nrir.irmT/ssa^ Gemengd Nieuws. Adv.-generaal Polis heeft heden in de zitting van den hoogen raad zijne conclusie voorgedragen betreffende de voorziening in cassa tie van G. N., door het hof te 's-Gravenhage veroordeeld wegens valschheid in onderscheidene geschriften. Het middel namens den veroordeelde voorgedragen werd door adv.-gen. ongegrond be vonden, zoodat hij concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 24 Maart a. s. Het groote „nachtfeest" in het gebouw voor kunsten en wetenschappen is, volgens „Het Vaderland", uitstekend geslaagd. Van de vele hon derden, die het hebben bijgewoond, zal er waar schijnlijk maar één zijn, die over den afloop ontevreden is, de heer ill., die in 't begin van 't feest de onvoorzichtigheid had, met zij erg ontvlambaar eendekostuum te dicht bij de gaslichten rondom de groote fontein te komen en eenklaps in brand geraakte, doch gelukkig door de omstanders terstond in het eenden-element werd gedompeld, zoodat hij 't er nog tamelijk goed afbracht. Van den soldaat in Den Haag, die de wacht niet in 't geweer riep, toen een gesloten rijtuig over het Buitenhof passeerde, heeft men nu misschien genoeg gehoord. Uit Den Haag echter meldt men aan de Arnh. Crt. eene bijzonderheid, die de kroon op deze zonderlinge geschiedenis zet de man is naar de infirmerie gebracht, ofschoon hij zich in een goeden welstand mocht verheugen Toch niet om een onderzoek naar zijne verstan delijke vermogens in te stellen Op het Erederiksplein te Amsterdam werden gistermorgen omstreeks elf uren een jongen van acht jaren door een tram beide beenen afge reden. Het kind werd voor dood naar de ouderlijke woning gebracht. Gisteravond omstreeks tien uren ontstond te Amsterdam in de Batavierdwarsstraat, waarin een winkel van gemaakte kleederen was gevestigd, een zeer hevige binnenbrand, die zelfs een oogeublik uit de geopende ramen en deuren sloeg. In korten tijd werden de vlammen door de brandweer met behulp van een brandspuit gebluscht. Door eene geheel oubekende oorzaak ontstond Zondag-morgen omstreeks tien uren brand in de zuiveringskamer der stedelijke gasfabriek te Groningen, welke brand gelukkig door eenige ter hulp toegesnelde personen spoedig gebluscht werd, waardoor eene groote ramp, die vreeselijke gevolgen *a zich zou gesleept hebben, is voorkomen. Geene andere persoonlijke ongelukken zijn te betreuren dan dat één der knechten, door de ontploffiing van gas, brandwonden in het aangezicht bekwam. Enkele persoucn in de nabijheid, bevreesd dat de geheele fabriek in de lucht zou vliegen, hadden veel van hunne bezittingen in allerijl gepakt en met hunne gezinnen hunne woningen verlaten. In den schouwburg aldaar had 's avonds een der acteurs de onvoorzichtigheid achter de coulisses een pistool, dat bleek geladen te zijn, op een der medespelers af te vuren, met het ongelukkig ge volg, dat deze voor blind moest worden wegge dragen. Wel hoopt men de oogen te zullen behouden, doch de patiënt lijdt veel pijn. Nabij Warschau heeft men Zondag een ijsdam in de Weichsel doen springen. De ijs- schotsen zijn grootendeels weggestroomd. Uit San- domirz wordt gemeld, dat ten gevolge van een ijs-opstopping de rivier buiten hare oevers getreden was en groote verwoesting aangericht had. De waterstand te Warschau is ruim 8 voet lager ge worden. Omtrent de oorzaken der kruitont- ploffing te Angoulême is men nog in het duister de schok was zoo sterk, dat men een der slacht offers op meer dan 150 meter afstands van de fabriek vond. Te Argentières is het gewelf van een kerk in aanbouw ingezakt, ten gevolge waar van 3 werklieden omkwamen, terwijl 5 zwaar ge wond werden. De heer Ilaase, lid van de Zwitsersche Alpenclub, heeft verleden week den Schwartzhorn beklommen. In Engadin was het weder zoo zacht, dat al de sneeuw tot eene hoogte van 4000 voet was gesmolten. In het kanton Walliserland viel zij uiteenstuivende van de bergen en de bewegingen van vogels en andere dieren deden een vroege lente verwachten. Te Evreux is een echtpaar gear- restcerd onder de volgende omstandigheden. Ge durende de laatste vier maanden van hevige koude hadden de ontaarde ouders hun jeugdig zoontje in een kelder opgesloten. Toen de justitie het kind vond, lag het in een doos op oud stroo van haver; het was bedekt met lompen, en het lichaam zelf was reeds aangetast door onreinheid, die