een echt Hollandsche feestverlichting met talkglazen en lampions aangebracht. De zaal zelve was versierd met de driekleur en de wapenen der zeven provinciën. Zr. Ms. kolossaal ijzeren schroefstoomschip „Koningin Emma der Nederlanden" is heden aan 's Rijks werf te Amsterdam met goed gevolg te water gelaten. De ministers van binnen- en buiten- landsche zaken, marine, waterstaat en justitie waren tegenwoordig. Mevrouw Van Gogh kapte het dunne koord los, dat de beide laatste steuusels vau bet majestueuze gevaarte hield, en weinige oogenblikken later gleed het statig naar beneden, onder de juichkreten van de velen, die gekomen waren om dit altijd zoo eigenaardig en grootsch schouwspel gade te slaan. Wegens ongesteldheid van den heer Van Gogh nam de onderdirecteur, jhr. Meyer, de honneurs waar. De minister van koloniën, de heer Van Bosse, heeft een minder onrustigen nacht door gebracht, ofschoon de koorts zich wederom verhief. De commission uit de beide Kamers der Staten-Generaal, benoemd tot aaubieding van het adres van rouwbeklag aan den Koning, wegens het overlijden van Prins Hendrik, hebben zich heden van dien last gekweten. De heer Van den Berch vau Heemstede was door ongesteldheid ver hinderd daarbij tegenwoordig te zijn. Het, diner door de leden der balie aan den nieuwen deken der orde van advocaten, mr. G. M. Van der Linden te 's-Hage, aan te bieden en dat ten gevolge van bekende treurige omstandigheden was uitgesteld, is thans bepaald op Maandag a. s. in het hotel de l'Europe. De commissie voor de loterij ten voordeele van de weezenverpleging in Noord- en Zuid-Be veland heeft van prins Alexander een paar prach tige porseleinen lampen ten geschenke ontvangen, en van alle kanten ondervindt zij bijval, ook in het toezenden van prijzen, waaronder bijzonder fraaie gevonden worden. De verloting zal in April plaats hebben. Door den minister van koloniën is ook aan den beer A. Rovers, ontvanger te Sluis in Zee land, aangeboden om als inspecteur van financiën op een jaarwedde van f 14,000 's jaars naar Indië verplaatst te worden. De adelborst 2de kl. bij het kon. inst. voor de marine te Willemsoord J. C. Küller is, op zijn verzoek, met den laalsten dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. Het stoomschip „Prinses Amalia" kwam 18 Februari te Suez aan en vertrok gisterochtend de „Rotterdam" vertrok gisteren van Rotterdam naar Nieuw-York. Z. M. heeft dr. D. Von Hubicki, genees heer te Weenen, voor den tijd van vijf jaren be noemd tot officier van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië; H. G. E. Peltzer, off. van gez. lste kl., voor den tijd van drie jaren belast met het gezondheidsonderzoek van schepen, voor Den Helder en Tesselden gepension. schout bij nacht jhr. F. De Casembroot, adjudant in buiteng. dienst, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de kl. der orde van St.-George en ridder lste kl. der orde van St.-Sta- nislausjhr. mr. W. F. Rochussen, buitengew, gezant en gevolm. minister bij het Duitsche kei zerrijk, tevens in dezelfde hoedanigheid benoemd bij het hof van Waldeck en Pyrmont. Gemengd Nieuws. Voor het gerechtshof te's-Graven- hage stonden heden achtereenvolgens terecht C. O. en II. C. W. De eerste had te Rotterdam uit een herberg een overjas gestolen en de tweede te Leiden uit een logement een horloge benevens eenig geld. Beiden bekenden hun schuld en de adv.- gen. mr. Van der Hoeven requireerde tegen ieder één jaar eenzame opsluiting. De verdedigers mrs. Diert en Bevers wezen het hof op eenige verzach tende omstandigheden. Uitspraak 27 dezer. Gisteravond is de spoortrein van Rotterdam, welke te zes uren het station Dor drecht behoort binnen te loopen, niet op tijd kun nen aankomen, maar moest te Zwijndrecht blijven wachten, doordien eene der draaibruggen in de spoorbrug te Dordt niet naar bebooren kon geslo ten worden. Er ontstonddaardooreen uuroponthoud. Een der beide dienstboden te Dor drecht die ten gevolge van gasontsnapping bedwelmd