LEIDSCH DAGBLAD. N0. 5812. Ëaandag A°. 1879. 27 Januari. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17*. Groolcre letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuws. Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch zal 6 Februari terechtstaan Johannes Van den Hurk, de persoon die op 25 October 1878 in de St.-Janskerk aldaar door de politie werd in hechtenis genomen, verdacht van diefstal. In de akte van beschuldiging worden hem ten laste gelegd1°. diefstal met behulp van binnenbraak door valsche sleutels in een onbewoonde plaats, gepleegd den 24sten September in 't raadhuis te Vught; 2°. eenvoudige diefstal, gepleegd in de St.-Janskerk, en 3°. valschheid in twee onder- handsche geschriften. Dezelfde persoon heeft reeds vroeger verschillende veroordeelingen onder gaan, als: in 1874, bij vonnis van den krijgs raad te 's-Hertogenbosch, dd. 24 April, tot 6 maanden celstraf en vervallenverklaring van den militairen stand wegens diefstal; in 't zelfde jaar bij vonnis der arrondissements-rechtbank aldaar, dd. 10 December, tot 3 maanden gevangenisstraf we gens laadlooperij en in 1875 een derde veroor deeling, wegens diefstal, door de rechtbank te Has selt. De volgende voorwerpen worden in de akte van beschuldiging genoemd als gestolen uit de St.-Janskerkeen zilveren rozenkrans met kruis, een collier met gouden slot, een paar gouden oor bellen en knoppen, een groote gouden broche, een groote gouden vrouwen-halsketting met medaillon, een kruis met juweelen steenen en gouden oog- jeskettiug, een gouden kruisje met een kleinen gouden oogjesketting, een gouden broche met gou den ketting, een kleine gouden rozenkrans met een gouden kruisje, alsmede een houten stok met ijzeren punt, een kaarsensnuiter en een zakdoek. Bij den diefstal te Vught zijn ontvreemd: de gel den uit de armbus, ongeveer f 54; eenige ge stempelde en geteekende doch niet ingevulde geboorte-extracten en certificaten van goed gedrag, waaronder een ten name van W. F. v. d. H. twee stempels die der gemeente en een met de handteekening van den burgemeester. Donderdag heeft het Brabantseh hof van assises uitspraak gedaan in het tegen André Langrand gevoerd geding en hem bij verstek wegens bedrieglijke bankbreuk, valschheid in geschrifle en misbruik van vertrouwen veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf en 2000 fr. boete. Het arrest zal aan een paal, op een der openbare pleinen te Brussel geplaatst, ten toon gehangen worden en de straffen zullen samensmelten met die, bij arrest van 11 Maart 1872 reeds door het hof tegen Langrand uitgesproken. Een Engelsche pair, lord Aylesford, is tot eene geldboete veroordeeld, omdat hij een der bedienden van den schouwburg „Coventgar- den" die hem, gelijk hij verplicht was te doen, naar zijn biljet vroeg, een slag met een stok ge geven en een anderen, die op het gerucht aan kwam, van de trappen geworpen heeft. Op den spoorweg van Beval naarSt.- Petersburg viel laatst, op ongeveer anderhalven werst van het station Charlottenburg, een con ducteur van den trein. Hoewel men het bemerkte, werd de trein niet tot stilstand gebracht, maar alleen van het voorval kennis gegeven toen men te Charlottenburg aankwam. In plaats van nu nog dadelijk de noodige maatregelen te nemen, liet men eerst twee goederentreinen langs den weg en de plaats loopen waar de arme conducteur van den trein gevallen was, en toen daarna een onder zoek werd ingesteld, vond men slechts onsamen hangende vermorzelde deelen van het lijk. Men veronderstelt dat de man, door den val bevangen, geen kracht heeft gehad voor de aankomende treinen te wijken. Ongeveer drie maanden geleden ont- ving een grossier in juweelen enz., woonachtig op den boulevard de Strassbourg te Parijs, bezoek van twee jongelieden uit de hoogste kringen van Parijs. De een, de graaf X.bezag eenige rin gen met kostbare steenen, doch vond ze wat duur en zeide te zullen terugkomen. Op het oogenblik dat hij zich wilde verwijderen met zijn vriend, den vicomte De Z., werd voor den juwe lier een kist met 24 kostbare chronometers ge bracht, die, nadat de inhoud was geverifieerd, in een hoek werd gezet, waarna de juwelier de deur van zijn vertrek afsloot en met de beide jongelie den naar beneden ging, die plaats namen in een elegante coupé, waarin een hunner vrienden hen wachtte. Twee aren later, toen de juwelier in zijn woning terugkwam, vond hij de deur opengebro ken en de kist met chronometers verdwenen. Er volgde een aangifte bij de politie, die weldra, dank zij de nommers der chronometers, aan de fabriek opgevraagd, op het spoor der dieven kwam. Genoemde X., wel geen graaf, maar toch iemand van zeer aanzienlijke familie, had zich met twee zijner vrienden, den burggraaf De Z. en den zoon van een rijk koopman, naar deD juwelier begeven, ten einde van deze eenige kostbare ringen te koopen en die dan te gelde te maken, om zoo doende nogmaals het fortuin te kunnen beproeven, nadat hij met hazardspel belangrijke sommen had verloren. De juwelier was echter wat wantrou wend, en om zich uit den nood te redden, besloot X. zich door inbraak meester te maken van de juist tijdens hun bezoek