Saidde „Hampton", van Rotterdam naar Java, is 12 dezer van Aden vertrokken; de „Maas" vertrok dien dag van Nieuw-York naar Rotterdam- De „Madura", van Nieuwediep, arriveerde gisteren te Batavia; door het breken van deu lagen-druk- cilinder op 120 mijlen afstand van Batavia, was de reis eenige dagen vertraagd. Z. M. heeft den scheepsklerk D. G. Krol van der Hoek met ingang van 1 Maart a. s. bevorderd tot off. van adm. 3de kl. Gremengd. Nieuws. Door den aankomenden treinuitDen Haag verschrikt geraakte gistermiddag te halftwee op het kruispunt aan den Morschweg een paard met tilbury bij den oprit achterover in de sloot, zoodat ook de persoon die in het voer tuig zat in een alles behalve aangename positie te water geraakte. Gelukkig werd dit opgemerkt door eenige in den trein gezeten reizigers, die bij aankomst aan het station alhier er onmiddel lijk den chef mede in kennis stelden. Deze begaf zich dadelijk met de stokers en eenige station- kneehts op een juist gereed staande locomotief van een goederentrein naar de plaats des onge- vals. Bij zijne komst was bedoelde persoon echter er reeds bijna in geslaagd zich zelf uit het water te redden, doch de aangekomen helpers hadden toch nog heel wat moeite om ook het paard en voertuig weer in normalen toestand te krijgen. In een Woensdag-avond gehouden buitengewone vergadering van de nationale ver- eeniging van werklieden te 's-Hage is op voorstel van het bestuur, met bijna algemeene stemmen, besloten tot royeering van een der leden, op grond dat deze van de vereeniging geld had geëischt voor werkzaamheden, welke bij onderzoek bleken niet te zijn verricht. Op de stallen van den heer D. J. "Viruly, huize Belvédère te Voorburg, doet zich het zeld zame geval voor dat een koe door de natuur lijke pokken is aangetast. Het bestuur van het pare vaccinogène te Rotterdam heeft terstond de noodige stappen gedaan om van dit dier pokstof te nemen. Het is ongeveer tien jaren geleden, dat de inrichting het laatst gelegenheid had, haar voor raad van het voorbehoedmiddel op zulk een wijze te ververschen. Het gevaar waarin te Voorburg een goederentrein Dinsdag-avond zou verkeerd hebben, blijkt meer schijnbaar dan wezenlijk te zijn geweest. Er werd alleen gerangeerd om een goederenwagen in den trein op te nemen. Te Sleeuw ij k is 's nachts ingebroken ten huize van de gebroeders Van Kruchten, 81 en 79 jaar oud, die zeer welgesteld zijn en slechts met hun beiden een huis bewonen. De inbrekers hadden eerst den hond doodgestoken, daarop de voordeur met een stuk hout dichtgemaakt, om de bewoners te beletten hulp in te roepen, en waren toen door den koestal het woonhuis binnen gedrongen. De bewoners hadden al spoedig onraad bemerkt en waren opgestaan, terwijl beiden, met geladen geweer gewapend, de personen afwachtten, die komen zonden. Reeds was de deur van het binnenvertrek, waarin zij zich bevonden, gedeelte lijk door de inbrekers ontgrendeld, toen de be woners waarschuwden, dat zij hen, indien zij nog een stap verder kwamen, zouden neerschieten. Deze waarschuwing schijnt effect gehad te hebben althans, na nog wat heen en weder geloopen te hebben, zijn de inbrekers weer vertrokken. De persoon, die te Gorcum is aange houden, omdat hij zich door den notaris De Kleyn onder bedrieglijke voorwendsels f 200 had doen ter hand stellen, heet niet Erans Van der Heiden, gelijk hij had opgegeven, maar Hijmen De Groot en is woonachtig te Sliedrecht, waar hij den notaris in December voor f 100 moet hebben opgelicht, terwijl een naburig notaris hem den 5den Januari mede f 100 verstrekte als voorschot op kooppenningen van onroerende goe deren onder Giessen-Nieuwkerk, door dien nota- jis voor hem te verkoopen. Overgebracht naar de „ev'angenis te Dordrecht, heeft hij Maandag alles bekend. Sedert een paar dagen wordt te Breda een sergeant van de artillerie yermist, zonder dat men tot nog toe zijn spoor heeft kunnen vinden. Woensdag zou de heer Hansen te Utrecht een tweede séance geven over biologie. Spoedig bleek, dat dezelfde personen zich aan