waren geraakt, ligt nog voortdurend -buiten ken nis en is steeds onderhevig aan stuiptrekkingen. Met behulp van een penseel verschaft men haar nu en dan eenig voedsel. De andere is weder in zooverre hersteld, dat zij ten deele hare werkzaam heden heeft kunnen hervatten. Te Monnikendam werd Dinsdag-och- tend op een stuk land buiten de stad zekere K. T., woonachtig te Edam, met natte kleederen en bijna levenloos gevonden. Geneeskundige hulp werd in geroepen, doch kwam te laat: de man is over leden. Daar hij den vorigen avond in erg beschon ken toestand verkeerde, vermoedt men dat hij van den weg afgedwaald en te water geraakt is, ver volgens, hierdoor een weinig ontnuchterd, uit de sloot heeft weteu te geraken, doch daarbij in plaats van op den weg, op het land aan de overzijde is terechtgekomen en daar later, door koude of dron kenschap bevangen, is neergevallen. Zondag-avond ging voor het huis van mr. B. Ousting, aan de vaart te Assen, het een span van een dicht rijtuig los. Het paard liep met het eenspan een eind voort, struikelde toen over het naslepende hout, viel en bleef op den rug liggen, zonder evenwel letsel te hebben bekomen. Het rijtuig echter kreeg eene schuiusehe richting en liep met een flinke vaart over den berm in het water, na eerst onderstboven te zijn gevallen. In den wagen waren vier personen gezeten, waar van een zich redde door er uit te springen. De drie overigen, twee mannen en een meisje, konden zich, daar zjj binnen in het rijtuig waren geze ten, niet op die wijze aan het gevaar onttrekken en gingen met den wagen te water. Door een portierraam stuk te trappen en met behulp van een turfbok is het na veel moeite gelukt de drenke lingen op het droge te brengen. Behalve de angst en de schrik, die zij hadden uitgestaan, had eeu der mannen bij het omstorten van het rijtuig eene belangrijke wond aan het hoofd bekomen, die hevig bloedde, terwijl hel meisje over zware pijn aan het hoofd klaagde. De man werd heelkundig behandeld, terwijl het meisje en haar andere lotgenoot liefderijk werden verpleegd. Uit Kralingen wordt bericht, dat a 1- daar is aangehouden zekere M. T. Beeloo, wegens bedelarij, waarbij hij het dreigement bezigde: „als ge van mij niets koopt, zal ik je vermoorden, zooals Jut mijn dochter vermoord heeft". De man is overgebracht naar het huis van arrest te Rot terdam. Te Brunnepe zat een gezin aan tafel om te gaan middagmalen. De vader zou't jongste kind van anderhalf jaar iets te eten geven, maar 't eten was te warm. De kleine werd daarop zoo driftig, dat hij de handjes ineenwrong, zich achter waarts boog, bont en blauw werd en binnen een paar minuten dood was. Het schip „Algeria", vau Savanuah naar Rotterdam, 10 dezer te Egmoiul gestrand, is gisteren na de lading gelost te hebben met hoogwater afgesleept. Te Armentières is de groote linnen weverij van Chas verbrandde schade bedraagt ongeveer 300,000 fr. en 200 werklieden zijn zon der werker worden gelden bijeengebracht om hen bij te staan. De minister De Marcère heeft 500 fr. gezonden. BUITENLAND. Frankrijk. In de „école militaire" bij het Champ de Mars te Parijs is de typhus uitgebrokenreeds stierven 16 soldaten. De ziekte komt in den laatsten tijd vaak voor in Fransche kazernes. Men schrijft dat toe aan haar ondoelmatige inrichting, haar overbevolking en het slechte voedsel. Te Parijs zijn nog in twee kazernes typhuslijders. Men zegt dat in de Kamer hierover eem interpellatie tot de regeering zal worden gericht. In de zitting der Kamer van Maandag werden, zooals bekend is, de veelvuldige nachte lijke aanrandingen van den laatsten tijd ter sprake gebracht en wel door den heer Blachère, die daarin een onvermijdelijk gevolg zag van de be kende enquête betreffende de politie en aandrong op maatregelen, ook opdat de hoofdstad niet, door vreemdelingen geschuwd, groote schade zou lijden. De minister verzekerde, dat die aanran dingen grootendeels verdichtsels waren. Uit een deswege ingesteld onderzoek, zeide hij, was