I ■1 N°. 5817. Zaterdag 1 Februari. A0. 1879. i J PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post..1-40. Afzonderlijke Noicinersn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER A iVERTEN TIEN Van 16 regels..1.05. Iedere regel meer0.17a« Groolere letters naar plaatsruimte. I.' J2SEN, 31 Januari. Door de staatscoinmissie voor de geneeskundige examens alhier is beden tot arts bevorderd de heer D Gorter, med. doctorandus. Ook door de leerlingen der 3de, 4de en 5de klasse van de hoogere burgerschool alhier is aan den vertrekkenden leeraar dr. H. Brongersma als bewijs hunner hoogachting en waardeering een blijvend aandenken aangeboden, bestaande in eeu fraaie noieboomeuhouten boekenkast. Ter gelegenheid van de Diesviering der univer siteit alhier op 8 Februari a. s. zal een groote gekostumeerde rijjool worden gehouden,, aanvan gende des middags te één uur. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal morgen eeue gewone vergadering houden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene lcenuis, dat bet rijks etlinographisch mnseura alhier van beden af tot nadere aankondiging voor het publiek zal zijn gesloten. Bij de Ned. Herv. gemeente te Wemel- dinge is beroepen ds. C. J. L. Ruisch van Dug- teren te Rijnsburg, classis Leiden. Door den minister van financiën is dc me morie van beantwoording ingezonden omtrent het wetsontwerp tot herziening van de belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen. De minister verdedigt bet ontwerp uitvoerig. Deze herzienmg is noodig, voornamelijk opdat de grondbelasting van alle eigendommen worde geheven naar hun belastbare opbrengst van den tegenwoordigen tijd en volgens een maatstaf, die verbindend is voor de onderscheidene provinciën. De vraag of deze herziening uitsluitend zal dienen om onbillijkhe den weg te nemen, dan wel om tevens het bedrag der belasting te verhoogen, ware alleen te beant woorden, indien liet gezamenlijk bedrag der wer kelijk belastbare opbrengst van al de eigendom men van het Rijk reeds nu althans bij benade ring kon worden bepaald. Dat is echter niet het geval. De minister stelt nu met wijziging der oor spronkelijke wetsvoordracht voor, dat het belas- tingcijfer iti verband met de uitkomsten der her ziening opnieuw bij de wet zal worden vastgesteld en omgeslagen over het gezamenlijk bedrag der belastbare opbrengst. Dus zoowel om de onbillijk heden bij de heffing der grondbelasting weg te nemen als met het oog op een mogelijke verhoo ging dier belasting is deze herziening noodzakelijk. Hetzij de plaats, die de grondbelasting in het samenstel onzer belasting inneemt, ongewijzigd blijve, hetzij ze verandere, in beide gevallen is deze herziening aau de orde. Daarmede zal vee! tijd verloopen. Omdat zij tegelijk onvermijdelijk is en niets prejndiciëert, komt bet raadzaam voor, aan baar allereerst de hand te slaan. Mocht de wetgevende macht zich genoodzaakt vinden de grondbelasting te verhoogen, dan zou de op te leggen nieuwe last nit ceD oogpunt van recht en billijkheid dubbel drukken, indien zij zich daarbij had te richten naar rle tegenwoordige door het kadaster aangewezen belastbare opbrengst. In een bij deze memorie gevoegde nota van wijziging zijn overigens verschillende wijzigingen aangebracht in de artikelen van het ontwerp, doch zonder hoofdbeginselen daarvan aan te tasten. Bij de staatsbegrooting voor 1S79, zoo schrijft men uit Den Haag, zijn gelden toege staan voor de verbouwing van de gewezen Room- sche kerk of kapel op het Binnenhof, die inge licht zal worden voor lokalen ten behoeve van de Eerste Kamer der Staten-Gencraal. Dienten gevolge moet het archief van het departement van binnenlandsche zaken, dat thans in genoemde kapel is, verplaatst worden. Men schijnt hiertoe op de meest oniflachtige en dure wijze te werk te zullen gaan. Dit archief wil men bergen in de lokalen, die thans gebruikt worden voor bet kantoor van den rijkstelegraaf, en welke lokalen slechts sedert korten tijd, met opoffering van eenige duizenden guldens, geschikt zijn gemaakt voor rijkstelegraafkantoor. Genoemd telegraaf kantoor zql verplaatst wordeu naar het zooge naamd geldkantoor, waar thans de provinciale directeur der registratie en bet kantongerecht zitting hebben. De directie der registratie gaat waarschijn lijk naar het gewezen departemeutaalschool op het Buitenhaf, thans grootendeels ingenomen door de directie der hypotheken. Het kantongerecht zal ge plaatst worden in eeu der nevengebouwen van de zoogenaamde loterij- of ridderzaal, schuins over de kapel. Ten einde voor het kantongerecht de uoodige ruimte Ie krijgen, zijn in die nevengebouwen de gewelven gedeeltelijk weggehakt, is een trap geplaatst en in den zijgevel van de loterijzaal een gat gebakt en eeu deur gezet, die niet in de minste harmonie met het overige gedeelte van bet gebouw is, en getuigt van het grootst mogelijke gebrek aan smaak. Minsteus zonderling mag men het noemen dat men sinds jaren duizenden guldens besteedt om den hoofdgevel van de loterijzaal te herstellen, en tegelijkertijd den zijgevel op de ergste wijze ontsiert. Toen het provinciaal bestuur van Noord- Hollaud voor een paar jaar een archiefgebouw in een afgelegen