EÏDSCH DAGBLAD. A°. 5813. A0. 1879. 28 Januari. s PEIJ8 DEZER COURANT Voor Leiden per 8 nwandenf 1.16. Franco per post....1*60. A -D'ierlijke Nomraers0.05. Owe Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE?!: fan 1—6 regels1.06. Iedere regel meer9 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. DS-BEBirU TEM. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien Eet ad ree van JAN ZUURDEEG ZOON, deken- tabrikriu r alhier, hoadoode verzoek om iu hunne fabriek uitko mende in a Zandstraat N°. 6 een tweeden stoomketel te mogen plaatset. Gelet op artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1S75 (Staatsblad u». 95); Geven bij leze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met dc bij een, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ie alsmede dat op Maandag den lOdcn Februari a. a., 'a voorctiddugs te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden oen om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, V. BllANDBLElt, Burgemeester. 27. Januari 1879 E. KIST, Secretaria. flj3ESE5ÜV, 37 USaauari. Zij, die de wereldtentoonstelling te Parijs bezochku hebben gezien, en zij, die er niet waren, hebben gelezen, dat Japan aan dit wereldconcours een ze ruim aandeel nam. Niet alleen was dat laid flink vertegenwoordigd in het tentoonstellings paleis op het Chain p de Mars, maar ook aan de helling va. den Trocaddro-heuvel vond men een zeer eigenaardige afdeeling uit dat land, bestaande in een huis, waarin verschillende kleine voorwerpen gretig liegen goede prijzen aan den man werden gebracht, met een tuin, waarin tal van mede- gebracn';; zaden tijdig waren gezaaid, die iu den zomer aan meerendeels krachtige planlen het aan zijn hadden gegeven. Bovendien waren door de Japan the tentoonstellingscommissie, een aantal heest, 'acn' ige planten medegebracht als voorbeelden van Jnrjüiische kuituur- en tninbouw-producten. Onder d e bevonden er zich, die, ofschoon blijk baar reeds zeer oud, toch door hun lagen, ge drongen vorm niet hooger dan tot een twintig- al dei ligtal centimeter waren opgegroeid en knltuur- methoden deden kennen, welke hier, op die wijze toegepast, onbekend zijn. In den loop van den zomer van het vorige jaar bezocht de president der Japanscbe commissie, in gezel; chap van den heer Von Sieboldt (de zoon van wijlen onzen vroégeren stadgenoot jbr. Ph. P. Von Sieholdt) ons land en deze stad, bij welke gelegenheid natuurlijk ook het etablissement voor invo van Japansche planten builen de Zijlpoort niet werd vergeten. Toen de Japansche bezoeker daar zooveel gewassen uit zijn vaderland in weel- derigen groei en bloei zag, voelde hij zich daar door aangespoord aan deze inrichting al die te Parijs aanwezige Japansche planten aan te bieden, die daarvoor belangrijk genoeg waren. Te dien einde begaf zich dc zoon van den chef van dit etablissement in den herfst naar Parijs. Omtrent hetgeen hij daar in dien Japanschen tuin zag, zal hij in de morgen (Dinsdag) avond in het gebouw der Loge te houden ledenvergadering van de Leidsche afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plantenkunde eenige roededee- lingen doen. Wat dit zeker voor de leden noj meer aantrekkelijk maakt is, dat bij die gelegen heid eenige van die zonderling gekweekte planten ter toelichting zullen aanwezig zijn. Bovendien zullen door den heer D. Mater aan al de leden die er belang in stellen, kosteloos groentezaden worden uitgereikt, die kortelings uit Japan ont vangen zijn. Voor de heden in den Witten Singel alhier, vanwege de studenten-ijsclub, gehouden hardrij derij op schaatsen hadden zich 55 deelnemers aangemeld. De eerste prijs, een gouden horloge met ke ting ter waarde van f 100, werd behaald door Okke Van der Berg te Rijperkerk (Friesland); de tweede prijs, een zilveren horloge met ketting ter waarde van f 50, door J. W. Smeelc te Rijp- weleritig; terwijl de premie van 25 is verdeeld tusschen Arie Van den Berg te Benthuizen en J. Immerzeel te Warmond. Omstreeks halfvier was de wedstrijd afgeloopeu, waurns men in optocht en met de muziek van het 4de reg. infanterie naar de sociëteit Minerva trok, waar het feest met een flinke vechtpartij tusschen burgers, infante risten, die de wacht vormden, en politie-agenten, die genoodzaakt werden van de blanke sabel ge bruik te maken, besloten werd. Te acht uren heden avond heeft in de Sladszaal de prijsuitdeeling plaats. Tot gemeente-geneesheer te Wortnerveer, in plaats van dr. H. Holm, is benoemd de heer P. C. Korteweg, m. d. en arts alhier. