v. :»8H Zaterdag 1879. 5 Januari. D«m Oonrant wordt dtgelijka, met uitsondering vu Zoa- en Feestdagen, nitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRAKT: ïoor Leiiea per «Meadeiif 1.1®. France per poet Afzonderlijke Km»n®-<W. PRIJS 9ES ADTERTIHTIEN: Fan 1reielsl.M. leden ngri nteer Grootere letters aaar plaatsniiMte. Lt.IDEX, 34 Januari. Do verkiezing van een lid van den gemeente- raad ten gevolge van het overlijden van den heer B. F. Krantz, die in 1879 moest aftreden, zal krachtens de artt. 14 en 15 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n" .35), plaats hebben op Dinsdag den 18den Februari aangaande, en niet den llden. Bij de aanbeeieiling door het departement van koloniën gehouden in het. koloniaal établissement te Amsterdam was minste inschrijver voor wollen .ie! ens de heer 11. J. Van Wensen alhier voor 4992, voor verglaasde dakpannen de heer G. 51. Oppelaar te Koudekerk voor f 3290. Met ingang van 24 dezer is het rijks telegraafkantoor te Woerden geopend op werk dagen van halfachi tot 9 uren voormiddag, van 10 uren voor- tot halftwee namiddag en van hali'vier tot halfvijf en halfzeven tot halfnegen 's avonds; op Zou- en feesldageu van 8 tot 9 uren voormiddag eu van halfelf voor- tot half twee namiddag. De aankomst in Den Haag van Prinses Hendrik met. Hd. vader prins Frederik Karei van Pruisen uit Wslferdange had gisteravoud in alle stilte plaats. De speciale trein liep te kwart voor achten het Hollandsche spoorwegstation bin nen. Onmiddellijk, zonder eenig oponthoud itt de wachtkamer der eerste klasse, verwisselden de vorstelijke personen en de leden van het gevolg hunne plaatsen in den salonwagen met die in de op het buitenplein gereed staande hofrijtuigen, waarmede zij zich naar het paleis in het Voor hout begaven. Over haar rouwgewaad droeg de Prinses-weduwe een sluier. Behalve aan de politie eu het dienstpersoneel, was op last van den hof maarschalk van wijlen den Prins, de toegang op het perron van het stationsgebouw aan ieder een ontzegd. Prins Frederik heeft gistermiddag een be zoek gebracht aan prins Alexander. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat zoolang Gedeputeerde Staten van Noord Holland bezwaar naken het aangaan van eene nieuwe leening voor de gemeente Amsterdam goed te keuren, in die gemeente geen nieuwe openbare werken zullen worden aangevangen. De commissie, door het bestuur van het departement Rotterdam der Maatschappij tot nut van 't algemeen ingesteld, die zich belast met het oigauiseeren van volksvoorlezingen, besloot de Unie van Utrecht feestelijk te herdenken en die feest viering had onder leiding van den secretaris, tnr. M. Tb. Goudsmit, gisteravoud plaats. De Schotsche kerk, waariu de lezingen gehouden worden, was versierd; tegenover den ingaug prijkte een tropee van vlaggen, door het Nederlandsche wapen vastgehouden, terwijl boven het wapen op een wit veld de woorden: „23 Januari. Unie van Utrecht. 15791879" te lezen stonden. De organist had zijne medewerking toegezegd. Terwijl de feestvierenden binnentraden, klonk het B Wil helmus van Nassauwen" door het gebouw. Met dit lied, door bijkans 800 aanwezigen gezongen, werd ook de feestviering geopend. Ds. Eilers Koch hield vervolgens eene rede, waarin hij de beteekenis der Unie van Utrecht uiteenzette. Na een pauze speelde het. orgel opnieuw en werd weder gezongen, terwijl tevens bier met brood en kaas werd rond gedeeld. Daarna voerde ds Koch nog eens het woord en wees er op welke verplichtingen het verleden onzer geschiedenis voor de toekomst op legde. De plechtigheid werd met het zingen van drie coupletten van het volkslied besloieu. Omstreeks halftwaalf hedenvoormiddag be gaf zich dc Koning met een specialen trein der Rijnspoorwegmaatschappij naar 's-Hert ogen boscll tot het in ontvangst nemen en naar Den Haag begeleiden van liet uit. Luxemburg overgebrachte stoffelijk overschot van wijlen Prins Hendrik Z. M. droeg de tenue van opperbevelhebber der marine De Koning werd vergezeld van den adju dant generaal der marine, tweeden chef van het militaire huis, schout-bij-nacht jhr. Van Capellen, Hd. adjudanten in huiteiigewonen dienst, den oud miuisler van marine Pels Rijcken en Uhlen- beck, beiden gepensioneerde vice-admiruals Het gewone gevolg bestond uit luit. kol. graaf Duinon- teau, adjudant, en baron Van Heeckeren van Mole- eaten, ordonnance-officier des Konings. Een vrij talrijke schare was buiten het stationsgebouw ver- eeuigd. De trein werd begeleid door deu president- directeur der Rijnspoorwegmaatschappij mr. Ames- hnll