zijne behan deling onderwierpen, waar het de eerste maal mee gelukt was. Het vrij talrijke publiek kreeg achterdocht en toen nu een der comperes aan het publiek mededeelde, dat hij de vorige maal zich vrijwillig, zonder eeuigen invloed, aan de behan deling "had overgegeven, om zoodoende achter de waarheid te komen, werden de toeschouwers onrus tig. Men begon met geid te rammelen enz., zoodat ook spoedig de laatste man, een koffiehuisbediende, met wien de heer Hansen zijne kunsten probeerde en waarbij het alleen gelukte, het geraden achtte de zaal te verlaten. Thans gingen een aantal per sonen het tooneel op en verzochten door den heer Hansen gebiologeerd te worden. Het gelukte bij niemand en de biologist zette het door een achter deur op een loopen. Een aantal toeschouwers volgde hem naar zijn hotel, waar hij met gejoel ontvangen werdmen voud het daarom geraden den man geen onderkomen te verschaffen. Toen ging het in optocht en onder geleide van twee politie-agenten en een inspecteur naar het „Hotel des Pays Bas" daar evenmin vond hij een wijkplaats. De politie bracht hem ten slotte in veiligheid aan het hoofd commissariaat van politie en een welwillend burger nam hem daarna voor den nacht op. De postiljon van Raamsdonk naar Geertruidenberg is door vier personen aangevallen, opgenomen en bij de rivierbrug in het water ge worpen, waaruit hij met behulp van den brug wachter na veel krachtsinspanning en met eenige lichte kwetsuren mocht gered worden. Zijne aan randers waren hem onbekend. Te Kaatsheuvel is iemand, terwijl hij zich huiswaarts begaf, door een onbekende overvallen, die hem op vijf plaatsen door de kleederen sneed, gelukkig zonder hem te kwetsen. Er wordt een onderzoek ingesteld. Een marinier, die voordenkrijgsraad aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis terechtstond wegens het achterblijven van verlof in 1877, is aan boord van dien bodem afgestraft met twaalf slagen. Het lijk van een bouwknecht uit Reeu- wijk, die zich voor ongeveer drie weken des avonds per schaats naar Stein, onder de gemeente Reeu- wijk begaf, is Woensdag uit den Molenboezem in de gemeente Gouda opgehaald. De dienstmeid van de familie v. A., te Hasselt, daartoe door anderen aangezet, eischtc verhooging van loon, met bedreiging dat zij bij weigering zou vertrekken. De eisch werd evenwel niet ingewilligd. Toen nu de familie Dinsdag nacht in ruste lag, werd de vrouw des huizes op eens verschrikt wakker door een knetterend geluid in de kamer. Bij onderzoek bleek er een test met vuur in 't vertrek te staan, waarop een handvol lucifers lagen te smeulen. Een gerucht in de gang deed den heer v. A. daarop zijn onderzoek ook buiten de slaapkamer voortzetten. Hij vond de meid in de keuken en ontdekte daar ook een emmer met brandende spaanders en lucifers bij een trap. De meid, gevraagd wat zij in den nacht op deed, antwoordde dat een gerucht van voetstappen in de gang haar uit het bed had gejaagd. De heer v. A. was echter met deze ver klaring niet tevreden en bracht het voorgevallene ter kennis van den burgemeester. Onderwijl werd de dienstmeid ten gemeentehuize ontboden, doch was nergens te vinden. Na eenig zoeken vond men haar lijk in 't Diep. Bevreesd voor ontdek king had zij de handen aan zich zelve geslagen. Men zal zich herinneren dat een jaar of anderhalf geleden een brievenbesteller te Wee- nen, die de brieven met geldswaarde rondbracht, vermoord is in een huis, waar hij werd opgewacht door een man, die reeds lang het plan had opge vat om zich op die wijze in het bezit der brie ven te stellen. De moordenaar is toen zijne straf niet ontgaan. Den lOden dezer is wederom een aanslag op zulk een brievenbesteller gepleegd, maar ditmaal op straat. Een man sprong op hem toe en gaf hem een slag op het hoofd. De besteller echter liet de brieventasch niet los, die de aan valler hem wilde ontrukken, en op zijn geroep om hulp kwamen eenige lieden toeschieten, zoo dat de aanvaller het hazenpad koos. Hij werd echter door een agent van politie gevat en bleek een uit Bohemen