Die! hof, en bij de divisie kon. maréchaussee van Limburg de 1ste luit. F. V. Quadekker; eervol onthevenop zijn verzoek, van zijn betrekking van adj. van den min. van oorlog, te rekenen van 1 April a. s. en onder dankbetuiging voor de dien sten. door hem bij het dep. van oorlog bewezen, de kapt. P. Thijssen, van het 4de reg. inf., die bij dat corps zal terugkeercn; van zijne betrek king tot de normaal-schietschool de kapt. J. C. Harsveldt, die in verband daarmede van den staf der inf. bij het 5de reg. van dat wapen is overgepl., onder bepaling dat hij tot 1 April a. s. bij gemelde in richting zal blijven gedetacheerd; van de functiën van eerstaanwezend ingenieur te Zwolle, de kapt. A. Jentink; bestemd om werkzaam te zijn resp. bij de normaal-schietschool en bij de kon. mil. acade mie de kapt. J. E. II. Hanckar en de 1ste luit. G. A Buhlmautot onderwijzer bij den hoofdcur sus der art. de 1ste luit. J. A. Lehmann en P. A. Nurnaus, alsmede de 2de luit. A. H. Huart;tot cerstaanw. ingenieur te Zwolle de kapt. A. E Pol- vliet weder bij het leger hier te lande ingedeeld, bij het 1ste reg. huzaren, de 1ste luit. E. J. Geiderinangedetacheerdbij de artillerie-stapel en constructie-magazijnen de 1ste luit. S. J. üroogleever en C. R.'De Steenes, bij het 2de reg. vei l art. de 2de luit. H. Oolgaardt.geplaatst a la suite van het koloniaal werfdepot de kapt J. E. D. Bruinsma en E. E. E. Otken van het O.-I. leg r bij dat hier te lande gedetacheerd. Aan een gastmaal in het Amstelhotel te Amsterdam vereeuigden zich gisteravond een aan tal dergenen, die tot de Yondelviering hadden medegewerkt. Er werd veel en goed gesprokeD, en de heer W. J Hofdijk, die tusschen den burgemeester en prof. De Vries gezeten, de „werk zaamheden" leidde, deed dit met zooveel humor en goeden wil, dat men tot zeer laat in den avond onder zijn gezellig praesidium bijeen bleef. Het ontbrak niet aan dronken op allen, die door hunne medewerking de viering hebben mogelijk gemaakt en doen slagen, en ook hier weder wer den in soms zeer welsprekende bewoordingen Vondels verdiensten uiteengezet. Opmerkelijk was de met geestdrift afgelegde verklaring van prof. De Vries, dat hij alles zou blijven aanwen den om de voortzetting en voltooiing van het „Museum der Nederlandsche taal", het woorden boek, mogelijk te maken. De heer Richard Hol te Utrecht is thans definitief benoemd tot directeur der koninklijke zangvereeniging „Cecilia" te 's-Hage en heeft zich bereid verklaard voortaan die betrekking te ver vallen. De heer H. J. C. Kuypers zal de voorbe reidende studiën der zangers blijven leiden. Hét voornemen bestaat om het volgend jaar het vijftig jarig bestaan van „Cecilia" te viereu met een buitengewoon luisterrijk feest, waarvan een groote zangwedstrijd een deel zal uitmaken. De keizer van Rusland heeft den schout bij-nacht jhr. F. De Casembroot, die door onzen komng met een zending naar den keizer werd be last, benoemd tot ridder der orde van St.-George. Dit is de hoogste onderscheiding, die in Rusland aan een militair te beurt kan vallen. Het stoomschip „Conrad" is gisternamiddag van Suez naar Batavia vertrokken. Z. M. heeft met 1 Maart a. s. tot tijdelijk leeraar aan de h. b. s. te Leeuwarden benoemd II. P. Bouman; aan A. D. De Vries ABz. den titel verleend van onder-direct, van 's rijks museum te Amsterdam. Gremengd Nieuws. De heer Hansen had gisteravond bij zijne biologische séance in de Stadszaal niet over gebrek aan belangstelling te klagen. De nieuws gierigheid was grooter dan men verwacht had. Omreveer 200 personen, waaronder ook dames, woonden haar bij, waarvan er zich een 60-tal ter beschikking van den biologist stelden. Het duurde echter lang eer hij er in slaagde op een van hen voldoenden invloed uit te oefenen, zoodat reeds enkele toeschouwers, en daaronder ook een hoog leeraar in de geneeskunde, de zaal verlieten. Ein- dehjk kreeg hij twee personen, een rijks-ambte naar en een student, onder zijne macht. Hetgeen hij met hen deed lokte ook van de zijde