DAGBLAD. Dinsdag 11 Februari. N0. 5825. A#. 1879. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Francp per postn 1.40, Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 rogels....1.05. Iedere regel meera 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad ran Leiden, op Donderdag 13 Februari 1879, des namiddags te twee uren. Pun/en ter behandeling 1°. Voordracht betrekkelijk de benoeming van een adsistent- torenwachter. (13 en 21) 29. Voordracht betrekkelijk de verhoring, van het raamland buiten de voormalige Hoogewoerdspoort. (3 en 10) 3°. Verroek van D. M. Van Leeuwen om ontslag als hulp onderwijzer aan de school n°. 1 voor onvermogenden. (11) 4°. Voordracht tot het verleenen van schadevergoeding aan den pachter van het boiTet in de Gehoorzaal. (12 en 20) 5'. Verzoek van A. Van Wijk, betrekkelijk het doen rooien van hoornen. (14 en 21) 6°. Idem van J. A. Frank om een kelder te horen. (15 en 21^ 7°. Idem van M. B. Tukker en J. Vermeulen, ter bekoming van grond. (16 en 21) 8°. Staat van af* en overschrijving op de begrooting, dienst 1878. (17) 9°. Voordracht betrekkelijk de tijdelijke voorziening in de vaca tures aan de inrichtingen voor hooger en middelbaar onder wijs. (18) 10°. Verzoek van de Leidscbe Melkinrichting ter bekoming van een gedeelte der Siogelsloot enz. (10 en 21) 11°. Idem van de ürma Gehrs. Van Hoeken ter bekoming van een gedeelte der gedempte Minnebroersgracht. (16 en 21) 12°. Voordracht betrekkelijk de aanschaffing van een stoomketel voor de exploitatie van het Lierourstelsel. (23) 13°. Idem tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting. (19) 14°. Derde Snppletoir Kohier der plaatselijke directe belasting voor 1S78. 15°. Verzoek van M. A. Biekart om ontslag als hulponderwijzer aan de school n°. 3 voor minvermogenden. (22) LS&IDËTV, ÏO Februari. Borg. en Weth. bieden den gemeenteraad ter vaststelling aan een staat van af- en overschrij ving op de gemeentebegrooting dienst 1878, ter somma van 690,75. De commissie van financiën heeft tegen dien staat geene bedenkingen en advi seert tot de vaststelling. Burg. en Weth. verzoeken machtiging om in de vaceereude betrekkingen van leeraar in de wis kunde aan de gemeente-instelliügen voor hooger en middelbaar ouderwijs en van leeraar in de staats wetenschappen aan de hoogere burgerschool tijdelijk te voorzien en te dien einde over de daarvoor op de begrooting uitgetrokken gelden te beschikken. De commissie van financiën adviseert afwijzend op de voordracht vaa Burg. en Weth. om aan den pachter der Stadszaal 75 uit de gemeente kas toe te kennen wegens door hem geleden schade. Zij heeft geen bezwaar tegen de voordracht be treffende de nitbetaling der jaarwedde van den adsistent-torenwachter over 1878 en evenmin tegen het voorstel tot verhuring van den kelder onder de woning van den concierge van het raadhuis aan J. A. Frank. Burg. en Weth. geven in overweging om aan den hulponderwijzer aan de openb. lagere school n°. 3 voor minvermogenden M. A. Biekart, met ingang van 1 April, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen. Nog stellen Burg. en Weth. voor te besluiten tot de aanschaffing van een nieuwen stoomketel ten behoeve van de exploitatie van het Liernurstelsel. De kosten daarvan bedragen 1085. Gebr. Van Hoeken verzoeken den eigendom van 408 centiaren der Gedempte Minnebroersgracht, ten einde daarop een hontmagazijn te bouwen. Burg. en Weth. en de commissie van financiën adviseeren daarop gunstig, in overeenstemming met de commissie van fabricage. Zij brengen me4e een gunstig advies uit op de ver zoeken van de Leidscbe Melkinrichting, ter bekoming van een gedeelte der singelsloot tusschen de Aloëlaan en den Marendijk, en van M. B. Tukker en J. Vermeulen, ter bekoming van een gedeelte der gedempte sloot aan den hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude. Burg. en Weth. leggen aan den gemeenteraad over een staat van aaugeslagenen in de plaatse lijke directe belasting over 1878 en 1877, die in den loop des jaars de gemeente hebben ver laten of overleden zijn, en stellen voor om aan die personen geheele of gedeeltelijke afschrijving of restitutie te verleenen, tot een gezamenlijk bedrag van 146,13. De commissie van financiën ver- eenigt zich met die voordracht. Maandag 24 dezer 's morgens te 10 uren zal in de Kweekschool voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van jongens, die eene ver bintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Zooals uit het convocatie-biljet voor de mor gen, Dinsdag 11 Februari, te houden gewone ver gadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plan tenkunde blijkt, is door het afdelingsbestuur een maatregel genomen, die zeker velen leden welkom zal zijn. Er zal namelijk in 't vervolg op de ge wone vergaderingen steeds een bus aan den ingang der zaal geplaatst zijn, bestemd om de vragen te ontvangen, die men, met betrekking tot het kweeken of verzorgen van planten, elkander zou willen doen. Die vragen moeten duidelijk gesteld en behoeven niet onderteekend te zijn, doch moeten steeds direct of indirect op plantencultuur, 't zij in kamer, kas of tuin, betrekking hebben. Na afloop der gewone werkzaamheden zullen ze aan de loden lor hein, .wool ding worden voorgelezen. Zeker gebeurt het vaak dat men, ten opzichte