K°. 5845. Donderdag 6 Maart. A'. 1879. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 ma.nden1.10. Franco per postsB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Vao 16 regels1.05. Iedere regel meer0,17%. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEX. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Angustus 1861 (Staatsblad N°. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan te melden voor den laten April aanstaande, op een der werkdagen, tnsschen des voormiddags negen en des namiddags drie oren, ter Secretarie dezer gemeente. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANUELER, Burgemeester. 5 Maart 1879. E. KIST, Secretaris. LËIUE^ 5 Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. H. Lichtenbelt, geb. te Aalsmeer, met academisch proefschrift, get.„Enkele opmerkingen over het vruchtgebruik." De vroeger wegeus sterfgeval uitgestelde uit voering der Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats" is nu bepaald op Zaterdag a. s. Morgen is het 25 jaar dat. de stadstoren wachter C. J. Van Pijpen zijne hooge betrekking vervult. Het vervoer laDgs den spoorweg Leiden Woerden heeft gedurende de maand Februari op gebracht aan reizigers ƒ5368, aan goederen ƒ2178, te zamen 7546. Sedert 15 October was de op brengst van reizigers en goederen 38,474. Tot hoofdonderwijzer te Lisse is benoemd de heer F. Berckenhofl', hulponderwijzer te Leerdam. De gemeenteraad van Delft heeft benoemd tot leeraar in de meet- en werktuigkunde en cosmographie aan de hoogere burgerschool dr. C. A. Scheltema, te Schiedam. De 4'/, pet. leening ten behoeve der stad Nijmegen, groot 400,000, is thans geplaatst, dooreen tot 99 pet. Door wijlen mej. A. E. Groh zijn de vol gende legaten vermaakt: 1°. een van f 15,000 aan de Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amster dam 2°. een van 20,000 aan het Diaconie-Wees- huis dier gemeente, en 3°. een van 10,000 aan het Diaconie-Oudemannen- en Vrouwenhuis dier- zelfde gemeente. Wijlen mej. de wed. Van Es, teStrijen, heeft o. a. gelegateerd aan de vereeniging tot opleiding van predikanten te Doetinchem eeue hypotheek van 7000, aan de Chr. Nat. School eene van f 6500 en aan de Weesinrichting van den heer Van 't Lindenhout 3000. Er blijkt uit de rapporten van de jury van beoordeeling, benoemd door wijlen prins Hendrik, aan het comité van uitvoering in zake het natio naal huldeblijk, dat de jury eenstemmig uit de 52 ontwerpen „Res Dubia" en „Ars longa Vita brevis" op het drietal heeft gebracht en bij meer derheid van stemmen „Constantia", „Het Vader land getrouwe", „O. G.", „Prins Hendrik" en „Eldorado" op een vijftal, waaruit „Constantia'" is gekozen. In model heeft dit laatste het gewon nen boven de twee andere. Intusschen vraagt de jury bij uitvoering nog belangrijke wijzigingen. Aan de werkzaamheden heeft de heer Ch. Ro- chussen geen deel genomen. De andere heeren beoordeelaars waren Mari Ten Kate, L. LiDgeman, C. Cunaeus en J. G. Van Niftrik. De minister van oorlog, ontvangen hebbende het. kon. besluit van 22 Febr. jl. waarbij dat van 27 l'ebr. 1878, behoudens eene enkele daarin gebrachte wijziging betreflende militieplichtige hulponderwijzers, voor zoover zij werkelijk in de school fungeeren, ook toepasselijk wordt verklaard voor de miliciens der lichting van 1879, brengt den inhoud der artikelen van het aldus gewijzigd besluit in de Staatscourant ter kennis van belang hebbenden. Art. 1 luidt: De tijd voor eerste oefening, op twaalf maanden bepaald, wordt tot zes maande» verkort voor de miliciens, die, bij onbereden corpsen ingedeeld, a. ten genoege van den minister van oorlog het bewijs leveren, dat zij de lessen volgen of gevolgd hebben van een der rijksuniversiteiten, van de universiteit te Am sterdam, de polytechnische school, de handelsschool te Amsterdam, de Twentsche industrie- en han delsschool, de rijkslaudsbouwschool te Wagenin- gen en 's rijks veeartsenijschool; b. in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld bij de artt. 11 en 12 van de wet van 28 April 1876 of van een der getuigschriften, bedoeld bij de artt. 57 en 59 van de wet van 2 Mei 1863, of van eene akte van hulponderwijzer bij het lager onderwijs, voor zoo ver zij werkelijk in de school fungeeren, of wel van een diploma als hulp-apotheker. Aan de hoogeschool te Utrecht is heden be vorderd tot doctor in de rechten de heer C. E. Harbord, geb. te Nijmegen, met academisch proef schrift „Iets over uitlevering van misdadigers." De. hulponderwijzeressen J. H. C. Kuypers, E. M. Ranneft en C. M. A. Van den Berg zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Iudië, om te worden benoemd tot hulpon derwijzeres voor den dienst daar te lande. De audiëntie van den minister van water staat enz. op Donderdag en die van den minister van koloniën ad interim op Vrijdag zullen niet plaats hebben. Tweede Kamer. Heden is het ontwerp tot aanvulling der wet op het middelbaar onder wijs (regelende hoofdzakelijk de bevoegdheden aan akten voor taalonderwijs verbonden) aangenomen met 57 tegen 8 stemmen met eenige. wijziging. Onder andere is het niet verplichtend gesteld akte A te bezitten om esamen B af te leggen. Voorts werden nog aangenomen verschillende ont werpen, ook dat, buitengewone maatregelen voor schrijvende tot afwending van pestziekte. De volgende week is het ontwerp tot herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen aan de orde. Het stoomschip „Overijsel", van Batavia, is gisterochtend te Vlissingen aangekomen. Z. M. heeft, met ingang van 15 Maart, aan jhr. G. A. Van Nispen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gemeente Stad- Doetinchemden apoth. 