LEIDSCII DAGBLAD. N°. 5823. Zaterdag 8 Februari. A0, i 879. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40, Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. S TABS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad n°. 05), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan W. L. LEGET en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene slachtplaats en het plaatsen van een meslbak in de panden in de Dui- zenddraadsteeg n°. 16 en 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. 7 Februari 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 Februari. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens alhier is heden het getuigschrift voor het lste gedeelte uitgereikt aan den heer A. Kuipers Az., candidaat-arts. De gedenkdag der stichting van de Leidsche hoogeschool zal morgen op de volgende wijze wor den gevierd: Te elf uren Bespeling van hot carillon. Te één uurAauvang der groote cavalcade, uit gaande van verschillende punten der stad, waar onder bijzonder uil munten: Armelustrium, Romeinsch jaarfeest, aangevoerd door Aventinus. Phrontis, de zoon van Onêtor, stuurman van Menelaos, welke Apollo op zijn terugtocht uit Troje zal dooden. Frederik de Groote, zijn rijk verdeelende tus- schen zijn drie zonen. Ten slotte een groote Arlequinade, electrisch verlicht met Jablokoilskaarsen. Te twee uren Feestrede van den rector mag nificus prof. A. E. J. Modderman. Te drie urenAlgemeene bijeenkomst voor de sociëteit Minerva van de verschillende groepen uit de cavalcade, verder gecombineerde tocht door de stad met muziek. Te vijf urenFeestelijke maaltijd aan verschil lende tafels. Te zeven urenConcert op de sociëteit Minerva, muziek van het regiment huzaren uit 's-Ilage. Te halfachtVerzameling van de leden van het L. studentencorps aan de academie, tot regeling van de serenade. Te halfnegen Serenade aan de gezamenlijke hoog leeraren der Leidsche universiteit. Te elf uren: Collation in de Stadszaal. Gedurende de tweede helft der maand Decem ber zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden Kubbe, Abbenes; J. Van den Berg, mevr. M. J. Horst, F\ .T. G. Hoeben, mej. J. De Waag, rnej. J. A. De Veer, I. II. De Bruin, Amsterdam W. Willenburg, Gouda; W. Eraard, mej. C. Van Hoogstraten, 's-Gravenhage; W. De Jong, Leeuwar den; mej. Z. M. De Bruin, Leiden; I. H. Root, Muiden; C. Hobus, Nieuwediep; Tenhaefl', Iser- lohumevr. Freyer, Overtoom C. Zwetsloot, Zoe- terwoude; H. Timmerman, niet vermeld. Brief kaarten Eykhoff, T. Van den Beudt, Amsterdam D. Ramp, Bokstel; mej. D. Krieger, Leidenmej. H. Baks, 's-Graveuhage. De oudste onzer vaderlandsche predikanten, ds. Isaac Prins te Amsterdam, is in den ouderdom van bijna 98 jaren overleden. Hij werd in 1781 geboren, in 1802 proponent te Leiden, den 7den November predikant te Ede, 1807 te Langezwaag, 1815 te Oud-Beierland, 1817 te Alkmaar, 1822 te Dordrecht en 1825 te Amsterdam, in welke laatste gemeente hij tot 1872 arbeidde, toen hij zijn eervol emeritaat verkreeg. De overledene was ridder der orde van den Nederlandscheu Leeuw en commandeur der orde van de Eikckroon. Volgens het in de Staatscourant voorko mende verslag der commissie, in 1S78 belast met het afnemen van examen van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middelbaar onder wijs in Ncderlandsche, Fransehe, Iloogduitsche en Engelsche taal- eu letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staatswetenschappen en schoon schrijven, is voor de vrouwelijke candidaten op vooruitgang te wijzeu, daar het getal der afge wezenen van 30 tot 24 ten honderd daalde. Bij de mannelijke daarentegen was niet alleen de uil komst op zich zelf ieder jaar ongunstiger dan bij de vrouwelijke, maar heeft bovendien achteruit gang plaats gehid, daar achtereenvolgens 39, 38, 43 en 52 ten honderd werden afgewezen. Vooral voor het jaar, waarop dit verslag betrekking heeft, is de uitslag ongunstig geweest; daarbij is even wel niet uit het oog te verliezen, dat het getal van hen, die zich dit jaar aaumeldden, veel aan zienlijker was dan de voorgaande jaren. Zoowel het grooter getal van candidaten, als de minder gunstige uitslag, ziju wellicht daaraan toe te schrij ven, dat menigeen, uitgelokt door de algemeen bekende schaarschte van leeraren bij de middel bare scholen en gymnasiën, besloot het examen maar eens te wagen, al was de voorbereidingstijd ook wat kort geweest. Meermalen was de com missie in de gelegenheid in candidaten, welke zij moest afwijzen, het bewijs van de juistheid dezer onderstelling te vinden. Ook dit jaar heeft de com- missie, evenals vele harer voorgangsters, de onder vinding opgedaan, dat eene hoofdreden van den ongunstigen uitslag te zoeken is in het gebrek aan een breeden grondslag van vorming. Daar dit gebrek bij de vrouwelijke candidaten, die door degelijk onderwijs en vooral door haar maatschap pelijke positie meestal veelzijdiger zijn ontwikkeld, in