Maandag 17 Februari. IV0. 5830. A°. 1879. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ PSIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. DAGBLAD. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.i7*. Groolere letters naar pliAtsraimte. G5-emeng'ti Nieuws. De rechtbank der Seine heeftWoens- dag uitspraak gedaan in het geding van keizerin Eugénie en den keizerlijken prins tegen den Staat en beslist, dat het Chiueesch museum evenals de wapenen enz. in het kasteel van PierrefoBds eigen dom van den Staat zijn. Daarentegen is de eisch des laatsten om teruggaaf van het twaalfde der civile lijst voor de maand September 1870 afge wezen. De kosten moeten voor twee derden door de eischeresse worden gedragen. De Belgische kapitein der genie Ramaeckers deed verleden jaar van Tripoli uit een tocht in de binnenlanden van Afrika, door koning Leopold met eene wetenschappelijke zen ding belast. Groote diensten werden hem daarbij bewezen door een rensachtigen neger, Bamboula genaamd, die zulk eene genegenheid voor den blanken man opvatte, dat deze op zijne terugreis niet dan met veel moeite op Malta hem eindelijk wegzond. Bamboula was wanhopig en besloot eindelijk zijn gewezen meester na te reizen, van wien hij wist dat hij te Etterbeek woonde. Hij verhuurde zich op een schip en kwam te Mar seille, van waar hij, geene spoorvracht kunnende betalen, zijne ontdekkingsreis te voet voortzette, tot hij dezer dagen plotseling voor kapitein Ra- maeckers verscheen, blijken gevende van de uitge- latenste blijdschap. Hoe het hem gelukt is, geheel Erankrijk door den weg te vinden en al dien tijd zich te voeden is onbekend, daar niemand zyne brabbeltaal verstaat. Hij was gekleed in een dunnen kaftan en moet veel van de koude ge leden hebben. Thans volgt hij den kapitein als zijne schaduw. en deze is niet weinig verlegen met hetgeen hem te doen staat. Eene Engelsche dame in Amerika, zekere mevrouw Anderson, heeft zich met lauweren overdekt door in 2700 kwart uren even zooveel kwart Eng. mijlen gaans af te leggen. Zij zette zich den 16den December in de Mozart Beer Garden te Nieuw-York in beweging en had op 13 Januari hare taak volbracht. Al loopeDde droeg zij het kostuum van de godin der vrijheid, met eene Engelsche vlag in de rechter-, eene Ameri- kaansche in de linkerhand. In de zaal, die voor 500 personen ruimte heeft, stonden dagelijks wel bij de 2000 toeschouwers opgepropt. Geen wonder dus dat men er over onfrischheid klaagde, en dat van tijd tot tijd dames er in bezwijming vielen. Mevrouw Anderson echter, aangemoedigd door on afgebroken toejuichingen en door het onophoudelijk geschetter van eene verzameling koperen instru menten, wist van geen versagen. Wel begonnen hare oogen, toen het tegen het einde liep, den glans der jeugd, eB hare waDgen den blos der schoonheid te verliezendoch dit belette der wak kere dame niet, de laatste vierde mijl veeleer springend dan wandelend af te leggen, zoodat, naar men in de Amerikaansche bladen leest, zij met de hielen in de lucht door het lokaal vloog. Het goedkeurend gebrul der toeschouwers over stemde toen zelfs de snerpende jubeltonen van de koper-clubTen slotte klom mevrouw Anderson op- het tooneel en hield eene redevoering, in welke zij betoogde, dat haars inziens de mannen het best waren „voor den mond van het kanon", doch dat de vrouwen hun de loef afsteken op het stuk van taaiheid, van volhouden. Zij hield gedurende het proefstuk hare krachten staande door, stipt om het half nur, zich te ververscheD met eiereD, kalfsnier en portwijn beHevens, nu en dan, een teug ouden, besten cognac. De dagbladen van Turijn maken mel ding van het overlijden van de barones Eanny Martin uit Brussel, die zich indertijd wegens gezondheidsredenen te Milaan vestigde. Zij was een gevierde schoonheid, zeer beschaafd en ont wikkeld. Zij opende hare salons in de Via Gastel- fidardo en een paar maal in de week verzamelde zich daar de bloem van den adel. Zelfs koning Victor Emanuel behoorde tot hare bewonderaars. Zij gaf in alles den toon en werd in Milaan de „mode-koningin" genoemd. Diezelfde vrouw stierf op 42-jarigen leeftijd te Turijn op eeD zolder kamertje op een stroozak. Drie honden, die zij uit Milaan had medegebracht, de eenige herinnering aan de vroegere weelde, stonden om haar leger stede te janken. Daardoor werd de opmerkzaamheid van andere bewoners van het huis gewekt en vonden zij haar dood. Den dag vóór hare begrafenis kwam nog een aangeteekende brief uit Brussel. Die onder stand kwam te laat. Onlangs i9 te Manchester een schat rijk ongehuwd Engelschman op hoogen leeftijd overleden, die zijne erfgenamen bitter teleurgesteld heeft, door zijn vermogen te vermaken aan 31 hnn niet bekende dames in verschillende oorden des lands. In zijn testament verklaarde hij, dit uit dankbaarheid jegens deze dames gedaan te hebben, daar zij hem, door hem hare hand te weigeren, voor de dwaasheid van een huwelijk bewaard hadden. Of alle dames die een blauwtje laten loopen zoo goed terecht zullen komen Een gewezen Italiaansch cavalerie kapitein heeft een middel uitgevonden om paar den die, voor een rijtuig gespannen, op