DAGBLAD. Maandag 24- Februari. iV. 5836. A0. 1879. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. STAD8-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADTERTEJiTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte De BURGEMEESTER der gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1S72 (Staatsblad N®. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven als door roodvonk aangetast 5 personen en aan die ziekte overleden 1. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 Februari 1879. V. d. BRANDELER. LKIDEN, 22 Februari. Heden werd aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de wijsbegeerte en letteren de beer W. C. N. Bollaan, geb. te Utrecht, met acad. proefschrift, get. „Animadversiones criticae in Plutarchi Moralia." De dames, die de soiree van gisteravond ten voordeele van de noodlijdenden dezer gemeente op touw hebben gezet, hebben niet alleen succes maar ook eer van bun werk. De Stadszaal was goed bezet, zelfs zoo dat. er beneden geen stoel onbezet bleef, waarop vorige concerten of uitvoeringen zeker maar heel zelden konden bogen. En wat de soirée zelve betreft, waarvan de heer Wetrens de lei ding op zich had genomen, er mag verondersteld wor den dat er weinigen der toehoorders zullen geweest zijn die onvoldaan huiswaarts keerden. Bij her haling toch werden zij, die hunne talenten voor het doel welwillend hadden beschikbaar gesteld, na de eene of andere voordracht toegejuichtter wijl weder anderen werden gebisseerd, hetgeen gelukkig niet met alle het geval was, daar de soirée toch reeds tot een buitengewoon uur duurde. Deze. avond kan dan ook als uitmuntend ge slaagd beschouwd worden. Aardig en voorkomend was ook de wijze waarop de netgekleede kleine jonge dames zich beneden en boven in het ver- koopen van programma's en bouquetjes, alles ten gerieve van het doel, van hunne taak kweten. Het orkest was smaakvol versierdop het platform langs den wand weelderig groener boven een eenvoudige maar nette decoratie, ter weers zijden zich vereenigend met. een eveneens nette ver siering in den vorm van een altaar der liefde, waarvan een niet onaardig effect maakten de beide spiegels, prijkende met op de soirée betrekking hebbeude zinspreuken, welke aldus luidden: Geen grooter zegen dan anderen te zegenen. Het ware geluk is gelukkig te maken. Medelijden is de zoetste harmonie. In het rijk der tonen heerscht de liefde. Wie arrneu helpt is rijk. Het is zaliger te geven dan te ontvangen. Toen de eersle afdeeling van het programma wjs uitgevoerd, bleek het dal men bier met geen gewoon concert te doeu had. Immers de meeste dames maakten van de rechten ook gebruik, die an ders alleen den lieeren worden toegekendook zij ver lieten de zaal en begaven zich naar den foyer, waar toe de bovenzaal met behulp van kleeden, meubelen, groen en spiegels thans doelmatig en smaakvol was ingericht. Het nieuwtje trok hier zoo de aandacht of was het soms werkelijk een bewijs van instem ming er mede dat de zaal weldra nog te klein bleek te ziju en de lieeren grootendeels zich eindelijk genoodzaakt zagen voor de dames ruimbaan te maken en hun fortuin maar weder in de gewone koffiekamer te zoeken, waar het hun vergund was naar hartelust te dampen. In den foyer werd de pauze aangevuld door de uitvoering van eenige muziekstukken, waartoe het plan, naar wij verna men, onverwachts was opgekomen, eveuals dat om gedurende de soirée de aanwezigen naar aanleiding van de stemming die er heerschte, ten dans te noodigen na afloop van het concert. De kosten zouden onderling gedragen worden. Wat er meer werd bijgedragen dan noodig was, het zou alweder zijn voor de armen De soirée werd dan ook met een onverwachts geïmproviseerd, maar toch gezel lig bal, besloten. Een openlijk woord van hulde mag ten slotte hier niet onthouden worden aan allen die ter bereiking van het doel zoo belangeloos maar tevens ook zoo verdienstelijk hebben medegewerkt, met name aan het viertal dames, die 't initiatief namen, aan beeren commissarissen die deze zoo trouw in de vele bemoeiingen ter zijde stonden, de dames- en heeren dilettanten zonder wier medewerking het plan na tuurlijk niet had kunnen doorgaan, alsmede aan de heeren P. H. Cocknyt, "Van Ewijk Groen, J. D. Speet, D. Sala Zonen, S. H. Molen broek en Joh. .T. Eggers, voor de door hen beschik baar gestelde en aangebrachte versieringen als anderszins, ten einde ook van hun kant mede te werken om aan het geheel zooveel mogelijk het karakter van een „feest der liefde" te geven. Door het detachement vekl-artillerie werd Donderdag in de Doelen-kazerne een assaut ge geven, welwillend opgeluisterd door de muziek van het -1de reg. infanterie, waarbij een aantal toeschouwers vau de uituoodigiug tot bijwoning hadden gebruik gemaakt en een som van f 79 werd opgebracht, welke door heeren officieren in handen is gesteld van iiet damescomité voor de soirée van gisteravond. Op Zomerzorg werd hedenvoormiddag