De officier van gezondheid 2de kl. dr. T. Abrahams wordt met 1 Maart a. s. geplaatst bij bet hospitaal der marine te Willemsoord. Het stoomschip „Maas" is 4 Februari te Nieuw-York aangekomende „Koning der Neder landen", van Batavia naar Nieuwediep, arriveerde hedenmorgen te Napels en vertrok van daar des middags. Het vervoer langs den spoorweg Leiden Woerden heeft gedurende de maand Januari op gebracht aan reizigers f 5951, aan goederen f 2413, te zamen f 8364. Sedert 15 October 11. was de opbrengst van reizigers en goederen 30,928. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond, ter gelegenheid van de dies-viering der universiteit alhier, zal door het studentencorps aan de gezamenlijke professoren, die weder vereeuigd zouden zijn aan het diner van rector en senaat, een serenade worden gebracht. De deelnemers zullen zich te halfacht aan het academiegebouw vereenigen. Tegen J. K., die zich in deze gemeente heeft schuldig gemaakt aan oplichting, is door de politie proces-verbaal opgemaakt. In bet voorloo- pig arrest stelde hij zich als een krankzinnige aan, waarom de hulp van den heer dr. Andreson werd gerequireerd, die weldra verklaarde dat men hier niet met een krankzinnige te doen had. Na ziju ontslag was de familie van J. K. verplicht een geneesheer te ontbieden en werd hij op bewijs van den heer dr. Kimme] naar het acad. zieken huis vervoerd. Thans verneemt men dat zijn toe stand is te wijten aan het veelvuldig gebruik van sterken drank. Voorts is proces-verbaal opge maakt tegen M. P. wegens onzedelijke handelin gen aan den openbaren weg, alsook tegen C. H., die reeds vijfmaal bij de politie om onderstand had gevraagd en bekomen en ten slotte bekende zich hier en te 's-IIage te hebben schuldig ge maakt aan kleine diefstallen. Laatstgenoemde is naar de gevangenis overgebracht. Gisteravond omstreeks halfnegenis A. S. v. d. K., wonende in bet Assendelfts- hofje, in de Paradijssteeg ten gevolge vau een beroerte overleden. In de Galgstraat is heden morgen omstreeks negen uren ten huize van den tapper L. een schoorsteenbrand ontstaan, die spoe dig door de bewoners werd gebluscht.. Gisteren had te Koudekerk de aan gekondigde wedstrijd op schaatsen plaats van mannen en vrouwen. Tien paren namen er aan deel en alles liep in de beste orde af. De prijs van f 30 werd behaald door Van Heiningen uit Nieuwveen, met zijne zuster rijdende. Tijdeus het feest werd namens de commissie een collecte ge houden voor de armen. De heer Van R., wonende opdePlaats in Den Haag, heeft hedenochtend ten zijnen huize met een pistoolschot een einde gemaakt aan zijn leven, dat naar men beweert niet rijk moet ge weest zijn aan huwelijksgeluk, hetgeen dan ook de oorzaak schijnt te zijn van deze wanhopige daad. De arrond.-rechtbank te 's-IIage heeft heden vonnis gewezen in een aantal zaken, waarbij betrokken waren inwoners van Katwijk aan Zee, die beklaagd werden of vau diefstal van uit zee aangespoelde delen of van medeplichtigheid daaraan, door het hout te koopen. De rechtbank heeft enkele beklaagden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken, anderen tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld en vier opkoopers ieder eene geldboete van f 25 opgelegd. Vrijdagjl. had aan de Kaag eene hard- rijderij op schaatsen plaats, waarbij de prijzen achtereenvolgens behaald werden door J. Bergman te Warmond, Schmeele te Rijp-Wetering, die de premie te Leiden won, J. Immerzeel en P. Im merzeel te Warmond. IJs en weder diende. Min der gunstig waren ijs en weder Maandag, toen daar weder eene hardrijderij werd gehouden, doch alleen door de ingezetenen. 