DAGBLAD. Vrijdag 14 Februari. A'. 1879. K°. 5828. Eerste Blad. 8 TABS-BERICHTEN. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco pGr postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVE RTEKTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerB 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat de gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Jani 1851 (Staatsblad N°. 85), in zijne vergadering van he den het 8de suppeletoir kohier der plaatselijke directe be lasting voor het jaar 187S heeft vastgesteld, en dat kohier alsnog ter Secretarie der gemeente gednrende acht dagen voor een ieder ter leziDg is nedergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op hel kohier aangeslagene krachtens de 5de zinsnede van bo vengenoemd wetsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag bij verzoekschrift op ongezegeld papier bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kan inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRAN DELER, Burgemeester. 13 Februari 1379. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 13 Februari. Het Staatsblad n°. 29 behelst het besluit vau 2 Februari jl., houdende regeling van de jaarwedden der hoogleeraren aan de rijks-univer siteiten. Indien niet bij zijne aanstelling anders bepaald is, geniet elk hoogleeraar aan eene rijks universiteit eene jaarwedde aanvankelijk van f 4000, vervolgens ingaande met den eersten dag van het vierendeel jaars, volgende op dat, waarin bij, te rekeneD van den dag, waarop hij zijne lessen als hoogleeraar heeft aangevangen, zijn vijfjarigen diensttijd volbracht heeft, van f 5000, en daarna, na nogmaais volbrachten vijfjarigen diensttijd, van f 6000. Deze regeling geldt mede voor de in dienst zijnde hoogleeraren, voor zooveel hunne jaarwedde miuder bedragen mocht dan bij toepassing daar van het geval zijn zou en met dien verstande, dat vroeger volbrachte diensttijd, ook vódr 1 Octo ber 1877, als hoogleeraar aan eene der rijks-hoog- scholen mede in rekening wordt gebracht. De verhooging van jaarwedde gaat voor den betrok ken hoogleeraar gepaard met eene vermindering der personeele toelage, hem, krachtens art. 110 der aangehaalde wet, bij kon. besluit van 13 Nov. 1877, n*. 3, verleend, tot het bedrag van de verhooging, of doet die toelage, indien zij minder dan de verhooging bedraagt, vervalleB. De bij kon. besluit van 21 Jan. jl. gedane benoeming van mr. M. d'Aumerie tot plaatsverv. lid van den militieraad in het derde militiedistrict van Zuid-Holland is ingetrokken en als zoodanig voer de lichting der nationale militie van 1879 benoemd mr. L. D. Suringar. Van den 25sten Februari tot en met den 27sten Maart zal op de provinciale griffie van Zuid- Holland ter inzage van een ieder liggen eene door Ged. Staten ontworpen aanvulling van den ligger der in hunne provincie gelegen wegen, die tot toegang dienen naar een spoorwegstation of naar een plein voor een station, welke aanvulling wordt vereisoht door de opening van den spoorweg LeidenWoerden. Een ieder is bevoegd zijne bezwaren tegen de ontworpen aanvulling bij Ged. Staten schriftelijk in te brengen, binnen vijf en veertig dagen na de dagteekening (10 Febr.) der aankondiging. Uit Hillegom wordt gemeld: In deze zeer welvarende gemeente gaan ongeveer 300 kinderen op de dorpsschool, waar het onderwijzend perso neel bestaat uit een hoofd- en drie hulponder wijzers dus ruim 70 kinderen per hoofd. Een gevolg is, dat het den uitstekenden hoofdonder wijzer L. L. Veenendaal zeer moeilijk, ja bijna onmogelijk is, ooit zijne klasse te verlaten, om het zoo noodige toezicht in de andere klassen te houden, en men dus blootstaat aan 't geval dat de kinderen geheel overgelaten zijn aan hulp onderwijzers, die pas de normaalschool verlaten hebben. Door zeer aan de orde zijnd vertrek, ziekte, afwezigheid enz. der hulponderwijzers zijn de kinderen, dooreengenomen, jaarlijks eenige weken naar huis gezonden. Eenige belangstellende ingezetenen, tot de hoogstaangeslagenen in de ge meente behoorende, ergerden zich over dezen toe stand en overlegden wat daar aan te doen zoude zijn, daar de plaatselijke schoolcommissie, aan wier hoofd de burgemeester S. baron Van Heemstra staat, zweeg en berustte. Eenparig besloot men, een request aan den gemeenteraad te richten, waarin de bezwaren werden uiteengezet. Het ant woord was een schrijven van Burg. en Weth., waarin gezegd werd, dat de raad met verbazing had kennis genomen van den aanhef van het request, daar hij er zeker van is, dat geen der onderteekenaren zich persoonlijk zal hebben over tuigd van het onderwijs, dat op de lagere school wordt gegeven, en dat aan het grootste deel der onderteekenaren ten eenenmale de kennis ontbreekt, om te kunnen beoordeelen of het onderwijs onvol doende is, en in den laatsten tijd veel te wen- schen heeft overgelaten. Vermits voorts de nieuwe wet op het lager onderwijs de bepaling inhoudt dat de hoofdonderwijzer geen afzonderlijke klasse zal hebben, maar in de gelegenheid moet zijn de geheele school te overzien, bad de raad ge meend, dat het onnoodig is deze wet vooruit te