LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5820. Woensdag 5 Februari. A0. 1879. PKIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke JNommcrs0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. LUIDEN, 4 Februari. Ter aanvulling van ons bericht van gisteren vernemen wij dat, ten einde onder de door het strenge seizoen en den stilstand van werkzaam heden in kommervolle omstandigheden verkeereu- den een bijzondere uitdeeling van levensbehoeften, kleeding, brandstoffen enz. te houden, bet voor nemen bestaat om dit doel te bereiken door het geven van een soirée musicale in de Stadszaal, niet echter op de wijze als de gewone armeu- concerten. Eenige dames- en heeren-dilettantea hier ter stede hebben zich reeds tol medewerking bereid verklaard. De heer Wetreus zal welwillend de leiding der soirée op zich nemen,^ terwijl het plan uitgaat van de dames Plemp, Yan Mannekus, Hoogenstraaten en Sijthoff'. Deze zullen zich echier niet met de diaconie-besturen, maar alleen met de heeren der gebuurten in betrekking stellen, ten einde onmiddellijk daar waar het noodig is hun doel te kunnen bereiken. Dit plan verdient zeer zeker alleszins toejui ching, zoodat het te wenschen is dat de ont werpsters er van ruime deelneming van de zijde hunner gegoede stadgenooten zullen ondervinden. De soirée zal niet op den voet van „grands con certs", maar zoo gezellig mogelijk worden ingericht. Weldoen en amusement gaan hier dus samen. I.uteekenlijsten zullen weldra worden aangeboden. Zaterdag a. s., den Ssteu Februari, zal de dies natalis der Leidsche hoogeschool op de gebruike lijke wijze herdacht worden. Te twee nren zal, in het groot auditorium, door den rector magnificus mr. A. E. J. Modderman eeue feestrede worden uitgesproken. Het tiendrecht dat de Staat uitoefent op goederen in Zuid-Holland gelegen, kan vóór den aanstaanden oogst worden afgekocht, mits men zich daartoe uiterlijk vóór 1 April e. k. aanmelde bij den ontvanger der registratie en domeinen, in den kring van wiens kantoor de tiendplichtige gronden gelegen zijn. Het ten laste ven den afkoo- per komende loon van 's rijks schatter bedraagt niet meer dan f 5 daags en wordt door tusschen- komst van den ontvanger uitbetaald. Den 14den dezer zal aan het lokaal van het departement van waterstaat enz. te 's-Hage worden aanbesteed het opruimen van de rijks telegraaflijn langs den straatweg tusschen Leiden cu Woerden. De raming is f S48. De aanbesteding geschiedt alleen bij inschrijving, volgens 50 der Voorschriften voor den aanleg en het onderhoud van rijkstelegraaflijuen. Gedurende de maand Jaouari zijn in de volkskeukeu alhier afgeleverd 2991 portiën, als: 2574';, warme spijs. 368 vleesch en 481 spek. Te Lisse had gisteren het vergelijkend examen plaats voor de benoeming van een hoofdonderwij zer aan de openbare school, waaraan door 21 per sonen werd deelgenomen van de 3S die zich had den aangemeld één daarvan trok zich terug na de inlevering van het schriftelijk werk. Examinators waren de heeren Japikse en Van Dijk. De minister van binneulandsche zaken geeft thans zijn eerste proefstuk van de publicatie der officii ele statistische bescheiden van zijn departe ment, zooals hij die bruikbaar en wenschelijk acht. In een reeks van bijvoegsels tot de Staatscourant van Vrijdag 17 Januari 1879 wordt medegedeeld een statistiek van het schoolverzuim bij het lager onderwijs. Die bijvoegsels zijn echter niet in ééns uitgegeven op den aangewezen dag, maar komen zoo nu