der jon gelui ten slotte een applaus uit. De van elders overgekomen ongunstige berichten zijn alzoo hier niet bevestigd geworden. Tevens werkie hij met een zijner door hem medegebrachte ondergeschikten, doch met het oog op de verhouding die er tot elkander bestond, werd daaraan geen algemeen vertrouwen geschonken. Later deed hij echter ge deeltelijk ook hetzelfde met den student. De atnb teuaar gevoelde zich na de kuur niet bijzonder op zijn gemak of al te lekker, doch de laatste scheen van niets hinder te hebben. Dezer dagen smaakte de Koning het genoegen, een kleinen bengel wellicht van een vroegtijdigen dood te redden. Z. M. wandelde met de Koningin, na een rijtoer te hebben ge maakt, langs de Veenkade te 's Haze, toen hij een jongen bemerkte, die zich dicht bij een groot open vak van een veerpontje, op hei wrakke ijs ibevnud. Plotseling hoorde de jongen achter zich een forsche réprimande, die hem beenen deed maken. In een oogwenk was hij van het ijs. De Koning en de Koningin vervolgden bedaard hun weg. Hedennacht te kwart vóór drieën brak te Utrecht een vreeselijke brand uit, zóó plotselii g en van zóó grooten omvaug, dat hij op het etr-te gezicht bij dien van de Willemskazerne kon vergeleken worde». In een oogeilbhk sloegen de vlammen uit het bovenmagazijn van de firma Burgers en C0., iu galanterieën, op de Oudegracht tegenover den winkel van Sinkel. Aan redden of bergen van goederen was niet te dentten. Het gelieele dubbele huis met goederen en al is uitge brandzoomede is het parapluie-magazijn IJrondij voor het grootste gedeelte aangetast en beschadigd, terwijl de brand bij het huis van den confiseur Houimau werd gestuit. Vau persoonlijke ongeluk ken heeft men nog niets vernomeu. Een kinderlijkje is te Utrecht in het ijs gevonden. De handen eu voeten waren te zamen gebonden. Het papier waarin het weggebracht was, zat er nog om. Vanwege de ijsvereeniging te Gro ningen was gisteren weder eeue hardrijderij op schaat-en door mannen uitgeschreven, waaraan door 58 personen, meest allen flinke rijders, werd deel genomen. Hoewel een zachte dooi is ingevallen, was er toch nog eene talrijke menigte aanwezig, die den uitslag van dezen wedstrijd met spanning te gemoet zag. Eindelijk werd de prijs van 130 behaald door Okke Van den Berg van Rijperkerk, eu de premie van f 50 door T. Van den Berg van Tietjerk. Woensdag heeft zi'ch te Scheemda door ophanging van het leven beroofd het ruim elfjarig zoontje vau een daglooner. De oorzaak is onbekend. Met betrekking tot den plaatsgehad hebbenden brand in de meel- en broodfabriek op de Vijzelgracht te Amsterdam verneemt men dat, hoewel de schade ook aan gebouwen zeer aanzien lijk is, er maatregelen genomen zijn om binnen een paar dagen, zoo niet geheel, dan toch voor een deel de werkzaamheden te kunnen hervatten. Tot zoolang hebben de andere broodfabrieken in de stad welwillend de behulpzame hand geboden om in het ongerief, door den brand veroorzaakt, te voorzien. In het laatst van het vorigejaarwer- den herhaaldelijk de staarten van onderscheidene paarden in den omtrek van Utrecht afgesnedeu, zonder dat men den dader op het spoor kon komen; die dader, een jongmensch, is echter Woensdag gesnapt. Twee rijks-veldwachters, die juist op transport waren, kregen aanzegging dat te Loenen eene portemonnaie met geld zou zijn ontvreemd en de dader zich in den omtrek van Utrecht zou bevinden. Zij begaven zich daarom uaar eeno plaats, waar men vermoeden had dat hij zijn verblijf hield, en het duurde niet lang, of hij was in hnnne handen. Hij bekende niet alleen zijn diefstal, maar op eene doelmatig inge richte vraag van een der veldwachters ook, dat hij degene was, die de staarten der bovenver melde paarden had afgesneden. Hij werd onmid dellijk in hechtenis genomen en naar de gevange nis overgebracht. De vorige week is te Wierum eene vrouw overleden, die den ouderdom van circa 92 jaren had bereikt en bij wier begrafenis ongeveer 100 familieleden tegenwoordig waren. Zij laat de volgende