loopen en met algemeeue stemmen besloten afwij zend te beschikken op het gedane verzoek. De som, die onlangs op de begrooting van binnenlandsche zaken is gebracht tot verhooging der jaarwedden van de leeraren bij de rijks hoogere burgerscholen zal, naar men verneemt, strekken tot verhooging van het salaris dier leeraren, die het langst in die betrekking zijn werkzaam geweest. Het bericht dat de nieuwbenoemde minister van oerlog den gevorderden ambtseed zou hebben afgelegd, blijkt voorbarig te zijn geweest. Wel was de eedsaflegging op eergisteren bepaald, doch zij schijnt, om redenen onafhankelijk van den minister, nog" eenige dagen te zijn uitgesteld. Bij het departement van oorlog is als beginsel aangenomen, dat 2de luitenants die voor vijf jaren bij het leger in Ned.-Indië wenschen te worden gedetacheerd, minstens een vol jaar dieD raug moeten bezitten. De gemeenteraad van Haarlem heeft aan de Tramwegmaatschappij aldaar concessie verleend voor de door haar aangevraagde lijn, van den Kruisweg, langs Parklaan, Kenaupark, Kinderhuisvest en Zijlweg tot de grens der gemeente, ten behoeve van eene lijn naar Bloemendaal, mits zij tegelijk daarmede in werkiDg brenge eene lijn, loopende van het Spaarne bij de Gedempte Oudegracht, langs die gedempte gracht tot de Raaks, de Raaks met eene brug over de Singelgracht naar den Zijlweg verbinde, en zoo genoemde Maatschappij slechts ééne van deze lijnen wenscht in exploitatie te brengen, haar dan concessie te verleenen voor de lijn, loopende van het Spaame over de Raaks naar den Zijlweg en met vergunning om stoom als beweegkracht te mogen gebruiken. Te 's-Gravesande zijn vanwege het Rijk opmetiagen gedaan om de reddingstations te Ter- heide em Yluchtenburg telegraphisch te verbinden met de telegraafkantoren te 's-Gravesande, Hoek van Holland en Monster. Het doel dezer verbinding is om bij stranding van schepen hulp tot redding van elders te kunnen inroepen. In de Lonisa-stichting te 's-Hage, het be kende gesticht voor opvoeding en onderwijs van nagelaten kinderen van minvermogende vrijmet selaren, zijn een paar gevallen van besmettelijke ziekte voorgekomen, waardoor de behoefte is ge bleken aan een afgezonderd gebouw voor lijders aan zulke ziekten. Op de groote open ruimte achter het gesticht bestond gelegenheid zulk een gebouw, met afzonderlijken toegang, in te richten en daartoe zijn reeds bestek en teekening opge maakt; de kosten zijn op f 5000 geraamd. Naar men verneemt heeft prins Frederik weder een blijk gegeven van zijn liefdadigheid, door de kos ten geheel voor zijne rekening te nemen. De tooueelkunstenaar Albregt is, naar men verneemt, lijdende aan een verzwering van den slokdarm. Het aantal gevangenen in het verbeterhuis te Hoorn gedurende het jaar 1878 was gemiddeld niet meer dan even boven de 300. De staat van gezondheid was buitengewoon goed, bijzondere ziekten kwamen niet voor en de sterfte was zeer gering; zij bedroeg slechts twee of drie en dit is opmerkelijk, dewijl zich zoovele oude lieden en zeer verwaarloosde personen onder hen bevinden. De heeren P. Gallas Jr. en E. Maas zijn op den voet van Nederlandsen onderdaan erkend en toegelaten als consulair agent van Frankrijk, respectievelijk te Hellevoetsluis en te Maassluis. Het stoomschip „Prins Hendrik", vau Nieuwediep uaar Batavia, vertrok gistermiddag van Southampton. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Poortugaal eu Hoogvliet J. Nolen, van Woerden H. Doyer Jz., van Maastricht W. II. Pyls; met ingang van 1 Maart tot kantonrechter-plaatsv. te Rotterdam (eerste kanton) mr. S. Hannema, tot id. (tweede kanton) mr. J. Rombach; den 2den luit. J. A. Van Dapperen, van de 6de afdeeling vesting-art., in rang en ouderdom in dien rang overgepl. bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gistermiddag arrest gewezen in de zaken van1°. J. J. R., gewezen ambtenaar der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Vlissingen, beschuldigd van valschheid in onder- handsche geschriften. Het hof heeft den besch. met aanneming van verzachtende omstandigheden eene eenzame opsluiting van drie maanden en tien boeten van f 50 opgelegd. En 2°. W. J. v. B., A. G. en J. A. V., uit Rotterdam, beschuldigd van poging tot diefstal door drie personen in een bewoond huis bij nacht en met behulp van in klimming. Elk der beschuldigden werd tot eene correctioncele gevangenisstraf van vier jaren ver oordeeld. Het gemis van nadeel strekte als ver zachtende omstandigheid. Christine Nilsson had in 1868 van de stad Parijs een stuk grond gekocht, den hoek vormende van de rue de Morny en de avenue de l'Empereur. In het contract verbond de zangeres zich daar binnen een bepaalden termijn een hui3 te laten bouwen. Aan flie verplichting voldeed zij niet, want ze was weinig te Parijs, maar de stad, die niet wilde dat een der fraaiste wijken ontsierd bleef, sommeerde haar tot het nakomen van het contract en het hof van Parijs heeft de beroemde zangeres veroordeeld een huis te laten bouwen, of aan de stad een schadevergoeding uit te heeren.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1