hol gaan, tot staan te brengen door ze gedeeltelijk af te spannen en de wielen te remmen. Dat middel bestaat in vijf ringen, die in weinige seconden kunnen worden uitgetrokken en waardoor het den koetsier of den reiziger mogelijk is het tuig te laten zakkende paarden sleepen dan de leid sels mede, die strak gespannen worden, zoodat de dieren door het gebit alleen in toom worden ge houden. Door aan de vier overige ringen te trekken remt men intusschen de wielen. In de rue Clignancourt te Parijs had onlangs een hevige ontploffing plaats onder de volgende omstandighedenEenige werklieden waren ia de werkplaats van een slotenmaker druk bezig aan het smeden en de blaasbalg wakkerde de vlammen lustig aan. Het tegenwicht van die blaasbalg bestond in een granaat, die de sloten maker zelf vaD haar inhoud had ontdaan en die reeds drie jaar lang voor dat doel gebezigd was. Dat voorwerp scheen dus niet het minste gevaar op te leveren. Eensklaps deed zich een vreese- lijke ontploffiog hoorende granaat was met hevig geweld uiteengesprongen. Een der stukken had een werkman tegen het hoofd getroffen en hem zoo ernstig verwond, dat hij aan de gevolgen overleed nog eer hij het ziekenhuis had bereikt, waarheen men hem vervoerde. Nog een tweetal personen, waaronder de zoon des huizes, bekwamen ernstige kwetsuren. Zelfs in de deftigste wijken van Parijs hoort men in den laatsten tijd van aanrandingen. Een bediende werd des nachts te een uur in de rue de la Chausseé door drie manspersonen aange vallen op zijn geschreeuw kwam een voorbijganger hem te hulp en de dieven vluchttende man kwam er met een messteek af. De actrice Alice Larigne werd de rue Maubenge doorrijdende des nachts te halftwee aangehouden. De koetsier werd met steenen gegooid, maar verweerde zich dapper en het rumoer deed anderen toesnellen, waarop de dieven het hazenpad kozen. Op de Place dn Trone werd zekere Hellmann, die juist van den commis saris van politie kwam en tevergeefs vergunning had gevraagd 's nachts een revolver te mogen dragen, op den grond geworpen en geplunderd. In acht dagen zijn ongeveer 15 personen te Parijs spoor loos verdwenen. TeArpaillargues(dep. Gard)heefteen vrachtrijder, zekere Masse, 57 jaar ond, in een twist met zijn vrouw deze een zoo hevigen messteek toe gebracht, dat zij onmiddellijk dood nederviel. Ver bijsterd door de gevolgen van zijn vreeselijke mis daad, sloot de moordenaar de deur zijner woning om zich met een geweer van het leven te berooven. Doch den booswicht ontbrak het aan den moed om zich een kogel door het hoofd te jagen, en hij eindigde met een zoo aanzienlijke hoeveelheid bran dewijn door te zwelgen, dat men hem voor dood op den grond vond liggen. Nadat hij tot bewustzijn was teruggekomen, heeft hij zijn misdaad volledig bekend. Te Rijsel woedde dezer dagen een hevige brand, die te halftwee in den namiddag was ontstaan bij zekeren Lepage, handelaar in drogerijen en verfwaren. De bediende uit het magazijn liet nl,, terwijl hij een klant hielp, een flesch met benzine vallen vlak bij den haard, waarvan de vlammen zich onmiddellijk aan het gevaarlijke vocht meedeelden. Het met allerlei brandbare stoffen gevulde magazijn stond in een oogenblik in lichterlaaie. Een politiebeambte trachtte in het brandende perceel door te dringen, toen ter zelfder tijd een joDgmensch, van het hoofd tot de voeten in vlammen gehuld, brullende van de pijn hem tegemoet snelde. De politiedienaar deed zijn mantel af en bedekte daarmee den onge lukkige, die daarop naar een naburige restauratie ter verpleging werd overgebracht. Intusschen waren de echtgenooten Lepage, waarvan de vrouw in een toestand verkeerde die haar bewegingen zeer bemoeilijkte, door het vreeselijk onheil verrast, terwijl zij in gezelschap van een bonne het tweede «ontbijt gebruikten. Langs de trap te ontkomen was onmogelijk, daar de vlammen hun van alle zijden tegensloegen. Men besloot dus door een sprong uit het raam het dreigend gevaar te ont komen, wat het drietal dan ook met hulp van den politiebeambte gelukte, echter niet zonder een hevigen schok te gevoelen, vooral voor de vrouw gevaarlijk. De bediende verkeert in hope- loozen toestand. Te Parijs wordt er aan de prefectuur van politie ernstig over gedacht den nachtdienst der agenten en wachts te verdubbelen in de bui tenwijken en den omtrek van de hoofdstad. Daar dwalen nl. 's nachts de leden rond van een, naar het schijnt, goed georganiseerde bende, gewapend met knuppels, waarmee zij den argeloozen voor bijganger eeD geweldigen slag op het achterhoofd toebrengen, zoodat hij op den grond tuimelt, waarna hij wordt uitgeschud en gewoonlijk half dood op den grond blijft liggen. Dat lot onder gingen drie personen op een zelfden avond in ge heel tegenovergestelde wijken van Parijs. Hun aller verklaring komt hierin overeen, dat de aanvallers steeds een voorschoot droegen evenals de knechts van wijnkoopersvoorts dat zij steeds vier in getal waren en in de een of andere poort op de loer stonden om, den voorbijganger achtervolgende, ben» van achteren den verraderlijken slag toe tc brengen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1