J\°. 5832. Woensdag 19 Februari. A0. 1879. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postR 1.40. Afzonderlijke NommersB 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIEN Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 18 Februari. Ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn heden ingeleverd in het hoofdbureel 143 en in het hulpbureel 122, te zamen 265 stembiljetten. Het aantal kiezers bedraagt 1664. Bij de vorige verkiezing werden 418 stemmen uitgebracht. De schrijver der brieven uit de hofstad aan de Arnh. Crt. herinnert zich zeer goed, op grond van de beste autoriteiten, al menigmaal te heb ben gezegd dat de etiquette bij de ontmoeting met vorstelijke personen, waaneer die niet door uniform of door uiterlijke teekenen van begelei ding of equipage zich in hunne qualiteit ver toonden, het groeten verbood. Dit verbod noemt hij hoogst natuurlijk en in de hoogste mate be leefd, al mag het oppervlakkig anders schijnen. Het grondbeginsel van alle beleefdheid is, dat men een ander zoo weinig mogelijk overlast aandoe of moeite veroorzake; het groeten is een eenvoudig bewijs van persoonlijken eerbied en achting. Wan neer nu bijvoorbeeld de Koning zich op straat begeeft, zegt de schrijver verder, dan zou het een groote overlast voor Z. M. zijn, indien iedereen die hem ontmoette den hoed afnam en dns terug gegroet moest worden. Een eenvoudig bewijs van persoonlijken eerbied, waarop een gewoon staats burger prijs stelt, heeft voor den Koning in zeke ren zin geen waarde, omdat noodwendig en natuur lijk ieder Nederlandsch onderdaan het hoofd van den Staat en zijn geslacht eerbiedigt. Het niet- groeten van vorstelijke personen, wanneer zij de uiterlijkheden van hun hoogen staat afleggen, is alleen een vereischte der theorie, maar wordt be vestigd door de practijk. Ik herinner mij het ge val, dat vele jaren geleden de Prins van Oranje een officier berispte, omdat hij, den Prins op straat ontmoetende, hem als zijn superieur mili- tairement gesalueerd had Ik meende dus, dat mijn advies op goede gronden van theorie en traditie steunde, maar jaweldaar lees ik dat een schildwacht „in boeien is geslagen" omdat hij de hoofdwacht niet had uitgeroepen toen de Koning „incognito" voorbijreed. Behalve met de etiquette is zulk een straf ook met het gezond verstand in strijdik hoop daarom dat Z. M. zelf dit bericht onder de oogen zal krijgen, dat hem toonen zal hoe verregaand on billijk en onrechtvaardig de superieur van dien armen soldaat misschien wel om ergens een plasdankje te behalen, ja misschien ook uit pure plaag- en tiranniseerzucht een misdrijf, dat geen misdrijf is, gestraft heeft. Maar wat zijn militaire misdrijven? Zegge 't wie dat kan; ik kan geene omschrijving geven, maar wil alleen naar mijne zwakke krachten bouwstof aandragen, waaruit later de een of andere militair-juridische specialiteit eene definitie smeden kan. Militair delict, bestrafbaar met provoost, is onder andere het loopen met een opgeslagen broekspijp door den modder! Dezer dagen zijn te 's-Gravenhage 35 man, grenadiers of jagers, tot acht dagen van die straf verwezen door een hooggeplaatst officier, die hen in dien onreglementairen staat van klee ding tegenkwamGelukkig kon die straf niet uitgevoerd worden, omdatde provoost maar op een man of vier wa3 ingericht. Als men der gelijke dingen hoort, laat me dit er hier sub rosa bijvoegen dan is men maar blij geen militair te zijn, en gaat men hopen dat het anti- dienstvervangingbond nooit zijn zin zal krijgen. Want het onderworpen z(jn aan dergelijke beu zelachtige en willekenrige behandelingen zon, vrees ik, in een leger zonder dienstvervanging nog al eens leiden tot daden van indiscipline, die natuur lijk te betreuren, maar ook wel een beetje te verkla ren zouden zijn. Aan de rijks-normaalschool die met 1 April te Katwijk a. d. Rijn zal geopend worden is be noemd tot directeur leeraar de heer K. Boorsma, te Katwijk aan Zee. De verdere leeraren zijn de heeren W. Groot, M. Dixhoorn, A. Collee en W. Lugthart, hoofdonderwijzers te Valkenburg, Kat wijk a. d. Rijn, Rijnsburg en Warmond. Het aantal leerlingen zal ongeveer 20 beloopen. Op eene vergadering van de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van landbouw Waddings veen, Zevenhuizen, Nieuwerkerk a/d. IJsel en omstreken is na vele en gewichtige discussiën over de verplichting om tot ingebruikneming van stoom- dorschwerktuigen van anderen, door de landbouwers, vergunning te moeten aanvragen, besloten vanwege de afdeeling door tusschenkomst van het hoofd bestuur der Maatschappij een adres in te zenden aan de regeering, ten einde de opheffing of wij ziging dienaangaande te verkrijgen van artikel 10 van het koninklijk besluit van 24 September 1869, Staatsblad N°. 