klassen f 600, voor die der derde en vierde 700 en 800, voor die der vijfde en zesde klassen 1000. Dat van de andere hulponderwijzers be draagt van 400 tot 600, van de tweede klasse af met verhoogiDg vau 50 voor driejarigen en van 100 voor vijfjarigen diensttijd; terwijl zij die den hoofdonderwijzersrang bezitten 100 daarenboven zullen genieten. De dame, die als geagreëerd klerk aan het post- en telegraafkantoor te Traneker is geplaatst, is mej. A. W. Doorenbns. Uit Curasao wordt van IS Januari gemeld Met het innigst smartgevoel heeft men hier per telegraaf het overlijden van Z K. 11 Prins Hendrik der Nederlanden vernomen. Hij was de eenige vorstelijke persoon die dat eiland bezocht heeft. Bij de Cura^aoschc bevolking leeft nog de herinne- riDg aan 's Prinsen bezoek als eene overlevering voort. Het stoomschip „W. A Scholteu", van Nieuw-York Daar Botterdam, is gisteren te Vlis- sing n binnengekomen. Het had 9 dezer op 47° noorderbreedte en 36° westerlengte hevigen storm van het noordwesten en noorden met ontzettend hooge zee, doch sedert dien tijd goed weder. De „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Nieuwediep, passeerde hedenmorgen te 7 uur 20 minuten Dungeness; de „Prins van Oranje" ver trok van Batavia op 15 Pebruaride „Prins Hen drik", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde gisternamiddag Kaap Roca. Z. M. heeft den 2den luit. J. Aitton, van het 5de reg inf., vnor 5 jaren gedetacheerd bij de inf. van het leger in Ned.-Indië; benoemd bij de 7de afd. vest.-art., tot lsten luit., den 2den luit. A. H. Huart. Gemengd Nieuws. Wegens bedelarij is alhier door de politie aangehouden II E. M., niet in deze ge meente te huis behoorende. Hij is na proces-ver baal naar de gevangenis overgebracht. Ook is proces-verbaal opgemaakt, tegen H. v. d. S die eenige dagen geleden een twaalfjarig kind met kalk in de oogen geworpen heeft, ten gevolge waarvan het in het academisch ziekenhuis alhier verpleegd wordt. In de zitting van den Hoogen Baad werd heden door adv.-gen. Van Maanen conclusie genomen ten aanzien van het beroep van den proc.-gen. bij het hof te 's-Gravenhage en van C. J. G. D., uit Botterdam, tegen een arrest waarbij laatstgenoemde is veroordeeld ter zake van bedrieglijke bankbreuk. Adv.-gen. achtte de voor ziening van den veroordeelde ongegrond en con cludeerde tot verwerping. Wat het beroep van den proc.-gen. betreft, strekte de conclusie tot vernietiging van het arrest en dat de Hooge Baad ook de aanplakking van een uittreksel uit 's Ilofs arrest te 's-Gravenhage zal bevelen. De uitspraak is bepaald op 17 Maart. Hierna werd o. a. behandeld het cassatieberoep van P. B. uit Waddiugsveen, die door het Hof te's-Gra venhage ter zake van poging tot moord is ver oordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf. Adv.-gen. Van Maanen achtte deze ongemotiveerde voorzie ning ongegrond en concludeerde tot verwerping. De uitspraak is bepaald op 24 dezer. Hedenmorgen werd door de Amster- damsche politie naar de gevangenis te Utrecht gebracht eene vrouw uit Amersfoort, die onder verdenking staat haar man met muizeutarwe te hebben vergiftigd. Omstreeks halftwaalf Zaterdag-avond sloeg de vlam uit in een bergplaats van aardap pelen, steenkolen enz. in het Approchestraatje, een zeer enge zijsteeg op het Spui in Den Haag, niet toegankelijk voor voertuigen. Deze toestand en de aanwezigheid van een vrij aanzienlijken voorraad brandstoffen deed groot gevaar duchten. De brandweer overwon echter spoedig deze moei lijkheden en had kort na haar optreden, vooral met behulp der krachtige stralen uit de waterlei ding, het vuur gebluscht. Het pakhuis is uitgebrand. Te Botterdam is gisternacht om streeks drie uren in het pakhuis van den heer J. Van Netten Jr. in de Oudaenstraat ingebroken. Alle sloten waren met loopers opengemaakt en de lessenaars opengebroken. Ongeveer 30 pond fijne worst, 30 pond boter, een ham en een stuk spek moeten de dieven hebben medegenomen. Gisterochtend omstreeks zeven uren is te Rotterdam uit het Haringvliet het-lijk op gehaald van een 68-jarigeu schipper, die den vorigen dag des namiddags was