en dan bij twee- of drietallen per dag. Wij zijn nu (2 Februari) zoowat ruim halfweg met de statistiek gevorderd; en het kan wel 17 Fe bruari worden vóór het laatste blad bijvoegsel tot de courant van 17 Januari is verschenen. Een fraaie manier, zegt prof Vissering in het „Vader land", om een statistisch overzicht aan het publiek te uevenWie zal die losse bladen verza melen Wie bewaren? Wie gebruiken? Wie bc- studeeren? Het mooisie van de zaak is nog dit: De minister heeft de staking der afzonderlijke uitgave van de statistieke bescheiden als een he- zoiuigingsmaatrpgel doen voorkomen. Laat Z. Exc. nu eens bij de landsdrukkerij onderzoeken, wat nu wel deze manier van publiceeren kost! Kost aan zetloon voor de bespottelijk breed en ruim uitgemeten kolommen, die zonder bezwaar tot één vierde van haar omvang hadden kunnen worden ineengedrongenKost aan papier vooral, waarmee hier zoo roekeloos wordt omgegaan alsof de Staat het om niet hadDe Staatscouraut wordt weinig gelezen, maar veel verspreid. Voor 99 honderd sten van hen, die haar ontvangen, zullen deze vellen, met cijfers bedrukt, niet anders zijn dau vrij bruikbaar pakpapier of wel scheurpapier, dat bij het pond weer verkocht wordt. Zoo is dan deze eerste proeve aan te merken als uitnemend welgeslaagd, om in 't lieht te stel len, dat de nieuwe vorm der statistische publi cation van het departement van binneulandsche zaken onpractisch, ongeschikt en onbruikbaar is. In de Amstelkerk te Amsterdam herdacht Zondag dr. E Laurillard den dag, waarop hij vóór 25 jaren tot de evangeliebediening werd toegelaten, waarvan hij de laatste 17 jaren daar ter stede was gevestigd. Hij had tot tekst van zijne redevoering genomen Psalm 102, vers 2: „Loof den Heer, mijne ziel, vergeet geene zijner wel- dadigheden." Ook den heer K. F. Teruooy Apèl aldaar viel dit voorrecht te beurt. Na het uit spreken van den zegen in het kerkgebouw der O. Z. Kapel zong de gemeente, begeleid door schoon orgelspel, hem het laatste vs. van Psalm 134 toe. De heer C. Broedelet te Amsterdam vierde gisteren zijn gouden feest als ambtenaar van het kadaster, waarbij hij landmeter 1ste kl. is. Hij stond bij het leger te velde en maakte den tien- daagschen veldtocht mede, verkreeg he.t Metalen Kruis cn is secretaris der afdeeliug Amersfoort en omstreken van het „Metalen Kruis." Eenige ambtenaren der registratie en van het kadaster, notarissen enz. boden hem een diner aan. Ten aanzien van de politieke nieuwsberich ten, in eene vorige correspondentie van den Haag- schen briefschrijver aan de Gron. Crt. opgenomen en omtrent welker juistheid twijfel was gerezen, zegt hij thans„Zoo zijn ook eenige andere mede- deeliugen, door mij gedaan, hier en daar met een zekeren twijfel, met schouderophalen zou ik bijua zeggen, bejegend. Ik heb de aanstaande benoeming van Prins Alexander tot opvolger van den Prins- stadhouder des Konings in Luxemburg zelfs hooren tegenspreken. Men noemde den Prins Von Wied als plaatsvervanger van Prins Hendrik; d®ch dit komt mij ten eeneumale onaannemelijk voor, niet slechts om de vertrouwbaarheid der bron waaruit ik mijne mededeeliug putte, maar ook wijl ik het onbegrijpelijk zou achten, dat Z. M. de Koning zijn tweeden zoon thans zou passeeren om een Dnitschen Prins, dien men in Luxemburg bij voor keur niet als vertegenwoordiger des Konings be geert, te begunstigen. Wanneer in onze paleizen een dergelijke fout kon worden begaaD, zou het met het gezag der Nederlandsche vorsten over Luxemburg spoedig gedaan zijn. En daartuj moge nu het Nederlandsche staatsbelang niet rechtstreeks betrokken zijn, elke daad, die den luister der kroon doet verbleeken, is een nadeel voor het land. Men heeft ook twijfel geopperd omtrent de waarheid der aanstaande benoeming van den heer Otto Van Rees tot gouverneur-generaal van Ned.