2de kl. A. J. C. Geerts, van den geneesk. dienst der landmacht, thans tijdelijk in Japanschen milit. dienst, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Mei op nonact. gesteld en hem vergund zich gedurende zijne nonact. in Japan op te houden en aldaar in eene burgerlijke rijksbetrekking werkzaam te zijnbij de mil. adm. benoemd, bij de kwartiermeesterstot kapt.-kwar- tierm. 2de kl. bij het reg. rijd. art., den lsten lnit.-kwartierm. H. A. J. Kuyper, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit.-kwartierm. bij het 4de reg. inf., den 2den luit.-kwartierm. M. H. Kroonenburg, van het corps; den kapt.- kwartierm. W. H. Van der Meer, van het reg. rijd. ait., in zijn rang overgepl. bij het reg. gren. en jagers; den 2den luit. G. J. Feith, van de inf., gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, overgeplaatst bij het wapen der inf. aldaar; aan den met verlof hier te lande aanwezigen onder- intend. 2de kl. van het leger in Ned.-Indië C. Van der Meulen wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken, eervol ontslag ver leend met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Maandag werden in een woning op het Zieken te 's-Hage twee kinderen zonder toe zicht achtergelaten door de moeder, die het mid dageten voor haar man wegbracht. De kleinen speelden met lucifers en geraakten in brand. Een van hen verkeert in zorgwekkenden toestand en ook de ander heeft ernstige wonden bekomen. Gistermorgen had te Haarlem een treffend ongeluk plaats. Een doofstom jongetje van zeven jaar, dat op den Kruisweg langs de tramlijn liep te spelen, werd, zonder dat de bestuurder van den tramwagen het kon bespeuren, aangereden, met dit gevolg, dat het kind aan een der beenen eene vreeselijke wond werd toegebracht. Het kind is daarop naar de ouderlijke woning in de Rozen straat gebracht om verbenden te worden. Bij den burgemeester van Amsterdam is weder van een ingezetene ontvangen de som van 960, voor te laag aangeslagen in de gemeente belasting, dienst 1878/79. Waarlijk geen bagatel. In den nacht van Zondag op Maandag heeft in het nabij Rotterdam gelegen Berkel en Rodenrijs een aanslag plaats gehad op het leven van den burgemeester dier gemeente. Men heeft hem nl. gegrepen en in het water van den Berkel- schen vliet geworpen, alwaar, daar de beide water- machines werkende waren, een sterke stroom was. Met de grootste krachtsinspanning gelukte het intusschen den onbezoldigden rijks-veldwachter den burgemeester, die reeds zinkende was, te redden. De daders zijn door den burgemeester en den veld wachter herkend. Bij een landbouwer aan de Hooge vaart, onder de gemeente 's-Grevelduin-Capelle, barstte gisternacht een felle brand uit. Niettegen staande spoedig aangebrachte hulp van drie brand spuiten, werd het geheele gebouw eene prooi der vlammen. De bewoners konden ternauwernood hun leven reddeu. Drie koeien, twee geiten en een varken zijn bij dit onheil omgekomen. Het huisraad en 15,000 kilo hooi zijn verbrand. Alles was verzekerd. Twee post-sleeën, welke over den St.-Gothard gaan, zijn door een lawine overvallen. Vele paarden en een postiljon zijn gedood. Het Maandag verbrande kasteel of paviljoen Tervueren op twee uren afstands van Leuven was eerst in 1815 geb»uwd en door het land aan den prins van Oranje, later koning Wil lem II, ten geschenke gegeven. Na 1830 werd het aan België overgedragen. Het voormalige kas teel der hertogen van Brabant op dezelfde plaats werd in 1783 gesloopt. Het water ter bestrij ding van den brand, zoo wordt aan de „Indé- pendance" gemeld, moest uit den vrij verwijder den vijver van het park worden gehaald met em mers, tonnen enz., hetgeen veel tijd kostte. De schade wordt op meer dan 1 millioen fr. geraamd. Bij den orkaan, die de vorige maand ook in Zwitserland woedde, had vooral het dorp Peney-le-Jorat veel te lijden, dat drie en een half uur van Lausanne op eene kale hoogte ligt, bijna 1000 meters boven de zee. Een huisje van het dorp lag vooral blootgesteld aan de kracht van den windhet was bewoond door een gezin, welks vader van huis was; hij zou des avonds terug komen. De moeder was met de zes kinderen tehuis.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1