35 mannen en jonge lingen namen er aan deel. Uit de naburige plaat sen waren niettegenstaande het ongunstige weder vele toeschouwers komen opdagen. Er werd met moed tot het laatst gereden, tot eindelijk J. Kor- tekaas den prijs en C. Van Nieuwkoop en Jacob Lemmerzaal de premiè'n behaalden. Verder ontvin gen alle deelnemers, naar evenredigheid, eenig geld. Den beeren P. Van Ruiten en W. Nell, die zich met de regeling belast hadden, komt een woord van dank toe, door wier zorg het feest in de beste orde afliep. Alle Kagers, behoeftigen en meerge- goeden, waren hoogst voldaan. Door zekeren C. De Graaf is te Lei- muiden met levensgevaar een drenkeling uit het ijs gered. Men meldt ons uit Delft dat prof. Hansen ook aldaar een séance gegeven heeft, doch er niet in geslaagd is zelfs slechts één der dertig personen, die zich aanboden, te biologeeren, be halve twee Rotterdammers, die hij had mee gebracht. Plotseling i's het plan opgekomen dat heden door eenige leden van bet Delftsche studentencorps aan hunne introducé's een ijsfeest zou worden aangeboden. Als plaats werd gekozen bet veldijs aehier de schietbaan op het terrein, waar morgen een hardrijderij zou plaats hebben. Het feest zou te zeven uren een aanvang nemen. De overeenkomst met den ondernemer van den wedstrijd is echter niet gesloten kunnen worden. Datum en plaats zullen nu nader worden bekend gemaakt. Met het oog op de weersverandering zal het ook de vraag zijn of het carnaval hedenavond wel doorgang zal hebben. Een zeer talrijke menigte wachtte Dinsdag-avond te Amsterdam in en buiten „die Port van Cleve" de ontbranding der electrische verlichting in de daartoe bestemde cilindervormige lantaarns af. Nadat in den aanvang hier en daar eene hapering was ontdekt en kleine moeilijk heden in de prnctische toepassing waren over wonnen, brandde het licht in zijn volle kracht, zoowel in de zaal als daarbuiten, den avond in den dag herscheppende. Van de drie toestellen aan den N.-Z.-Voorburgwal bleef één nagenoeg ongebruikt, zoodat daar twee gloeiende bollen haar stralen verspreidden en inderdaad zooveel licht gaven dat de derde niet noodig was. Toe» in de zaal beide lichten naar eisch brandden, ging een krachtig hoezee voor het nieuwe licht en voor de wakkere ondernemers der „Port van Cleve" op. Onderscheidene raadsleden, benevens de burge meester met de wethouders Tromp, Driessen en Van Tienhoven, namen met belangstelling de uit gebreide machinekamer, de toestellen en de werking van het licht in oogenschouw. Tot 15 dezer zal het eiken avond branden. De brood- en meelfabriek op de Vijzel gracht te Amsterdam was verzekerd voor ongeveer 4'/i ton, met inbegrip van bijgebouwen enz. De scbade komt voornamelijk ten laste der Amster- damsche beurs en van buitenlandsche maat schappijen. Zij wordt geschat op ongeveer 7 0 pet. der verzekerde som. Tusschen Minden en Rheine is in den nacht van Dinsdag op Woensdag de trein, die des avonds te tien uren uit Berlijn naar Amsterdam vertrekt, in botsing gekomen met een in volle vaart zijnden personentrein. Een aantal spoorweg- rijtuigen zijn vernield. Vier postbeambten en een conducteur zijn gedood. Onderscheidene passagiers zijn gekwetst. In de nabijheid van Porta bij Min den geraakte door ee* defect aan de machine de trein buiten het spoor en stormde een glasblazerij binnen. De postwagen vloog zelfs tot op het voorplein der gasfabriek van Meyer en Schwaatzede loco motief bleef echter ongedeerd. In de glasblazerij zelve moet de trein erge verwoestingen hebben aangericht. Er zijn daar geen menschen gedood, maar vele hebben min of meer ernstige verwon dingen bekomen. Gisterochtend is de papierfabriek van mevr. de wed. P. te Heelsum afgebrand. De brand moet in de droogkamer ontstaan zijn. Een groot aantal werklieden is door deze ramp tijdelijk zonder werk. Gebouwen, papier, vormen en verder gereedschap waren verzekerdj Het negenjarig dochtertje van den landbouwer K. Wobben, te Onna, gemeente Steen- wijkerwold, is op het ijs gevallen, waardoor een keelbloeding ontstond, gevolgd door een bloed spuwing. Onder hevige pijnen is het kind aan de gevolgen overleden. Het Royal Theatre" te Glasgow is Zaterdag-avond na den afloop der voorstelling in brand geraaktalleen de directeur