N°. 5821. Donderdag 6 Februari. A0. 1879. S TADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per pestn l-*0' Afzonderlijke Noinmers0*05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1-05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Be Burgemeester der gemeente Leiden, Ontvangen hebbende den Staat N°. 75, aanwijzende de nit- lomsten der metiDg en schatting van gebouwde en ODgebouwde ligendommen, bedoeld in de artt. 15, 28 en 43 der Wet van Iïd 26aten Mei 1870 (Staatsblad N°. 82) betrekkelijk de grond- «lasting; Doet te weten, dat die opgave gedurende dertig dagen ter «cretarie dezer gemeente ter inzage van de belanghebbenden ia Etdergelegd. Beiden, De Burgemeester voornoemd, Febrnari 1879. V. D. BRANDELER. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij leze, krachtens art. 7, 2de alinea, der Wet van 4 Jnli 1850 [Staatsbod N°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij tiders in do directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór Un 15den Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten Ier Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo Boodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlyksche herziening der lijsten van kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. Leiden, De Voorzitter voornoemd, S Februari 1879. V. n. BRANDELER. KOSTELOOZE VACCINATIE. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden herinneren bij deze den ingezetenen, dat de gelegenheid tot kostcloo/u Vaccinatie en Revaccinatie voor onvermogendeo, in het akaal der Stadswaag, by voortduring is opengesteld, en wel op Donderdag 6 Febrnari, Zaterdag 15 Febroari, Maandag 24 Februari, Dinsdag 4 Maart, en zoo vervolgens met eene tnaseben- rainite van acht of, als die dag op Zondag of V rijdag valt, van ugen dagen, 's namiddags te één nor. Burgemeester en Wethondera voornoemd, Leiden, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Febrnari 1879. E. KIST, Secretaris. LUIDEN, 5 Februari. Naar wij nader vernemen zal het concert ten toordeele der armen cp Vrijdag den 21 sten Februari in de Stadszaal plaats hebben. Nogmaals iporen wij tot een mime deelneming aan. Ook giften in natura zullen bij de reeds genoemde James worden aangenomen. Jammer dat de to taliteit voor dat doel niet gratis kan worden ifgestaan. Het is toch een stadsgebouw en ook iet. concert is voor de armen der stad. In het in de Staatscourant opgenomen ver- ilag der commissie, in 1878 belast met het cxami- ieeren van hen, die akten van bekwaamheid ver engden tot het geven van middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, gym- lastiek, landbouwkunde en handelswetenschappen, legt de commissieDe bij herhaling in de examen- terslagen gegeven raad, dat, wie zich tot een ikte-examen voorbereidt, toch aanvange met zich op de hoogte te stellen van de cischen, die worden gedaan, en tenzij hij zich sterk genoeg gevoele, steunen op eigen krachten zich bij zijne studie verzekere van bevoegde leiding, die raad blijkt telkens opnieuw door tal van examinandi te 'orden in den wind geslagen. Twee candidaten foor de gymnastiek verklaren ronduit, nimmer de gelegenheid te hebben gehad tot het geven van practisch onderwijs. Een candidaat voor een der oudere akten trekt zich, na gedurende een paar uren te zijn onderzocht, terug en komt tot de bekentenis, te midden van zeer drukke bezigheden, slechts eenige maanden zich te hebben voorbereid Het maakt een onaangenamen indruk, te zien, hoe licht door velen eene afwijzing wordt geteld. De billijkheid vordert, tegenover dit een en ander, bthalve op een zeer voldoend examen voor de akte landbouwkunde, op één uitstekend en een tweetal ïer voldoende examens te wijzen, voor de lagere 'iskunde afgelegd. Ook voor de gymnastiek zijn bij Jit examen een paar goede leerkrachten gewonnen. Door Z. M. is een commissie van deskun- gen benoemd tot voorlichting van de regeering °ver de volgens de wet van 17 Augustus 1878 Hst te stellen regelen voor den bouw en de inrich ting der lokalen voor lager ouderwijs, alsmede omtrent het maximum kinderen dat in ééu lokaal mag worden toegelaten, en zijn tot leden der com missie aangewezen: de boogl. dr. M. Salverda, te 's-Gravenhage, tevens voorzitter; H. Bouwman, dir. der gemeentelijke kweekschool te Amsterdam J. A. Van Dijk, hoofdonderwijzer eener openbare lagere school te LeidenN. M. Feringa, hoofd onderwijzer eener bijz. lagere school te Amsterdam; A. J. Nijland, hoofdonderwijzer eener bijz. lagere school te Utrecht; G. A. N. Allebé, med. doctor, te AmsterdamS. Sr. Coronel, med. doctor, te Leeuwarden; P. J. H. Cnypers, architect der rijks-museumgebouwen te AmsterdamG. J. Morre, leeraar in de burgerlijke bouwkunde aan de polyt. school te Delft; en tot secretaris, J. Van Lokhorst, bouwkundige, te 's-Gravenhage. Volgens de studenten-almanakken is het aantal studenten aan de Nederlandschc universi teiten voor het studiejaar 187879 als volgt: Leiden. Utrecht. Oroningen. Amsterdam. Godgeleerdheid40 216 32 20 Rechtsgeleerdheid... 486 142 6S 45 Geneeskunde189 93 85 309 Wis-en natuurkunde 58 29 27 75 Letteren ea wijsbeg. 