uilgegaan om een bood schap te verrichten. Men vermoedt dat hij, door de duisternis misleid, van de loopplank van zijn vaartuig in het water is geraakt. In de Wa rmoesstraat te Amsterdam is in de stoomdrukkerij der Gebr. Binger Zaterdag avond tegen halfacht een hevige brand uitgebroken, welke door de spoedige hulp der brandweer tegen balfnegen zoo goed als gebluscht was. De drijvende stoomspuit Jan Van der Heyde bewees goede diensten. Het perceel is geheel uitgebrand. De Amsterdamsche ex-kleermaker, die voorgaf student Ie zijn en bij een paar oude lieden te Leiden kanrers huurde en zich zonder betalen verwijderde met medeneming van een horloge dat het nichtje van den huize hem voor een paar dagen had geleend, is veroordeeld tot. t wee jaren cellulair en twee geldboeten ieder van 50. Zaterdag-namiddag meldde zich aan de Nikolaas-kazerne te Utrecht aan A. J. Houten- brink, die volgens zijne opgave reeds twee jaren geleden is gedeserteerd van het koloniaal werfdepot. Hij werd onverwijld door de zorg van den com mandant der wacht naar de hoofdwacht gebracht. e c li t z a k e ia. Ter correctioneele terechtzittiug van Zaterdag werd door de tweede kamer van het gerechtshof te 's-Gravenhage in appèl behandeld de zaak van J. V., een zestienjarige dienstbode uit Benthui» zen, door de rechtbank te 's-Gravenhage bij von nis van 19 December tot celstraf van drie maan den veroordeeld wegens diefstal van een zijden schort en een onderbroek ten nadeele van vrouw v. d. S., bij wie zij diende. De advocaat mr. Mos selmans meende, dat het bewijs der identiteit van het gestolene niet was geleverd en concludeerde tot vrijspraak. De advocaat-generaal mr. Gregory wees er op, dat de getuigen il décharge, wier op gaven daarop betrekking hadden, mets hadden kunnen verklaren, en requireerde daarom de beves tiging van het vonnis a quo. Uitspraak 22 Eebr. KOLONIËN. BATAVIA, 11 Januari. Door den gouvernenr-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen Departement van Oorlog. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de lste luit. der inf. J. C. Kasteü; eervul, wegens lichamelijke on geschiktheid voor den mil. act. dienst, met behoud van recht op pens., de lste luit. der inf. Th. H. A. C. Platte; op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met behond van recht op pens. en onder toekenning van den tit. rang van luit.-kol., de majoor der genie J. Kat; eervol, de burg schrijver 4de kl. bij de mil. adm. R. C. H. Bonman. Bevorderd: Tot majoor bij de genie, E. B. Kielstra. Geplaatst: Bij het garn. te Weltevreden, de dirig. off. van gez. 2de kl. E P. Tombrink; bij het 5de bat. inf. de kapt. F. H. Schoemaker; bij het 6de de kapt. J. H. Kievits en als adj. de lste luit. B. A. Van Gelsdorp; bij het 15de de majoor L. F. Nix; bij het 2de garn.-bat. in Atjeh de kapt. L. L. Bedet en bij het 3de garn.-bat. in Atjeh de kapt. C. F. Engelhard. Van Atjeh afgelost: De onder-int. 2de kl. H. Wilkcns, de 2de luit.-kwartierm. A. M. Van Haeften en J. C. De Raad; de off. van gez. lste kl. G. Eischer en de off. van gez. 2de kl. G. H. Schlencker. Van de infanterie: de kapt., sous chef van den staf, W. A. Schneider, de kapt. J. H. Van der Veen en A. Van der Straate, de lste luit. J. A. P. Grevers, de 2de luit. L. A. Bakhuis, J. H. H. Landegent eu E. C. Hou- bolt. Overgeplaatst: Bij het 2de depot-bat. inf., de 1ste luit. H. F. C. Van Bijlevelt; bij het 1ste garu.-bat. in Atjeh, de kapt. W. G. Van den Berg; bij het 2de garn.-bat. in Atjeh de lste luit. W. F. Van der Mijll Dekker; bij het 3de garn.- bafc. in Atjeh, de kapt. A. J. E. Van Dugteren en de lste luit. C. R. Vau Dijk; de kapt. L. Du Bus de Valempré en de l9te luit. H. W. Mahne, benevens de kapt. G. D. Ebell, allen naar Atjeh. Hersteld in activiteit: De mil. apoth. 3de kl. F. H. Eydman, zijnde hij geplaatst bij het scheik. labor, te Wel tevreden. Tijdelijk gedetacheerd: Bij den staf van de genie in Atjeh, de kapt. L. T. Van der Upwich. Toegekend: De personeele titel van referendaris bij bet dep. van oorlog, aan den mil. ambt. lste kl. J. Van der Eist. Vergund: Aan den van het leger in Ned. bij dat in Ned.