pro Patria", de onderofficieren-tooneelvereeniging „Door vriendschap vereer,igd" en de daaraan ver bonden zangvereeniging met de werkende ledeu en banieren hun intocht. Inmiddels waren de autoritei ten van de wapens der schutterij, land- en zeemacht en van koloniën, die het feest met hunne tegenwoor digheid vereerden, naar hnnne gereserveerde plaat sen geleid. Toen allen gezeten waren hield de president der vereen., de heer E. II. Theinps, de feestrede, riep allen een hartelijk welkom toe en gaf een kleine schets omtrent het bestaan der vereeniging. "Vooraf echter bracht hij in warme bewoordingen hulde aan de nagedachtenis van den onlangs over leden en zoo diep betreurden Prins. De oude sol daten toch, wier hart overvloeit van liefde voor het vorstenhuis, deinsden terug toen zich de treur mare zoowel in Luxemburg als hier door het land verspreidde, en spr. bracht daarbij een episode bij gelegenheid van een verjaardag van 's Prinsen moeder in herinnering. Wel is de Prins thans niet heengegaan als Van Speyk, maar door hetgeen hij gedaan heeft zal hij als vlootvoogd en als rnensch steeds den naam van Hendrik den Goeden behouden. Het ligt in den aard der zaak dat in het verder gedeelte van spr. rede de dagen van '30 en '31 in herinnering werden gebracht. Na dat zich toen de wapenkreet deed hooren, heeft sedert bijna een halve eeuw de vredepalm Ntder- land gesierd. Die toen onze vijanden waren, zijn thans onze vrienden. Veien zijn reeds ten grave gedaald, die vroeger tegen elkander streden en het jongere geslacht heeft bijna geen weet van den strijd hunner vaderenBelgië en Nederland hebben thans ieder hun eigene vlag. In korte trekken ging spr. de daden na, welke met roem bekend zijn en met gouden letteren in de geschied- rollen staan aangeteekend. De eer en de roem vau Nederlands vlag werden gehandhaafd, hetgeen niet het minst te danken was aan den edelen telg van Oranje. Door geheel Europa klonk Neerlands krijgsroem bij de verdediging van Antwerpens vijf hoek, zeemacht en onderhoorige forten. De over wonnen kanonnen werden gesmolten en in het teeken hervormd dat thans de borst der oud-strij ders siert. Ook op de feesten welke ter herinne ring aan die dagen gevierd zijn, wees de heer Themps, alsmede op de vereenigingen die naar aanleiding daarvan mettertijd werden opgericht. Den 6den November 1853 vestigde zich alhier de 1ste en den 20sten Februari 1854 de 2de sec tie, waarvan Prins Erederik eerelid is. In Augus tus 1856 herdacht men in Neerlands hoofdstad het 25-jarig feest der overwinning. De koning aanvaardde het beschermheerschap der algemeene vereeniging en schonk haar een legervaandel, ter wijl op het Damplein het gedenkteeken werd ont huld van Neerlands Eendracht, Burgertrouw en Onafhankelijkheid. Dat gedenkteeken zal na eeuwen tot den nazaat spreken van de eendrachtelijke kracht van het Nederlandsche volk in 1830 en '31 en het herinneren dat door trouw en moed zijne zelfstandigheid is bewaard gebleven. Na aan degenen die tot opluistering der feest viering medewerkten zijn hartelijken dank gebracht te hebben, betuigde hij dien ook aan de aanwezigen voor hunne belangstelling, met den wensch dat zij zich op dit feest zouden verheugen. Verheugt u, zoo zeide hij, met de oud-strijders van 1S30, 31 en 32, die steeds getrouw zijn gebleven aan de spreuk van hun kruis, en steeds bezield zullen blijven met de trouw aan den Koning, trouw aan het Vaderland, trouw aan het stamhuis van Oranje- Nassau. Dat het geheele vaderland zich moge verheugen in de komst van koningin Emma en dat het geheele volk roepeLeve de Koning, leve onze grijze prins Erederik, leve de Koningin! Daarna werd de eerewijn aangeboden en wijdde de eerevoorzitter, jhr. Rammelman Elsevier, den eersten dronk aan de genoemde vorstelijke personen, hetgeen met een daverend hoezee werd beant woord. Op de naar aanleiding daarvan verzonden telegrammen werden gistermorgen per telegraaf hartelijke dankbetuigingen ontvangen, met geluk- wenschingen voor de vereeniging bij haar 25-jarig bestaan. Vervolgens had de opvoering plaats van de „Militaire