Vrijdag 7 Februari. N\ 5822. A0. 1879. IDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB AD VERTESTIEN: Van 16 regels....f 1.05. Iedere regel meerO.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. h TADS-BERICHTEST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen tij deze ter algemeene kennis, dat, te beginnen met de maand FeSrnari van dit jaar, bet voor de wekelijksche markt bestemd vee alleen naar de Beestenmarkt mag gevoerd worden langs het llur/ttkanioor op de Gedempte IJzerengracht en zulks overeenkomstig de aaiftrijzing door of vanwege den algemeencn Marktmeester te geren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. n. BRANDÏÏLER, Burgemeester. 25 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Februari. Naar men ons uit betrouwbare bron bericbt bestaat er vermoeden dat aan Prins Alexander in zooverre gelegenheid zal worden gegeven de voetstappen van Hd. algemeen betreurden oom te drukken, dat Z. K. H. benoemd zal worden tot stadhouder van Luxemburg, terwijl voorts de Prins van Oranje onlangs het verlangen moet hebben te kennen gegeven, dat aan hem het bevel worde opgedragen over een eskader, waarmede Z. K. H. naar Atjeb zou gaan, om ook zijnerzijds den roem onzer vlag te handhaven. Ongetwijfeld, zoo meldt men ons verder, zal ieder dit bericbt met vreugde vernemen en zal de natie gaarne zien dat de Prins van Oranje in staat worde gesteld met een flink smaldeel in zee te steken. Evenwel schijnen om trent dit punt de beraadslagingen nog niet tot eene beslissende uitkomst te hebben geleid. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van bet stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald op 8 Februari, des morgens te halfacht. De muziek- en tooneelvereeniging „Musicae et Amicitiae" gaf gisteravond eene uitvoering, welke door een vrij talrijk publiek werd bijge woond. Da eerste afdeeling bestond uit musicale voordrachten. Zoowel die voor orkest als voor solo's op oboë, clarinet, hoorn en fluit ondervon den welverdiende toejuichingen. Ze gaven bewij zen dat de vereeniging over flinke krachten te beschikken heeft. Trouwens, over 't algemeen waren 't geen onbekenden die ziek aan haar had den aangesloten. Tevens werd er een vaudeville met zang in één bedrijf opgevoerd, get.„Het kind van den huize", dat flink werd afgespeeld en waarin het spel der drie dilettanten, met mede werking van een jonge dame, niet voor dat van andere liefhebberij-gezelschappen behoefde onder te doen. Ze werden herhaaldelijk teruggeroepen of moesten een couplet ten beste geven. De samen komst werd met een bal besloten. Er wordt gesproken over het leggen van een tramweg van Leiden maar Alpben langs den straat weg aan den Hoogen Rijndijk onder Hazerswoude. Zeker zou een dergelijke weg eene zeer gewenschte zaak zijn voor de bewoners van den Hoogen Rijndijk onder Hazerswoude en niet minder voor die van de nabnrige gemeente Koudekerk, daar deze gemeenten weinig gebaat worden door den spoorweg LeidenWoerden 1'. door de ligging van het station HazerswoudeKoudekerk, die in alle opzichten als geheel ongeriefelijk voor beide gemeenten kan beschouwd worden, en 2'. door de dienstregeling der loopende treinen langs dezen weg. Dinsdag-avond werd te Leimuiden vanwege het departement Oude Wetering c. a., Leimuiden en Rijnsaterwoude van de Maatschappij tot nut vau 't Algemeen eene volksvoordracht gehouden door den heer D. H. Los van Oude Wetering. Als onderwerp zijner rede had de spreker geko zen „Baas Jansen en zijn volk", waarin hij aan leiding Tond zijDe hoorders op te wekken tot sparen, tot bestrijding van liet gebruik van ster ken drank en ook tot lezen. Wat het sparen betreft, wekte hij hen op, zij het niet voor zich, dan toch voor hunne kinderen, gebraik te maken van de spaarbank van het departement, gevestigd te Oude Wetering, waarin op het oogeublik de belangrijke som van f 90,000 gedeponeerd is, en die, niettegenstaande ze reeds jaren 4 pet. uitkeert, toch na een 25-jarig bestaan zich in een reservefonds van f 10,000 verheugen mag, hetgeen dus ten zeerste voor hare soliditeit pleit. Om het den deelhebbers zoo gemakkelijk moge lijk te maken, ztjn er in de omliggende gemeen ten commissarissen gevestigd, die de bank gratis beheeren en bij wie maandelijks de spaarpennin gen gestort kunnen worden. Van die bank is de heer J. Van der Breggen te Rijnsaterwoude reeds gedurende ruim 25 jaren president. De vermel ding van dezen naam geschiedt alleen om hare soliditeit nader te staven. Wat het lezen betreft, ook dit wordt het volk zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt, daar het depar - tement eene uitmnntende bibliotheek bezit, waar uit correspondenten in omliggende gemeenten eiken winter een zestig boekdeelen ontvangen, die gratis gelezen kunnen worden. Met belangstelling werd door het vrij talrijk opgekomen publiek de voordracht aangehoord, die een tal van nuttige wenken bevatte. Dit is de tweede volksvoordracht, dezen winter vanwege genoemd departement gehouden. Op Dinsdag 4 Maart a. s. is de derde te Langeraar aangekondigd. De gisteravond gegeven voorstelling in den stadsschouwburg te Amsterdam van De Leeuwen dalers" en „De zegepraal der schoonheid" werd door een talrijk en zeer beschaafd publiek bijge woond. Toen na luide toejuichingen aan het slot van eerstgenoemd stuk de gordijn weder opgehaald werd, was de verrassing groot. Op het midden van het tooneel was de buste van Vondel op een voetstuk geplaatst. Rondom stonden al de Leeu wendalers, acteurs, actrices en figuranten, geschaard daarna trad mevr. Kleine-Gartman als muze op, om een gedicht van den heer Binger voor te dra gen en een krans aan het voetstuk te hechten. Het was ruim middernacht, toen de voorstelling, die te zeven uren was begonnen, een einde nam. Uit Keulen wordt gemeld dat aan het huis in de Grosse Mitschgasse n°. 