en eenige per sonen waren in het gebouw, de deuren waren gesloten. Men hoorde eensklaps een geluid alsof er eene gaspijp sprong en weldra stond het gebouw in volle vlam. De eenige deur, die zij konden openen, konden zij wegens de vlammen niet be reiken. Zij poogden eene andere deur met geweld te openen, maar dat mislukte, eene tweede insge lijks; gelukkig was men buiten het gebouw op merkzaam geworden en werd eene andere deur van buiten geopend, zoodat zij de hen reeds na derende vlammen ontkwamen. De bewaarster van de kleedkamer sliep rustig in haar bed in het gebouw en moest uit een venster van de tweede verdieping springen; men had haastig een aantalj ulster-overjassen aaneengeknoopt om haren val te breken; zij kon den sprong nog juist bijtijds wagen en kwam er zonder veel letsel af. De pogingen van de brandweer om den brand te blusschen waren ijdel. Het gebouw is genoegzaam geheel I verbrand en was slechts gedeeltelijk voor brand-l schade verzekerd. De schade wordt geraamd opl 40,000 pond sterling. IJ l 1 '-V ÜNLAND. Frankrijk. Volgens het „Journal des Débats" heeft Léoal Say van de volgende drie voorwaarden het aan-l vaarden der portefeuille van financiën in het nieuwel kabinet afhankelijk gemaaktHandhaving van liet] algemeen tarief, dat reeds bij de vertegenwoordil ging is ingediendaanneming van het algemeen! tarief als een maximum van rechtenaanneming! van het systeem van handelstractaten met de bel doeling, om door middel van de te sluiten of lel vernieuwen tractaten een régime te verkrijgen! overeenkomende met het thans in werking zijnd! conventioneele tarief. De „Événement" deelt een brief mede val den bekenden pater Hyacinthe aan den kardinaal! aartsbisschop van Parijs, waarin hij dezen kennil geeft, dat den 9deu dezer de door hem gestichtl Katholiek-Gallicaansche kerk zal worden geopend! De schrijver verklaart gewenscht te hebben, dal dit onder bescherming des aartsbisschops hal kunnen geschiedendoch zooals de zaken n| staan, zegt hij, hebben wij ons tot liet episcopal der Anglicaunsche kerk moeten wenden. Ooi heeft de primaat van Schotland zijn voorloop! toezicht beloofd. Op dit voorloopig karakter lel de heer Loyson dan ook den nadruk, verklarend» dat, zoodra de opvolger van Saint-Denys in I Parijsche kerk geene andere leeriDgen meer verkol digtdan die van Saint-Deuys, hij geene gehoorzaal leden zijner diocese hebben zal dan juist hel Loyson, en zijne geestverwanten. De brieven, tul schen laatstgenoemde en het episcopaat der A] glicuansche kerk over de zaak gewisseld, zi] door gene tot een vlugschrift vereen igd ea Parijs uitgegeven. Duitsohland. De „Kölnische Zeitung" heeft vroeger alil betoogd, dat Duitschland verstandig zou handel! indien het de Noord-Sleeswijksche districten a| Denemarken teruggaf, en het blijft dat volhoudl Door de thans gesloten overeenkomst, meent 9 blad, is de zaak aanmerkelijk vereenvoudigd; n] mand kan nu, zelfs niet met eenigen schijn I grond, iets van Pruisen eischen en de Berlijn;! regeering is thans in staat vrijwillig te geven I in billijkheid van haar verlangd kan worden alzoo weder in de gewenschte verstandhouding 1 de Scandinavische rijken te komen. Grroof>Bvitaniiië. De Grieken op Cyprus zijn weinig geslichtol de wijze, waarop de Engelschen daar te tl gaan. Tusschen sir Garnet Wolseley en den aal bisschop is een geschil gerezen, De aartsbisscl schreef aan Wolseley een brief in het Griek;! deze, zoo wordt uit Leucosia geschreven, zondl brief met zijn adjudant terug met de boodschl dat de aartsbisschop hem in het Turksch mi schrijven en dat Grieksche decumenten niet 'j den aangenomen. Wolseley is derhalve, uaar I schijnt, „plus Turc que les Turcs", want -I veroorloofden den aartsbisschop Grieksch te scl ven. Meer ergernis echter nog gaf hei, dal Grieksche Nieuwjaarsdag door de Eugelsclieul als een feestdag werd erkendde Grieksche ifl

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2