N°. 5842. Maandag 3 Maart. A'. 1879. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER 00DRAST: Voor Leiden per 3 meenden.1.10. Franco per posl1.40. AtzouJeilgke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering pan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letten neer plaatsruimte. (remengd Nieuws. Uit Eext wordt gemeld: Maandag- middag zou een jongen van 15 jaar een zakje meel van den molen halen. Toen hij zich daar mede verwijderen wilde, werd hij zoodanig door een der wieken getroffen, hoe weet men Diet, dat bewusteloos op de plaats bleef liggen. De molenaar, die binnen een schok gevoelde, begaf zich ijlings naar buiten, waar hij den ongeluk kige vond, erg bloedende aan het hoofd. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ontboden, doch tevergeefs. Dinsdag-middag is hij reeds onder de smartelijkste pijnen bezweken. Er zij it een aantal effecten gestolen, waarvan de nummers in de Ned. Fin. worden opgegeven, met verzoek bij ontdekking aangifte te doen. 't Zijn elf recepisseu 4 pet. Oblig. Ned. Werk. Schuld a f 1000, zeven 4'/2 pet. Oblig. Brazilië 1863 a 100 pd. st. en vijf 5 pet. Oblig. Hong. Goudrente a fl 100. Als een bewijs der hevigheid van den sneeuwstorm, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag in noordelijk Duitschland woedde, kan o. a. nog dienen, dat de nachttreinen op de lijnen van den Berlijn-Potsdam-Maagdenburger spoorweg tusschen Werder en Kieutz en tusschen Ochtmers- leben en Dreileben, in de sneeuw zijn blijven steken. Eerst den volgenden ochtend slaagde men er in, nadat de treinen ongeveer zes uren door sneeuw geblokkeerd geweest waren, den weg weder in zoover vrij te maken, dat de treinen hun loop konden voortzetten. Ook de nachttrein van Keulen over Elberfeld naar Bcrliju heeft ten gevolge van eene ophooping der sneeuw op deu Brnnswijkschen spoorweg gedurende eenige uren de reis moeten staken. In bet koninkrijk Saksen moest de dienst op alle lijnen gestaakt worden en den volgenden dag kon die nog slechts ten deele worden hervat. Ook in Denemarken was op geen der spoorwegen aan het rijden der treinen te denken. In Italië is een orkaan met donder, hagel en regen losgebarsten, welke allerwegen de grootsle schade heeft aangericht. De geheele kust, van Genua af tot het zuiden van Napels, was bezaaid met wrakken van kleine schepen en een aanmerkelijk aantal grootere schepen leden veel averij. Te Venetië joeg de zee over een groot gedeelte der stadzelfs op het Markus-plein aldaar stond 30 centimeter water. In bijna alle havens sloegen de schepen van hunne ankers. De Vesuvius wierp een waren aschregeu uit, welke door den hevigen wind tot in Rome neerviel. Zoo te Rome als te Napels zijn lichte schokken van aardbeving gevoeld. Eene nieuwe kade te Posilippc werd bijna geheel vernield. Ook Parma, Milaan, Florence, Sienna en andere plaatsen in het bin nenland hebben geleden. O. a. werd een stuk van het voetstuk van Michel Angelo's „David" te Florence afgeslagen. Te Puoggiolo, bij Sienna, stortte de klokketoren der kerk in terwijl de mis bediend werdtwee priesters aan het altaar en drie andere personen werden doodgeslagen en 24 menscben gewond. Een dergelijk onheil gebeurde op eene andere plaats, waar het verwulfsel der kerk voor het geweld van den wind bezweek, en de priester, die de mis bediende, om het leven kwam, terwijl een aantal personen gekwetst werden. Te Rome woedde de wind met ongekende hevigheid. In Oostenrijk, voornamelijk te Weenen en in Stier marken, heeft Dinsdag-avond een hevig onweder gewoed, van zwaren hagel vergezeld. In het dorp Fehring zijn twee mannen door den bliksem getroffen. Te Sydney is een standbeeld van kapi tein Cook ten aanschouwe van meer dan 20,000 per sonen onthuld. De Engelsche driemaster „Adriatic" heeft bij Duinkerken schipbreuk geledenvan de 49 man zijn slechts 7 gered. Het schip is geheel vernield. Napels is in de laatste dagen door een vreeselijken storm bezocht; 10 schepen zijn in de Marinella-kade verongelukt en tal van booten sloegen omhet stoomschip „Calabrese" voer tegen de „Riposta" aan, en deze zonk in tien minuten. In de Golf van Salerno verging een groot Engelsch stoomschip; drie schepen van de Forio-maatschappij leden aanzienlijke schade. De verliezen bedragen millioeDen. De politie te Lissabon heeft aan de verschillende autoriteiten der politie in Europa de mededeeling gezonden, dat uit het koninklijk paleis te Lissabon is gestolen een zilveren dolk, een der meesterstukken van Benvennto Cellini. De greep van den dolk vormt een op een vleer muis staand skelet, de oogen van de vleermuis zijn van robijnen, op het wapen komen de letters A. V. en diamanten voor, op het lemmet zijn demons, die ter helle varen, gegraveerd. Volgens de berichten nit de Fran- sche provinciën is het water in de overstroomde streken aanmerkelijk gevallen. Om een denkbeeld te krijgen van de hoogte, die het in de wijk la Bastide te Bordeaux had bereikt, dient dat het er meer dan een meter gezakt is. De bodem is als het ware overdekt met lijken van verdronken