Woensdag 26 Februari. N°. 5838. A0. 1870. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17|» Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERÏ CHTEN. Vergradfrin^ van den Gemeenteraad van leiden, op Donderdag 27 Februari 1S79, des namiddags te drie uren. Punten t<r behandeling: 1®. Benoeming van een leeraar in de wiskunde. (25) 2ft. Idem van een stads-genees- en heelkundige. (26) 3°. Idem van een lid der commissie voor de oudheidkunde. (28) 4e. Verzoek vau J. J. Balland, om ontslag als leeraar in de Fransche taal. (29) 5°. Idem van H. C. F. Couwenberg en J. L. J. Jansen, be treffende den aanleg van stoomtraraways. (30) C°. Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de school u°. 3 voor minvermogenden. (31) 7®. Idem tot overplaatsing van den hulponderwijzer S. P. Van der Hoagt. (34) 8°. Verzoek van D. Sluiter, om ontslag als onderwijzer 2de kl. aan de jongensschool der 2de klasse. (32) 9°. Idem van Gebr. Van Wijk C°., over de verhuring van het raamland buiten de voormalige Hoogewoerdspoort. (33) 10°. Voordracht betrekkelijk de oprichting van eene loods voor het uitkloppen van tapijten. (24) 11°. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid dr. M. J. De Goeje. LODEX, 25 Februari. B. en Ws. stellen aan den gemeenteraad voor om aan D. Sluiter, onderwijzer 2de klasse aan de jongensschool der 2de klasse, wegens zijne benoeming tot leeraar aan de II. B. S. te Dor drecht, eervol ontslag te verleenen met 1 April a. s.en om den hulponderwijzer S. P. Van der Hoogt van de school n". 2 voor onvermogenden over te plaatsen naar de school n°. 3 voor min vermogenden. Door de tirma Gebroeders Van Wijk en Co. is aan den Raad verzocht terug te willen komen op de afwijzende beschikking van 13 Pebruari jl. en haar alzoo alsnog te vergunnen het raam land buiten de voormalige Hoogewoerdspoort tot uit. Juni a. s. te gebruiken onder de vroeger voorge stelde voorwaarden. In overeenstemming met de conclusie van het rapport der commissie van fabricage stellen B. en Ws. voor gunstig op het verzoek te beschikken, met. het oog op de onge legenheid waarin adressant thans verkeert, op de groote schade welke haar door het. laatstelijk ten haren opzichte door den Raad genomen besluit dreigt, en op de moreele verplichtiug welke op het gemeentebestuur rust om de industrie te steunen waar dit zonder benadeeling van andere belangen kan geschieden. Als voorwaarde wordt nog toegevoegd dat de adressant geene vrijheid heeft het gebruik ook aan anderen toe te staan, zonder voorafgegane vergunning) van B. en W. Gisteravond is, naar wij vernemen, in eene voorloopige samenkomst, in het Nutsgebouw ge houden, besloten in den loop der volgende maand eene meeting te houden ten einde over middelen te beraadslagen tot wering van het misbruik van sterken drank. Waarschijnlijk zal de heer Goeman Borgesius op die vergadering het woord voeren. Mocht tot het indienen van een adres aan de regeering besloten worden, dan zal het bij eenige boekhandelaren alhier ter teekening worden ne- dergelegd. Aan de Leidsche Stoombootmaatschappij „de Volharding" is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusscheu Gouda en Amsterdam. Gisteren had te Boskoop de aanbesteding plaats van het stoomgemaal voor den vereenigden polder. Laagste inschrijvers waren voor de gebou wen de Gebrs. Van Tilburg te Zoeterwoude voor 11,797 en voor de machinerieën de firma Cosijn C°. te Gouda voor f 7884. Deze gelukkige maatregel, om met het oude stelsel vaii windbe- maling te breken, zoo schrijft men ons, is letterlijk door de kracht van het water tot stand gekomen. In de eerste vergadering van stemgerechtigde inge landen te dier zake waren de voorstanders van stoom ver in de minderheid. Enkele weken later in eene tweede vergadering was de stemming jnist andersom, maar de landerijen en kweekerijen stonden toen dras. Te Hillegom is opgericht, eene afdeeling van de. te Haarlem gevestigde algemeene vereeniging voor bloembollencultuur. Hel bestuur bestaat uit de heeren G. H. Van Waveren, voorzitter, P. Van Waveren Hogervorst, secretaris, en P Goemans, penningmeester. De afdeeling telt reeds 26 leden. De heer P. J. Cloos, laatst ambtenaar ter secretarie te Reeuwijk, is benoemd tot. secretaris der gemeente Capelle, Noord-Brabant. Regenteu van het burgerweeshuis voor Her vormden te 's-Gravenhage hebben een adres inge diend aan de Tweede Kamer, waarin zij aandringen op wijziging van de ontworpen belasting op de goederen in de doode hand, in dier voege dat behalve de goederen van instellingen van staats- en van kerkelijke armenzorg ook die van particu liere armenzorg worden vrijgesteld. Naar men verneemt zou de tijdelijke waar neming van de vacante portefeuille van koloniën wordm opgedragen aan den minister van binnenl. zaken, den heer Kappeyne van de Coppello. Drie maanden geleden werd door den Haag- scheu gemeenteraad aan den heer Voorhoeve verlof verleend tot het houden van een Zondagsschool in het geraeenteschoollokaal in de Badhuisstraat te Scheveningen. Van dat verlof is dadelijk ge bruik gemaakt en op dit oogenblik telt de school reeds