154. De heer H. C. Bervoets, pred. te Veenen- daal, is beroepen naar Bodegraven. Van het nationaal huldeblijk, H. M. de Koningin aan te bieden en bestaande uit eene rivière (halssnoer) en broche van diamanten, style neo-grecque, zijn bij Alexandre C°. te Amsterdam photographiëen gemaakt. De rivière bestaat uit 34 brillanten, -.waarvan enkele van buitengewone afmeting. De diamanten zijn van het midden naar de beide uiteinden symetrisch in afmeting kleiner, terwijl één groote steen de sluiting vormt. Gebrs. Van Praag, bijoutiers te Amsterdam, hebben de edelsteenen gerangschikt gezet, evenals zij de broche keurig van vorm hebben geteekend en bewerkt. Dit kunstwerk is streng van stijl, hoofd zakelijk door den omvang der steenen, waarvan de middelste buitengewoon groot es van zeer zuiveren vorm is. Boven dezen middelsteen is een ornament, waarin hij gedeeltelijk is gevat en waaraan de speld van de broche is bevestigd. Om den middel steen bevinden zich 12 brillanten, die met dat middelpunt één geheel vormen. Drie hangers met pendeloques (langwerpige steenen) sieren dit kost bare kleinood. In het geheel bevinden zich in de broche naar schatting 180 kleine en groote brillanten. Donderdag-morgen zal het stoffelijk over schot van den dichter Van Zeggelen op Eik-en- Duinen in 't familiegraf worden bijgezet. Te Zandvoort is met eenige feestelijkheid de eerste steen gelegd van het nieuwe badhotel van den heer Kaufmann. De daarbij gebruikte troffel, die door den heer Krook was verstrekt, is reeds 107 jaren oud, blijkens de inscriptie„de goedheyt Gods geef ons syn segen bij dese nieuwe bou, opdat ods nooijt berou dees gront soo gunste- lijk verkreegen. Den eerste steen gelegt op vrijdagh den 15 Mey Anno 1772 door J. M. B. out 10 jaaren." Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn de heeren Van Asch van Wijk en Liefstinck beëedigd en toegelaten. Onder anderen is ingeko men een wetsontwerp tot het nemen van buiten gewone maatregelen tot afwending van besmette lijke ziekten en tot wering der uitbreiding van hare gevolgen. Vrijdag te elf uren is eene motie van den heer Van Kerkwijk aan de orde ter zake van het waarborgkapitaal der Munstersche spoorweg maatschappij. Thans wordt zonder eenige reserve medegedeeld dat prinses Hendrik der Nederlanden het verlan gen heeft te kennen gegeven, dat de fonteinen, als nationaal huldeblijk aan wijlen haren gemaal voor Soestdijk bestemd, niet zullen worden opge richt. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente alhier is tot hulpprediker bij die gemeente be noemd de beer Wüstenhoff, cand. tot den H. dienst. In de residentie zal de gebruikelijke viering van 's Konings verjaardag morgen op verlangen van Z. M. niet plaats hebben. Er wordt ook geen parade door het garnizoen gehouden. Het stoomschip „Koning der Nederlanden" is heden van Batavia te Nieuwediep aangekomen. Gr emengd Nieuws. De dienstbode van den heer E. in de Van der Duynstraat te 's-Hage wilde Vrijdag middag tegen halfvijf, op haar manier, de keu kenkachel goed aan het branden maken en goot daartoe de noodige petroleum, volgens haar op gave „maar eem heel kleine hoeveelheid", over de brandstoffen, ontstak een lucifer en wierp die brandende in de aldus klaargemaakte kachel. Eensklaps had er een ontploffing plaats, waarvan de slag zoo hard was als een klein kanonschot, en zelfs door de bewoners van de aan 't Groene- wegje- gelegen huizen gehoord werd. De ruiten van het keukenraam werden met kracht tot op een afstand van ongeveer 10 meter in stukken weg geslingerd, terwijl de zware ijzeren schoorsteen plaat als een dun blaadje gebogen was en uit den schoorsteen naar beneden kwam vallen, zoodat al het op de kachel geplaatste eten totaal bedorven was. Na de ontploffing was eensklaps geen vlam meer zichtbaar; zeer gelukkig, daar, door de overal in het rond gevlogen petroleum, het huis anders eensklaps in brand zon hebben gestaan. Ook de meid bekwam geen brandwonden en had alleen een enorme hoeveelheid roet over zich gekregen. Alweder een waarschuwing om voorzichtig met petro leum te zijn. Voor den hoogen raad werd heden behandeld het beroep door G. N., handelende onder de firma A. Co., te 's-Gravenhage, in gesteld tegen een arrest van het gerechtshof aldaar, waarbij hij wegens onderscheidene valsch- heden in ouderhandsche geschriften en in geschrif ten van koophandel tot zeven jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld. Namens dezen requirant werd door den advocaat mr. Jac. Van Gigh één cassatie-middel toegelicht, luidende schending van art. 183 van het wetboek van strafvordering, omdat niet uit bet proces-verbaal der terechtzitting bleek dat de getuigen den eed hadden afgelegd overeenkom stig hunne godsdienstige gezindheid. De getuige R. nl. uit Rotterdam had, hoewel tot het Isra- elietisch kerkgenootschap behoorende, met onge- dekten hoofde den eed afgelegd. Op grond dezer schending van hel volgens pleiter bindend voorschrift der wet concludeerde hij tot vernietiging van het Haagsche arrest. De conclusie van het O. M. is bepaald op 25 dezer. Het gerechtshof te Amsterdam heeft heden K. J. Landzaat, draaier bij de Rijnspoorweg maatschappij, vrijgesproken van de beschuldiging van poging tot gewelddadige aanranding op den Daal- schen dijk onder Utrecht van een beambte bij die maatschappij, welke op den avond van den llden November 11., voorzien van een zak gevuld met 200, zich van het kantoor naar huis begaf.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1