huisdieren. De storm van den 20sten heeft alleen in de vallei van Ardière meer dan 1500 boomen ontworteld. Gedurende het afgeloopen jaar zijn door de Engelsche reddiuguaaatschappij 471 menschenleveDs en 17 schepen gered, terwijl bo vendien aan visschers belooningen zijn uitgereikt voor het redden van 145 mensehen. Sedert de oprichting heeft die maatschappij medegewerkt tot de redding van 26,015 personen, waarvoor zijn uitgereikt 980 gouden en zilveren gedenkpen ningen en 56,850 pd. st. aan geld. Hoewel 12,000 man in het laatste jaar op de redding- booten in dienst waren, heeft men geen eikel menschenleven te betreuren gehad. DeSpaansche regeeriDg heeft strenge maatregelen genomen tegen vervalsching van deu wijn. De wijn, die naar het buitenland wordt verzonden, zal vóór de inscheping door schei kundigen onderzocht worden, terwijl de wijnver- valschers voor het gerecht zullen worden gebracht. Doorhetgerechtshof der Londensche City is de South-Eastern spoorweg veroordeeld tot betaling van 2 shilling, den prijs van een rit met een cab, die een passagier, ten gevolge van te late aankomst van een trein, had moeten nemen. Dezer dagen ontdekte mei eensklaps brand op de impériale van een tramway-rijtuig op den boulevard de la Chapelle te Parijs. IJlings drongen de reizigers, als door een paniek aange grepen, naar de trap. Een enkel persoon, wiens kleederen geheel in vlam stonden, bleef zitten onder het slaken van hartverscheurende kreten. Weldra had men hem bereikt en slaagde er in de vlammen uit te dooven, doch niet nadat de ongelukkige hevige brandwonden had bekomen. Juist bij hem was het vuur ontstaanhij had nl. een flesch met phosphorus bij zich, waarvan de inhoud door de beweging van het voertuig of door een andere oorzaak was ontvlamd. In zekeren nacht der maand Novem ber van het vorige jaar wisten twee personen de ruim vijftigjarige weduwe Féray te Rouaan, win kelierster in tabak enz., te overreden om hnn nog in dat late uur de deur te openen; zij wil den, zooals zij verzekerden, nog een belangrijken inkoop doen. Nauwelijks binnengelaten, wurgden zij de weerlooze vrouw en maakten zich meester van een sommetje van ternauwernood honderd franken, eenige effecten en koopwaren. Met dat alles wilden zij te Parijs goede sier maken. Maar reeds den volgenden dag werden zij gevangenge nomen. Die booswichten, Porret en Rossignol ge naamd, waren even twintig jaar. Met het oog op den jeugdigen leeftijd werden zij door de jury der Seine-Inférieure niet ter dood, maar tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. U i t Pa r a m a ri b o wordt van 4Februari gemeld: Aan den heer J. F. A. Cateau van Rosevelt werd 11. Zaterdag door eene commissie, bestaande uit den hoofdmachinist, de gezagvoer ders Van Wilgen en De Boer en den lsten machinist Van Ommeren, namens het personeel der koloniale vaartuigen, als bewijs van hoog achting, bij zijn vertrek naar Nederland een al bum aangeboden. Het bevat de photographieën van de fabriek en de schepen van het departement zooals zij waren toen de heer Van Rosevelt tot beheerder werd benoemd, en zooals zij nu zijn bij de overgave aan zijn opvolger. Vervolgens behelst het de afbeeldingen der voornaamste straten van de stadde cartes de visite van de ambtenaren en het vast personeel bij het departement, bene vens de gezichten van de plaatsen waar de beer Van Rosevelt, gedurende zijn 34-jarig verblijf te Suriname, te Paramaribo heeft gewoond. De geneeskundige raad van St-Pe- tersburg, onder bet voorzitterschap van den stads prefect, heeft de ziekte van den boer Prokowrew onderzocht, en bevonden dat bij hem geen teeke nen van pest aanwezig zijn, maar dat er alleen eene locale ontsteking bij hem plaats heeft, waar mede niet het minste gevaar verbonden is. De quarantaine voor de huisgenooten van den zieke is opgeheven. Ter markt te Lelden aangevoerd, 28 Februari en 1 Maart. Wintertarwe 14. hectoliter 9.50 a 10.—. Zomer- tarwe 14 hectol. 7.50— a 8. Winterrogge 15 heet. 6.25 a f 6.50. Zomerrogge 15 hectol./5.50 a 6. Zomergerst 16 hectol. 6. a/6.50Chevalier-gerst 16 hectol. ƒ7. a 7.50 Zware Haver 17 hectol. 4.60— a 6. Lichte Haver 17 hectol. f 3.— a f 3.50. Dui- venboonen 12 hectol. 8.a 8.50Paardenboonen 8 hectol. 7.60.a/8.Ossen —stuks/a Stieren, stnks t a .—.Veulens stuks/ a Melkkoeien 32 stuks 205.— a 250. Kalfkoeien 0 stuks 210.— a 260.Varekoeien 72 stuks 180.a f 245.— Vette koeien 55 stuks f 210.a 315.- Kalveren (vette) 36 stuks 40. a f 72.— Kalveren (magere) Ï1 sinks f 3. a 9. Kalveren (gras) stuks a Hamels (magere) stuks/a Hamels (vette) stuks, a Ooien (magere) 10stuks/18. a 24.—. Ooien (vette) stuks a Lammeren (magere) stuks a Lam meren (vette jarige) stuks a Varkens (magere) stuks a t Varkens (big gen) 20 stuks 5.a 9. Grasboter 3810 kilogr., 1ste qualit. 1 vat/72.—a/76. Schei- 2de qualit. vat 59.— a 63.Grasboter 1ste qual. per kilogr. 1.80 a 1.90., Schei- 2de qnaliteit per kilogr. 1.47 a 1.57. Ter markt aangebracht 165 runderen, 127 kalveren en 10 schapen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1