nakomelingen na9 vau het 1ste ge slacht, 52 vr-n het 2de geslacht, 67 van het 8de geslacht, 28 behuwdkinderen tot het 3de geslacht, te zamen 156 kinderen, klein-, achterklein- en behuwdkinderen. Uit Calcutta wordt gemeld dat kolo nel Percy Windham te Rangoon in een luchtbal lon, naar zijne eigene voorschriften vervaardigd, is opgestegen. Toen hij op eene hoogte van 500 voet gekomen was, barstte de ballon, de lucht reiziger slortte in een meer en verloor het leven. Hij heeft een avontuurlijk leven gehad; hij heeft onder Garibaldi in Italië', in Amerika tegen de Zuidelijke Stalen gestreden, in Calcutta een humo ristisch blad geschreven en de betrekking van impressario aan de opera aldaar waargenomen, is vervolgens opperbevelhebber van liet leger van den koning van Burmah geweest en had zich, na twist met den kuning gehad te hebben, onlangs te Rangoon gevcsligd. Te Gross-Pankow (Saksen) maakten twee kinderen, een meisje van vijf en een knaapje van drie jaar, zich in afwezigheid der ouders mees ter van een flc-cli brandewijn, die in een kast stond, eu dronken van bet vocht. De moeder, die kort daarop binnenkwam, vond de kinderen geheel bedwelmd. Zij bemerkte de oorzaak en bracht hen te bed. Toen 'savo.ids de vader kwam, lagen de kinderen in diepen slaap Daar zij echter 's mor gens niet ontwaak en, riep men den dokter, die verklaarde dat de kinderen reeds dood waren. De Engelsche gezant te Marokko sir John Drummond Hay is op de zwijnenjacht bij Tanger zwaar gekwetst. De heer Hay was alleen op een ontzaglijk groot zwijn afgegaan, dat in de struiken een wijkplaats had genomen. Op 15 pas afstands gaf hij vuur, het zwijn werd niet getroffen en wierp zich op den jager, die andermaal, maar met even weinig succes, vuur gaf. Hay werd om vergeworpen en aan de beenen gewond. Hij zou zeker gedood zijn geworden, indien op zijn hulp geschreeuw niet eenige Mooren waren toegesneld, die het beest afmaakten. Volgens berichten uit Paraguay is de voormalige president, Rivarola door vijf onbe kende moordenaars des avonds om 't leven gebracht. Voor het wegvoeren van dc sneeuw uit de straten van Berlijn zijn sedert half December 140,000 wagenvrachten noodig geweest, hetgeen eene uitgaaf van 250,000 mark vereischte en de aanstelling van een hulppersoneel van 1400 man naast de 700 gewone werklieden, die voor de straatreiniging gebruikt worden. Charles Peace, de beruchte moorde naar, is wegens den moord, iu November 1876 op Arthur Dyson gepleegd, ter dood veroor deeld de verklaringen van de vrouw van den vermoorde, die opzettelijk uit Amerika was over gekomen om getuigenis af te leggen, werden door de andere getuigen bevestigd. L» L I T E N L A N13. De grootkanselier van het legioen van eer heeft, aan Grévy het grootkruis van die orde gebracht, en deze heeft het aangenomen, zoodat men zijn traditioneele zwarte jas voortaan met een ridderorde zal zien prijken. De ingang van de nieuwe kerk van Hya- cinthe Loyson, die Zondag te Parijs zal worden ingewijd, is niet schitterend. Aan het eind van een gang, die vroeger naar het kleine theater des Folies-Montholon leidde iu de rue Rochechouart ziet men een kleinen driehoekigen gevel, waarboven een kruis prijkt met de inscriptie „Eglise eatho- lique gallicane." Het. inwendige der kerk is uiterst eenvoudig, geen versieringen en matten stoelen; het, plafond is blauw met zilveren sterren. De kerk kan hoogstens 1200 personen bevatten. In Parijsche brieven wordt verzekerd, dat de nieuwe ministers het eens geworden zijn over het programma. Het zijn de volgende vier punten de terugkeer van de Kamers naar Parijs kan niet plaats hebben bij besluit der Kamerwanneer een besluit daartoe wordt genomen, zal het congres worden bijeengeroepen; ten tweede een gedeel telijke amnestie; ten derde zal het ministerie zich geheel neutraal houden in de quaestie van het in staat van beschuldiging stellen van de ministers van 16 Mei; eindelijk zal het kabinet zich ver-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2