Zaterdag-namiddag is te Delft de grutterswagen van de firma A. Perk Jz., beladen met zakken meel, bij het afrijden der Brilsbrug, aan de Yollersgracht, met voerman en paard te water geraakt. De aanraking van deu wagen met de balustrade der brug was zoodanig, dat onge veer vijf meter met hardsteen en al mede in de gracht stortte. De voerman en het paard zijn, schijnbaar ongedeerd, spoedig op het droge ge bracht. Het ongeval moet veroorzaakt zijn door on voldoende inspanning van het paard. Een verversknecht te Schiedam heeft bij den burgerlijken stand aldaar aangifte gedaan van de geboorte van zijn 34ste kind. Gisternacht even na twaalf uren is braud ontstaan in eene tapperij in de Kinderhuis straat te Haarlem, bewoond door de weduwe Van der Steen. De brandweer, die spoedig was aan gekomen, overwon in een half uur het gevaar, doch men was verplicht tot halfdrie de spuit wa ter te doen geven. Naar men zegt is eene petro leumlamp, terwijl de vrouw even achter in het huis was, omgevallen en heeft het bed daardoor vuur gevat. Het perceel en de inboedel zijn bijna geheel verbrand, doch waren beide verzekerd. Het slachtoffer van den moordaan slag die onlangs te Amsterdam in de Rozendwars straat plaats had, is in den nacht van Zaterdag op Zondag overleden. Het lijk is gisternacht ten behoeve van het gerechtelijke geneeskundig onder zoek in handen der politie gesteld. Het Geïll. Pol.-N. spreekt van geloof waardige. berichten, volgens welke de moord, door v. S. K. gepleegd, in de Beulingstraat te Am sterdam, in verband zou staan met een andere, vroeger door hem begane misdaad, waarin die vrouw als helpster was betrokken. Vrees voor ont dekking door haar tusschenkomst zou de aanlei ding tot den moord zijn geweest. Vrijdag kwamen te Leeuwarden van Harlingen tien schipbreukelingen, allen te Ylaar- diugen thuis behoorende, die van gemeentewege in de richting naar hun woonplaats zijn voortge holpen. Allen behoorden tot de equipage van het Vlaardingsche sloeploggerschip „Elizabeth", schipper N. Noordzij, dat door nog onbekende oorzaak Donderdag-nacht op Oost-Terschelling in de branding en op strand is, geraakt, en later door brand geheel in de asch gelegd. De equipage is gedeeltelijk met eigen boot en met de reddingboot van Terschelling gered. Zaterdag heeft de politie te Maas tricht een onderzoek naar het gewicht van brood bij de bakkers ingesteld, met het gevolg dat bij velen het brood te licht werd bevonden en onge veer 1000 brooden ten voordeele der armen in beslag genomen werden. Op de IS dezer geopende 1 ijn Roer- mondGladbach zijn ten behoeve van werklie den en minvermogenden ook wagens vierde klasse in gebruik gesteld. Te Padua hebben de dieven de kas ten van de kanselarij van het gerechtshof open gebroken en zich met alles wat zij daarin vonden uit de voeten gemaakt. Onder andere had men daar 14,000 lire gedeponeerd, die uit het station te Venetië ontvreemd waren en welke zaak juist voor het gerecht aanhangig was. Het vreeselijk mijn-ongeluk tusschen Dux en Ossegg in Bohemen moge voor de bad plaats Teplitz geen blijvende nadeelige gevolgen hebben, toch dreigt het voor die geheele streek een nog niet in haar geheelen omvang te bereke nen ramp te worden. De ondergeloopen kolenmij nen zijn, naar men vreest, reddeloos verloren, daar de deskundigen eene verwijdering van het wa ter als onmogelijk beschouwen en, zelfs zoo dit mogelijk ware, de veiligheid dezer mijnen voor goed ernstig bedreigd achten. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Januari. Hadji Iman Doolkadir heeft aangeboden, om geheel voor zijn eigen rekening de groote missigit te Samarang te voltooien aan welke men reeds sedert tien jaar gearbeid heeft, voor zoover de gelden daar toe beschikbaar waren. Op zijn verzoek is hem van bestuurswege een machtiging verleend, dat werk te ondernemen, en daarop heeft hij allerwegen bekend gemaakt, dat hij werkvolk vraagt, liefst 1000 man of meer. Hij is reeds met een groot aantal metselaars en koelies begonnen zijn belofte te volbrengen. Door den gonveraeur-geBeraal ran Ned.