eu den ingenieur-werktuigkundige Verloop. De chef, sous-chef en verder het geheele personeel van het station droegen een rouwband om den linkerarm. De Koning en de Koningin hebben gister avond kort na de aankomst van Prinses Hendrik eu Prins Frederik Karei van Pruisen in het paleis van wijlen den Prins, hij de vorstelijke weduwe eu Hd. vader een rouwbezoek afgelegd. Prins Frederik, de Prins en Prinses Von Wied brach ten hun heden te twaalf uren hunne condoléances. De commissaris des Konings in de provin cie Zuid Holland heeft bepaald uat de loting voor de nationale militie voor 1879 te Leiden moet geschieden: 10, 11, 12 en 13 Februari. Door de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij te Rotterdam zal een 5 pCis. lcening vau 1,000,000, aflosbaar 15 Februari 1884, wordeu uitgegeven. De leening is nood zakelijk, omdat twee vroegere leeningen op 15 Februari a. s. moeten afgelost worden. Naar het N. v. d. D. meldt zal de Vondeltentoonstelling in de lokalen van „Arti et Amicitiae" gehouden worden. Dit jaar zal het groote zendingsfeest weder te Wolfhezen, iu Gelderland, plaats hebben. De luit. ter zee 2de kl. A. Seret wordt met Febr. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Het stoomschip „Drente", van Java naar Rotterdam, is gistermiddag het eiland Wight gepasseerd. Z. M. heeft dr. L. Weiss, praktizeerend geneesheer te Nittenau (koninkrijk Beieren), tij delijk, dat is voor den tijd van vijfjaren, benoemd tot officier van gez. 2de kl. bij het leger in Nederlandsch-Indië; bij het personeel van den mili tairen veterinairen dienst benoemd tot majoor den paardenarts 1ste klasse C. H. M. Honba, van het 2de regiment huzaren; den paardenarts 1ste kl (m.ijoor) A. J. De. Brujn, vau het 1ste reg. veld- art., op pensioen gesteld, het bedrag bepaald op f 1600 en hem den rang verleend van luit.-kolonel O emengd Nieuws. Tegen J. S. is door de politie alhier proces-verhaal opgemaakt wegens bedelarij biunen deze gemeente, waarna hij naar de gevangenis te 's-Graveuhage is overgebracht. T. 't 11. en J. O., die zich alhier hadden schuldig gemaakt aan diefstal van zich voor de woningen bevindende voorwerpen, zijn door de politie ter beschikking der justitie gesteld. De schaatsenrijders ondervinden reeds den eersten winter den besten het. ongerief, dat de spoorwegbrug over het Galgewater voor hen oplevert. Het mooie van de baan, welke vroe ger niet alleen door de Leidenaars, maar zelfs door tal van bewoners van andere gemeenten, ook wel door Hagenaars bezocht werd, is er af, zeg gen zij. Men tracht zich thans met de gelegen heid die de singels aanbieden, schadelooi te stel len; vooral die langs het plantsoen heeft een druk bezoek. Bepaalde het ijsvermaak zich daar echter tot nog toe alleen tot het schaatsenrijden, heden middag heeft er zich ook de eerste bespannen narreslede op vertoond. Men kan zich begrijpen hoezeer dit de verwondering en nieuwsgierigheid van een menigte toeschouwers opwekte. Een zevental leden van een hier ge vestigd muziekcorps begaf zich gisteravond per rijtuig naar Warmond, ten einde op een uitvoering van een muziekgezelschap aldaar mede te werken. Aan de Haarlemmervaart bij den oprit van een brug evenwel brak de as der achterwielen, waardoor het rijtuig zijn evenwicht verloor en kantelde. Natuurlijk deed dit voerman en passagiers geweldig schrikken, die zoo geheel onverwachts op en door elkander stommelden en zich slechts met moeite uit hunne benarde positie konden redden. Enkelen kwamen met den schrik vrij, doch anderen had den van het ongeval een zichtbaar en vrij ge voelig aandenken bekomen, terwijl ook van sommi gen de instrumenten niet geheel zonder letsel waren gebleven. Velen verheugden zich nog dat ze niet op het ijs waren terechtgekomen, maar op den vasten wal waren gebleven. Het drama had ech ter niet die gevolgen, dat de Warmonders de diensten van onze Leidsche musici moesten ontberen. De persoon die te Amsterdam des nachts in een huis in de Beulingstraat een pistool schot op een meisje van ongeveer 25 jaar loste, waarmede hij haar in het aangezicht doodelijk trof, bevindt zich in arrest. Hij moet de zoon eener geachte Rottcrdamsche familie zijn. Te Uitgeest heeft ten voordeele der minvermogenden in de gemeente, op het Binnen meer een tweedaagsch ijsfeest plaats gehad, dat f 350 heeft opgebracht. Door de Goereesche loodsboot nommer 6 zijn te Vlissingen geland vijftien personeD, zijnde de geheele bemanning der Fransche bark „Abdelkader", kapt. Havard, van Soerabaia naar

Leidsch Dagblad | 1879 | | pagina 1