in de kunst mogen oefenen, voortaan genoemd wor den pensionnaires van den Koning en de Koningin. Heden heeft een samenkomst van eenige kiezers plaats gehad, waarin besloten is op te richten eene liberale kiesvereeniging voor Alphen, Aarlan- derveen, Bodegraven en Boskoop in aansluiting met de centrale kiesvereeniging te Gouda. In een vergadering, te houden de volgende week te Bode graven, zal er een bestuur gekozen en zullen de reglementen vastgesteld worden. In den vroegen ochtend is heden te 's-Hage overleden dr. Walther Robert baron "Van Hoëveil, lid van den raad van state, sedert 1862, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Hij bereikte den ouderdom van 66 jaren. Bij het plaatselijk comité voor de Noord- poolvaarl te Middelburg is van een der ingezetenen aldaar eene gift ontvangen van f 200, ter be vordering van eene tweede reis met de „Willem Barendsz." Naar men verneemt bestaat het voornemen te Haarlem eene rijks-normaalinrichting te openen en deze te verhinden aan eene der openbare scholen. Bij advertentie in de Staatscourant roept de secretaris-thesaurier van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, als daartoe gemachtigd, degenen, die aan de nalatenschap iets verschuldigd zijn of van de nalatenschap iets te vorderen hebben, op om daarvan aan hem betaling of opgave te doen vdér den lstèn April a. s. De gewone audiënties van de ministers van financiën en oorlog zullen Donderdag niet plaats hebben. Onder de vier ambtenaren, die eerstdaags als inspecteurs der belastingen naar Oost-Indië 'zullen vertrekken, behoort ook de heer C. T. Knottenbelt, vroeger ontvanger der in- en uit gaande rechten te Vlissingen, thans controleur te Purmerend. Het Staatsblad n*. 16 behelst het kon. besluit van den 19den Januari jl., tot wijziging van dat van 23 Augustus 1852 (Slaatsblad n°. 141), houdende vaststelling van bepalingen op de strandvonderij. Het Ned. fregatschip „Europa", kapt. Yan Nouhuys, zou, volgens een telegram uit Singapore van 11 Januari, naar Penang vertrekken om daar voor Londen te laden. Het stoomschip „Prins Hendrik" vertrok Zaterdag van Nieuwediep naar Java en de „Schie dam" van Rotterdam naar Nieuw-York. Gemengd Nieuws. Met genoegen zal men hebben opge- merkt dat men reeds hedenmorgen is begonnen de Ruïne in een eenigszins beteren en voor de passage minder gevaarlijken toestand te brengen. De bestrating van het Steenschuur zal zeker nu ook wel spoedig worden voortgezet. In de Kalverstraat alhier had Zater dag-avond omstreeks 10 uren een schoorsteen brandje plaats, dat echter spoedig door den brand meester met behulp van kardoezen werd gebluscht, zoodat de inmiddels aangerukte drie spuiten geen dienst behoefden te doen. Tegen A. W., met eene vrouw in een der slaapsteden alhier logeereude, is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling tegen die vrouw gepleegd en verzet tegen de politie, die vanwege de slaapsteehoudster was gerequireerd. Reeds twee vonnissen wegens mishandeling te zijnen laste hebbende, is hij heden naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Zaterdag en Maandag zijn te Katwijk 40 schuiten met schrale vangst aangekomen, welke besomden f 60 a f 150 in 5 tot 8 dagen reis. Besteed werd voor tarbot f 3 a f 7, tong 15 a 35 ets., benschol 25 a 45 ets., kabeljauw f 1.50 a 3 per stuk, droogschol f 6 a f 8.50 en rog f 1.50 a f 2.75 per mand. Drie nieuwe bomschui ten zijn in de vaart gebracht. Niettegenstaande het minder gun stige weder heeft de aangekondigde hardrijderij op schaatsen achter de schietbaan te Delft Yrijdag toch plaats gehad. Daar zich echter slechts 20 deel nemers voor den wedstrijd hadden aangemeld, besloot de commissie den inleg op de helft der bepaalde som te stellen en in verband daarmede uit te loven een prijs van f 10 en een van f 5, alsmede een premie van f 3 eü een van f 2. Toen hiermede óok door de deelnemers was ge noegen genomen, ving de wedstrijd aan en had den volgenden uitslag1ste prijs P. Olieman, van Pijuakker; 2de prijs P. Vellekoop, 1ste premie C. Romein, 2de premie A. Groenewegen, allen van Nootdorp. Yr ij dag-avond zou in den grooten schouwburg te Rotterdam een voorstelling wor den gegeven ter benefice van den heer D. Haspels. Wegens plotselinge ongesteldheid van dezen kun stenaar echter kon de voorstelling niet doorgaan. Noch door