Rotterdam bestemd, welke gisternacht op de Maas- droge gestrand en verongelukt is. De vrouw van den signaalwachter Van Ilassel is Woensdag-avond te Maastricht van een seinpaal van den Grand Central Beige geslagen, toen zij daarop het licht hersteldezij is inwendig gewond; de dood zal waarschijnlijk volgen. De politie te Utrecht, zoo schrijft men aan de N. R. Crt., werd dezer dagen op een laten avond gewaarschuwd, dat in een onbe woond huis op de Oudegracht dieven waren binnengedrongen. Een buurman had lien uit ztju tuin op het dak gezien, waar ze zich waar schijnlijk met het „schoonmaken" der goten on ledig hielden. Een inspecteur ging daarop met eenige agenten door het huis en den tuin van den buurmau in den tuin van het onbewoonde huis en van daar door een venster in de wouing zelve. Het huis was inmiddels aan alle kanten afgezet. De buurman stond met een agent in zijn tuin op te letten, of hij de boosdoeners weer op het dak zou zien. De inspecteur met twee agenten sluipen zonder eenig gedruis te maken naar boven Men stiet aan geen spinneweb, uit vrees dat de dieven hen zouden hooren. Zoo kwam men op het dak, en nauwelijks daar gekomen, klonk het uit een zoldervenster vaa een anderen buurman, die van het geval vernomen had en op den uit kijk lag: „Wat moet jelui daar, schurken?" „Blijf kalm, man! wij zoeken schurken," was 't antwoord. En op dat oogenblik schoot de maan haar stralen weer door de wolken en bescheen het viertal met een liefelijken glans. „Grijp hen achter je!" roept eensklaps de buurman uit den tnin, en allen draaien zich ieder in eeue andere richting om en grijpenin de lucht, en zien niets dan. de schaduw vau twee scboor- steenen, die, van beneden gezien, op den buurman het effect hadden gemaakt van een paar looddie ven. Het waren geen wensehen voor 's mans toe komstig geluk, die den inspecteur en zijnen hel pers bij het naar beneden gaan ontvielen. Dat naar beneden gaan was intusscheu gemakkelijker dan het opklimmen geweest was. Men koD nu althans licht ontsteken en behoefde dus niet op den tast den weg te zoeken. Ongelukkigerwijs scheen dat licht door de reten der blinden en trok de aan dacht van een derden buurman ditmaal een overbuur, die, toevallig wetende, dat de eigenaar der woning in de stad was en bij een familielid den avond doorbracht, hem onmiddellijk liet waar schuwen, dat er onraad in zijn huis was. Deze liep dadelijk naar het bureel van politie, waar hij even na den inspecteur aankwam, dieu hij om assistentie vroeg. „Waarvoor, mijnheer?" „Er schijnen dieven in mijn huis te zijn. Een buur man„Praat me niet van uw buren, me neer uw buren zijn gekDe linker ziet schadu wen van schoorsteenen en de rechter de politie zelf voor looddieven aan. Er zijn in uw huis geen dieven. Laat me asjeblieft met rust." Ge rustgesteld ging de eigenaar het afgebroken „kaartje" hervatten en was het volkomen met zijne familie er over eens, „dat men het vau zijn buren ook al niet hebben moet." Een telegram van de Lloyd-ageutuur ie Suez meldt dat de Oostenrqksche Lloyd-stoom boot „Aretusa" in de nabijheid van Yedda op den grond gevaren is en er onmiddellijk pogingen tot redding zijn in het werk gesteld. Te Par ij s ij zeiten sneeuwt het voor t- durend. Het verkeer langs de openbare wegen is in de stad uiterst moeilijk. Eene Engelsche dame, die dezer da gen gestorven is, miss Lisetta Rist, heeft bij uitersten wil een fonds gesticht, uit de inkomsten waarvan zand moet gestrooid worden op steile cd glibberige straten in Londen. De Amerikaansche bladen berichten, dat de consul-generaal van Luxemburg te Nieuw- York, Berger, indertijd gedelegeerde bij de tentoon stelling te Philadelphia, in den echt getreden is met een der dochters van wijlen Yandcrbilt, die een vermogen van 114 millioen dollars naliet. Ii Perzië is nren bevreesd voor hon- gersnood. De maanden November en December, die gewoonlijk regenmaanden zijn, zijn ditmaal met onbewolkten hemel voorbijgegaan, zoodat er sedert Mei 1878 geen drop regen gevallen is. De oogst dreigt dientengevolge te mislukken en de graan prijzen zijn reeds aanmerkelijk gestegen. Dezer dagen liepen twee mannen op ecu EngeLchen spoorweg, terwijl aan bei.ie zijden de weggeruimde sneeuw als een muur van tieu a twaalf voet hoog lag. Onverwachts z gen zij een trein aankomen; één hunner gelukte bel (lei sneeuwmuur te beklimmen, de audrr viel en kwam om het leven. Dezer dagen bevatte eene Russische correspondentie van het „Berliner Taieiilatt" het veihaal van de ijzingwekkende manier, waarop het St.