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 37.00, f 19.00, f 3.70 en f 1.95; de laagste 35.00, f 17.50, f 3.40 en f 1.85. Omtrent den algemeenen toestand van land bouw en veeteelt over 1878 wordt uit Alphen het volgende gemeldHet vee. kon op den ge wonen tijd de stallen verlaten; de weilanden leverden den geheelen zomer overvloed van gTas het hooi, dat mede iu overvloed gewonnen werd, was van uitnemende hoedanigheid. In jaren was het zuivel niet zoo slecht van qualiteit als in het afgeloopene; welk verschijnsel vermoedelijk aan de algemeen geheerscht hebbende toagblaar moet geweten worden. De zoete kaas gold voor eerste soort vau f 28 tot f 30 en voor de tweede soort f 25 en minder de 50 kilogram, tegen f 33 a f 35 en f 28 in het jaar 1877voor Leidisohe kaas kon men niet meer dan f 48 a f 54 per 150 kilogram bedingen. De prijzen der voorboter, eerste qualiteit, waren van f 4S tot f 52, van de nahoter van 66 tot f 70, alles per 40 kilo gram. Uit deze prijsopgaven blijkt, dat de prijzen algemeen beduidend lager waren dan in 1877, en behalve de bovenvermelde natuurlijke oorzaken kan men veilig aannemen, dat de concurrentie van het buitenland op die dalende prijsbeweging van invloed is geweest. De halstarrigheid, waar mede de boerenstand in den regel de lessen der wetenschap versmaadt, om de oude sleur te blij ven volgen, komt in de eerste plaats hem zeiven en voorts die rijke bron van volkswelvaart in het algemeen zeer ten kwade. De besmettelijke long ziekte onder het rundvee is, dank zij de kracht dadige toepassing der wet, thans geheel onderdrukt. Met 1 Februari a. s. zal te Aarlanderveen (dorp) en Nieuwkoop eeoe nieuwe postregeling in werking treden. Tweemaal daags zullen de inge zetenen aldaar iu de gelegenheid gesteld worden brieven te verzenden en te ontvangen. De raad der gemeenten Alphen, Aarlander veen en Zwammerdam heeft besloten te verbie den a. gedurende dertig minuten voor den be paalden vertrektijd van spoortreinen van het naastbij gelegen station, de bruggen over den Rijn voor stoombooten, met meer dan één schip op sleeptouw, te wippen of open te latenb. meer dan twee schepen achter elkander door de brug gen te laten, wanneer personen véór de bruggen staande, den overtocht vorderen; terwijl, wanneer gedurende de bedoelde dertig minuten het publiek dit verzoekt, na, de doorlating van elk schip onmiddellijk gelegenheid moet worden gegeven tot passage. De Koning en de Koningin woonden gis terochtend in de Waalsche kerk te 's-Hage onder gehoor van ds. Roland, predikant te Chateauraux, de godsdienstoefening bij. Door eene vergadering van stemgerech tigde ingelanden der vereenigde polders onder Boskoop en Reeuwijk is definitief besloten, met 231 tegen 184 stemmen, tot. stichting van een- stoomgemaal, overeenkomstig het door den heer J. Paul te Zevenhuizen ontworpen plan. De bouwplannen betreffende het universi teitsgebouw te Amsterdam zijn weder een nieuwe phase ingelreden. Thans stellen B. en W. den raad voor: vooreerst geen groot auditorium te bouwen. De heer Gosschalk had indertijd een amendement op de oorspronkelijke voordracht: ingediend om de tentoonstellingszalen niet voor auditorium in te richten, doch een belendend huis daarvoor te verbouwen. Met het eerste ge deelte van dit amendement vereenigden zich B. en W. en de curatoren en senaat. Het museum Van der Hoop en de gewone tentoonstellingen zullen, als de raad zijne goedkeuring aan de voor dracht niet onthoudt, dus in het Oudemannenhuis een plaats blijven vinden. Dour de réunie van de Waalsche kerken is besloten het schrijven van de geschiedenis van deze kerken voor te bereiden. Zij heeft een commissie benoemd, ten einde bouwstoffen voor dat werk te verzamelen. Ook de tweede te Rotterdam bekroonde dra matische schrijver, die van het blijspel ingezon den met het motto„Thorbecke heeft jelui rijk een gevoeligen stoot toegebracht", heeft zich bekendgemaakt. Het is de heer H. G. Roodhuyzen te Amsterdam. Het eerst kortelings te Vlissingen opgerichte expeditiekantoor van de firma Davies Turner Co., te Londen, zal eerstdaags naar Keulen worden overgebracht. De minister van hinnenlandsche zaken heeft de commissarissen des IConings gemachtigd tot het weder verleenen van vergunningen tot door voer door Nederland van schapen uit Duitschlani naar Engeland, alsmede tot invoer van schapen- voor de slachtbank bestemd, uit Duitschland. Dc doorvoer van schapen uit Oostenrijk, waar de vee pest voortdurendheerscht, blijft voorloopig verboden. Aan den officier van gezondheid der 1ste klasse K. G. F. Sloos, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van Wasse- naer", is uitgereikt het onderscheidingsteeken voor eervolle vermelding met daarbij behoorend brevet, ingesteld bij koninklijk besluit van 8 Sept. 1878. De luit. ter zee 2de kl. J. D. baron Van Wassenaer tot Catwijck, laatstelijk adjudant bij wij len Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, wordt met 1 Februari a. s. op nonactiviteit ge steld de offic. van gez. 1ste kl. M. Steensma wordt met 1 Maart a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructiebrik „Zeehond". De luit. ter zee 2de kl. H. J. "Van Bisselick en de off. van gez. 2de kl. dr. T. Abrahamsz, resp. in Nederland teruggekeerd van het eskader in Oost-Indië en van Zr. Ms. schroefstoomboot „Aruba" te Paramaribo, zijn op nonact. gesteld. J. C. Tichelman is gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouv. marine daar te lande. Prinses Hendrik is voornemens zich hier te lande te vestigen, met de residentie tot hoofdverblijf. Het stoomschip „Prinses Amalia" vertrok van Batavia den 25sten Januari; de „Conrad", van Nieuwediep naar Batavia, passeerde dien dag Kaap Roca en de „Overijsel", van Batavia naar Rot terdam, Point de Galle; de „Celebes", van Bata via naar Nieuwediep, passeerde hedenochtend te kwart voor achten Dungeness.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1