advertentie in de avondbladen, noch door aangeplakte en op borden rondgedragen bil jetten was het publiek hiervan in kennis gesteld, zoodat zeer velen in den regen een vergeefschen tocht naar den schouwburg maakten. Onder de gemeente Nieuwer-Amstel zijn tien landloopers opgelicht door deAmsterdamsche politie uit een loods met hooi, waarin zij lagen te slapen. Zij schenen aldaar bij voortduring hun nacht verblijf te houdenonder behoorlijk geleide werden zij naar een politiebureel te Amsterdam overgebracht. Omtrent de poging tot moord, V r ij dag avond te Amsterdam gepleegd, wordt het volgende medegedeeldZekere J. G. Taan, een man al te zeer bekend bij de jnstitie, begaf zich om half- negen naar de woning van eene vrouw van ongeveer 50 jaar, na kort te voren aan zijne zuster in de Tuinstraat het geld, dat hij bij zich had, te hebben afgegeven, met de woorden, dat hij dit vermoede lijk wel niet meer zou noodig hebben. In de bedoelde woning aangekomen, zocht de woesteling met de vrouw twist, waartoe minnenijd aanleiding gaf, en bracht haar twee groote en diepe wonden in het lijf, alsmede aan den hals toe. Op het ge schreeuw om hulp schoten eenige buren toe, waarna de man zich kalm verwijderde. Een dienaar van politie der 5de sectie vond de vrouw badend in bloed en haalde terstond geneeskuudige hulp. Toevallig kwam dr. Yan der Waal voorbij, die het eerste verband legde eu verbood de vrouw te vervoeren. Zij verkeert thans nog in hoogst be- denkelijken toestand. Taan is vroeger reeds twee maal veroordeeld geweest wegens mishandeling van vrouwen, waarvoor hij eene gevangenisstraf van tien en eene van zes jaren heeft ondergaan. Hij is omstreeks tien uren in zijn slaapplaats in de nabijheid gevonden en gearresteerd. R echtzake n. J. H. Luyken, van beroep kleedermaker te Amsterdam, die onder den naam van Valkenberg, medisch student, wonende in de Amaliastraat te 's-Gravenhage, bij een paar oude lieden te Leiden kamers huurde en kort daarop verdween met een horloge, dat hij vaa een nichtje van den huize voor eenige dagen had weten ter leen te bekomen, daarop gevat werd, en door de Haarlemsche recht bank deswege, met vrijspraak, op grond van ge brek aan bewijs, van andere oplichterijen, over eenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot twee jaren celstraf en twee boeten, elk van 50 enz., is, evenals het parket te Haarlem, van dit vonnis in hooger beroep gekomen, dat door het gerechtshof Maandag jl. behandeld werd. Het O. M., waargenomen door den advocaat- generaal mr. Verloren van Themaat, had drie der Leidsche studenten gedagvaard; maar de beide oude lieden waren om wettige redenen niet ver schenen. Alleen het nichtje was tegenwoordig, die, voor zoover haar bekend was, de avonturen van den pseudo-student vertelde, en voor zoover zij er bij betrokken was, de verklaring aflegde, dat zij wel het ophakken en opsnijden van den be klaagde, gedeeltelijk uit eigen ervaring, gedeeltelijk van anderen had vernomen, maar toch niet bepaald kon zeggen, dat zij daardoor bewogen was geworden, haar horloge den snoever af te geven, maar dat zij eerder daartoe was overgehaald door den waan, waarin zij verkeerde, dat haar tante het horloge van den nieuwen bewoner om zekere redenen had weggebracht. De veroordeelde oplichter wist zich van al het voorgevallene slechts te herinneren, dat hij bij de oude lieden had gelogeerd, op ver zoek van den ouden heer, die hem 's avonds op straat had aangesproken. Voor het. overige wist hij van niets, ook niet dat het nichtje hem een horloge had geleend, dat hij vergat terug te geven. Enkele andere herinneringen uit zijn nog jeugdig, maar reeds veelbewogen leven gaf hij toe, o. a. de vele vroegere veroordeelingcn, welke hij tot zijn leedwezen moest bekennen, en zijn geveinsde ziekten in de cel te Rotterdam en te Haarlem. Het O. M. achtte het hooger beroep van den officier te Haarlem niet gegrond, daar het oordeelde, dat de Haarlemsche rechtbank terecht van diens requisitoir was afgeweken, door den appellant en geïntimeerde niet aan twee, maar slechts aan één bedrieglijke oplichting schuldig te verklaren, name lijk wat het horloge betreft, Zijn schuld daaraan zette de advocaat-generaal, tegenover de ontkentenis van den beklaagde, op grond van onderscheidene aanwijzingen nader uiteen, en deswege behoorde het hof het vonnis tegen dien „behendigen en gevaarlijken oplichter" in alle opzichten te be krachtigen. KOLONIËN. BATAVIA, 4 Januari. Door den eouveruenr-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol, de burg. sehrijver 5de kl. by de mil. adm. J. De Grave. Bevorderd: Tot magazynm. 