der behandeling zijner planten, verlegen zit met de beantwoording der vraag hoe het aan te leggen om daar voldoening van te hebben. Zelfs schijnt het ons toe dat de kweekers, de vakmannen zeiven, nu en dan elkanders raad wel zullen willen hooren, maar ongaarne door een vraag te stellen blijk willen geven dat ze in het een of ander opzicht niet vast staan. Dit is wel geen oneer, maar velen meeuen dit toch. Nu kunnen zij elkander inlich tingen vragen, zonder dat het noodig is zich bekend te maken. Voor de liefhebbers echter achten wij dezen maatregel van het meeste belang, en liefhebbers zijn er velen onder de talrijke leden. Dat de gedachtenwisseling, toch somwijlen reeds zeer geanimeerd, er nog levendiger door zal worden, is niet twijfelachtig. Naar aanleiding van het door den heer G. J. A. Van Tussenbroek en zijne echtgenoote, als directeur en directrice van het academisch zieken huis alhier, aangevraagd eervol ontslag aan den minister van binnenlandsche zaken wordt aan de Arnhemsche Crt. medegedeeldDe kolossale uit breiding die deze nieuwe inrichting in de laatste jaren heeft ondergaan, als bijv. nieuwe verloskun dige afdeeling, drie barakken voor besmettelijke zieken, een buiten het terrein staand gebouw, ingericht voor apotheek met zit- en slaapkamers, enz. voor den apotheker, den hulpapotheker en twee bedienden, die de geheele verzorging en be diening voor het ziekenhuis ontvangen, de groole drukte der studenten, het inwonen van vijf docto ren, p. m. 180 patiënten en een dienstpersoneel van 70 a 80 mannen en vrouwen, enz. geven aan direc teur en directrice, niettegenstaande den boven allen lof verheven regel en de goede orde, die in de inrich ting heerscht, eene lichaams-inspanning, die hen naar rust doet verlangen. De eenige lof, die hun algemeen gegeven wordt, bestaat hierin, dat heeren curatoren, dienstpersoneel en lijders aan de ver trekkende directie zeer veel zullen verliezen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 em 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 36.00, 18.50, 3.70 en 2.05; de laagste 35.00, 17.50, 3.40 en f 1.85. Ds. Schouw Sandvoort te Leiderdorp is bij de Ned. Herv. gemeente te Alkmaar beroepen. Ds. G. J. Vos, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, heeft voor het be roep naar Wassenaar bedankt. Zaterdag-middag werd te Keulen in de zaal van het Victoria-Ljcenm het Vondelsfeest gevierd. De feestelijk versierde zaal kon de deelnemers nauwelijks bevatten. Het feest werd geopend met een piano-quartett van Schumann, voorgedragen doer de professoren Quast en De Lange. Daarna hield mevrouw Lina Schneider een voordracht over den dichter, zijn levensleop en omstandigheden; daarbij kenschetste zij zijne werken en deelde eenige vertaalde gedeelten daarvan mede. Hierop volgde het Engelkoor uit den „Lucifer," ingeleid door den heer De Lange en begeleid door den heer Quast met muziek. Deze compositie, welke grooten indruk maakte, zal weldra ook in Nederland ten gehoore worden gebracht. Het feest eindigde met de voordracht van een huidegedicht van mevrouw Schneider. Tot den internationalen wedstrijd van som mige fabrikaten en werktuigen, verbonden aan de tentoonstelling van nationale en koloniale nij verheid, in Arnhem te houden van 15 Juni tot 1 October 1879, worden toegelaten steen vorm machines, bouwartikelen van kunststeen, monteurs van 2 tot 3 paardenkracht, brandwaarborgkasteD, machines ter bewerking van ijzer, machines ter bewerking van hout, touw van hennep geslagen, rijtuigen, voorwerpen vervaardigd uit zilver, water meters, naaimachines, toestellen ter electrische verlichting. Ieder die wenscht deel te nemen aan den wedstrijd, zal daarvan vdór 15 April moeten kennis geven aan den secretaris van het bestuur. Voor elk vak worden gouden en zilveren medailles uitgeloofd, behalve premiën in geld van 600 tot 50. Het geheele aantal gouden medailles bedraagt elf, dat der zilveren twee en twintig, terwijl aan premiën ruim 4000 wordt uitgeloofd. Met ijver worden door de feestcommissie te Deventer de toebereidselen voortgezet voor het in de eerste dagen van Augustus aldaar te hon den 14de Nederlandsch nationaal zangersfeest. Door de ingezetenen is voor een waarborgfonds van 1300 aandeelen a 10 ingeschreven. Er hebben reeds aanbestedingen van 3000 stoelen, 400 tafels en 1000 voetbankjes plaats gehad. De aanbesteding van het feestgebouw op de Worp zal den 25sten Februari volgen. Naar men verneemt is jhr. mr. E. W. F. Wttewaal van Stoetwegen, raad van legatie te Parijs, benoemd tot Nederlandsch minister-resident in Japan. Uit Berlijn wordt gemeld dat prins en prinses Frederik Karei van Pruisen en hunne dochter prinses Louise, alvorens zich naar Enge land te begeven, waar het huwelijk dezer prinses met den hertog van Connaught voltrokken zal worden, een bezoek zullen brengen aan de weduwe van prins Hendrik der Nederlanden in Den Haag. Burg. en Weth. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld een laborato rium voor de experimenteele plantenphysiologie op te richten, door verbouwing van het hoofdge bouw van den hortus botanicus, waarvan de kosten worden geraamd op 14,000. De Koning heeft bepaald dat de koninkl jke pensioDnaires, welke zich voor Zr. Ms. rekening

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1