Willemsorde" van Rosier Eaassen door de vereeniging Harmonie, van de „Tweedooven" van Leonard door de onderofficieren-vereeniging der infanterie en van „Het metalen Kruis" van Van der Aa door de ouderoflicieren-vereeniging der dd. schutterij, een en ander afgewisseld door de uitvoering van eenige zangstukken en instru mentale voordrachten. Ten slotte werden de aan wezigen nog verrast door twee tableaux-vivants van de onderofficieren der schutterij, betrekking hebbende op de dagen van weleer. Hoezeer de uitvoering van het feestprogramma in den smaak der vergadering viel, bewezen de toejuichingen die herhaaldelijk verworv n werden, zoodat de heer Esser, eerelid van het bestuur, niet kon nalaten de gezelschappen namens de vereeniging hartelijken dank te betuigen voor de medewerking, die zij tot opluistering der feestviering hadden verleend. Ou der zang en dans bleven de feestgenoolen ver volgens nog langen tijd bijeen. Er heerschie een prettige en genoeglijke stemming, en menige toespraak werd er nog gehouden zoowel op de Vereeniging als op de leden van het Vorstenhuis. Slechts noode scheidde men toen de president de feestviering voor gesloten verklaarde. Bij velen zal ze zeker nog lang in aangename herinnering blijven. Tij Jens de uitvoering werd de feestviering ook eenige. oogenblikken vereerd met de tegenwoordig heid van den burgemeester, dr. Van den Brandeler, en den wethouder den heer De Fremery. Bij de heden gehouden opeubare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 39.00, f 19.00, f 3.80 en f 2.15; de laagste 38.00, f 18.50, f 3.50 en 2.00. De firma Frederik Muller en Co. te Amster dam heeft uitgegeven een zeer belangrijken cata logus van boeken betreffende de letterkundige geschiedenis. Menig zeldzaam werk verwacht men iu den boekenschat dezer firma, en die verwach ting wordt niet bedrogeu. In de afdeeling ge schiedenis van het onderwijs komen werken voor over meer dan dertig hoogescholen uit Europa; Groningen is er vertegenwoordigd met 17, Leiden met 37, Utrecht met 12 boeken. De afdeeling biographiëen van geleerde mannen telt 533, de afdeeling bibliothekeu ongeveer 600 nommers. Met eene verzameling van 550 portretten en ettelijke autografen eindigt het werkde meeste zijn van drukkers en uitgevers, en voor een goed deel afkomstig van den heer Bodel Nijenhuis, den laatsten vertegenwoordiger van het huis Lucht- mans te Leiden. In de Zaterdag gehouden vergadering der hoofdcommissie tot viering der Unie van Utrecht werd o. a. medegedeeld dat iu het geheel was inge schreven voor nog geen f 17,000, waarvan Utrecht de helft had bijeengebracht. De commissie van uitvoering voor het reeds ontworpen gedenkteeken heeft zich daarop ontbonden verklaard, en zal aan Z. M. den Koning mededeeling doen van den stand der zaak. Jhr. mr. G. L. Schorer, sedert Mei 1877 president van de arrond.-rechtbank te Haarlem, is Zaterdag-ochtend, na eene korte, hevige onge steldheid, in den ouderdom van ruim 42 jaren overleden. Hij had zich gedurende den korten tijd van zijn verblijf aldaar de achting en de gene genheid weten te verwerven van allen, die met hem in aanraking kwamen. Op Eik-en-Duinen werd hedenmorgen met grooten eenvoud bet stoffelijk overschot van den minister Van Bosse ter aarde besteld. Al de ambt- genooten van den afgestorvene waren bij deze treurige plechtigheid tegenwoordig, voorts o. m. de adjudant van prins Alexander, de kapt.-luit. ter zee Van Goens. Aan de groeve voerde de minister van binnenlandsche zaken bet woord, waarna de zoon van den overledene allen dankte voor hunne tegenwoordigheid te dier plaatse. Mr. F. J. E. Van Zinnicq Bergmann, oud- raadsheer in het provinciaal gerechtshof van Noord- Brabant en lid der Tweede Kamer sedert 1866, is hedennacht op 72 jarigen leeftijd overleden. Hij was ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Tweede Kamer. In de zitting van heden is ingekomen een ontwerp tot invoering van het wetboek van strafrecht, dat naar de afdeelingen is verzonden. Na discussie werd met 40 tegen 19 stemmen aangenomen het ontwerp tot verandering der grenzen van Stad- en Ambt-Almeloo en met 57 tegen 1 idem van Goor en Markeloo. Morgeu komt de wijziging van de hooger-onderwijs-wet aan de orde. J. F. Marker is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indie, om te worden benoemd tot 3den stuurman bij de gouv.