Woensdag 5 Maart. N°. 5844. A'. 1879. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden.f 1.10. 1 Franco per posta 1.40. j Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEA. De Bnrgemeester, hoofd van het Gemeentebestuur van LeideD, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier )9 ter hand gesteld het op den l9ten Maart laatstleden invorderbaar verklaarde kohier van het patentrecht, over het 3de kwartaal, dienst 1878/79, en dat ieder verplicht is zijn aan slag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Maart 1879. V. d. BRANDELER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan de be paling van art. 181 der Algemeene Politieverordening van den 16den October 1873 (Gemeenteblad N°. 4) houdende, dat „ten minste tweemaaj in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Bnrgemeester en Wethou ders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden". Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 4 Maart 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Haart. De Kamer vau koophandel en fabrieken alhier heeft mr. N. Ij. J. Van Bnttingba Wichers tot haren secretaris benoemd. De commissie voor de Volksbijeenkomsten, wetende dat er velen onder den bandwerkstand zijü, die met genoegen opnieuw van de gelegen heid zullen gebruik maken, om zich gedurende de zomermaanden in den groei en den bloei van plantjes voldoening te verschatten, en bovendien kans te hebben op een openlijke erkentenis hun ner zorg en het behalen van een prijs tijdens de tentoonstelling, laat dit jaar alle liefhebbers van bloemen uit den bandwerkstand weer geheel vrij in het aan te vragen getal stekplanten, mits dit niet minder dan drie en niet meer dan tien bedraagt. Ook heeft de ondervinding in liet vorige jaar de commissie geleerd, dat het velen niet aangenaam was, hunne planten niet in grootere potten te mogen overplanten. De plantjes zullen daarom in dit jaar niet worden afgegeven in gemerkte pot ten, zoodat ze naar goedvinden in andere potten kunnen worden overgeplant. Door de commissie worden afgegeven bons, of bewijzen ter verkrij ging van een op te geven aantal stekplanten. Zij is heden begonnen zitting te houden in het lokaal der werkmansvereeniging „Nut en Genoegen" in de Schoolsteeg en zal daarmee voortgaan op a. s. Woensdag van 's avonds 7 tot 10 uren en Zater dag 8 Maart van 's morgens 10 tot 's namiddags 4 uren. De commissie houdt zich overtuigd, dat uit eene drukke opkomst zal blijken, dat de lief hebberij voor bloemen er niet minder opis geworden. Voor de gemeenten Sassenheim en Voorbout is eene afdeeling opgericht van de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, aanvankelijk met dertig leden. Het bestuur bestaat uit de heeren L. Kruyff, voorzitter, J. Van Deurzen, J. .1. Kruyff, secretaris-penningmeester. Zaterdag werd te Hillegom de volksbiblio theek vanwege bet departement der Maatschappij tot Nut. van 1t Algemeen gesloten. Van 1 Oct. jl. af werden iederen Zaterdag-avond kosteloos boeken ter lezing afgegeven. Als bewijs, hoe gunstig deze inrichting ook binnen die gemeente werkt, kan dienen dat wekelijks ruim honderd boeken ter lezing werden uitgereikt. In het geïllustreerd tijdschrift „L'Kmporio pittoresco", uitgever Edoardo Sonzogno te Milaan, komt eene vertaling voor van drie novellen van Cremer en Gerard Keller. Het zijn drie stukjes uit N°. 2 van de guldens-editie en zij hebben in het Italiaansch tot titel: „Una notte d'inverno", „A.i nostri giorni" en „Prosa e poesia". Naar men verneemt, heeft de raad van beheer van het Nederlandseb Tooneel, „naar aanleiding van de kwetsende beoordeeling, waaraan hij dezer dagen van de zijde der Rotterdamsche afdeeling van bet Nederlandsch Tooneelverbond in openbare vergadering blootstond", zich gewend tot het hoofdbestuur van gemeld Verbond en een onderzoek verzocht omtrent het gebeurde vóór en bij de aanneming der leerlingen van de Tooneel- school bij de Vereeniging bet Nederlandsch Tooneel, en in verband met de voorstellen en voorspiegelingen, dien leerlingen gedaan door den heer Jacobsou, voorzitter van de Rotterdamsche aldeeling. Van Harderwijk is naar Nieuwediep vertrokken een detachement, sterk 100 man, benevens 6 onderofficieren, bestemd om per stoomschip „Cele bes" naar Java te worden getransporteerd. Comman dant van dit transport is de kapitein van bet Indisch leger baron Van Voorst tot Voorst; mede geleiders zijn de 2de luitenants J. Stiemens, A. P. Dessauvagies, C. J. Van Dort en W. Hamerster. Het instructievaartuig „Castor", aangebouwd bij de Koninklijke fabriek „De Schelde" te Vlis- singen, is Zondag aan 's rijks werf te Amsterdam gearriveerd, om verder voor den dienst te worden gereed gemaakt als oefeningsvaartuig voor de jongens der opleidingschepen. Tot directeur aan de thesaurie des ko- nings is benoemd de beer A. C. T. Gevers Leuven, burgemeester van Doesburg. Door wijlen mevrouw de wed. J. Stinstra, geb. Banga, onlangs te Franeker overleden, is bij testamentaire beschikking aan de diaconie der Hervormde gemeente aldaar vermaakt 1500, terwijl aan de Hervormde kerk en aan de Doops gezinde gemeente ieder f 500 is gelegateerd. Zondag is in alle R.