N°. 5831. Dinsdag 18 Februari. A0. 1879. LEIDSCHiSi DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeidcH per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. STAD»- BERI CHTEN. JACHT en VISSCHERIJ. De COMMISSARIS DBS KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien het beskiit van de Gedeputeerde Staten van den llden Februari 1879, n°. 6; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Jani 1857 Staats blad n°. 87) Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald 1°. dat de uitoefening der jachten op waterwild, opgenoemd in art. 15, litt. d, f en h der "Wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n°. 87), wordt gesloten op Zaterdag den Y5den Maart aanstaande; 2°. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e der bovengenoemde Wet) is toeg laten van den 1 sten Mei aanstaande tot en met den 12den Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval tot het tiraseeeren van kwartelen mag worden gebruikt 3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waaronder ook wor den verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 16 den Maart aanstaande tot en met'den Iden Mei daaraanvolgende, met uitzondering a. van de visscherij door middel van fuiken, aalscharen, aal- korven, dobbers en door peuren naar aal en paling; b. van de visscherij met de gebbe om kleine vischjes te schep pen tot aas voor de dobbers; 4°. dat het visschen met kuilnetten, waaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, van den ~\sten April aanstaande tot en met den 15den Juni daaraanvolgende, is verboden; 5°. dat de kooilieden honne kooieenden in dit jaar moeten op9luiteD of ophokken van den 16den Maart tot en met den listen April en van den 13den Juli tot de opening der jacht op waterwild. En zal deze keunisgeving, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede io het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. s-GraveDhagc, den 12den Februari 1S79. LEIDER 17 Februari. De commissie door de afdeeling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde benoemd tot regeling eener geïmproviseerde avondbloemententoonstelling, ter opluistering der buitengewone ledenvergadering met dames, op Vrijdag 28 Maart a. s., noodigt bij circulaire kweekers en liefhebbers uit, fraaie, bloeiende of niet bloeiende planten of bloeiende bolgewassen hiertoe voor enkele nren beschikbaar te willen stellen. Ofschoon bet doel van deze tentoonstelling niet is het behalen van prijzen of getuigschriften, maar alleen bet opwekken van liefde voor goed gekweekte en doelmatige planteD, meent do commissie toch dat zij in vele opzichten zoowel voordeel als genot kan opleveren, en nie mand zich zal beklagen hiertoe te hebben mede gewerkt. Men wordt verzocht getal en soort te willen opgeven vóór Woensdag 26 Maart aan den heer J. Couvée Az. of den heer A. C. Kriest, en de planten te willen inzenden op den dag der tentoonstelling in 't gebouw der Loge. De vereeniging „Harmonie" gaf gisteravond in de Stadszaal hare tweede uitvoering in dit sei zoen, welke door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. De eerste afdeeling werd ingenomen door eenige letterkundige en muzikale voordrach ten, waarvan de waarde naar verdiensten werd erkend. liet. was duidelijk met welk een ingeno menheid ze meer en meer worden ontvaugeu. Het publiek was zeer dankbaar. Na de pauze werd eeu tooneelstukje opgevoerd„Het kamertje van een waschmeisje", blijspel met zang in één bedrijf. De uitvoering er van liet niets te wen- schen over, zoodat men zich buitengewoon amu seerde. Door een en ander handhaafde de ver- eenigiDg haar goeden naam en heeft zij opnieuw het bewijs geleverd dat zij haren stadgenooten aangename en genoeglijke avonden kan verschaf fen. De uitvoering werd met een bal besloten, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- dal bijzonder geanimeerd was en velen nog lang bijeenhield. Blijkens achterstaande advertentie is de uit voering der Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats", welke morgen zou plaats hebben, door sterfgeval uitgesteld tot Zaterdag den 8sten Maart a. s. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 es 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 33 00, f 16.50, f 3.50 en f 1.80; de laagste f 33.00, f 16.50, f 3.30 en f 1.75. In de Juni-aflevering voor 187S van het tijdschrift over boomteeltkunde van den Boom teeltkring van België werden door het bestuur eonige medailles uitgeloofd aan diegenen, die aan de redactie van het tijdschrift de beste opstellen zouden toezenden, liefst van vier tot zes bladzijden, over tuinbouwkundige onderwerpen. De mededin ging daarnaar bleef opengesteld tot 10 December 1878. Thans is daarin door het bestuur uitspraak gedaan en zijn voor dergelijke stukken twaalf medailles toegekend; natuurlijk de meeste, negen, aan Belgen, twee aan Franscheu en een, de zilveren medaille, aan een Nederlander, den heer Joh. K. Witte, werkzaam in het etablissement van den heer Linden, te Geut. Den lsten April a. s. zal ook te Voor schoten eene normaalschool tot opleiding van hulp- ouderwijzers geopend worden. Het directeurschap is opgedragen aan den heer M. Struick, hoofd onderwijzer aldaar, terwijl als leeraren benoemd zijn de heeren C. Van der Graaf, hoofdonder wijzer aan den Rijndijk onder die gemeente, F. De Van en P. Giesen, hoofdonderwijzers te Zoe- terwoude en te Leiderdorp. De lessen