-Xndië zijn nog de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pensioen, de 2de eomm bij het dep. van just. C. De Nijs. Benoemd: Tot opz. 3de kl. by den waterstaat J. J. Kla- versteyn; tot halpond. aan de opeubare lagere school te Boele- comba W. Rijst; tot 2deu hnlpond. aan de openbare school te Kedirie, T. Kromhout; tot hulponderwijzeres aan de openbare lagere school te Salatiga S. E. Gerand, aan de openbare 2de lagere school te Soerakarta N. G. L. Lambregts; tot ouderw. 2de kl. bij het openbaar lager ond. A. Van Moekerkentot 2den sobst.-gritf. bij den raad van justitie te Batavia mr. A. C. J. Helfrich; tot subst-griff. bij den raad van justitie te Padang mr. R. M. Van Haazen. Aangesteld: Tot makelaar te Soe- rabaia J. H. V. Van Woelderen. Goedgekeurd: l)at zijn geplaatst in de res. Pasoeroeao, de contr. 2de kl. S. P. De Bruin; in de res. Soerabaia, de contr. 1ste kl. L. Van Hengel; in de res Rembang, de contr 2de kl. G. Arntzenins; in het gouv. Sumatra's Westk., de gew. contr. 2de kl. kV. K. L. Kraft en A. H. Moorrees; in de res. WesterafJ. van Borneo, de -adspirant-contr. J. W. Van Stenis. Geplaatst: Op het telegraafk. te Weltevreden, de comm. 2de kl. J. F. Lastdra ger; als hulponderw. aan de opeob. school te Japara, J. Julius. Departement van Marine. Verleend; Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ing -dir. van de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia H ld. Radier; een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den gezagh. 2de kl. bij de marine H. C. Meyer. Benoemd: Tot gezagv. 2de kl. bij de marine, A. C. Rycken; tot ing 1ste klasse bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia S. L. Huizer. AU a 'A.1 j,.-., Ij V IV jjj». l-Vittilii-ij li. In de Kamer van afgevaardigden vroeg de beer Delaunay, Bonapartist, gisteren inlichting over het besluit van den gemeenderaad betreflende de toe- loge van 100,000 franken voor veroordeelden wien gratie is verleend. De heer Marcère ant woordde dat hij de bedoeling van den gemeente raad uitmuntend vond. De regeering zal insge lijks gelden aanvragen. Vervolgens riep hij de medewerking der Kamer in, om een einde te maken aan de ongerustheid, verbonden aan het eerste tijdperk van de ontwikkeliug der republiek. Van de linkerzijde werd tegen die woorden ge protesteerd. In antwoord op eene vraag van den heer Blachère zeide de heer Marcère, dat de verhalen in de dag bladen omtrent de aanrandingen te Parijs over dreven waren. Er zijn intusschen maatregelen geno men om de veiligheid te verzekeren. De commissie en het ministerie zijn het eens op alle punten van het rapport der commissie ter zake van amnestie, met uitzondering van één minister, die baar niet wilde toepassen voor pogin gen tot opstand op 31 October 1870. Groot-Britannië. In het Lagerhuis verklaarde de heer Bourke gisteren, dat de regeering geen officiëele copie had ontvangen van het definitief tractraat tusschen Rusland en Turkije. Hij kon dus slechts wijzen op het protocol van den llden, inhoudende eene verklaring van Gortschakoff, waarin geen melding wordt gemaakt van schadeloosstelling voor schuld- eischers van Turkije. Te Liverpool hadden Zaterdag een aantal arbeiders het werk hervat. Er licpeu er echter nog ruim 40,000 ledig. In eene meeting werd besloten, dat men zich onderwerpen zou aan de uitspraak van de scheidsrechters. Oosteïirv-tloïig-. Monarchie. De minister van financiën heeft zijn verslag bij het Hongaarsche Lagerhuis ingediend. Het bestaande tekort bedraagt 24 millioeu. In zijn over zicht omtrent de regeling van den financiëelen toestand worden o. a. de Volgende punten aangege ven beperking der kosten voor de bezetting van Bosnië tot het minimum, besparing door groepee- ring van spoorwegen, middelen ter verhooging van sommige ontvangsten, verhooging van bestaande en invoering van nieuwe indirecte belasting. Rusland. Volgens een telegram uit Bucharest aan de „Agence russe" is het geschil tusschen Rusland en Rumenië, over den doorlocht van Russische troe pen door de Dobrudsja, werkelijk uit den weg geruimd. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 17 Februari. Tusschen de Porte en het Engelsche gezantschap wordt onder handeld over het sluiten eener overeenkomst tot wering van den slaven-invoer uit Afrika; volgens deze overeenkomst zullen de wederzijdsche mogend heden het recht hebben om verdachte schepen te onderzoeken. PARIJS, 17 Februari. De heeren Bose en Binachon, candidaten der republikeinsche partij, zijn bij herstemming tot led' 11 van de Kamer dei- afgevaardigden gekozen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Gisteren zag ik in het Leidsche Dagblad aan gekondigd, onder bet „motte" Volksvoorlezingen, dat prof. Modderman een voorlezing zou houden in eene openbare vergadering, in de Stads-gehoor- zaal, over de oorzaken der misdrijven. Ik meende uit die advertentie te lezen dat ieder toegelaten zou worden, hetgeen bij een openbare bijeenkomst meestal pleegt te geschieden. Maar hier niet. De toegang werd ons eenvoudig geweigerd op grond dat wij niet behoorden tot den „werkenden stand en het volk." Meu ziet het dus„exclusivisme is niet het kenmerk van één enkelen stand." Zouden de Volks bijeenkomsten niet verstandiger doen, wie maar wilde uit het volk dus ook ons toe te la ten, dan bij uitsluiting van een groot deel des volks, den werkenden stand alleen toe te laten. Zelfs de opmerking van een onzer dat wij toch ook „behoorden tot. den werkenden stand" werd nauwelijks beantwoord. Men had het ook voornamelijk tegen de studenten; „we konden immers den professor zoo dikwijls hooren als we zelf maar wilden." Met dezen troost gingen we huiswaarts. In de hoop dat u voor deze opmer king een plaatsje zult willen inruimen, teeken ik mij Een Student. Leiden, 17 Februari 1S79. [De inzender houde het ons ten goede dat we ons met zijne redeneering niet kunnen vereeni- gen. In andere omstandigheden zal hij aan het woord volk wel een andere uitlegging weten te geven. Hier geldt: wat voor het volk is, moet voor het volk blijven. De commissie heeft met de weige ring o. i. zeer verstandig gehandeld; ze heeft zich op een standpunt geplaatst, waarop ze zich moest plaatsen. Door het verzoek nu in te willigen, liep men de kans, al naar de omstandigheden dit aan boden, soms ook wel uit de eene of andere aar digheid nog wel honderden dergelijke verzoe ken tot zich gericht te zien. Gaf men daaraan toe, dan zou het doel der Volksbijeenkomsten niet in het oog worden gehouden en zouden er allicht gevolgen kunnen ontstaan, die den zoo gelukkigen bloei der instelling konden schaden. Red.] De kinderen van Ednard. Het treurspel van Casimir Delavigne, „Les Enfants d'Edouard", behoort tot de beste voortbrengselen der Eranscbe tooneelletterkunde. De krachtige, edele stijl van den dichter doet met gespannen aandacht luisteren naar hetgeen gespro ken wordt en de handeling is zoo aangrijpend, zoo roerend in menig tafereel, dat men medeleeft met de ongelukkige zonen van koning Eduard III van Engeland, die het slachtoffer werden van de heerschzucht huns ooms, den hertog van Glocester, regent van Engeland. Met aandoening volgt men hunne moeder, lady Gray, in hare liefde voor haar kinderen, die haar ten slotte er zelfs toe brengt om zich van echtbreuk te beschuldigen, ten einde hare zonen te redden van den dood, dien zij beseft dat Glocester hun bereid heeft. Haar karakter zoowel als dat van haar schoon broeder, van hare zonen, van den hertog van Buckingham, evenals van William, die zich laat omkoopen om de kinderen te vermoorden, is met sprekende trekken aangegeven en wijdt den toe schouwer volkomen in dit tragische familiedrama in. En zoo het een waar genot is weder eens iets te hooren waarin niet het onvermijdelijke onder werp der Fransche tooneelstukken wordt uitge-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2