65 21 11 35 Totaal838 502 223 484 Mejuffrouw A. J. Groote uit Velp vervulde Maandag de spreekbeurt in de openbare vergadering van het Nutsdepartemcnt te Boskoop. Zij ver schafte den in grooten getale opgekomenen een genotvollen avond, en het woord van hulde en dank, zoo schrijft men ons, dat de voorzitter haar na den afloop bracht, was zeker uit aller hart ge sproken. De novelle die zij vóór de pauze verhaalde, was van boeiende» inhond, van zeer aanschouwe lijke, hier en daar zelfs zeer fijne, teekening en van rein-zedelijke strekking. Door de uitstekende voordracht, die geheel uit het hoofd geschiedde, won het op zich zelf schoone stuk nog niet weinig. Na de pauze bracht de spreekster eenige dicht stukjes ten gehoore, waarvan de natuurlijke, een voudige en gevoelvolle voordracht mede allen tof verdient. Vooral die van het laatste, Miekes mij mering in 't hooiveld, van Cremer, droeg aller bewondering weg. Gisteravond vereenigden zich te Amsterdam zeer vele belangstellenden in de zaal van bet Park, ter bijwoning van een vocaal en instrumen taal concert, gewijd aan de nagedachtenis van onzen grooten dichter Vondel. Onder leiding van den heer Robert Collin schonken de liedertafel „Oefe ning baart Kunst", ouder haren directeur den heer Zeldenrust, en het Parkorkest van den heer Stumpfl hunne welwillende medewerking. Na de ouverture „Gijsbrecht van Amstel" door Joh. Verhulst trad dr. Schaepman op, die in zijne gedachtenisrede Vondels onsterfelijkheid tot thema koos. „Die onsterfelijkheid van den dichter", sprak hij o. m., „ligt in het leven van zijn volk; niet in het alledaagsche leven, maar in het leven der harten, flie lijden of jubelen, die opspringen of breken, maar die altijd gevoelen en de hoogste uitdrukking en de hoogste waardij van het leven vinden in het alles beheerschende gevoel. De waarachtige dichter is voor zijn volk de adel van zijn adel, de schutsengel van zijn vrijheid, de banierdrager van zijn recht, de levende tolk van geheel zijn historie, de heraut van zijg roem voor het verste nageslacht. Zoo is de dichter on sterfelijk, altijd levende, omdat hij altijd het leven geeft." De luidste toejuichingen vielen den rede naar ten deel en velen stonden op om hem dank baar de hagd te druken. In schoone harmonie met deze woorden werd hierop door het mannenkoor met baryton-solo en solo-quartett de Vomdel-hymne van den redenaar, muziek van W. E. G. Nicolaï, gezongen. Het genot dezer schoone compositie werd nog verhoogd doordat de heer Nicolaï zelf dirigeerde. Daarna volgde het quintett „Op het slot te Muiden" voor sopraan, alt, tenor, baryton en bas, woor den van Alberdingk Thijm, muziek van G. A. Heinze. Met het Oranje-Meilied naar Vondel, door Alb. Thijm, muziek van R. Collin, werd het eerste deel van het programma besloten. N® de pauze bracht het orkest de ouverture „Lucifer" van S. De Lange Jr. ten gehoore. Ten slotte de Vondel- Cantate voor sopraan, tenor, baryton, bas, solo en mannenkoor, door Richard Hpl. In het sociëteitslokaal „de Hereeniging" vereenigde zich hedenochtend een getal belang stellende dames en heeren, die op ruim 200 konden worden geschat, waaronder zich bevonden afgevaardigden van de afdeeling letterkunde der koninklijke academie van wetenschappen en van de maatschappij van letterkunde te Leiden. Door den secretaris der commissie werd de wor dingsgeschiedenis der hulde en de ontvangen wei gering om in de Nieuwe Kerk een krans op het gral neder te leggen, in herinnering gebracht, en mej. Josephine De Groot droeg een gedicht voor. In optocht, de muziek van Sonnemann en de ba nier der rederijkerskamer „Joost Van den Vondel", voorop, trokken de aanwezigen naar het Vondels park. De heer W. J. Hofdijk sprak achter het beeld een kort woord, waarna het omhulsel viel dat de krans bedekte. Daarna sprak hij nog een kort woord en de plechtigheid was volbracht. De stoet bewoog zich nu naar de voorzijde van het beeld. Daar werd een krans nedergelegd door mevr. Lina Schneider, die daarbij een gedicht voordroeg. Vervolgens werden nog toespraken ge houden en krausen door een aantal Nederlandsche en Vlaamsche vereenigingen geschonken. In „de Hereeniging" teruggekeerd, teekenden de deel nemers aan de hulde een oorkonde. Voor het bouwen van eene normaal-gymnas- tiekschool nabij en ten noordoosten van het Boor- huis te 's-Gravenhage, waarvan heden in het lokaal der normaal-schietschool aldaar de aanbe steding plaats had, was minste inschrijver de heer W. P. Teeuwisse te 's-Gravenhage, voor f 10,449.' Heden werd in „Arti et Amicitiae" te Amster dam de Vondel-tentoonstelling geopend, die eene maand zal duren. Zij bestaat, zegt de Amst. Crt., uit handschriften, platen, portretten, schilderijen, bustes enz., van Vondel, op Vondel betrekking hebbende, door Vondel bezongen, afkomstig van vrienden en tijdgenooten van Vondel. Als pen dant van de prachtige buste van Nicolaas Tulp door Quellinus, zal men kunnen bewonderen de niet minder fraaie van Vondel, door denzelfden beeldhouwer. Dit laatste borstbeeld, het eigen dom van jhr. Huydecoper vaa Maarseveen, zal nog maar door weinigen gezien zijn, daar het op geene tentoonstelling heeft geprijkt. De heeren Kneppelhout en prof. De Vries te Leiden zon den hunne portretten van Vondel, door Pilips De Koning; jhr. C. Hartsea, mr. M. J. Van Lennep en vele anderen voegden er hunne af beeldingen van den prias der dichters bij, dien men, dank zij de collectie De Vos ea andere ge lukkige bezitters, op iederen leeftijd kan volgen.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1