de 37ste driemaandelijksche algemeene vergadering gehouden van onderwijzers en onderwijzeressen in het 3de district van Zuid-Holland, onder voor zitterschap van den nieuw benoemden schoolopziener, den heer W. 3. Van Gorkom. Zij werd geopend met eene toespraak van den schoolopziener, die voor de eerste maal ter vergadering tegenwoordig was. Eenige punten werden ter behandeling gesteld en de rekening en verantwoording van den penning meester over het afgeloopen jaar opgenomen en goedgekeurd. Ten slotte had de verkiezing plaats van een nieuw bestuur. Door het bestuur der Leidsche stoomboot maatschappij „de Volharding" is aan den minis ter van waterstaat een adres verzonden, waarin het zich beklaagt over de willekeurige handelin gen van den spoorbrugwachter te Alphen, die zonder zich te bekreunen om de bestaande spcor- wegreglementen en zonder eenige noodzaak, wei gerachtig is op den ge/.et ten tijd de brug te openen voor de boot van GoudaLeiden, waar door deze dagelijks meer dan een uur opont houd heeft. Gedurende deze week zijn dadelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 65.86 volwas sen personen en van 1320 kinderen. De triangulatie in Nederland teu behoeve der Europeesche graadmeting en de uauwkeurig- heidswaterpassingen zullen voortgezet, met elkan der in verband en ten einde gebracht worden door eene vaste commissie, 'x'ot leden dier com missie zijn benoemddr. 3?, J. Stamkart, oud- hoogleeraar aan de polytecbuische school te Delft dr. J. A. C. OudemaDS, "hoogleeraar te Utrecht; dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzeu, hoogleeraar te Leidendr. J. Bosscha, directeur der poly technische school te Delft; G. Van Diesen, hoofd ingenieur van den waterstaat te Middelburg. Op den staat van militaire nalatenschappen, af komstig van onderofficieren enz. der landmacht in Ned.-Indië, die aan den minister van koloniën kunnen opgevraagd en ontvangen worden, komen voor: W. De Mey, soldaat, f 7,13; I. Van der Tuin, soldaat, f 5,58; J. J. Dubbeldeman, sol daat, 2,95allen geb. te LeidenJ. J. Bcrke- meyer, korporaal, geb. te Hillego n, f 0,19'. Op den staat van nalatenschappen afkomstig vau particuliere personen, welke bij de weeskamer kunnen worden opgevraagd en ontvangen, komt voorD. Le Eébure, geb. te Leiden, overl. te Bata via, f 10,53. Volgens de heden ontvangen mailberiehten, loopende tot 18 Jan., is er een geheime aanschrij ving afgegaan waarbij aanbevolen wordt om, met betrekking tot de aangiften voor den aanslag in de nieuwe belastingen, niet te streng te werk te gaan. Bij advertentie van den resident van Batavia wordt bekend gemaakt, dat de runderpest in de geheele residentie Batavia is uitgebroken en op grond daarvan alle uit- en vervoer van rundvee in de residentie tol nadere kennisgeving verboden is. De laatste buitengewone vergadering in dezen winter van de rederijkerskamer „Nut en Genoegen" te Lisse had Donderdag-avond plaats. Daarin werd opgevoerd het blijspel: „De oudekleerkooper of een vriend in den nood". De talrijke opkomst, ook van elders wouenden, bewees opnieuw dat de kamer zich steeds in den bijval van het publiek mag verheugenluide betuigingen van dien bijval werden meermalen betoond en waren ook nu wel verdiend. De hoofdrol van den „Vriend in den nood" werd uitstekend vervuld door den beer A. Tibboel, gesteund door zijn mede-dilettanten, die zich allen beijverden tot het welslagen der uit voering mede te werken. De vergadering werd met een toepasselijk, hartelijk woord van den voorzitter gesloten en zeker zullen velen instem men met zijn wensch dat de kamer nog vele jaren moge bestaan en hare pogingen voortdurend flinke ondersteuning vinden bij de ingezetenen. Terwijl te Oude-Wetering, gem. Alkemade, de posterij binnenkort eene belangrijke verbetering zal ondergaan, doordien er tweemaal per dag brieven enz. zullen ontvangen en verzonden kunnen worden, vindt men het daar echter jammei dat men het nog altijd zouder telegraaf aal moeten stellen, wat des te harder valt, omdat er een particulier tele graaf bureel van Kijnland is. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Nieuwediep naar Batavia,is gisteravond van Napels vertrokken. Het stoffelijk overschot van den minister van staat en van koloniën mr. P. P. Van Bosse aal Maandag-morgen to halfelf op Eik-en-Buinen worden ter aarde besteld. De officieren der marise te Nieuwediep heb ben besloten gelden bijeen te brengen met bet doel in een der zalen van bet kan. instituut der marine te Willemsoord een blijvend aandenken te plaatsen aan wijlen Z. K. H. prins Hendrik. Ook de ove rige officieren van het corps zullen in de gelegen heid gesteld worden aan deze hulde deel te nemen. Het koninklijk oudheidkundig genootschap te Amsterdam zal Maandag avond te acht uren eene vergadering houden, waarin de heer D. C. Meyer Jr. de uitkomsten der Vondel-teutoou- stelling zal bespreken.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1