-K. kerken een schrijven van den bisschop van Haarlem voorgelezen, waarin op last van Paus Leo XIII, bij gelegenheid van het eerste jaarfeest zijner troonsbestijging, een algemeen jubilé voor de gebeele wereld wordt voorgeschreven, hetwelk 3 maanden (2 Maart tot 2 Juni) zal duren. Er is volgens „Het Vaderland" ernstig sprake van liet optreden van den heer O. Van Rees als minister van koloniën. Men verneemt dat de Pruisische stoomboo- ten op Rotterdam, die thans over de Waal gaan, de Lek zullen gaan bevaren. Ook is er sprake, dat door de heeren Smit Co., aan den Kin derdijk, tusschen Arnhem en Rotterdam langs de Lek een nieuwe dagelijkscbe stoombootdienst zal worden geopend. Aan S. Brons te Kralingeu en Jos. Levelt te Rotterdam is vergunning verleend voor den aanleg en de exploitatie, met een snelheid van hoogstens 15 kilom. per uur, van een stoomtram van Breda langs Oosterhout naar Geertruidenberg. Tweede Kamer. In de zitting van heden is bet wetsontwerp betreffende de procureurs met wijziging alleen van art. 5 aangenomen met 51 tegen 14 stemmen. Daarna is de discussie aange vangen over het ontwerp tot aanvulling der wet op het middelbaar onderwijs. Het algemeen debat is afgeloopen. De artikelen 13 werden goedge keurd. Morgen voortzetting. De lieer K. W. Van Sandick, thans ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Vlij men, is benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Gemert. Het stoomschip „Gelderland" is gister middag van Rotterdam te Port Saïd aangekomen en zou hedenochtend de reis naar Java voort zetten de „Celebes", van Nieuwediep naar Bata via, arriveerde Zondag-avond te Southampton de „Prinses Amalia", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde hedenmorgen Gibraltar. Gemengd Nieuws. Gisteravond had in den schouwburg de eerste voorstelling plaats van het Arabisch ge zelschap, dat 's middags reeds met eene wandeling door de stad zooveel nieuwsgierigen tot zich ge trokken had. Mocht er toen al gesproken zijn over den krachiigen bouw van sommigen, 's avonds kon men er zich van overtuigen welke herculessen onder hen waren. Vooral bleek dat nit de pyra- rnides, waarbij slechts één persoon acht andere personen, waaronder niet van de minst zware, moest dragen. Ook een kleine gaf eenmaal bet bewijs van zijn kracht door een volwassene staande op zijn schouders op te heffen. De dansen op het ijzerdraad, de twee Nijlkolommen, de goochelaar op den wereldbol trokken o. a. zeer de aandacht van het publiek, terwijl de dans door de kinderen uit het gezelschap den lachlust opwekte. Nader vernemen wij dat Zaterdag- avond de Haagsche justitie alhier een onderzoek heeft ingesteld in verband met den plaats gehad hebbenden brand in den hoeden- en pettenwinkel van den beer Wendel op de Hooigracht. Zekere M. v. B., geweermaker te Delft, die sedert geruimen tijd zeer oneenig met zijne vrouw leefde en haar bijna dagelijks mishandelde, had vóór eenige weken de gemeenschappelijke woning verlaten. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. ging hij naar het huis zijner vrouw, en na haar eerst tegen den grond geworpen en getrapt te hebben, bracht hij haar met een knip mes eene zware verwonding aan den hals toe. Ten gevolge van hevig bloedverlies moet de vrouw al spoedig bewusteloos zijn geraakt; althans in uit- geputten toestand te bed liggende, werd zij door eene buurvrouw gevonden. Toen hij de woniDg verliet, hoorden eenige bewoners der buurt den man roepen: „Ziezoo! nu zal je er wel genoeg van hebben en morgen kapot zijn." Te Delfshaven is gisterochtend om streeks elf uren brand ontstaan in eene fabriek van verfstoffen, door het overkoken van een pot met vernis. De fabriek is van binnen uitgebrand. De baas J. Kuile heeft daarbij brandwonden aan handen en aangezicht bekomen. De persoon, die gisternacht op het Frederiksplein te Amsterdam zich door een pistoolschot van het leven beroofd heeft, was chef van een der afdeelingen op het exploitatiebureau der Staatspoorwegen te Utrecht. Als een aardige b ij zonder beid wordt medegedeeld, dat de jeugdige prinsen Von Wied hun grootvader, prins Frederik, laatstleden Vrijdag met zijn 82sten verjaardag kwamen gelukwenschen, allen in oud-Nederlandsche kleederdracht (16de eeuw), welke zoowel door pracht als groote nauw keurigheid uitmuntte. Zooals gemeld werd is te Rotterdam op last der rechtbank gevangengenomen A. J. De JoBgh. Tot toelichting van het feit wordt aan het U. D. het volgende gemeldDe in December veroordeelde commissionair in effecten Gevers Dey- noot had zijn zwager voor ongeveer een ton be nadeeld en daardoor geknakt. Reeds in het proces was gebleken, dat de gelden hoofdzakelijk waren gebruikt om schulden van genoemden De Jongh te dekken. Effecten, toebehoorende aan derden,

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1