het bedekte. Het kind werd terstond naar een zieken huis overgebracht. Te Kuilenburg is een tweejarig kind dat een oogeublik onbewaakt was gelaten in een pot met kokend zeepwater gevallen en aan de beko men brandwonden bezweken. Den 13deu dezer is te Maros, inde Spaansche provincie Coruna, eene visschersboot gestrand, waarin eene bemanning van dertig personen, van wie slechts twee gered zijn. Het geschiedde ten aanzien van de vrienden en bloed verwanten der opvarenden, wier wanhoop hart verscheurend was om aan te zien. Het hoofd van Ataï, een aanvoerder der Kanaken op Nieuw-Caledonië, die zooals be kend is tegen de Franschen in opstand gekomen zijn, zal met dat van zijn zoon en van zijn toovenaar, in blikken doozen op sterk water gezet, aan het Anthropologisch Genootschap te Parijs worden gezonden. Het volgende telegram is te Londen uit Nieuw-York ontvangen: Een storm, in de nabijheid van de Bermudas zijn oorsprong heb bende eu zich noordoostwaarts voortbewegende, kan tegen 25 tot 28 dezer verwacht worden op de Atlantische kusten van Europa met regen, sneeuw en harde winden uit het ZO teruggaande tot NW. In den Atlantischen Oceaan zal het benoorden 35° br. stormweder zijn met zware sneeuwbuien Een tweede zware storm kan op de Noord-Atlan tische kusten van Europa verwacht worden tus- schen 27 dezer en 1 Maart, terwijl spoedig daarop, tusschen 1 en 2 Maart, nog meer stormweder te wachten is. De wind zal van het ZW. tot NW. loopen met veel regen en sneeuw, en het weder tot den 5den Maart in den Atlantischen Oceaan zeer stormachtig zijn. Uit Parijs wordt gemeld dat Philip- part is vrijgesproken. Uit Bern verneemt men dat een storm daar tal van huizen heeft verwoest. In het bosch werden honderden hoornen ontworteld, aan de oevers van het meer Leman was de storm hevig; door den wind derailleerden vier spoorwegwaggons, waarvan één in het meer viel. KOLONIËN. BATAVIA, 18 Januari. De majoor-Chinees te Batavia heeft zijn ont slag genomen, naar men zegt op een daartoe ont vangen wenk. Men brengt dit in verband met de ten gevolge van samenspanning onder de Chineezen mislukte aanbesteding der tabaksbelastingpacht in Batavia en bijliggende residentiën, ten gevolge waarvan eene herverpachting met schriftelijke bil- jetteu in stede van mondeling opbod zal plaats hebben. Te Soerabaia had den 12den Januari in den stal der cavalerie het. volgende gruwelijke feit plaats. Twee Boegineesche cavaleristen, die des nachts op contra-appèl hadden gemankeerd, kwa men, terwijl de troep in den stal stond aangetreden, binnen en wierpen zich eensklaps met ontbloote krissen op de vier aanwezige Europeesche onder officieren. Twee wachtmeesters bleven onmiddellijk op de plaats dood, een wachtmeester en een fourier werden doodelijk gewond. De in het gelid staande Boegineesche cavaleristen schijnen niet de minste poging te hebben aangewend, om dit moordtooneel te verhinderen, en hebben niets gedaan om te be letten dat de moordenaars de vlucht namen. De twee Javaansche cavaleristen schenen niet tusschen beide te durven komen. Cavalerie- en infanterie- patrouilles zijn uitgezonden om de gevluchte boos doeners op te sporen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den onderschout voor de politie te Samarang R. H. Sevenstern; een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den opr. 2de kl. bij den waterstaat enz. J. Visser; een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den ad9ist.-res. van Deli E. Von Faber. Ontslagen: Eervol, w. ziekte, de tijd. snbst.-and. milit. bij den krijgsr. te velde te Atjeh, mr. A. Doll; eervol, w ziekte, met behoud van recht op pens., de ambt. op wachtg. J. C. W. Meyer; uit zijne betr., de huipond. te Sitoebondo, H. C. Dengerink. Benoemd: Tot ads.-res. van Deli L. De Scheeraaker; tot tijd. snbs-and. mil. bij den krijgsr. te velde te Atjeh, mr. W. Ch. Van Bentbem Jutting; tot ing. 3de kl. bij het mijnw. W. Godefroytot onderwijzeres 1ste kl. A. M. Gerth van Wijk; tot onderwijzeres 2de kl. de huipond. aan de openb. lag meisjeeschool te Probolingo, H. Sevensma. Geplaatst: Als lste hulponderw. aan de openb. lagere school te Neira, A. Van Moerkerken; als l9te bnlponderwijzerc9 aan de meisjesschool te Soerabaia de benoemde onds. 2de kl. H Sevensma. Bepaald: Dat de benoemde onderwijzeres lste kl. A.M. Gerth van Wijk als hoofdond. werkzaam blijft aan de openb. lagere meisjesach. te Makassar. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den kapt.-kwartierm. bij de milit. adni. G. M. A Gobée; id. w. 15 jaren enafgebr. dienst io Ned.- Iudië, aan den kapt. der inf. F G Bodaan en aan den maj. der inf G. P. Eyken. Ontslagen: Op verzoek, eervol, w. lich. ongeschiktheid voor den milit act. dienst met behoud van recht op pens. en ouder toek. van den tit. rang van maj., de kapt. der iuf. 1). C. A. Weaterberg; op verzoek, eervol, w. volbr. diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapt. der iaf. G. A. Kol; op verzoek, eervol, wegens lich. ongesch. voor den mil. act. dienst, met behoud van recht op pens., de kapt der inf. B. L R. I>e Stnrler; eerv. de burgerl. schrijver 5de kl. bij de art. J. A. De Sornie. Bevorderd: Tot lsten luit bij de art. W. F. G. L. Kerrebijobij de mil admin, tot kapt.-kwart. H. Kits van Heyningen; tot lsten luit-kwart. A. D. De Bergh. Ingetrokken: De overpl. als adj. bij het garn.-bat. van Banka, van den lsten luit.-adj. A J. D. Pool. Geplaatst: Bij het hosp. te Weltevreden, de off. van gez. 2de kl. M. J. B. Walser; bij het 10de bat. inf. de lste luit. H M. Mahne en de 2de luit. P. A. H. Van der Haas en F. J. E gelenburg;-bij het 13de bat., de 2de luit. J. W. J. Van der Moore; by de lste comp. art. de lste luit. F. C Granpré Molière. Overgeplaatst: Als gewest, onder-int. in de lste mil. afd. op Java, de onder-int- lste kl. J. Valk; als gewest onder-int. in Atjeh, de onder-int. lste kl. D. W. Muller; de off van gez. lste kl. G. Fischer bij het hosp. te Weltevreden; de off van gez. 2de kl. G. H. Schlencker bij het hosp. te Samarang; de off. van gez. late kl. C H. Vechtman naar Aljeh; bij de inf.: de 2de lnit. J. Bormau de Munck naar Atjeh, de kapt. W J. C. Kalshoven bij het lste de;<otbat. te Mr. Corneli9, de 2de luit. A. J. Engelman naar Aljeh. By de admin de onderint. 2de kl. H. Wilkens naar Samarang, de 2de luit.-kwart. A. M. Van Haeften en J. C. De Raad naar Batavia, de kapt.-kwart. A. H. Plas, de lste luit.- kwart. H. I. Osten en de 2de lnit.-kwart. J. A. Steenmeyer naar Atjeh. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den ing. lste kl. bij de fabriek voor de mar. en het stoomwezen te Soerabaia, C. J. Van Steel. BUITENLAND. Duitscliland. Graaf Von Roou, wiens overlijden door de tele graaf werd bericht, trad op lS-jarigen leeftijd als officier in dienst bij het Pruisische leger en werd in 1842 majoor van den generalen staf van het 7de legercorps. Hij was de onderwijzer van prins Frederik Karei in aardrijkskunde en tactiek. In 1871 werd hij tot graaf verheven en in 1874 veldmaarschalk en president-minister. Kort daarna trok hij zich uit het opeubare leven terug en woonde stil bij Koburg. Hij laat eenige geschriften over geographie en krijgswetenschap na, waarvan één, de „Anfangsgründe", een 12de editie beleefde. Groot-Brita rmië. De „Cape Argus" van 27 Januari, die der halve verscheen toen de nederlaag, aan de Brit- sche troepen door de Zoeloes toegebracht, pas bekend geworden was, wijst, in verband daar mede, op den toestand van de Transvaal. De tijdingen van daar luiden niet gunstig voor het Eugelsche bestuur. Men ontwaart, zegt het. blad, al meer en meer, dat de Boeren, ouder deu indruk van al het sedert een paar jaar voorgevallene, besloten hebben, zich, zoolang hunne stem geen gehoor vindt, lijdelijk in den Zoeloe-oorlog te gedragen. Wat meer is: een 1500-tal hunner zijn te Wonderfontein bijeengekomen, om het verslag der jongste deputatie naar Europa te ver nemen en daarop een besluit te gronden. De deputatie, uit de heeren Kruger en Joubert be staande, werd met uitbundig vreugdegejuich en een saluut uit het klein geweer begroet. Nadat de vergadering het verslag had aangehoord, ver klaarde zij zich voldaan over de verrichtingen der deputatie. Verscheidene der sprekers lieten zich daarna zeer scherp uit over het gedrag der Britsche regeering. Afdrukken van de meöedee- ling van sir Bartle Prère werden onder de aan wezigen verspreid, waarin die landvoogd kennis geeft van zijne welwillende gevoelens jegens de Trausvaal, doch tevens, dat op het besluit der aanhechting niet kon teruggekomen worden. Dat wekte zooveel verbittering, dat dit gedeelte der mededeeling werd stukgescheurd. Daarop werd

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2