1, op welks plaats indertijd het geboortehuis vau Vondel ge staan heeft, een marmeren gedenksteen is aange bracht, met het volgende opschrift in gulden let teren: „Der Niederlandische Dichter Joost Van den Vondel, gestorben in Amsterdam den 5 Ee- bruar 1679, wurde hier im Hanse genannt „Zur Fiole" geboren, den 17 November 1587." Ter voorkoming van noodelooze onrust diene, dat de heer Den Beer Poortugael reeds eenigen tijd vóór zijne benoeming tot minister van oorlog lijdende was aan een catarrhale aandoening, die hem belette aan het departement werkzaam te zijn. Daarom kon hij den gevorderden eed in handen van den Koning nog niet afleggen en is hij dus feitelijk nog niet als minister opgetreden. Zoolang die eedsaflegging niet heeft plaats gehad zal de minister van marine die betrekking ook voor oorlog blijven waarnemen. De ziekte van den nieuwen minister is niet gevaarlijk, en het voor uitzicht bestaat dat hij spoedig de leidÏDg van zijn departement zal aanvaarden. Het hoofdbestuur van het fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft besloten, dat aan de verminkten in den strijd met Atjeh over het 1879 150 pet. verhooging van het bedrag hunner gewone gratificatie zal worden uitgekeerd. Die ver hooging wordt gevonden nit de renten van 's Ko- nings geschenk, bij gelegenheid van Zr. Ms. 25-jarige regeering. Het aantal dezer verminkten bedraagt 125. De vereeniging „Thalia" te Amsterdam zal op 27 dezer eene voorstelling geven, geheel ten voordeele van de door den strengen winter lijdende armen. De stadsschouwburg wordt voor dat doel gratis afgestaan. Voor gemeente-secretaris te Nieuwendam in Noord-Holland ziju voorgedragen de heeren H. H. N. Eranchimont, eerste ambtenaar ter secretarie te Wageningen, en Van Brederode te Loosduinen. Er heeft zich te Rotterdam een subcom missie gevormd tot het oprichten van een gedenk- teeken voor Stieltjes. Door de jury voor de Soestdijk-fonteinen (huldeblijk aan wijlen prins Hendrik) is bekroond het model, door den heer Molkenboer te Leeuwarden vervaardigd naar zijne onder het motto „Constantia" ingezonden teekening. De kerkeraad der Ned. Herv. gem. te Am sterdam heeft met geringe meerderheid aangenomen het vroeger verworpen voorstel van den ouderling Eeringa, dat attesten van zedelijk gedrag aan per sonen, die elders als lidmaten willen worden aan genomen, niet worden afgegeven dan nadat die personen in eene vergadering van twee predikanten en twee ouderlingen de beweegredenen hebben op gegeven. Aanleiding tot dit besluit is het feit, dat in het vorige jaar 140 jongelieden uit Am sterdam zich te Sloterdijk hebben laten aannemen; "Volgens het jaarboekje voor het notarisambt van 1877 waren er in Nederland 1231 candidaat- notarissen en volgens dat van 1878 nog 1151. In een ingezonden stuk in het Hdbl. wordt medegedeeld, dat de zakgelden der soldaten en onderofficieren sedert 1 Januari jl. aanmerkelijk zijn verminderd, zonder dat hierover bij de be handeling der credietwet voor het departement van oorlog een woord werd gesproken. In het stationskoffiehuis te Utrecht is eene vergadering gehouden, uitgeschreven door de Hol- landsche Maatschappij van landbouw, ter bespre king eener internationale tentoonstelling van paar den. Na veel gedachtenwisseling over het al of niet houden eener internationale tentoonstelling, is eene commissie benoemd om het hoofdbestuur bij te staan in het opmaken van een programma, dat nader aan de goedkeuring van belangstellenden zal worden onderworpen. Een plan om „Tivoli" te Utrecht te her scheppen in een bloemen- en dierentuin is thans aan het oordeel van het publiek onderworpen. Men denkt f 240,000 noodig te hebben en wil die bijeenbrengen in rentelooze voorschotten van f 50. Men rekent op 1500 leden uit de geld schieters en op 340 uit de niet-geldschieters. Het plan is heel aardig, maar of het met het oog op die gegevens., in Utrecht kans van slagen heeft, mag minstens twijfelachtig genoemd worden. Met het oog op eene reorganisatie der comptabiliteit en van het belastingwezen in Ned.- Indië, waardoor de gouverneur-generaal de uit zending gevraagd heeft van ambtenaren, die o. a. meer bijzonder belast zullen worden met de werk zaamheden der comptabiliteit, zijn nog benoemd de heeren Meeter, Bernhard, Pabst, Laeks, Lignac en Houtkamp, allen ambtenaren te 's-Gravenhage en in hunne verschillende hoedanigheden vertrouwd met de zaken der comptabiliteit.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1