-Petersburgsche gouvernement de wanor delijkheden, welke in de universiteit van Karkoff hebben plaats gehad, bedwongen hi-elt Ziehier hoe een ooggetuige din wreedheden verhaalt: Het was des namiddags omstreeks één uur. Vóór de groote ingaugpoori van de universiteit bevon den zich ongeveer zeventig sludeulen, ie midden van een kring agenten van politie. Den vorigen dag was de universiteit gesloten verklaard, doch de aanwezige studenten, dien maatregel nog niet kennende, hadden zich naar de klassen begeven en weiden door de politie ingesloten. Op onge veer honderd stappen afsiands stonden eenige escadrous kozakken te paard, in slagorde. Overal waar eenige plaats overbleef, had zich de toege stroomde menigte opeengedrongen; alles was overi gens rustig. Eensklaps verliet een offi ier der kozakken de poort der universiteit, reed in vol len draf door de menigte, tot bij zijne manuen, eu over liet gansche plein hoorde men het bevel weerklinken: „nummer zooveel en zooveel, stijg af!" De aangeduide kozakken gehoorzaamden en liepen onmiddellijk naar de studenten, die door de politie opeengedrongen waren tegen de geslo ten deuren der universiteit. Met hun knoet (zweep), vervaardigd uit leeren riemen, vau ijzeren punten voorzien, in de vuist, ranselden zij oumeedoogend op de studenten los, bij voorkeur in het aange zicht en op do handen. Wee hem die poogde te ontvluchtenVier of vijf kozakken vielen hein te lijf, en de zweepslagen werden herhaald tot de ongelukkige neerstortte, badend in zijn bloed. Hartverscheurende angstkreten, welke de haren dedeu te berge rijzen, stegen op uit de groep gemarteldeii en varmeagden zich met het woest getier der beulen. De razernij der kozakken was zoo hevig, dat een professor het lot deelde vau zijDe leerlingengeen onderscheid werd gemaakt tusschen schuldigen en oiiscbuldigen In minder dan tieu minuten waren de beuLdadcn voltrok ken. Vluchtig oogenblikdoch dat nimmer uit het geheugen zal verdwijnen der slachtoffers en aan wezigen. Een half uur later waren de kozakken in hunne kazernen teruggekeerd. Naar men zegt, zou generaal H., adjunct-bevelhebber van het garnizoen van Karkoff, met de gloeiendate veront waardiging dit woest en barbaarsch gedrag hebben afgekeurd. Ook de professoren teekenden protest tegen de onmenschelijke feiten aan. Dit bad ten gevolge, dat een enquête werd ingesteld. Maar wie zal men straffen De kozakken hadden hunne instruction. Te Tackley, in de nabijheid van Woodstock, heeft dezer dagen een predikant van 72 jaar in eene worsteling met een inbreker be wijzen gegeven van op dieu leeftijd ongewone lichaamskracht en kloekheid. Des avonds te liegen uren kwam zijn knecht hem zeggen dat er een ladder legen een der vensters stond. De predikant ging alleen naar de aangewezen kamer, keek rond en vond een manspersoon onder het bed. Deze wist er onder uit te komen, maar de grijsaard vatte hem bij de keel, wierp hem op het bed en dreigde hem te wurgen zoo hij zich niet rus tig hield. Aan zijn dochter, die op het ramoer kwam aangesneld, gaf hij last, de bedienden te roepen. Bij het binden van den inbreker, die zich bleef verweren, gelakte het dezen een pistool voor den dag te balen, dat in de worsteling af ging en een der bedienden kwetste. In Hannover is men voornemens eene ▼ereeniging op te richten, die trachten zal het verbruik van bier ouder de studenten tegen te gaan. Uit statistieke onderzoekingen blijkt nl. dat ieder Dnitsch student gemiddeld veertien „Schoppen" bier per dag drinkt. Te Bourgas heeft men drie Russische officieren dood gevonden. Uit het onderzoek bleek, dat zij zelfmoord hadden gepleegd, na het verlaten van een speelhuis, waar zij aanzienlijke sommen hadden