ongeveer 300 leerlingen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben eerst de beslissing in deze zaak en nu, naar men verneemt, geweigerd aan het besluit van den gemeenteraad hun goed keuring te hechten. Prins Alexander en prinses Marianne hebben eenige exemplaren aangekocht van de levensschets van prins Hendrik door P. II. Witkamp en Martin Kalfl', uitgave van de hh. Scheltema en Hoikema te Amsterdam. In eene der zalen van de diergaarde te Amsterdam zijn de bijdragen voor het vaderlandsch album aan den Koning en de Koningin tentoon gesteld. Zij zijn ongeveer vierhonderd in getal en onderscheiden zich door keurige of eigenaardige uitvoering. De inzendingen, natuurlijk vau zeer verschillenden omvang, zijn alle op kartons van gelijke grootte gehecht en worden HH. MM. aangeboden in vier fraaie omslagen, die op hunne beurt bestemd zijn in een kunstkast gelegd te worden. Deze is ontworpen door den hoogleeraar L. Erullini te Florence en vervaardigd van noten hout, in Italiaanschen renaissance-stijl. Aau de hoe keu der friezen prijken de koppen van Sweelinck, Boerhaave, Vondel, Rembrandt, Van Campen en Huygens. In het midden der voorfries zijn de gekoppelde wapens van Nederland en Waldeck- Pyrmont aangebracht, vastgehouden door leeuwen en van onderen omslingerd door een lint met de beide wapenspreuken „Je Maintiendrai" en „Pal ma sub pondere crescit." Op de deurpaneelen is eene zinnebeeldige voorstelling van wetenschap en kunst gebeiteld, omgeven door bloemslingers. De hoogleeraar mr. N. G. Pierson te Amster dam is naar men verneemt voornemens Zaterdag een afzonderlijk college te openen over de finan- ciëele voorstellen der regeering Dr. J. W. Bok, Remonstrantsch predikant te Amsterdam, deelt mede dat eene dame, lid van zijne gemeente, een som van 30,000 heeft toe gezegd, om een begin van uitvoering te geven aan het plan tot stichting van een asyl voor Protestautsche weduwen en kinderen, onverschillig tot welk kerkgenootschap zij behooren. De minister van oorlog is voornemens eerst daags eene openbare aanbesteding te doen uit schrijven voor de levering, ten behoeve van het leger, van militaire lakens, van betere hoedanigheid dan in de laatste jaren werden geleverd, en dan ook vervaardigd zonder eenige inmenging van zoogenaamde kunstwol of afval uit de fabrieken, welke lakensoorlen volgens eene nieuwe methode zullen worden gekeurd. Hij heeft daarop in de Staatscourant de aandacht van de binnenlandsche lakenfabrikanten gevestigd, opdat zij tijdig in de gelegenheid zijn, om dienovereenkomstig hnnne maatregelen te nemen. In de kracht des levens overleed gister ochtend mr. B Brouwer, officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Arnhem. Aan den lieer Tony Dutreux, civiel-inge- nieur, commissaris-generaal van het groothertog dom Luxemburg bij de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878, is bet commandeurskruis der orde van de Eikekroon geschonken. Prinses Hendrik heeft het comité voor het nationaal huldeblijk aan wijlen den prins vergun ning verzocht deze aangelegenheid nog in overwe ging te houden en het nader hare wenschen te doen kennen over de wijze waarop zou kunnen gehandeld worden. Zij blijft echter op het huldeblijk den grootsten prijs stellen. Voor het maken van eene nieuwe bou ten schutsluis te Slikkendatn, ten behoeve van den natten polder Nieuwkoop, is aannemer ge worden de heer Valkenet te Nieuwkoop voor f 5897. De hoogste inschrijving bedroeg ƒ10,843 en de begrooting f 6900. Het diner, door 64 leden der Haagsclie balie, waarin de Leidsche thans is ingelijfd, gisteravond in het hotel de l'Europe aan den nieuwen deken der orde, mr. G. M Van der Linden, aangeboden, was zeer luisterrijk en geanimeerd. De nestor der Haagsclie balie, mr. D. II. Levyssolin Norman, was president der tafel. Het diner duurde van halfzes tot balftwaalf. Een groot aantal sprekers brachten eene reeks vau dronken uit, tintelende van geest en puntig van vorm. Als gast was uit- genoodigd mr. P W. A. Cort Van der Linden, advocaat en commies-griffier der Tweede Kamer, zoon van den jubilaris. Aan E. A. Des Tombe is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der accijnzen te Haarlem c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Zaterdag a. s. zal de eerste openbare promotie aan de Amsterdamsche universiteit plaats hebben. Tweede Kamer. In de zitting van heden is ingekomen een voorstel van drie leden. tot. wijziging van het reglement van orde ter zaka der behandeling van het wetboek van strafrecht. Op eene vraag van den heer Fransen van de. Putte verzekerde de minister van binnenl. zaken dat een voorstel tot interimaire voorziening van liet minis terie van koloniën aan den Koning is onderworpen. De geheele dag was gewijd aan het algemeen debat over het ontwerp tot wijziging der hooger-onder- wijs-wet. Daarbij verklaarde de minister dat eerst na 1883 het gymnasiaal eindexamen, kan worden gevorderd. Morgen voortzetting. Het stoomschip „Wybertoiy', van Java naar Rotterdam, vertrok den 23sten dezer van Penang.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1