- Indië. Ik ka» niet anders doen dan u, met de meeste zekerheid, te herhalen dat koning Otto bestemd is om den heer Van Lansberghe op te volgen. Misschien was bet woord „weldra" in mijn bericht minder juist; de benoeming zal althans niet in eenige weken volgenmaar dat ze zal plaats hebben, dat er in beginsel door den minis terraad toe besloten is, dat de heer Van Rees zich tot aanvaarding van den zetel in het paleis van Buitenzorg verklaard heeft en reeds voorbe reidende maatregelen neemt om zich naarlndiëte begeven, dat zijn feiten, waarvan de juistheid blijkeu zal. Wellicht zullen er nog andere candi- daten worden genoemd, maar ge kunt dergelijke eventueele mededeelingen gerust als canards be schouwen." In de „Haagsche Kout" van de Pr. Gr. Crt.1 wordt gezegd dat verleden Maandag Z. M. zijne jonge vrouw in de nieuwe stallen bracht, die bin nen twee maanden geheel voltooid zullen zijn. De koning had niemand bij zich als baron Fagel, hoofd intendant der paleizen, en den architect Vogel, die de koninklijke bezoekers rondgeltidde. De stallen verdienen inderdaad een bezoek, en laten door hunne flinke en weelderige inrichting het koninklijk paleis zóóver beneden zich, dat men dit laatste in harmonie met de eersten dient te gaan brengen. Toen den volgenden dag bij hun rijtoertje het rijtuig stil hield en de koning den bejaarden predikant Moll juist zag voorbijgaan, werd door Z. M. het glas neergehaald en de eer waardige man vriendelijk toegesproken. Hoe de koning de gezichten van iedereen, dien hij ooit ontmoet heeft, onthoudt, begrijpt niemand. Men zegt dat dit een bijzondere gaaf van koningen is: Zeker is het, dat Willem III iemand sleclits één maal behoeft gezien te hebheD, om hem onmid dellijk te herkennen en zich dadelijk zijn naam te herinneren. Een ieder, die de onderscheiding geniet, met onze jonge koningin in aanraking te komen, roemt hare bijzondere innemendheid, hare vriendelijkheid, die onmiddellijk alle harten tot zich trekt, en hare bescheidenheid, die haar noopt zich nog weinig in het gesprek te mengen, maar die juist hare geheele persoonlijkheid nog aantrekkelijker maakt. De innigheid, waarmede de koning H. M. bejegent, valt een ieder in het oog. Dc Haagsche bevolking, die er uaar smacht hare nieuwe koningin te aan schouwen, verzuimt daartoe geene gelegenheid, tot onbescheiden wordens toe. Zij staat voor het paleis in het Noordeinde, niet. een geduld en volharding of wij in 't hart der liefelijke Julimaand waren; zij bewaakte verleden Maandag de buitenmuren der stallen aan den Hoogen Wal, alsof zij vreesde dat de koningin haar voor altijd ontglippen zou. Evenzoo deed zij voor het paleis van' frinses Hen drik. In plaats van den rouw te eerbiedigen en 't paleis stil voorbij te gaan, schijnt het polk 1e meeuen, dat droefheid en blijdschap, kortom, gebeurtenissen in de koninklijke familie, publieA domein zijn. Het vat dus post vóór de paleizen en controleert wie er in- en uitgaan. Toen ver leden Zondag koniDg en koningin, de afgevaar digden uit Luxemburg en de groothertog van Saksen-Weimar aan de koninklijke weduwe be-

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1