DAGBLAD. Donderdag 20 Februari. N°. 5833. A0. 1879. Tweede Blad. LEIDSCH PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers-.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADVERTENTXEX Van 16 regelfl1.05. Iedere regel meera 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. De bekende r ij der August Krembser en zijn evenknie Schumann, die met hun eigen paarden medewerkten bij de heeren Carré en Corty, hebben zich van die gezelschappen gescheiden en gaan thans voor eigen rekening voorstellingen geven in den tuin van het hotel „De zeven provinciën" te Zwolle. De tent kan duizend toeschouwers be vatten. De ondernemers hebben zich de medewer king verzekerd van een aantal rijders, rijderessen eDZ. De professor in de biologie Hansen, die zooveel van zich heeft doen spreken, heeft nergens meer verrassingen gegeven dan te Gronin gen, alwaar hij op de aangekondigde soirée niet is verschenen, tot ergernis van het publiek. Men zegt dat hij met de noorderzon is vertrokken. Nog alt ij d worden goedgeloovige lieden, zoo meldt men uit Tjammarum van eer gisteren, het slachtoffer van bedrieglijke oplichters. Een man, lijdende aan eene ongeneeslijke ziektqt ging langzamerhand achteruit. De geneeskundige alhier achtte het verdere toedienen van medica menten nutteloos. EenigeD tijd na het vertrek van den dokter kwam er een ander, een kwak zalver, aan de deur, die beweerde den zieke bin nen zes weken geheel te cureeren. Men geloofde en daarop gaf de bedrieger geneesmiddelen voor uit- en inwendig gebruik. Reeds stervende gaf de lijder te kennen dat hij terstond deze nieuwe geneesmiddelen wilde beproeven. Dit gebeurde. Inmiddels vroeg de kwakzalver om geld, dat niet voorhanden was. Dit scheen hij te hebben ver moed begeerig tastte hij naar een zilveren roorn- lepel, die op tafel lag, en met goedkeuring van den kranke ging hij daarmede heen. Een uur later overleed de man en de vronw deed pogin gen om den kwakzalver terug te vinden. Deze was echter gevlogen. Wie hij was en van waar hij kwam, is onbekend. Men vermoedt dat hij te Praneker tehuis behoort. Bij vonnis van den krijgsraad te 's-Bosch is L. K., huzaar bij het 2de regiment, veroordeeld tot 45 dagen detentie, en met ge mis der kokarde gedurende zes maandeD, wegens eerste desertie in den tijd van vrede, niet gevolgd door vrijwillige terugkomst of aangifte binnen vier weken, en het verkoopen van kledingstuk ken, hem van gouvernementswege op rekening van zijn kleedingfonds verstrekt, gepaard aan verzach tende omstandigheden. Zondag-voormiddag omstreeks elf uren, terwijl bijna alle bewoners ter kerk waren, is in de boerderij van den heer Kaats, op den VGravenwaard onder Lobith, brand uitgebroken, die zoo snel toenam, dat veel vee, o. a. naar men zegt 29 koeien en kalveren, een paard en eenige varkens zijn verbrand. Weldra lag ook het ge- heele gebouw in de asch. Dezer dagen werden te Par ij s gear resteerd een gewezen huurkoetsier, een dito palfre nier en een dito vleeschhonwersknecht, die zieh met de volgende misdadige praktijken bezighielden AaD de spoorwegstations namen zij reizigers op in door hen gestolen rijtuigen en brachten dezeD ver volgens niet naar het door hen opgegeven adres, maar naar een afgelegen plaats buiten Parijs, waar zij hen uitschudden en mishandelden. Zoo hadden zij onlangs bij Ville d'Avray een rijken Italiaan van al het zijne beroofd en hem vervolgens aan een boom gebonden. Hetzelfde lot onderging een aanzienlijke dame nit- Orleans. Beiden herkenden onmiddellijk de onbeschaamde booswichten, toen zij met hen werden geconfronteerd. De toepassing van het electrische licht heeft te Londen nog weinig succes. De markt van Billingsgate, het eerste openbare ge bouw, door de kaarsen van Jablochkofi' verlicht, is geen gelukkige reclame. Men berekent dat het licht f 48 per nacht kost, tegen f 30 voor gas. Ook heeft een gasmaatschappij een zeer goed ge slaagde gasverlichting bij wijze van proef in Pali Mall aangebracht. Door een nieuwe soort brander en een chemische bewerking van het gas is het licht helderder, veel minder rood en aaDgenamer dan het schelle electrische licht. Een nieuwe mode is thans in Enge land ingevoerd. Zij bestaat in het dragen van kevers van een soort, afkomstig van de kusten der golf van Mexico, zes centimeter lang, met een prachtigen gouden weerschijn op de vleugels en fraai met zwarte strepen geteekend. De gedroogde dieren worden bevestigd op satijüen linten van verschillende kleur, door middel van kettinkjes. Een 64-jarige jougedochter te Zijde veld bij Kuilenburg was onlangs voor de derde maal ter ondertrouw ingeschreven en heeft, even als de beide vorige keeren, ook thans op het laat ste oogenblik van het huwelijksplan afgezien. Een drietal teleurgestelde bruidegoms kan dus tenge volge van haar weifelmoedige houding de waarheid bevestigen van Tollens' uitspraak, dat de liefde niet steeds bestendig van duur is. In de zaak van de Rue Béranger te Parijs, waar ongeveer een jaar geleden een magazijn, waar percussiedopjes voor kinderpistolen verkocht werden, in de lucht vloog, heeft de rechtbank van correctioneele politie uitspraak gedaan. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat zich in het ma gazijn oDgeveer 6 millioen percussiedopjes hadden bevonden, hetgeen in strijd is met de voorschriften der politie. De eigenaar van het magazijn is dan ook veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 200 fr. boete en zijn magazijnhouder tot drie maanden en 50 fr. boete. De schilderij van St.-Hieronimus, die eenigen tijd geleden gestolen werd uit de kathedraal van Toledo, is teruggevonden in een wijnhuis te Madrid bij 30 geweren, die bestemd waren voor Albacete en Alicante. Zes personen zijn gevangengenomen als verdacht van den dief stal, en een gerechtelijk onderzoek is geopend. De communard Imbert, die verklaarde zich zelf amnestie te verleenen, is thans in ver zekerde bewaring genomen. Op de Pr a n sch e No or d e r s po o r w eg 1 ijn heeft een der laatste nachten nabij Ribécourt een treurig ongeluk plaats gehad. Zes wegwerkers, die zich op de lijn bevonden, werden nl. achterhaald door den trein van Keulen naar Parijs, met het ongelukkig gevolg dat vier hunner werden ver morzeld en de twee anderen min of meer zwaar gekwetst. De werklieden verwachtten op de rails, waartusschen zij hun weg vervolgden, geen trein in die richting, dewijl daarvoor gewoonlijk het andere stel rails wordt gebezigd, doch de lijn was op dat tijdstip onklaar ten gevolge van het derail- leereu van een goederentrein, zoodat men op die hoogte van slechts één stel rails kon gebruik ma ken voor de op- en afgaande treinen, iets waar van de ongelukkigen onkundig schenen te zijn, evenals zij onbekend waren met den stand der seinlichten. Klacht op klacht kwam er in aan het politiebureel in het quartier du Palais-Royal te Parijs over zakkenrollers, die daar hun proeven van behendigheid met maar al te goed gevolg op ver schillende slachtoffers uitoefenden. Een agent, spe ciaal belast met op die zaak te letten, merkte op zekeren dag in het bureau der omnibussen op de place du Palais-Royal een net gekleed heer op in gesprek met een dame, die alle passagiers scherp opnam. Eindelijk scheen haar aandacht te vallen op een oud heer, zij gaf haar gezel een wenk en beiden plaatsten zich ter weerszijden naast den bejaarden man, knoopten een vriendelijk gesprek met hem aan en de agent zag het duidelijk ontdeden hem achtereenvolgens op behendige wijze van portemonnaie, portefeuille en horloge. Daarna stonden zij, beleefd groetende, op, doch nu naderde de politiebeambte en greep beiden beet onder den uitroep: „Gij hebt gestolen 1" Doch wat gebeurt? Achter nit het gebouw nadert met ongewone snel heid een ander persoon, eveneens net gekleed, loopt den agent tegen het lijf en noodzaakt hem zijn dubbele prooi los te laten. Nu gaat het drie tal op den loop, doch het publiek schaart zich aan de zijde van den politiebeambte en helpt hem spoedig het edele klaverblad arresteeren, echte pick-pockets, zooals nu bleek, van Italiaansche afkomst, die zich beurtelings te Londen en te Parijs ophielden, in de eene stad te gelde makende wat zij in de andere hadden weten meester te worden. De zaak der aanvaring tusschen de stoomschepen „Voorwaarts" en „Khedive", die verscheidene dagen voor het admiraliteitshof te Londen geweest is, is afgeloopen, voor zoover be treft het hooren der getuigen en de pleidooien der rechtsgeleerden voor beide partijen. Ten ge volge echter van het vele tegenstrijdige in de afgelegde verklaringen en de groote geldelijke belangen, die bij deze zaak op het spel staan, behield het hof zich voor, zijne uitspraak later te doen. De dag, waarop dit zal geschieden, zal door den rechter nader worden bekend gemaakt. Volgens nadere berichten uit Mei- riDgen is de verwoesting, door den brand aldaar aangericht, niet zoo groot als eerst gemeld werd. Toch is de ramp nog groot genoeg. Van de 200 huizen zijn 110 in de asch gelegd, waardoor 455 personen zonder huisvesting zijn. De brand was niet in het logement „de Wildeman" ontstaan, maar in eene daarnaast gelegen bakkerij. Op het eiland Albigny, door de Saöue gevormd niet ver van Lyon, heeft men een arm van een ongeveer zestienjarig meisje of jongeling gevonden. Bij een dientengevolge inge steld onderzoek op de boomen en in het struik gewas in den omtrek vond men op ongeveer 200 meter afstauds van de plek, waar de arm ont dekt was, een nette lakensche paletot, met zijde gevoerd en waarvan de linkermouw omgekeerd was. In de zakken van geruit blauw linnen, ge merkt C. L., bevonden zich twee sinaasappelen en een adreskaart van een kleedermagazijn te Lyon. Ook ontdekte men de overblijfselen van een brief, die aan de struiken waren blijven hangen en waarop men de volgende woorden kon ontcijferenEen papiertje van 300 fran ken in zijn handen, dat ik hem tusschen de twee oogen in den kop zal jagen. Eerst heb ik hem nit de handen van den procureur-generaal gered, en den tweeden keer heb ik mij jegens zijn zoon gedragen.Meer was er van het raadselachtige geschrift niet te ontcijferen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1