2de kl. bij de genie, P. V. Rhemrev. Over geplaatst: Bij de 5de afd. van het dep. van oorlog, de 1ste lait.-kwart. D. J. Van Oosterzee; als gewest, ondcrint. van Atjeh, J. Valk; bij de int. van Atjeh, de 2de loit.-kwart. G. H. Van den Beeke; by het 2de gamiz. bat. in Atjeb, de 2de loit. S. Mesch; bij bet 3de gam.-bat. in Atjeh, de 1ste luit. H. Ovink en de 2de luit. W. Puffius. Hersteld in activi teit: Inf. De lait.—kol. J. C. M. De Wilde. Geplaatst: Bij den gen. dienst der westerafd. van Borneo, de otiic. van gez. lste kl. D. Ten Bosch; bij dien van Sumatra's westk. de off. van gez. 2de kl. A. G. H. Van Geoderen Stort; bij het 9de bat. inf. de kapt. F. L. Kaiser, bij het 10de de kapt. P. H. J. Oosthont, bij het 18de de 2de luit. J. Koolemans Beynen; bij het lste depot-bat., de kapt. K. H. iïarbord; bij het éde depot-bat., de 2de luit. D. Knypers, C. A. De Visser en P. J. Brandenborg; bij de 3de cemp. art. de 2de luit. J. Van Capel- lenbij den staf van de genie in de 2de en 3de mil. afd. op Java, resp. de 2de luit. J. W. C. Van Steeden cn A. Zon. Overgeplaatst: Bij het garn. te Weltevreden de off. van gez. 2de kl. C. O. Gelpke, bij den gen. dienst van Banka de off. van gez. 2de kl. C. M. Christensen, bij den gen. dienst van Sumatra's westkust de off. van gez. lste kl. J. J. Van Vogel poel, bij den gen. dienst in Atjeh de off. van gez lste kl. F. De Boer en 2de kl. J. A. Lodewijks, C. C. H. Munting en J. J. E. Hartmann; bij het éde bat. de luit. W. F. Luytjes, bij het 8ste de lste luit. N. C. Van Heurn, bij het 17de de lste luit.-adj. F. W. G. Merz, bij het garn.-bat. der Mol. eïl., de 2de luit. F. P. L. Van Drielbij het garn.-bat. der wester-afd. van Borneo, de luit. G. J. Soeterik; bij het lste garn.-bat. in Atjeb, de lste luit. J. C. R. Schenck en A. E. C. V. Boude- wijns; bij de subs.-corop. te Kotta Radja, do kapt. F. F. Weber; bij het lste escadron caval. in Atjeh de 2de loit. A. Waalewijn als adjunct bij de exped. art. in Atjeh, de lste luit. P. H. Op- zooraer van de éde camp. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. J. De Bruyn en aan den lsten loit. A. J. Van Arastel, beiden van de inf.; een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. G. P. M. Van der Noordaa. Geplaatst: Artillbij de lste comp. te Batavia, de lste luit. F. C. Granpré Molière; voort9 bij de ïnf. de 1ste luit. H. M. Mahne, bij bet 10de bat. te Batavia. JIJ» A -M- JLLS x. TV JL>. Frankrijk. De minister van binnenlandsche zakeu heeft aan de senatoren en afgevaarden uit Algerië, die hem het verlangen te kennen gaven, dat de heer Albert Grévy, vice-president van het parlemen taire commissie voor Algerië, benoemd werd tot civiel gouverneur dier kolonie, ten antwoord ge geven dat Chanzy niet meer te beschouwen is als gouverneur-generaal van Algerië. De regeeriug zal hem intnsscheu voorshands geen opvolger geven, daar zij eerst door de Kamers de nieuwe orga nisatie voor de kolonie wil laten goedkeuren. In afwachting hiervan wordt Lemyre de Villers met het bestuur der civiele en generaal d'Osmond met die der militaire aangelegenheden belast. De Senaat heeft met 195 stemmen tegen 9 het voorstel aangenomen van Charton, om ter plaatse waar de nationale vergadering van 1 April tot 15 October 17S9 te Versailles was bijeen gekomen, een gedenkteeken op te richten. Voorts om den 14den dezer een senator voor het leven te verkiezen, in plaats van wijlen Paul Morin. Duitsehlu.iïcl. De Kamer vau afgevaardigden braoht Zaterdag in eene avondzitting de tweede lezing der staats- begrooting ten einde. Het budget wijst in uitgaven en in inkomsten een eindcijfer aan van 711,500,750 mark. Volgens de „National Zeitung" heeft de bondsraad zich met het wetsontwerp betreffende de disciplinaire straffen tegen leden van den rijksdag ver- eenigd, zooals het door de commissie gewijzigd werd. T'ur-Lï'l De Turksche gezondheidsraad heeft besloten, dat sehepen uit de Zwarte Zee en de Zee van Azof in de Turksche havens aan de Zwarte Zee

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2