- marine daar te lande. Z. M. heeft met intrekking van de besluiten van 8 Maart en 14 Sept. 1874, met 1 Maart eervol ontslag verleend aan jhr. mr. V. E. L. De Stuers, P. J. H. Cuypers, mr. A. J. Enschedé, J. G. Van den Bergh, J. Gosschalk, L. Linge- man en H. J. Schollen, als leden van het college van rijks-adviseurs voor de gedenkteekenen van vaderlandsche geschiedenis en kunst, en aan J. E. H. Hooft van Iddekiuge, als lid en secretaris van dat college; benoemd tot griff. bij het kantong. te Oss J. Visser, te Sittard mr. A. Th. H. G. baron Van Lamsweerde, te Ridderkerk mr. A. Slbeeman. Gremeng-d Nieuws. In de afgeloopen week zijn te Kat wijk 46 schuiten aangekomen, die besomden f 30 a f 190 in 5 tot 12 dauen. Er werd besteed voor tarbot f 2 50 a f 6.50 per stuk, tong 15 a 40, benschol 25 a 60 ets., kabeljauw f 1.80 a f 3.70 p. st.; droogschol f 6 a 8.50, scharren f 3 a f 4, rog 2 a 3.50 per mand, zeester ren f 6 a f 7 per kar. Hedenmorgen is de visch aan wal gebracht en verkocht van een vischlog- ger uit Maassluis. Het bericht als zou te Kat wijk een jongen zijn overleden is gelukkig onjuist. Er is behalve een weinig pijp-tamarinde aange spoeld 44 balen of ongev. 4400 kilo tabak door zee water beschadigd en bij de strandvonderij geborgen. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad werd verworpen het. cassatiebe roep van P. B., uit Waddingsveen, die door het hof te 's-Gravenhage wegens poging tot moord tot zes jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. De commissaris van politie der eerste afdeeling te Rotterdam, waar gedurende de laatste dagen de schooljeugd gewapend met stokken langs de straat loopt, om elkander daarmede af te rossen, roept daartegen de hulp van ouders en onderwijzers in. De kracht der knapen, zegt hij, wordt gemeten school tegenover school, en blijkt dan dat een der partijen het zwakste is, dan kiest deze het hazen pad, en wee dengene, die wordt ingehaaldhet ergste staat dan te vreezen. De agenten van politie weten dat zij dit gevaarlijk spel met kracht moeten tegengegaan, doch vermogen natuurlijk niet alles. Op een bovenkamer in de Tuinstraat te Amsterdam is Vrijdag avond het lijk van eene vrouw gevonden, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. De vrouw was acht dagen geleden voor het laatst in een water- en vuumering gezien. Toen haar woning langer dan gewoonlijk zij was wel eens een paar dagen afwezig gesloten bleef, kreeg men vermoeden dat haar wellicht een ongeluk zou zijn overkomen. Bij het openen der deur bleek dit maar al te waar. Naar het N. v. d. D. meldt, zijn door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam vier politiedienaren ontslagen, die in deu nacht na den brand in de Warmoesstraat het magazijn van de firma Koopmans Co. bewaakten, terwijl daarin ontvreemdingen hebben plaats gehad. Deze gestrenge straf is toegepast, omdat zij, die daar tot bewaking waren gesteld, niet voldoende hebben gesurveilleerd. Gisteravond barstte te Kampen een felle brand uit in de woning van den schilder D. Camerling. Huis en inboedel zijn geheel ver nield, doch waren tegen brandschade verzekerd. Te Leipzig heerscht heden een ge weldige sneeuwstorm en is het. spoorwegverkeer voorloopig onmogelijk. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal officiel" meldt dat generaal Chanzy benoemd is tot gezant te St.-Petersburg, ter ver vanging van generaal Leflö, de admiraal Pothuaa tot gezant te Londen, ter vervanging van graaf d'Harcourt, en de heer Teisserenc de Bort tot gezant te Weenen, ter vervanging van den markies De Vogué. Alle afdeelingen der Kamer hebben zich bij de verkiezing der budget-commissie ten gunste der conversie verklaard, de keuze van het geschikte oogenblik aan de regeering overlatende. Het ont-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2