binnengebrachte kist met chronometers. Men keerde terug met inmiddels gekochte loopers, en terwijl de burggraaf De Z., met zijn equipage voor de deur, den concierge aan de praat hield, bewerkstelligden de twee ande ren den diefstal met inbraak. Later verkocht X., zich als commissionair voordoende, de chronometers aan een juwelier te Parijs, die er een van ver kocht en de 23 overige nog ter goeder trouw in zijn bezit had. Het misdadige drietal, waaronder de burggraaf De Z., werd in arrest genomen. Zoo worden fatsoenlijke familiën, dank zij de vreeselijke speelholen, in het ongeluk gestort. Nog voortdurend maakt de te Berg- en-Terblijt gewoed hebbende brand het onderwerp aller gesprekken uit. Men vraagt zich af, hoe iemand die zoo een rijkdom bezit, er niet aan gedacht heeft, dien geheel of gedeeltelijk te laten verzekeren. Dit zal ieder nog onbegrijpelijker voor komen, wanneer men verneemt, dat behalve het reeds opgenoemde zich nog fabelachtige sommen gelds in huis bevonden, men spreekt van 200,000 fr. In de puinboopeu heeft men, volgens zeggen van ge loofwaardige personen, verscheidene kilogram ge smolten goud en zilver gevonden. Men bericht dat, toen nauwelijks de tijding van het verbran den van al dat vee, enz. in de stad Maastricht verspreid was, een aantal arme huisgezinnen zich der waarts begaven om er de een een boutje rundvleesch, die weer een gebraden kip of duif enz. te halen. Het dagblad „Alta" m el d t da t t e S a n- Francisco een schijf of blok te zien is van den grootsten boom der Nieuwe Wereld. Die boom, bijgenaamd de Oude Mozes, is in 1874 ontdekt door den natuurkundige Knowles, op de oevers van de Tulla, 75 mijlen van Visalia. Ziju omtrek is bijna honderd voet, en dus vier voet grooter dan die van den grootsten boom in het woud van Mariposa. Volgens berekening moet hij 4842 jaar oud zijn. Vier en zestig paarden zijn noodig geweest om het bovenbedoelde blok naar San- Francisco te vervoeren. Zekere Collin, arbeider te Frévent (Pas-de-Calais), die voor ongeveer drie weken zijn schoonzuster met sabelhouwen had vermoord en zijn schoonbroeder ernstig verwond, toen deze hem belette zijn vrouw eveneens het leven te benemen, verscheen dientengevolge voor den rechter van instructie om met. zijn wi derhelft geconfronteerd te worden. Dat de wrok tegen deze bij den be schuldigde nog niet was uitgedoofd, zou spoedig blijken. Na afloop van het verhoor wendde de aangeklaagde zich om en omklemde met zijn han den, ofschoon de boeien, waarin zij gesloten waren, een ruimte van slechts weinige centimeiers over lieten, den hals zijner vrouw, die hij ongetwijfeld zou hebben gewurgd, waren op hare angstkreten niet twee beambten van justitie toegeschoten om den woesten aanvaller weg te voeren en de boeien tevens wat nauwer te sluiten. De bewoonster van een huis in de gemeente Plouégat-Moysan (dep. Finistère) had haar verblijf verlaten, hare vier kinderen, waarvan het oudste acht jaar, het jongste dertien maanden telde, in een kamer opsluitende, ten einde alle ongelukken te voorkomen. Toen zij een unr later terugkeerde, vond zij haar huis in een puinhoop veranderd. De vier arme kinderen waren levend verbrand. Hun verkoolde lijkjes werden onder de puinlioopen teruggevonden. Tijdens dat vreeselijke onheil was de vader op reis naar Havre. Te Nice heeft een onbekende, ge bruik makende van het oogenblik dat de kassier der succursale van het „Crédit lyonnais" zich ver wijderd had om een hem aangeboden stuk te verifiëeren, de hand door het loket gestoken en zich zoo meester gemaakt van een portefeuille met 44,000 fr. aan bankbiljetten en een chèque van 60,000 fr. Het mocht der politie nog niet ge lukken den dader in handen te krijgen. Te Metslawier (Oostdongeradeel) heeft zich bij een paard van den landbouwer F. E. B. een geval van schimmelvergiftiging voor gedaan. Gelijksoortige verschijnselen deden zich eenigen tijd geleden voor te Renkum ten opzichte van eenige schapen. Dorschen en daarna ter dege uitschudden van voederstoo of hooi, dat niet vrij van schimmel is, mag daarom nooit verzuimd worden. Is de schimmel in erge mate aanwezig, dan voedere men het in het geheel niet; vooral zij men voorzichtig met beschimmelde lijn- of raapkoeken. l)e Parijsche politie is een vrouw op het spoor die zich dikwijls in de buurt van het vondelingengeslicht bevond, om, wanneer de moe ders zich daarheen begaven, haar de kinderen onder een of ander voorwendsel afhandig te maken. Wat ze daarmede deed weet niemand; zij zelve zegt, dat ze die naar Londen bracht, maar wil er niets meer bijvoegen. Zij noemt zich een mar kiezin en weduwe van een graaf, is 40 jaar oud en ziet er uit als een dame. Bij gelegenheid van het Nieuwejaar werden te Parijs per post 7,459,000 visitekaarljes verzouden, zijnde 1,777,000 meer dan in het vorige jaar. Door de verlaging der posttarieven met 29 en van de telegrammen met 80 pet. had men de opbrengst van posterijen en telegraaf in 1878 op ongeveer 20 millioen fr. beneden de raming op de begrooting geschatzij is intusscben nauwelijks 6 millioen beneden die raming gebleven.

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1