verloren. Een mijuwerker te Riskau had een pakje dynamietpatronen mede naar huis gekregen zij waren onderweg bevroren, en om ze te ont dooien zette de man ze in een ijzeren pot op de kachel. Weldra volgde een ontzettende ontploffing in het twaalf personen bevattende vertrek; vier kinderen van den mijnwerker en een arbeid rs- vrouw werden onmiddellijk doodgeslagen, twee mannen eu een meisje bekwamen wonden, die een der mannen spoe lig ten itrave sleeptentwee p r- souen werden uit het vensier geslingerd. Ten gevolge van den strengen win ter vertoooen zich in de Berucr Jura vele wilde zwijnen, vaak in zoo groot aantal, dat men ze niet kan verjagen. De bewoners der boerderijen worden des nachts door het gehuil der wolven verontrust en van het liooge gebergte kon. n honderden gemzen in de valleien om voedsel le zoeken. De Amerikaanse hew an delaar Weston heeft met sir John Astley een weddenschap aan gegaan van 500 tegen 100 pd. st., dat hij in 1030 achtereenvolgende uren 2000 mijlen in Engel: td zal aflegden en onderweg in 50 groote steden en voordracht zal houden. De tocht begon Zaterdag van Londen naar Folkestone, waar hij Zondag zou blijven. Hij is te Brighton aangekomen; waar hij zich vertoonde was een groote mcni,te op de been, zoodat hij zich slechts met moeite een weg kou banen, en te Brighton kreeg hij zelfs bij toeval een schop, zoodat hij iu een oakkers- winkel moest schuilen. De beroemde wandelaar .taf' dan ook in zijn toespraak tot het volk te kennen, dat hij zeer gevoelig was voor de sympathie, maar dat die hem waarschijulijk ziju weddenschap zou doen verliezen. Van Brighton vertrok Weston naar Chichester, waar hij de gast zal zijn van lord Henry Lennox. Den 11 den van de vorige maand werd de uit 13 wagens en 2 locomotieven be taande personentrein op den Rostok-Wladikawkns-.poar- weg, op twee kilometer afstand van hei stat on Bataisk, door ontsporing van de voorste machine bijna geheel verbrijzeld. Als oorzaak wordt opge geven dat rle trein met bijna dubbele snelheid liep, een spoorstaaf gebroken was eu het spoor niet op maat lag. Behalve twee reizigers, die al dadelijk dood van onder den trein gehaaid wer den, vond men nog 28 zwaar gewonden, waarvan armen of beeuen gebroken waren ou waarvan zeker nog een aanzienlijk aantal niet meer zullen her stellen. De meeste waren herstelde militairen, die uit de hospitalen kwamen. Dit is iu betrekk. lijk korten tijd liet. derde ongeval; één had er plaats op den Orel-Griasi-spoorweg, waarbij 71 solda ten min of roeer gekwetst werden, het andere ge beurde op den Koslow-Woronesch-Rostow-spooi weg, waarbij volgens de laatste berichten 42 militairen eenig ongeval overkwam16 bleven op de j lats dood, 3 stierven er in het hospitaal en 23 werden zwaar gewond. jï ©ciitzalken. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan iu het hooger beroep, door de Maat schappij van landontginniug te Apeldoorn inge steld tegen een vonnis der rechtbank te Zullen, waarbij ongegrond was verklaard haar verzet tegen hare door die rechtbank uitgesproken faillietver klaring. liet hof heeft de Maatschappij ontvanke lijk verklaard in haar verzet en in het hooger beroep, niettegenstaande huar directeur bij de verzegeling en de outzegeling de gevraagde aan wijzingen had gedaan eu het proces-verbaal van ver- en ontzegeling mede had geteekend, al het geen den geïntimeerde (den schuldeischer, die het faillissement had aaugevraagd) aanleiding had ge geven om de Diet-ontvankelijklieid te beweren. Vervolgens heeft het hof de bezwaren der appe- lantc onderzocht, welke hierop neerkwamen, dat zij niet failliet verklaard kon worden, daar zij geen handelslichaam was in den zin der wet. Het hof heeft daaromtrent uitgemaakt, dat vol gens ons recht het Burgerlijk Wetboek geen naarn- looze vennootschappen kent; dat de appelanlc, welke volgens hare door den koning goedgekeurde statuten is een naamloozc vennootschap, dus wordt geregeerd door de bepalingen van het Wetboek van Koophandeldat zij bovendien, geheel in overeenstemming niet de statuten, handelsoperatiën

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 2