steegje te Haarlem wilde bouwen, weigerde de minister de plannen goed te keuren, omdat uit streng architectonisch oogpunt er aanmer kingen op kouden gemaakt worden. Thans wordt op het Binnenhof, in de onmiddellijke nabijheid van de departementen van waterstaat en binnenlandsche zaken, een daad van vandalisme gepleegd, die wan neer zij door bet gemeentebestuur vau een klein dorp plaats had, een kreet van afkeuring door bet geheele land zou veroorzaken. Woensdag-middag werd in de Nieuwekerk te Delft, vanwege de Prinses-weduwe, een krans neergelegd op het graf van wijlen Prins Hendrik. In de nalatenschap van Prins Hendrik zijn werkzaam als gemachtigde van den Koning en van de Prinses-weduwe mr. Th. baron Van Lynden van Sandenburg, oud-minister van justitie, en als gemachtigde van den groothertog en de groother togin van Saksen-Weimar mr. G. Delprat, advo caat raad-adviseur bij het departement van finan ciën. Wijders zijn mede werkzaam mr. J. II. Van Wickevoort CrorameÜD, secretaris-thesaurier van wijlen den Prins, en de notaris Eikendal. Wegens den aard der onderscheiden bezittingen van den Prins te Soestdijk, in Luxemburg, in Posen en elders, en wegens de noodzakelijkheid van een nauwkeurig onderzoek, ook in verband met het recht van successie, is door den heer Delprat, namens de erven, ter griffie van de arron- dissements-rechtbank te 's-Hage de akte van be raad, vermeld in art. 1070 Burgerlijk Wetboek, uitgebracht. De modellen der drie opgeroepen inzenders op de prijsvraag voor de monumentale fonteinen te Soestdijk, uitgevoerd op een tiende van de ware grootte, zijn thans opgeleverd en staan in een der zalen van het museum Van der Hoop, te Am sterdam. Naar het blijkt heeft de ontwerper van „Res dubia" (Stracké) de ingezonden teekening niet geheel gevolgd. liet voetstuk van de fontein is gewijzigd en de mannenfiguren, die op de teekening den voet zétten op een dolfijn, hebben thans een paar kronkelende skmgen aan de voeten. Ook het ontwerp „Constantia" is een weinig ge wijzigd. Eerstdaags zal de commissie uitspraak doen voor de definitieve bekroning. De heer Rochussen moet zich echter uit de jury hebben teruggetrokken. Burg. en Weill, van Amsterdam stellen aan den raad voor: 1° dat de uitbreiding v n het Liernurstelsel voorloo;. ig ..Heen zal plaats hebben in het Vondelkwartier tus.chen de P.-C.-IIoobstraat en de Overtoomsche vaart: 2°. in de verdere nieuwe wijken invoering bijwijze 'van overgang van het tonnenstelsel met valpijpen zoodanig dat die pijpen later voor eenig ander stelsel kun nen dienen; 3®. over vijf jaren in overweging te nemen of met het Licrndrstelsel zal worde: voort gegaan- De tooneel- en instrumentale vereeniging „Gaecilia" te Amsterdam, welke op het jongste concours te Brussel (St.-Jaus-Molenbeek) een ver guld zilveren eere-medaille behaalde, heeft een nationaleu en internationalen tooneelwedstiijd uitge schreven tegen half Mei. De wedstrijd zal vier dagen duren en gehouden worden in bet theater van den heer Van Lier. De gemeenteraad van Amsterdam beeft het voorstel van burg. en weth. tot verbouwing van liet Oudemannenhuis voor universiteitsgebouw en liet tegenwoordige voor dat doel aangewezen perceel voor bibliotheek aangenomen en het gewijzigde plan goedgekeurd. Ilel verzoek van de, vereeniging tot evangelisatie van Scandinavische zeelieden in buitenlaudsche havens, om in de nabijheid van het Westerdok grond in erfpacht te bekomen tot het bouwen van eene kerk en pastorie, is afgewezen. In den gevel van het pand op de Leliegracht te Amsterdam, waar Potgieter een reeks van jaren heeft gewoond en zijn schoonste werken schreef, waar de dichter zoo gaarne aan zijn gastvrijen haard eeu uitgelezen kring van letterkundigen vereenigde, is thans een gedenksteen geplaatst met het opschrift: E. J. Potgieter woonde in dit huis van 1°. Mei 1855 tot zijnen sterfdag op 5 Pebruari 1875. De Amsterdacnsche archivaris, dr. P. Schel- tema, heeft de vrienden van kunst en oudheid aan zich verplicht door de bewerking eener „His torische beschrijving der schilderijen van het. raad huis te Amsterdam", welke thans aan de stads drukkerij aldaar verkrijgbaar is gesteld. Die schil derijen zijn meerendeels de eigenaardige voort brengselen der oude Hollandsche school, daar zij bestaan in schutterregenten- en gildestukken. Be halve van het vroegere stadhuis, zijn zij met uitzondering van die, welke door particulieren geschonken werden, afkomstig van verschillende gestichten en inrichtingen der stad, die grooten deels zijn opgeheven. Van Murad Effendi, Turksch gezant aan ons bof, zal eerstdaags verschijnen een bundel „Balladen", opgedragen aan den Koning van Zweden. Van zijn „Eulenspiegel", is een derde editie verschenen. In November van bet vorige jaar zou door een voornaam handelshuis te Amsterdam, gesteund door eenige solide Parijsche en Antwerpsche kapi talisten, aan de Nederlandsche en Belgische regee ringen concessie zijn aangevraagd tot den aanleg van een spoorweg van Utrecht langs Vianen, Gor- cum en Breda naar Antwerpen. Daarmede zon eene directe verbinding tusschen Amsterdam en Parijs langs de kortste lijn verkregen worden. I»

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1