mindere mate te bespenren was dan bij de mannelijke, zoo is daaraan zeker voor een groot deel de gunstige uitslag van hare examens toe te schrijven, daargelaten, dat zij er niet zoo licht toe overgaan om „door examen te doen te trach ten op de hoogte van de eischen te komen''. Bij de meeste candidaten was de oorzaak der afwij zing te zoeken in de mindere rijpheid van hun oordeel, in een gebrekkig inzicht in het onderlinge verband der feiten, in gemis aan dien blik op de zaken, welke niet wel is te verkrijgen zonder alge meene ontwikkeling en eenige kennis ook van an dere wetenschappen dan die, waarover juist het examen loopt. Een tweede oorzaak van den min der gunstigen uitslag der examens is het gebrek aan voldoende gelegenheid, om de daarvoor noo- dige kennis op te doen. Naar de meening van de commissie moet die gelegenheid aan de universi teit gegeven worden. Zoolang aan de rijks-univer siteiten geen leerstoelen zijn opgericht voor die vakken, welke een voornaam element van het mid delbaar onderwijs vormen, bij name voor de vreemde talen en de aardrijkskunde, zijn zij, die zich voor het middelbaar ouderwijs in die vakken willen voorbereiden, niet in de gelegenheid daarvan die degelijke, op wetenschappelijke gronde* steunende kennis op te doen, die in den leeraar aan eene middelbare school een lioofdvereischte is. De examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager schooi en huisonderwijs voor de eerste maal in het loo- pende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 16 April e. k. en volgende dagen. Zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, behooren zich uiterlijk véór 26 Maart aan te melden. Tot secretaris te Nieuwendam is benoemd de heer F. Van Brederode Jr., ambtenaar ter secretarie te Loosduinen. Ook het hoofdbestuur der Maatschappij tot nut van 't Algemeen heeft zich in een adres tot de hooge regeering gewend, het verzoek inhoudende om maatregelen te nemen tot beteugeling van het misbruik van sterken drank. De heeren Le Gras, Van Zuylen Haspels en Hakkers O. hebben aan het gemeente'■^tuur van Rotterdam hunne plannen blootgelegd tot op richting van een nieuwen schouwburg, waarvoor zij den gemeenteraad verzoeken hun het lerrein der Blaak af te staan, dat na demping daartoe geschikt zal zijn. Ds. J. W. F. Koth. Sr. Van Minesota is door het prov. kerkbestuur der Herv. kerk van Utrecht tot de evangeliebediening toegelaten. Het schroefstoomsehip „Alkmaar" wordt, met den lsten Maart a. s., onder bevel van den luit. ter zee lste klasse Doorman, in dienst gesteld tot het ondernemen van een reis naar Liberia, ten einde aan de kuststreek van die republiek de Nederlandsche vlag te verloonen. Indertijd zijn lil. klachten gerezen, dat door dien staal daden gepleegd werden in strijd met het handelsiractaat tusschen Nederland en Liberia. Curatoren van het gymnasium te Groningen hebben den gemeenteraad voorgesteld het trakte ment, verbonden aan de betrekking van conrector, te brengen op f 2800, daar zich bijna geen solli citanten voor die betrekking hebben voorgedaan, nu de bezoldiging f 2500 bedraagt. Het sedert 1865 te Amsterdam gevestigde comité ter bescherming van de rechten der hou ders van Mexikaansche coupon be wij zen heeft zich dezer dagen in het belang zijner lastgevers en in verband met de aanhangige plannen van schuld regeling, met een verzoekschrift tot den minister van financiën der republiek in Mexico gewend. Het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven is toegekend aan den lsten luit. H. Van Gelsdorp van de 7de afd. vesting.-art.aan den met rang van majoor gepens. kapt. der genie J. A. Scliitfer is machtiging verleend om het cijfer XL in het vroeger aan hem uitgereikt onder- scheidingsteeken van langdurigen Nederl. dienst als officier le verwisselen in XLV, terwijl dat eereteeken wegens XV-jarigen dienst is toegekend aan den gepens. lsten luit. der inf. W. P. Van der Schalk. Door den waarn. minister van oorlog zijn benoemdtot kapt. lste kl. de kapt. 2de kl. F. De Bas, H. G. Meuskens, J. W. D. Van Dorth, .1. F. Roels, P. G. Van Enst, G. J. Weber, W. K. F. Meyer, F. J. Prohn, W. A. Schurilau, W. K. T. Egter eu J. Scholtens, en de kapt.- kwartierm. 2de kl. W. J. Lefèbre; tot adjudant bij het corps: de kapt. W. Vleysman eu A. A. E. Phafl', de lste luit. L. II. A. Bonemeyer, F. H. A. Sabron, J. D. Vau der Vijver, P. J. Le Jolle, A. G. Van Tricht, J. L. Vogel en de 2de luit. B. Charléovergepl.bij het 2de reg. inf. de maj. H. La Fors, bij het 3de reg. de lste luit. J. F. P. Bekkers, bij het 4de reg. de lste luit. D. J. Heinsius, bij het 3de reg. huzaren de luit.-kwar tierm. F. W. Horstmannbij het lste reg. veld artillerie, de lste luit.-kwartierm. J. A. Keuken meester, hij het reg. rijdende art. de kapt. P. Haitsma Muiier, bij de divisie kon. maréchaussee van Noord-Brabant en Zeeland de kapt. M. A.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1