-Indië gedet. off. van gez. lste klasse C. De Mooy, om na 1 April 1879 naar Nederland terug te keereD. JU U A 'JU _Ni iL. JN Ji_>. Frankrijk. Naar men aan de „Küln. Zeitung" schrijft, heeft de zuivering onder het personeel der procureurs generaal en de commandanten der legercorpsen grooten indruk gemaakt. Ieder gevoelt, dat wer kelijk een nieuwe staat van zaken begonnen is, en personen, die vroeger voor hunne politieke ge- oelens gaarne en onbewimpeld uitkwamen, nemen, voor zoover zij geene bewonderaars der republi- keinsche staatsregeling zijn, een voorzichtig stil zwijgen in acht. Voor het overige, vervolgt de berichtgever, schijnt de regeering meer geneigd te zijn om het getal ambtenaren te vermeerderen dan te verminderen. Wanneer b. v. al do ministers te werk gingen als de vice-minister van schoone kunsten, de heer Turquet, zou hun getal spoedig verzesvoudigd zijn. Deze heeft zich een kabinets chef, een onder-kabinetschef, een secretaris-gene raal, een bijzonderen secretaris en vier expediteu- reu toegevoegd. Zijn voorganger deed het met, een enkelen secretaris. Op die wijze, merkt de berich- gever aan, zou men al spoedig tweemaal zooveel ambtenaren hebben als ouder het Keizerrijk en de begrooting aanmerkelijk moeten verhoogd worden. Oostenr.-Hong Mom a rchie. In het Lagerhuis heeft eene interpellatie plaats gehad over de opheffing van art. 5 van het vredes- tractaat. van Praag. De minister-president ant woordde, dat de eigen belangen der monarchie er niet bij waren betrokken. Het. was dus veel beter, vau dat artikel af te zien, dan misschien aanleiding te geven tot verwikkeling met daarbij betrokken mogendheden. Het Huis nam dit antwoord voor kennisgeving aan. Rashind- Het regeeringsblad bevat een keizerlijk manifest van 15 dezer over de op 8 Eebr. plaats gehad hebbende ratificatie van het definitief vredesverdrag met Turkije, en het ten gevolge daarvan aan de troepen gegeven bevel om naar de haardsteden terug te keeren. Telégrammen. PARIJS, 17 Februari. De uitslag der gisteren gehouden herstemmingen is nog slechts gedeelte lijk bekend. Ju het departement dn Ga 1 verkreeg de heer Bose, republikein, 7195, de heer Dumont, iusgelijks republikein, 6403 stemmen. De rkiezing van eerstgenoemde is zeker. In het departement der Haute-Loire verkreeg de lie r Binachon, republikein, 6849, de heer Malartre, co ervatief, wiens verkiezing door de Kamer was vernietigd, 6792 stemmen. WEENEN, 17 Februari. Gisteren is een bijeen komst der gezamenlijke ministers, onder voorzit terschap des Keizers, gehouden. De heeren tStremayr, Pretis, Szapary en Wenkheim woonden aaar bij. Het besluit is genomen, om de delegation op 27 dezer te Budapest bijeen te roepen. «UBGEKLLUlvL STAND VAN t'EN. Eerste Huwelijksafkondiging van 16 Februari. Mr. M. J. E. Viruly Verbrugge jra. 25 j. en H. A. Van Outeren jd. 24 j. L Mieremet jm. 24 j. en M. E. Kramers jd. 27 j. J. Vau Maastricht jm. 27 j. en J. Nieuuenburg jd. 24 j. P. C. Bik jm. 22 j. en A. A. W. Van Ingen jd. 19 j. J. P. Van der Linden jm. 23 j. en M. M. Smit Hessing jd 28 j. Geveilde perceelen. Gehouden verkoopiug aan den Bur alhier op 15 Februari 1879 ten overstaan van dcu notaris mr. J. A. E. CoeberghHet winkelhuis en erf waarin de spekslagerij wordt uitgeoefend aan de westzijde van de Ileerengracht, tussehen d Groene- steeg en OudeD Rijn, N°. 5S, Sectie J. V. 2001; koopers J. N. Van der Reyden c. s., voor f 4900. (iarttlierichte n. Amsterdam. 17 Februari. Tarwe pet 2400 kg. Maart 260. Rogge per 2100 kg. Odessa /'ISO. Maart f 145. J. Nicolajefi' 142. J. Taganrog f 156. J. Dito 136, 140. Petersbnrger ƒ155, 148 J. Dito ƒ150. Raapolie op zes w. de 100 kg. 373/4, vliegend 36'/a. Op P*. Meiƒ357/,, September, October, November, December ƒ367/,. Lijnolie op zes w. de 100 kg. 30, vliegend 283/»- Op P°. Maart, April, Mei, 29'/4, Juni, Juli, Augustus 30, September, October, November, December 293'4. Raapkoeken de 1000 kg. 88 a 94. Lijnkoeken per 109 kg. 9'/2 a 14. Koolzaad op 800 kg.Olie dadehjk de 2000 kg. Potasch. St.-Petersburger de 50 kilo ƒ11 Petroleum in cons, 13.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2