zullen door beschikking van den ambachtsheer, jhr. mr. II. A. Steengracht van Duivenvoorde, in het ambachts huis gegeven worden. Er hebben zich reeds eenige leerlingen aangemeld. Een onzer alom bekende landgenooteD, de popu laire dichter Van Zeggelen, is gisteren in Den Haag overleden aan een zware ziekte. Het wekte verwon dering, hoe de zwakke man zoo lang tegen zijn onverbiddelijke kwaal wist te worstelen. Telkens stortte hij in, vreesde men dat het einde naderde, doch telkens kwam hij den aanval weer te boven, en zag men het goedhartig, bescheiden gezicht weder in komedie, bij concert of lezing. In Conviva's „Servetje" wordt zijn uiterlijk zoo naar 't leven geteekend: „Van Zeggelen spreekt zacht met zijn buurman, en slechts nu en dan, als hij door zijn bril even den blik opslaat, ontwaart men den schalkschen geest, die in dien blik en in zijn glimlach spreekt, en beseft men dat die kleine, ingetogen man meer in hoofd en hart draagt dan zoo talloos anderen, die door gelaat of ge stalte de aandacht trekken." Hij was een der op richters en tot zijn dood president van het letter kundig genootschap „Oefening kweekt kennis", en hoofd der boekdrukkersfirma Gebr. Giunta d'Albani, waaraan hij meer dan eene halve eeuw verbonden was. Bij gelegenheid van zijn 50jarig jubilé in die betrekking ontving hij de ridderorde van de Eikekroon. Al rustte Van Zeggelens dich- terspen ook, toch bewoog hij zich gaarne onder de schrijversbent. Zoo groot was echter zijne be scheidenheid, dat hij meermalen vóór het Servetje naar huis ging, wanneer een wezenlijk geleerde dien avond de leden van „Oefening" had bezig ge houden, omdat hij meende dat zijne „Wenigkeit" den zeer geleerden verhandelaar niet degelijk zou kunnen toespreken. I'KIJS DEK ADVERTENTIES' Van 16 regels1.0B. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Men verneemt dat burg. en weth. van Am sterdam, op advies van den heer Ch. Rochussen, van Rotterdam, uit de ingeleverde ontwerpen voor een stedelijk huldeblijk aan de Koningin gekozen hebben dat van den heer P, Van Santen Nz., Paleisstraat aldaar, onder voorwaarde echter, dat nog eenige détail-teekeningen van eenige ornamen ten ingeleverd worden, die mede de goedkeuring wegdragen. Het voetstuk bestaat uit vier corbeil- les voor bloemen of vruchten, waarvan geheel het decoratief betrekking heeft op de stad Amsterdam. Op de voorzijde prijkt het stedelijk wapen; op de keerzijde een medaillon voor toepasselijke opdracht, terwijl verder op den rand voorstellingen worden aangebracht van haren bloei en vooruitgang onder de regeering van koning Willem III. Vier Am- sterdamsche stataetten, Zeevaart, Koophandel, Nij verheid en Kunst en Industrie, als op een zege wagen, getrokken door zeepaarden, die door jon gelieden met den Neptunus-staf worden gemend, zijn de symbolen harer voornaamste bronnen van welvaart en macht. Uit het midden dezer corbeil- les verrijzen uit de" golven vier krachtige tritons, door waterplanten omgeven, die het element voor stellen, waaraan de hoofdstad haren rijkdom wist te ontwoekeren, afgespiegeld in de rijk versierde vaas, waarop aan voor- en achterzijde gekroonde monogrammen en wapenschilden in émail zijn aan gebracht, door mirtenloof omgeven en door de liefde met bloemfestoenen getooid. Twee kloeke geniussen dragen den Lauwer der Eere als beeld der hulde, met dit geschenk door Neerlands hoofd stad aan het vorstelijk echtpaar gebracht. Een der Stokholmsche nieuwsbladen bevat het bericht, dat professor Kjelberg, aan wien de vervaardiging van een monument en standbeeld van Linnaeus was opgedragen, het model daarvan thans ter bezichtiging gesteld heeft. Linnaeus wordt voorgesteld op het oogenblik dat hij eenige ge plakte bloemen in zijne linkerhand houdt en die met aandacht beschouwt en daarover nadenkt. De uitslag zijner overpeinzingen wordt te kennen ge geven door een boekwerk, Systema Naturae, dat hij onder zijn linkerarm draagt. Het hoofd is door eene groote allongeparuik gedekt, terwijl het gelaat zijn portret sprekend gelijkend weergeeft. De klee derdracht is die uit de vorige eeuw. Aan het voet stuk, waarop hij staat, zijn aan de vier hoeken vier vrouwelijke beelden gezeten, die met hare attributen de vier wetenschappen voorstellen, aan wier beoefening Linnaeus zich vooral gewijd had. Tot voorbereiding van de regeling, bedoeld in art. 26 al. 2 der wet op het lager onderwijs, heeft de minister van binnenlandsche zaken de volgende algemeene beginselen ontworpen en aan het oordeel van Gedeputeerde Staten der verschil lende provinciën onderworpen: De gemeentescholen, waaraan openbaar lager onderwijs gegeven wordt, worden voor elke provincie door den Koning, Ge deputeerde Staten gehoord, gerangschikt in eene der zes volgende klassen. De eerste klasse omvat alle scholen, waar de jaarwedde het minimum van f 700 niet te boven gaat, de tweede klasse die waar dat minimum f 800, de derde, vierde, vijfde en zesde klasse waar het f 900, f 1000, /"1200 en 1400 bedraagt. Bij de rangschikking wordt acht geslagen op 1". de plaatselijke omstandig heden 2°. den aard van het ouderwijs en de leer vakken, en 3°. het getal der schoolgaande kinderen en de talrijkheid der klassen. Het minimum der vaste jaarwedden van de hulponderwijzers met hoofdakte, krachtens art. 24 der wet aan de school verbonden, is voor de scholen der twee eerste

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1