaken, en Bouchart-Cadart, chef van den veiligheidsdienst bij het ministerie, hun ontslag genomen. Duitschlancl. De rijksdag heeft gisteren bij de eerste lezing der wet op zijne disciplinaire rechtspraak het voor stel, om het ontwerp aan eene commissie van rap porteurs te verzenden, met groote meerderheid van stemmen verworpen. De tweede lezing is op morgen bepaald. Gri'oot-Bx'itannië. Het Lagerhuis heeft, na langdurig debat, ver worpen een voorstel van den heer Trevellyan tot uitbreiding van de kiesbevoegdheid ten platten lande tot op denzelfden voet als in de steden. Het voorstel werd door de regeering met nadruk bestreden. Oostenr-Hong. Monarchie. In de commissie van de Oostenrijksche delega tie heeft Andrassy gezegd dat Oostenrijks staats rechtelijke positie in de bezette gewesten, als het tijdstip daarvoor aangebroken is, door de beide

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2