afkomstig metselaar te zijn, die reeds meermalen gevangenisstraf had ondergaan. In een Russisch dorp op den linker- oever van den Dnieper hadden de boeren reeds lang last van een paardendief, totdat deze einde lijk gevat werd. De man werd gebonden in de dorpsherberg gebracht en de aldaar aanwezige boe ren besloten, zeiven de straf te voltrekken. Een hunner nam een touw en bond dat om het hoofd van den dief, terwijl hij een korten stok door het touw stak. De stok werd nu zoo lang omgedraaid tot de schedel van den ongelukkige barstte. Het lijk van den dief werd door den boer kalm ter zijde gelegd met de woorden„Ziezoo, die zal nu geene paarden meer stelen". Een schatrijke „original" te Parijs schrijft aan de „Figaro", dat hij van plan is in de eerste dagen van Maart in een der groote hotels van Parijs een diner aan te bieden aan allen, die een prijs hebben getrokken in de groote nationale loterijde winners van de groote prijzen zullen natuurlijk de eereplaatsen innemen. Toen men Imbert, den commune-man, die zich „de facto" geamnestiëerd verklaarde in een brief aan dtr „Revolution frau^aise", kwam arresteeren, was de vogel gevlogenmen is hem nog niet op het spoor. Twee broeders, in een stadje van het dep. Bouches du Rhone woonachtig, de een 19, de ander 16 jaar oud, waren te zamen het ouder lijk huis ontloopen om zich naar Parijs te bege ven. Daar hadden zij hun intrek genomen in een hotel garni in de rue de Chalons, niet ver van het spoorwegstation van Lyon. Weldra besloten de broeders, die na hun ontvluchting op geen al te goeden voet met elkander stonden, van elkaar af te gaan en met dat doel een som van 500 fr. te verdeelen, die hun gezamenlijke bezitting uit maakte. Bij die gelegenheid ontstond tusschen hen een hevige twist, waarbij de oudste in zijn drift zijn mes trok en het den jongste tusschen de schouders in de borst stiet. Deze snelde nog met het moordtuig in de -wond de straat op, terwijl de ander zich tot de vlucht gereedmaakte. Nadat de verwonde naar een hospitaal was overgebracht, had de politie echter zoo snel haar maatregelen genomen, dat de broedermoorder aan het station der lijn-Lyon werd gearresteerd op het oogenblik dat hij plaats nam naar Marseille. U LJlTi.iSL.AN lt. Franlirijli. De voorraad edel metaal van de Fransche Bank beliep in 1878 het aanzienlijk bedrag van ruim 2000 millioen franken, een cijfer dat in de laatste 28 jaren slechts ééns overtroffen werd, nl. in 1876, toen de voorraad 2150 millioen bedroeg. Duitsciiland. Binnen enkele dagen zullen de wereldberoemde ijzerfabrieken van Borsig, waaraan 2000 arbeiders worden bezig gehouden, gesloten worden, nadat het werk reeds sedert eeuigen tijd met geldelijk verlies was voortgezet. Dit bericht heeft in de arbeiders- en industriëele kringen van Berlijn een zeer droevigen indruk gemaakt. De rijksdag heeft Forckenbeck tot voorzitter herkozen, en na twee herstemmingen Stauffenberg, nationaal-liberaal, met S8 stemmen tot eersten onder-voorzitter gekozen. Groot-Britannië. Uit Calcutta wordt bericht dat Mirza Mahomed Hassan te Kaboel is aangekomen, komende van Taschkendhij spreekt het bericht van Shir-Ali's dood tegen en verzekert dat de Russische autori teiten zich niet met diens zaken willen bemoeien Shir-Ali zou van plan zijn naar Herat te gaan. Lord Beaconsfield en Northcote legden gis teren, de een in het Hooger-, de ander in het Lagerhuis, gelijkluidende verklaringen af. Zij be treurden het ongeval in den Zoeloe-oorlog, en zijn vast besloten de smet uit te wisschen. De uitvoering van het tractaat van Berlijn vordert op bevredigende wijze, de Russen zijn begonnen Turkije te ontruimen en zullen vermoedelijk op den bepaalden tijd dat land verlaten hebben. De staatsdomeinen op Cyprus zijn door Engeland gekocht voor een jaarlijksche uitkeering van 5000 pd. st. De expeditie in Afghanistan heeft haar doel bereikt, de noordwestelijke grenzen zijn beschermd en het is thans mogelijk dat Afghanistans onafhan kelijkheid gewaarborgd is.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2