het volgende gebleken. Sedert den lsten dezer waren 15 gevallen in de politierapporten als „nachte lijke aanrandingen" aangeduid, waarvan 12 gewone dronkemansgevechten waren, of kleine twisten. De aanvallers waren bekend en in hechtenis. De drie overige bestonden in het volgende. Voor eerst was iemand, een publiek bal verlatende, bestolende dieven waren gevat. Ten tweede was eeu ander op eene zeer afgelegen plek verschrikt dooreen persoon, die van hem zijne beurs cischte, welke 75 centimes bevatte. Ten derde had iemand, volgens de couranten, drie dolkstoot en ontvangen en waren bij onderzoek slechts drie schrammen gevonden. Ook van de twaalf overige gevallen sprak de mi nister, in bijzonderheden aantoonentie, dat het een nog onbeduidender was dan bet ander. Voor het overige waren, zeide hij, met het oog op de door de dagbladen veroorzaakte paniek, de ronden verdubbeld enz. De heer Blachère nam met dit alles volstrekt geen genoegen, volhoudende dat de zaken veel erger waren dan de minister wel wilde bekennen, voornamelijk op grund hiervan, dat de „National", het orgaan van den minister zeiven, en een blad als de „Ternps" zich anders wel gewacht zouden hebben, in zoo sterke bewoor dingen als beiden gebezigd hadden over de alge- meene onveiligheid te klagen.Gedurende de ge- heele discussie was het duidelijk, dat de zaak door de rechterzijde als een wapen tegen de republiek werd aangegrepen en dat de linkerzijde, juist om dat zij als zoodanig scheen te kunnen dienst doeu, er volstrekt niet van hooren wilde. De berichtgever van de „Times" verklaart, op grond van eene persoonlijke kennisneming der politierapporten, de verklaringen vau den minister De Marcère betreffende de „nachtelijke aanran dingen" te kunnen bevestigen. Zelfs is hij Zon dag-avond, laat naar huis gaande, met de handen in de zakken en zijn horlogeketting op verleide lijk in het oog vallende wijze vertoouende,, degeheele lengte der Champs Elysées doorgewandeld zonder iemand te ontmoeten dan een arm schepsel, dat het verschrikt op een loopen zette. Guitschlaiicl. Gisteren heeft de rijksdag beraadslaagd over de aanvraag der regeering tot vervolging van Fritzsche en Hasselmann en over het voorstel van Rickert, Lasker c s. Na een langdurig debat is het voorstel-Rickert c. s., om de vervolging te weigeren, met bijna eenparige stemmen aangenomen. Prins Hohenlohe heeft per telegraaf zijne verkiezing tot tweeden vice-president van den rijks dag afgewezen. Naar men verneemt wordt, voor dit ambt thans bet oog gevestigd op Seidewitz, Duitsch- conservatief. G i-oot- 8 tr-ïtuniiie. In het Lagerhuis legde sir Ch. Dilke gisteren eene resolutie ter tafel, strekkende om te verkla ren dat het Huis bereid is de regeeriug te hel pen om de in Zuid-Al'rika geleden nedi. daag uit te wisschen, doch de redenen, voor het be oorlogen der Zoeloes aangevoerd, als onvoldoende beschouwt. Oostenr.-IIoiigr. Monarchie. Op verlangen van den minister Strpmayr zei ven is hij niet benoemd tot president-minister, maar is hem alleen het voorzitterschap van den ministerraad opgedragen. Hij ontvangt dan ook alleen het gewone ministers-traktement van 20,000 guldeu, terwijl hij als president-minister op 26,000 gulden aanspraak hebben zou. Ook b- trekt hij niet de door prins Auersperg ontruimde woning, die den president-minister toekomt. Dr. Stremayr wenschte daardoor bet slechts voorloopig karakter van het ministerie te doen uitkomen. Bulgarije. De voor Bulgarije ontworpen constitutie be paalt, dat de vorst opperbevelhebber van het leger zal zijneens in het jaar roept hij de vergade ring bijeen. De staatskerk is de orthodox-Griek- sche en alleen de eerst gekozen vorst mag eem ander geloof belijden; de troonopvolger wordt op achttienjarigen leeftijd meerderjarig verklaard; de constitutie zal voor vijf jaar geldig zijn. Het wapenschild van het vorstendom zal zijn een gou den leeuw met een kroon op een rood ges reept schild.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2